۱۹ ابزار مدیریت پروژه‌ برای طراحان و توسعه‌دهندگان
۱۹ ابزار مدیریت پروژه‌ برای طراحان و توسعه‌دهندگان

اینترنت یکی از مناسب‌ترین بسترها برای پیشرفت و کسب درامد است. مشاغل بسیاری می‌توانند با حضور در دنیای اینترنت رویه کسب درامد خود را متحول و بر میزان آن بیفزایند. ازجمله مشاغلی که با رونق گرفتن استفاده روز افزون استفاده از اینترنت آن‌ها نیز رونق یافته‌اند طراحان و توسعه‌دهندگان هستند. در این مقاله سعی داشته‌ایم تا با معرفی ۱۹ ابزار مفید برای کمک به طراحان و توسعه‌دهندگان به آن‌ها در بهتر و سریع‌تر انجام شدن کارهایشان کمک نماییم.

در این فهرست ما به معرفی ۱۹ ابزار متفاوت می‌پردازیم که به توسعه‌دهندگان و طراحان کمک می‌کند تا کارهای خود را به بهترین شکل سازمان‌دهی کنند. تلاش ما در گرداوری و معرفی این فهرست آن است تا ابزار‌ها محدود و مخصوص یک حرفه نباشند تا هرکدام از این دو حرفه بتوانند از این ابزارها برای انجام کارهای خود استفاده کنند.

Kiree

Kiree

این نرم‌افزار به شما کمک می‌کند تا جلسات خود را به بهترین شکل برگزار کنید. این نرم‌افزار می‌تواند به شما کمک کند تا کیفیت جلساتی که برگزار می‌کنید را بهبود ببخشید. ابزار Kiree برای کارکنان و حتی کسانی که به‌صورت انفرادی کار می‌کنند می‌تواند بسیار کاربردی و مفید باشد.


مقاله مرتبط: معرفی چند فریمورک و ابزار مفید برای توسعه دهندگان وب(سپتامبر ٢٠١٨)


Whiptone

Whiptone

گاهی لازم است تا شما تمام گفت‌وگوهایی که در حین جلسه داشته‌اید را به‌صورت مکتوب برای خود نگهدارید. در این مواقع ابزار Whiptone می‌تواند بهترین یاریگر شما باشد. این نرم‌افزار یک ابزار بسیار مفید و کاربردی است چراکه قابلیت آن را دارد تمام جلسات و تماس‌ها را به‌صورت گفتار به نوشتار به اسناد نوشتاری تبدیل کند. با استفاده از این نرم‌افزار شما می‌توانید به‌جای یادداشت‌برداری، تمام تمرکز خود را بر روی روند جلسه و افرادی که در حال گفتگو با آن‌ها هستید گذارید. علاوه بر این، این ابزار می‌تواند تمام اسنادی که فراهم کرده را بر اساس تاریخ دسته‌بندی کند تا بتوانید در آینده به‌راحتی در میان آن‌ها جستجو کنید و متن جلسه‌‌ای که به دنبال آن هستید را به‌راحتی پیدا نمایید.

Memory AI

Memory AI

اگر پروژه‌های بسیاری را قبول کرده‌اید و با مشکل کمبود وقت مواجه شده‌اید، یک نرم‌افزار مدیریت زمان می‌تواند مشکل شما را حل نماید. Memory AI یک ابزار مدیریت زمان است که با استفاده از هوش مصنوعی طراحی شده است. این نرم‌افزار توسط Timely ساخته شده است. Memory AI به شما کمک می‌کند تا بدون اینکه نگران زمان باشید به کارهای ضروری خود رسیدگی کنید. این ابزار در زمان‌هایی که ساعت‌های طولانی را کار می‌کنید می‌تواند با ایجاد صفحات زمانی به شما کمک کند.

WorkSolo

WorkSolo

یکی دیگر از ابزار‌هایی که به کمک آن می‌توانید مدیریت بهتری بر روی زمان و پروژه‌های در دست انجام خود داشته باشید WorkSolo است. این ابزار کاربردی تنها بر روی پلتفرم‌های OS کار می‌کند و درصورتی‌که از این پلتفرم بر روی سیستم‌های خود استفاده می‌کنید، می‌توانید از آن استفاده نموده و مدیریت بهتری بر روی پروژه‌های در دست انجام و همچنین زمان خود داشته باشید. از دیگر قابلیت‌های WorkSolo می‌توان به ذخیره‌سازی اسناد نیز اشاره نمود.

AND CO

AND CO

هر شخصی برای آنکه بتواند درامدها و هزینه‌های خود را مدیریت نماید، نیازمند ابزار‌های کمکی است. افرادی که به‌صورت فریلنسری پروژه‌‌‌هایی را به‌صورت دورکاری و غیرحضوری قبول می‌کنند، لازم است تا یک نرم‌افزار حسابداری قدرتمند آن‌ها را برای ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مشتریانشان همراهی نماید. AND CO نام نرم‌افزاری است که به‌تازگی توسط شرکت Fiverr خریداری‌شده و به‌صورت رایگان ارائه می‌شود. نرم‌افزار AND CO بسیار انعطاف‌پذیر است. به فریلنسرها کمک می‌کند تا با استفاده از این ابزار تمام فاکتورها، پرداخت‌ها، قرارداد‌ها و مدیریت زمانی خود را به مفیدترین شکل پیگیری کنند. همچنین این اپ قابلیت آن را دارد تا مقدار وجوه دریافتی، هزینه‌های انجام‌شده و باقی‌مانده پرداختی‌های مشتریان را به شما نشان دهد.

Todoist

Todoist

Todoist ابزاری برای مدیریت کارهای روزانه است. کاربردی عالی هم برای گروه‌ها و هم برای افراد دارد. این اپلیکیشن به لطف توانایی‌هایی مانند قابلیت‌های همکاری و ترکیبی و ساختار کاربردی سازمان یافته‌اش شهرت زیادی کسب کرده است. تقریباً بر روی تمام پلتفرم‌ها کار می‌کند و همچنین از آن می‌توان به‌صورت یک پلاگین بر روی هر مرورگری نیز استفاده کرد. حتی خود را با Gmail و Outlook همگام‌سازی می‌کند تا مطمئن شود هرجایی که نیاز است، می‌تواند برای کاربر مفید واقع شود.

Google Calendar

Google Calendar

تقویم گوگل یا همان Google Calendar یک ابزار کاربردی برای تمام افراد است، چراکه می‌توان جدول زمانی خود یا گروه را با دیگر اعضای تیم به اشتراک‌گذارید. ابزاری بسیار مفید برای هماهنگ شدن با افرادی است که برای انجام کارهای خود نیاز دارید با آن‌ها ملاقات یا گفتگو داشته باشید.

 Boomerang

Boomerang

Boomerang یک ابزار فوق‌العاده برای ساماندهی کردن ایمیل‌های شما است. نحوه ارسال و دریافت پیام‌هایتان را برای شما مدیریت می‌کند. بااین‌حال بومرنگ تنها با Gmail قابلیت همگام‌سازی دارد و هنوز قابلیتی برای همگام‌سازی با سایر سرویس‌دهندگان ایمیل ارائه نداده است.

Inbox by Google

Inbox by Google

Inbox by Google نیز یکی دیگر از ابزارهای موجود است که به کاربردی‌ترین شکل ممکن با Gmail همگام‌سازی می‌شود. هدف این ابزار آن است که ایمیل‌های مهم را برای شما بالاتر و جلوتر از بقیه پیام‌ها نشان دهد. این اپلیکیشن با استفاده از معیار‌ها و اصول متفاوتی از خود Gmail ایمیل‌های شما را دسته‌بندی می‌کند. با یک نگاه می‌توانید ایمیل‌های ضروری خود را بررسی کنید و ایمیل‌هایی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند را طوری تنظیم کنید که بعداً به شما یادآوری شوند. همچنین این امکان برای شما وجود دارد تا با قرار دادن یادآور‌های مختلف، با فهرست ایمیل‌های خود مانند لیست کارهای روزانه برخورد کنید و درصورتی‌که لازم است تا در روز یا ساعت خاصی ایمیل مشخصی را بازدید نمایید در همان تاریخ و زمان به شما یادآوری‌های لازمه را انجام می‌دهد.

Zapier

Zapier

Zapier برنامه‌ای فوق‌العاده برای ایجاد سیستم‌ها و پردازش‌های خودکار است. Zapier طراحی شده است تا زندگی آن دسته از افرادی که به‌شدت پرمشغله هستند را به بهترین نحو مدیریت کرده و کارهای روزمره و تکراری را به‌خوبی یادآوری کند. با استفاده از Zapier قابلیت خودکار کردن همه‌چیز را خواهید داشت و دیگر انجام کاری را به دلیل داشتن مشغله کاری و یا فکری زیاد فراموش نخواهید کرد.

Basecamp

Basecamp

Basecamp یک ابزار بسیار مفید برای مدیریت پروژه‌های گروهی و برقراری ارتباط بین اعضای تیم است. این نرم‌افزار بسیار کاربردی است چراکه برای شما این امکان را فراهم می‌کند تا پروژه‌های متعددی را در یک مکان پیگیری کنید. از این ابزار هم می‌توانید به‌صورت انفرادی و هم به‌صورت گروهی استفاده کنید. Basecamp برای فریلنسر‌ها و کار با مشتریان نیز به‌خوبی کار می‌کند و می‌تواند برای آن‌ها نیز مفید واقع شود. Basecamp این قابلیت را به شما می‌دهد تا تمام پروژه‌هایی که در حال کار بر روی آن‌ها هستید را در یک مکان مشخص ساماندهی کنید.

Trello

Trello

Trello را شاید بتوان پرطرفدارترین ابزار مدیریت تیم و پروژه دانست. در حال حاضر افراد و تیم‌های بسیاری در سراسر جهان از برنامه Trello برای مدیریت کارها و پروژه‌های خود استفاده می‌کنند. از این ابزار می‌توان برای ساماندهی کمپین‌ها، پیگیری پروژه‌ها و همچنین ساختن درخواست‌ها و بسیاری از فعالیت‌های دیگر استفاده نمود.

Corrello

Corrello

Corrello را بیشتر به‌عنوان مکملی برای نرم‌افزار Trello می‌دانند. این ابزار را می‌توان یک ابزار تحلیلی بسیار مفید دانست که از آن می‌توان استفاده‌های متعددی کرد. این برنامه شما را از میزان پیشرفت تیمتان آگاه می‌کند. Corrello همچنین قابلیت همگام شدن و کار با نرم‌افزار Kanban را دارد. به Corrello می‌توانید با این دیدگاه نگاه کنید که یک آپدیت بسیار بالاتر از برنامه Trello ساخته و در اختیار شما قرار داده شده است تا به شما اطلاعات کاملی درباره پیشرفت کارها و برنامه‌هایتان ارائه دهد.

Google Docs

Google Docs

اگر شما در کار خود در حال همکاری با افراد دیگر هستید این نرم‌افزار را مطمئناً می‌تواند به شما در بهبود شرایط همکاری‌تان کمک بسیار زیادی نماید. Google Docs برای ایجاد اسناد و به اشتراک‌گذاری آن‌ها با اعضای تیم بسیار کاربرد دارد. اسناد ذخیره شده در این نرم‌افزار را تنها با ارسال یک لینک می‌توانید با سایر افراد به اشتراک‌گذارید. همکاران شما می‌توانند روی این اسناد به اشتراک گذاشته‌شده کار کنند، آن‌ها را ویرایش کرده یا بر روی آن‌ها برایتان نظرات و پیشنهاد‌های خود را قرار دهند.

Matt D. Smith’s Folder Structure for Design Projects

Matt D. Smith’s Folder Structure for Design Projects

Matt D. Smith در سال ۲۰۱۷ یک ویدیو در یوتیوب قرار داد که در آن ساختار طراحی پروژه‌ها را توضیح داده بود. هیچ‌چیزی بد‌تر از این مسئله نیست که در مدیریت فایل‌های پروژه‌ها دانش کافی نداشته باشیم. اگرچه که توضیحات و مدیریت سیستمی که در این ویدیو به توضیح آن‌ها پرداخته می‌شود مخصوص کارهای فریلنسرها است اما از این دستورالعمل‌ها برای استفاده کار‌های گروهی نیز می‌توان بهره برد.

StackExchange

StackExchange

دستورالعمل فولدر بندی برای توسعه‌دهندگان. وب‌سایت Stackexchange شباهت بسیار زیادی به دستورالعمل‌های فولدر بندی Matt D. Smith دارد. اگرچه که این دستورالعمل‌ها تنها برای پروژه‌های توسعه‌دهندگان طراحی‌شده‌اند، اما برای کاربران عادی نیز گزینه‌های مفید بسیار زیادی را فراهم کرده تا با استفاده از آن‌ها بتوانند فایل‌های پروژه‌های خود را به بهترین شکل ساماندهی کنند.

Zeplin

Zeplin

Zeplin یک ابزار فوق‌العاده است تا با استفاده از آن بتوانید پروژه‌های طراحی شده را با طراحان و توسعه‌دهندگان به اشتراک بگذارید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا جزئیات طراحی‌ها را به‌خوبی ساماندهی کنید. هم‌چین بخشی را که مربوط به سپردن و دست‌به‌دست کردن پروژه بین اعضای تیم است را بسیار ساده می‌کند ازاین‌رو Zeplin یک ابزار فوق‌العاده برای نگهداری طرح و همکاری‌های نهایی در یک نقطه است. این ابزار قابلیت همگام شدن و کار با نرم‌افزارهایی مانند Sletch و Adobe XD و Photoshop و Figma را دارد.

Dropbox یا Google Drive

Dropbox یا Google Drive

از میان Dropbox یا Google Drive انتخاب کردن یکی از آن‌ها کار بسیار دشواری است به همین خاطر تصمیم گرفتیم هردو را معرفی کنیم. این ابزارها نیز مانند Google DOCs به شما اجازه می‌دهد تا اسناد و طراحی‌های خود را با اعضای تیم به اشتراک بگذارید. Dropbox و Google Drive این قابلیت را ایجاد کرده‌اند تا به شکلی بسیار مفید فایل‌های خود را پیگیری کنید. اگر سیستم فولدر بندی مناسبی داشته باشید، کارایی این ابزار‌ها از این هم مفیدتر می‌شوند و خواهید دید که کارهای شما با سرعت بسیار بیشتری به‌پیش خواهند رفت.


مقاله مرتبط: حافظه‌ های ابری: One Drive- iCloud Drop box- Google Drive


Plugin Galore

Plugin Galore

این نکته را هرگز فراموش نکنید که از هر برنامه‌ای که تصمیم دارید استفاده کنید، چه Gmail، Sketch یا Atom باشد، می‌توانید Plugin های متعددی را بر روی آن‌ها اعمال کنید. سبک کاری شما هر شکلی که باشد، می‌توانید در اینترنت Plugin های متعددی را دانلود کنید تا با استفاده از آن‌ها زندگی شما ساده‌تر و کارهای شما ساماندهی شوند. به یاد داشته باشید که Boomerang یا همان #۸، یک پلاگین برای Gmail است.

نتیجه‌گیری

در دنیای امروزی ابزارها و نرم‌افزارهای بسیار زیادی وجود دارند تا به طراحان و توسعه‌دهندگان کمک کنند کارهای خود را ساماندهی کنند. برخی از این نرم‌افزارها مانند Dropbox کاربرد و شهرت چشمگیری دارند. برخی از این ابزارها نیز تنها در یک مورد خاص بسیار تخصصی و مفید واقع می‌شوند مانند نرم‌افزار Zeplin و این شما هستید که با توجه به نیازی که دارید انتخاب می‌کنید که از کدام ابزار برای بهبود روند کاری خود استفاده نمایید.

۱۹ ابزار مدیریت پروژه‌ برای طراحان و توسعه‌دهندگان

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83  +    =  92