مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » ۵ نکته مهم برای بهینه‌ سازی نرخ تبدیل در بازاریابی آنلاین
UI/UX بازاریابی سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه کسب و کار

۵ نکته مهم برای بهینه‌ سازی نرخ تبدیل در بازاریابی آنلاین

۵ نکته مهم در بازاریابی آنلاین برای بهینه‌ سازی نرخ تبدیل

هدف نهایی طراحی وب‌سایت درواقع تبدیل خواننده صفحه‌ها به مشتری است. بهینه سازی نرخ تبدیل یا Conversion Rate Optimization) CRO) یکی از روش‌های رایجی به شمار می‌رود که بازاریاب‌های موفق از آن در جهت تبدیل بازدیدکننده به مشتری فعال بهره می‌برند.

متأسفانه اغلب افراد تصور می‌کنند که بازاریابی آنلاین هزینه زیادی به همراه دارد، و تنها کارآفرینانی موفق می‌شوند از آن استفاده کنند، که سرمایه زیادی در دسترس داشته باشند. در مقابل این تصور اشتباه باید بگوییم که CRO، بدون اعمال هزینه‌های نامعقول باعث می‌شود نرخ تبدیل، افزایش یابد.

در این مطلب قصد داریم ۵ نکته مهم در بازاریابی آنلاین را برایتان شرح دهیم. به کمک این نکته‌ها قادر خواهید بود نرخ تبدیل را افزایش و کسب‌وکارتان را بهبود دهید.

۱ – زمان لازم برای بارگذاری صفحه‌ها را کاهش دهید

گوگل در سال ۲۰۰۹ پژوهشی اجرا کرد و در آن واکنش کاربران را در مقابل صفحه‌های نتایج جستجو که با سرعت بسیار پایینی بارگذاری می‌شدند، بررسی کرد. این غول تکنولوژی درنتیجه پژوهش خود دریافت وقتی صفحه‌های نتایج جستجو ۱۰۰ تا ۴۰۰ میلی‌ثانیه (کمتر از نیم ثانیه) کندتر بارگذاری می‌شوند، جستارهای کاربران ۰.۲% تا ۰.۶% کاهش می‌یابد.

این رقم ممکن است در ابتدا بسیار ناچیز به نظر برسد، اما می‌تواند تا کاهش ۱۴۴۰۰ جستار در هر دقیقه افزایش یابد.


مقاله مرتبط: توصیه هایی برای بارگذاری سریع تر سایت


گوگل نتیجه پژوهش خود را به سایر وب‌سایت‌ها هم تعمیم بخشید و به آن‌ها هشدار داد بارگذاری کند صفحه‌های خود نادیده نگیرند تا کاربران وب‌سایت آن‌ها را ترک نکنند.

میزان بی‌حوصلگی کاربران از آن زمان تا سال ۲۰۱۶ افزایش یافت. کاربران اینترنت حالا دنیای گسترده‌ای از صفحه‌های بی‌نهایت در اختیار دارند و تمایلی به‌صرف زمان طولانی برای مرور صفحه‌ها نشان نمی‌دهند. امروزه مدت‌زمان بارگذاری صفحه‌های وب به معیاری مهم تبدیل‌شده است و درواقع مهم‌ترین KPI برای سنجش نرخ تبدیل شمرده می‌شود.

اگر مدت‌زمان بارگذاری وب‌‌سایت شما بیش از ۳ ثانیه طول بکشد، ۴۰% از کاربران صفحه را ترک می‌کنند.

بسیاری از منابع دیگر هم این آمار را تأیید می‌کنند. آمازون با اجرای پژوهشی مجزا دریافته است که به ازای هر ثانیه تأخیر در بارگذاری صفحه‌های وب نرخ تبدیل حدوداً ۷% کاهش می‌یابد. این رقم به معنی ضرر مالی معادل ۱.۶ میلیارد دلار است.

وال مارت هم به نتیجه مشابهی دست‌یافته است. این شرکت ادعا می‌کند با افزایش ۱۰۰ میلی‌ثانیه‌ای در بارگذاری صفحه‌های وب‌سایتش قادر است ۱% بیشتر درآمد کسب کند.

نمودار تاثیر عملکرد وب سایت بر روی نرخ تبدیل

سرعت پایین در بارگذاری صفحه‌های وب‌سایت علاوه بر تخریب تجربه کاربری (UX) همچنین قابلیت خزیدن بات‌های گوگل را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

جان مولر، تحلیل‌گر ارشد و سخنگوی گوگل، در پاسخ به پرسش یکی از کاربران در تالار گفتگوی Webmaster Central Help اشاره کرد که تأخیر بیش از ۲ ثانیه در بارگذاری صفحه‌های وب باعث می‌شود عنکبوت‌ها نتوانند این صفحه را پیدا کنند و در نتایج گوگل به نمایش درآورند.

چگونه سرعت بارگذاری صفحه‌های وب را افزایش دهیم؟

تصاویر را مخصوصاً در صفحه خانه، نمایش اسلایدی و طراحی Hero Section بهینه‌سازی و فشرده کنید. اطلاعات نیمه بالای صفحه باید به‌سرعت بارگذاری شوند، اما می‌توانید از برخی جلوه‌های تصویری برای بارگذاری سایر بخش‌های کم‌اهمیت با سرعت کمتر استفاده کنید. برای مثال، تصاویری که در نیمه پایینی صفحه طراحی‌شده‌اند را به کمک کنترل‌ها و جلوه‌های ویژه و بعد از بارگذاری بخش‌های اصلی به نمایش درآورید.


مقاله مرتبط: نرخ تبدیل چیست؟چطور می‌توان نرخ تبدیل فروش سایت را افزایش داد؟


با توجه به نیازها و نوع اسکریپت موقعیت مناسبی برای درج کد ترکینگ اسکریپت پیدا کنید. تنها از یک ترکینگ اسکریپت استفاده کنید؛ چراکه استفاده از اسکریپت‌های ترکینگ متعدد برای ابزارهای تحلیلی متفاوت، ممکن است سرعت بارگذاری صفحه‌های شما را تا حد زیادی کاهش دهد. همچنین فراموش نکنید که باید وابسته‌ها را هم بهینه‌سازی کنید.

از روش فشرده‌سازی Gzip برای فشرده کردن داده‌ها بهره بگیرید و به کمک آن حجم صفحه‌های وب و عناصر داخلی را کاهش دهید.

تاثیر Gzip برروی نرخ تبدیل

برای بارگذاری تصاویر پس‌زمینه از روش‌های غیرمرسوم CSS بهره ببرید و در صورت امکان از CSS و JavaScript خطی استفاده نکنید. اگر از CDN یا شبکه‌های تحویل محتوا استفاده کنید، می‌توانید عملکردتان را هم به طرز چشمگیری بهبود ببخشید. این سرورهای پرسرعت مخصوصاً برای اجزای ایستا (Static) مانند JavaScript، CSS، فرم‌ها و تصاویر مناسب هستند.

نمودار لود شدن کامپونتنت

نحوه ذخیره در حافظه Cache را بهینه‌سازی کنید و اندازه کوکی‌ها را کاهش دهید تا سرعت بارگذاری صفحه‌ها در بازدیدهای متعاقب کاربران کاهش یابد. همچنین می‌توانید از ابزار Google PageSpeed Insights بهره ببرید تا محتوای صفحه‌های شما را تحلیل کند و برای بهبود بیشتر پیشنهاد‌هایی ارائه دهد.

قابلیت Site Speed در ابزار تحلیلی Google Analytics (در آدرس Google Analytics > Behaviour > Site Speed) شما را قادر می‌سازد تا به‌جای نتایج آزمایشگاهی به نتایج واقعی درزمینهٔ مدت‌زمان بارگذاری صفحه‌های وب‌سایت دسترسی یابید.

۲ – پیچیدگی‌های طراحی را کاهش دهید

وب‌سایت شما باید درنهایت سادگی طراحی شود. اگر همه خدماتی را که سازمان شما ارائه می‌دهد در یک صفحه واحد از وب‌سایت قرار دهید، نرخ تبدیل به شکل فاجعه‌باری کاهش می‌یابد. همان‌طور که گفتیم، مهم‌ترین KPI کسب‌وکار شما نرخ تبدیل است و نباید اجازه دهید کاهش یابد.

درنتیجه پژوهش موردی GravityDept به‌طور کمَی گزارش شده است که روند بازطراحی وب‌سایت از رابط کاربری پیچیده به ساده، می‌تواند بر افزایش نرخ تبدیل تأثیرگذار باشد.

قبل:

website-before-transformation

بعد:

05-website-after-transformation

تغییرات رابط کاربری در مثال فوق بسیار زیرکانه اعمال‌شده‌اند. وب‌سایت تازه علاوه بر بهبود درزمینهٔ backend همچنین از طراحی واکنش گرا (Responsive)، راهبری چندمنظوره با قابلیت‌های ساختاریافته مانند رنگ، بافت و الگو و تصاویر باکیفیت بهره می‌برد که باعث می‌شوند نمای نهایی صفحه‌ها زیباتر به نظر برسد.

عملکرد هم در طراحی تازه بهبودیافته است. با توجه به آمار تحلیلی مدت‌زمان لازم برای بارگذاری صفحه خانه حدوداً ۶۳% کمتر شده است. درنتیجه نرخ تبدیل به‌شدت افزایش یافته و به دنبال آن درآمد هم رشد کرده است.

06-interaction-and-the-results

چگونه طراحی وب‌سایت را ساده‌تر و سبک‌تر کنیم؟

در صفحه خانه وب‌سایت تنها باید عناصر بسیار مهمی مانند لوگو، عناوین اصلی و دکمه‌های فراخوان (CTA) را طراحی کنید. در صورت لزوم برای معرفی خدمات و محصولاتتان از منوها و راهبری‌های ریزشی استفاده کنید.

بر اساس آمار مؤسسه Baymard حدوداً ۶۸.۶۳% از مشتریان آنلاین سبد خرید خود را به خاطر بروز پیچیدگی‌های طراحی وب‌سایت ترک می‌کنند. اگر وب‌سایت شما درواقع یک فروشگاه اینترنتی است، روند تکمیل و ثبت سفارش را بسیار ساده طراحی کنید تا نرخ بازگشت مشتریان از سبد کاهش یابد. همچنین پیشنهاد می‌کنیم امکان خرید به‌عنوان کاربر میهمان را هم فراهم آورید؛ چراکه عده‌ای از مشتریان بالقوه در وب‌سایت شما عضو نیستند و تمایلی ندارند به خاطر تکمیل روند خرید فرم‌های ثبت‎نام را هم پر کنند.

از تبلیغات در طراحی صفحه اصلی وب‌سایت استفاده نکنید. وب‌سایت‌هایی که از همان صفحه اول پر از تبلیغ هستند اصلاً حرفه‌ای به نظر نمی‌رسند و نرخ پرش بالایی هم دارند. پیشنهاد می‌کنیم روند ثبت‌نام و ورود کاربران به وب‌سایت را هم ساده‌تر طراحی کنید و از امکان ورود به کمک سایر شبکه‌های اجتماعی بهره ببرید.

فرم‌ها را کوتاه‌تر و ساده‌تر طراحی کنید تا تجربه کاربری بهبود یابد. فرم‌هایی در صفحه‌ها قرار دهید که از قابلیت تکمیل خودکار بر اساس خریدهای قبلی پشتیبانی کنند تا کاربران هم‌زمان کمتری را برای تکمیل این مشخصات صرف کنند. همچنین به خاطر داشته باشید که پیام‌های خطای صفحه‌ها باید برای اغلب کاربران واضح باشند؛ چراکه نمایش اصطلاحات فنی در اغلب موارد باعث می‌شود کاربران صفحه را ترک کنند.

۳ – تنها بر یک مورد اصلی تمرکز کنید

در دانش سطحی وسیع فایده‌ای وجود ندارد؛ مخصوصاً اگر در هیچ‌ زمینه‌ای متخصص نباشید. هدف طراحی وب‌سایت شما باید کاملاً واضح، مشخص و انحصاری باشد. وب‌سایتتان باید قادر باشد هدف واحد و منحصربه‌فردی را برای کاربران محقق سازد.

درج اطلاعات نامرتبط در وب‌سایت تنها باعث می‌شود تمایل کاربران به حضور در صفحه‌های شما کاهش یابد. آن‌ها در مواجهه با اطلاعات مختلف از هدف اصلی خود منحرف می‌شوند و بدین ترتیب نرخ تبدیل شما هم کاهش می‌یابد.

چگونه تمرکز اصلی را در وب‌سایت حفظ کنیم؟

پیش از هر چیز باید هدف اصلی وب‌سایت را شناسایی و تعریف کنید. نباید سایر امکانات نامرتبط را در اختیار کاربران قرار دهید و حواس آن‌ها را پرت کنید. اعمال این امکانات تنها باعث ایجاد سردرگمی و تردید در خوانندگان می‌شود و بر نرخ تبدیل شما تأثیر منفی می‌گذارد.

از دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی محتاطانه استفاده کنید. طراحی این دکمه‌ها در وب‌سایت گاهی ممکن است باعث پرت شدن حواس کاربران شود. ابتدا آزمون A / B اجرا کنید و بررسی کنید آیا استفاده از این دکمه‌ها می‌تواند CTR را افزایش دهد یا برعکس باعث کاهش آن می‌شود.

اگر فروشگاه اینترنتی دارید، به کمک SKU موجودی محصولات را به نمایش بگذارید و از عوامل اضطراری بهره ببرید.

تعبیه دکمه‌های متعدد فراخوان گاهی ممکن است باعث سردرگمی کاربران شود. به همین خاطر بهتر است تنها از یک دکمه فراخوان در صفحه استفاده کنید تا با کاهش احتمال سردرگمی کاربران نرخ تبدیل هم افزایش یابد.

استفاده از چند CTA در صفحه

۴ – از اضافه گویی و درج محتوای غیرضروری دوری‌ کنید

اولین برداشت کاربران از وب‌سایت شما احتمالاً آخرین برداشت آن‌ها هم خواهد بود. رقابت در این زمینه بسیار تنگاتنگ است؛ چراکه وب‌سایت‌های متعددی در سرتاسر دنیای اینترنت دائماً محتوا تولید می‌کنند و به دنبال جذب مخاطب هستند. پژوهش مرتبطی در این زمینه اجرا شده است که نشان می‌دهد بازه زمانی توجه انسان‌ها با توجه به افزایش میزان استفاده از اینترنت حالا به ۸ ثانیه کاهش یافته است.

به همین خاطر باید تلاش کنید در کوتاه‌ترین بازه زمانی ممکن توجه بازدیدکنندگان را جلب کنید. اگر موفق نشوید در همین مدت کوتاه بر توجه کاربران تأثیر بگذارید، آن‌ها بدون توجه به محصولات و خدمات شما از صفحه‌ها خارج می‌شوند.


مقاله مرتبط: با رعایت این ١٠ نکته در طراحی وب سایت، فروش خود را افزایش دهید


این روزها استفاده از عناوین اصلی چشمگیر حتی از محتوای اصلی هم مهم‌تر شده است. برای انتخاب عنوان مناسب می‌توانید این قابلیت‌ها را در آن بگنجانید:

شگفتی – استفاده از عبارت‌های «توجه» یا «مراقب باشید» می‌تواند توجه کاربران را به‌خوبی به خود جلب کند.

پرسش – «چرا وب‌سایت من اصلاً خوب نیست؟» – احتمالاً چون از این قبیل پرسش‌ها طرح نمی‌کنید!

اعداد – محتوا را به شکل فهرست تنظیم کنید و مانند مطلب پیش‌رو از اعداد در طرح عنوان اصلی بهره ببرید.

کنجکاوی – کاربران را در میانه جمله رها کنید و اجازه دهید حس کنجکاوی‌شان برانگیخته شود. برای مثال به این جمله توجه کنید: من از برنامه‌نویسی هراس داشتم اما سرانجام … .

استفاده از عبارات منفی – «پسماندهای محصولات الکترونیکی چگونه به محیط‌زیست آسیب می‌زنند».

خطاب مستقیم – «آیا شما تابه‌حال وب‌سایت بی‌نقصی طراحی کرده‌اید؟»

پس از طرح عنوان اصلی جذاب باید عنوان فرعی جالب و مرتبط دیگری هم تعریف کنید.

عنوان های مرتبط با متن

چگونه مخاطب را جذب محتوایمان کنیم؟

از کلیدواژه‌های مهم در عنوان اصلی و فرعی استفاده کنید. این کلیدواژه‌ها باید معدود، ساده و دقیق باشند.

در طراحی دکمه فراخوان یا CTA هم باید از متن کوتاه و طراحی ظاهری جالب‌توجه استفاده کنید. محتوای شما باید ازنظر مفهوم اصلی و همچنین شکل ظاهری کاربر دوستانه باشد. به‌طور مستقیم خطاب به مخاطبانتان بنویسید و از کلمه «شما» استفاده کنید.

برای شرح مشخصات و قابلیت‌های محصولات و خدماتتان می‌توانید از تصاویر، فایل‌های صوتی و همچنین ویدیویی در صفحه‌ها استفاده کنید. تحقیقات متعدد نشان داده که نرخ تعامل در این قالب‌های محتوایی از سایر اشکال محتوا بالاتر است.

09-interesting-and-user-friendly

اگر امکان استفاده از برخی خدمات در وب‌سایت شما با پرداخت حق عضویت و اشتراک میسر می‌شود، حتماً از تازه‌ترین و بهترین روش‌های پرداخت بهره ببرید.

همچنین بهتر است از روش‌های پرداخت متعددی پشتیبانی کنید. اگر کاربران متوجه شوند که وب‌سایت شما از روش موردنظرشان پشتیبانی نمی‌کند، ممکن است آن‌ها را از دست بدهید.

تفاوت های درگاه پرداخت

۵ – اعتماد کاربران را جلب کنید

طراحی وب‌سایت فوق‌العاده باعث می‌شود کاربران بیشتر به شما اعتماد کنند و از طرف دیگر طراحی نامناسب و سطح پایین منجر به از دست دادن کاربران و افزایش نرخ پرش می‌شود. فرقی نمی‌کند که در دنیای آنلاین یا واقعی با مشتری تعامل دارید؛ درهرصورت اعتماد جایگاه ویژه‌ای دارد. کسب و حفظ اعتماد مشتریان حتی فراتر از بهبود نرخ تبدیل اهمیت دارد و نمود پیدا می‌کند.

نظر کاربران و بازدیدکنندگان نسبت به وب‌سایت شما در کمتر از نیم ثانیه شکل می‌گیرد. وقتی با مخاطبی سروکار دارید که خودتان شخصاً با او تعاملی نداشته‌اید، وب‌سایتتان مسئولیت جلب اعتمادش را بر عهده دارد.

چگونه در فضای آنلاین اعتماد کاربران را جلب کنیم؟

مردم کتاب‌ها را با توجه به جلدشان قضاوت می‌کنند. می‌دانیم که این نظریه ممکن است سطحی به نظر برسد، اما متأسفانه واقعیت دارد و کاربران هم کسب‌وکار شما را با توجه به طراحی وب‌سایتتان قضاوت خواهند کرد.

همچنین باید به کاربران وب‌سایت این مفهوم را منتقل کنید که به‌آسانی قادر خواهند بود با شما ارتباط برقرار کنند. البته لزومی ندارد ۲۴ ساعت شبانه‌روز را آنلاین باشد و به ایمیل‌ها بی‌وقفه پاسخ دهید. تنها کافی است نشانی و شماره تماس را در اختیار کاربران بگذارید و مشخصاً اعلام کنید که مشتریان در کدام بازه زمانی قادر خواهند بود با شما تماس بگیرند.


مقاله مرتبط: چگونه با اضافه کردن عناصر خاص در طراحی سایت، اعتماد مخاطب را جلب کنیم؟


همچنین پیشنهاد می‌کنیم که تنظیمات موردعلاقه مشتریان را ذخیره کنید، تا هر زمان دوباره وارد وب‌سایتتان شدند، با این تنظیمان به‌صورت پیش‌فرض مواجه شوند.

طراحی و تعبیه رضایت‌نامه بصری و همچنین لوگوی مشتریان نام‌آشنا و معروف می‌تواند به کسب اعتماد سایر کاربران کمک کند و میزان قابل‌اعتماد بودن شما را هم افزایش دهد. یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد اعتماد کمک گرفتن از سایر افرادی است که قبلاً به شما اعتماد کرده‌اند.

برای مثال پیشنهاد می‌کنیم از کاربران وب‌سایت بخواهید نظر واقعی خود را درباره شما بیان کنند. این کار می‌تواند به بهبود رتبه صفحه‌های وب‌سایتتان در موتورهای جستجو هم کمک کند.

تأثیر بازخوردها و رضایت‌نامه‌های کاربران و مشتریان را در نرخ تبدیل:

۹۰% مشتریان پیش از بازدید از کسب‌وکارها بازخوردهای آنلاین را درباره آن‌ها مطالعه می‌کنند.

۸۸% مشتریان به‌اندازه توصیه‌های شخصی به بازخوردها و بررسی‌های آنلاین اعتماد دارند.

۷۲% مشتریان می‌گویند بازخوردهای مثبت باعث می‌شوند بیشتر به کسب‌وکارهای محلی اعتماد کنند.

۹۲% مشتریان اگر با کسب‌وکار محلی که حداقل ۴ ستاره در امتیازات کسب کرده است مواجه شوند، همان را انتخاب می‌کنند.

کلام آخر

بهینه‌سازی نرخ تبدیل حوزه تقریباً پیچیده‌ای به شمار می‌رود و برای دستیابی به هدف در این زمینه باید به‌سختی تلاش کنید. جامعه آنلاین به‌طور پیوسته به دنبال نوآوری‌های هیجان‌انگیز است و شما هم باید این روند را دنبال کنید.

علاوه بر پیروی از ۵ مورد مهم برای بهبود نرخ تبدیل که در این مطلب به آن‌ها اشاره کردیم، شما همواره باید خلاقانه تفکر کنید و با معرفی نوآوری‌های تازه و ایده‌های نوین موفقیت دائمی کسب‌وکارتان را در دنیای آنلاین تضمین کنید.

منبع hongkiat.com

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه