۱۲ نکته کپی رایتینگ برای بهبود محتوای وب‌سایت
۱۲ نکته کپی رایتینگ برای بهبود محتوای وب‌سایت

حضور آنلاین و مؤثر شما در فضای وب بسیار مهم و فاصله بین اینکه بازدیدکنندگان به سایت شما علاقه‌مند شوند یا این‌که هیچ تمایلی به سایت و برند شما نداشته باشند بسیار کم است. پس برای اینکه توجه بازدیدکنندگان را بیشتر به خود جلب کنید، باید توانایی‌های کپی رایتینگ خود را افزایش دهید تا از این طریق بتوانید با بازدیدکنندگان ارتباط بهتری برقرار کنید.

با رعایت کیفیت بالای کپی رایتینگ سایت، کیفیت و اعتبار برند شما نیز افزایش می‌یابد.

عوامل زیادی بر نوشتار آنلاین شما مؤثر هستند.

در این مقاله، به بررسی ۱۲ مورد از عواملی که در بهبود کپی رایتینگ به ما کمک می‌کند می‌پردازیم:

۱. در مورد مخاطبان خود تحقیق کنید

نویسندگان در جایگاه یک کپی‌رایتر می‌توانند یکی از بهترین محققان در مورد مخاطبان یک کسب‌وکار کار فعالیت داشته باشند. با شناختن مخاطبان خود، نیازها، علایق و نوع رفتار آن‌ها می‌توان بهترین نوع محتوا را ارائه داد.

۲. از فرمت خوانا استفاده کنید

عادت مطالعه بازدیدکنندگانی که مطالب را به‌صورت آنلاین می‌خوانند نسبت به افرادی که محتوای آفلاین را ترجیح می‌دهند متفاوت هست. تحقیقات نشان می‌دهد که بازدیدکنندگان هر سایت تنها حدود ۲۰ درصد از هر متن را مطالعه می‌کنند.

هدف افراد از بازدید از سایت شما تنها مروری چندثانیه‌ای بر روی محتواهای شماست. برخی از کاربران به‌اندازه‌ای درگیر هستند که زمان کافی برای خواندن تمام کلمات یک محتوا را ندارند. برخی نیز تنها قصد بررسی عنوان‌های مقالات را دارند و به این طریق در زمان کوتاهی چندین مقاله را بررسی می‌کنند.


مقاله مرتبط: ۱۳ اشتباه رایج در نگارش محتوا برای وب سایت


شما نیز می‌توانید با استفاده از پاراگراف‌های کوتاه‌تر در حد چهار جمله، خواندن متن را برای آن‌ها آسان‌تر کنید. همچنین به کار بردن زیر عنوان در وبلاگ، مطالعه را ساده‌تر خواهد کرد.

با استفاده از لیست‌های شماره‌گذاری‌ شده یا کلمات بولد و ایتالیک، توجه کاربران را به آن نکات مهم جلب کنید.

۳. از کلمات کلیدی خاص استفاده کنید

از کلمات کلیدی خاص استفاده کنید

جستجوی ارگانیک، عنصر اصلی برای افزایش ترافیک سایت محسوب می‌شود. اگر کاربران قادر به دیدن وبلاگ شما در موتورهای جستجو از جمله گوگل، یاهو یا بینگ نباشند، جذب کاربران بیشتر به‌مراتب سخت‌تر خواهد بود.

برای انتخاب کلمات کلیدی می‌توانید از ابزار Google Trends استفاده کنید. کلمات کلیدی باعث می‌شوند کاربران بیشتری به وب‌سایت شما رجوع کنند. زمانی که فردی عبارت موردنظر خود را در مرورگر جستجو می‌کند، محتواهای مرتبط با آن کلمات کلیدی به وی نشان داده می‌شود.


مقاله مرتبط: ۱۳ توصیه هایی برای انتخاب هوشمندانه کلمات کلیدی


البته نیازی نیست که از کلمات کلیدی زیادی در مطالب خود استفاده کنید و یا تعداد به کار بردن کلمات را افزایش دهید. استفاده این کلمات در عنوان‌ها، زیرعنوان‌ها و متاتگ از اهمیت بالایی برخوردار است.

۴. از مطالب افراد سرشناس استفاده کنید

زمانی که شروع به نوشتن می‌کنیم باید توجه داشته باشیم که این امری مستقل نیست. در واقع نمی‌توان تنها از دانش خود برای نوشتن مطالب استفاده کرد بلکه باید همه‌روزه خود را با مطالب جدید و بروز دنیا تطبیق داد.

افرادی سرشناس و مورد تأیید مخاطبان خود را مشخص کرده و از مطالب مرتبط آن‌ها با محتوای خود و البته با ذکر نامشان استفاده کنید. با این کار اعتبار محتوای شما نیز افزایش می‌یابد و بازدیدکنندگان نیز بیشتر به آن جذب خواهند شد.

۵. از مراحل کاربردی در متن خود استفاده کنید

مطالب خود را از مراحل ساده شروع کنید و به‌سادگی آن را به پایان نرسانید. بازدیدکنندگان ترجیح می‌دهد حین خواندن مطلبی عملیاتی نیز انجام دهند. برخی از این عملیات می‌تواند شامل دعوت به مشاهده ویدیویی در یوتیوب یا بررسی نمونه‌ای در بخش‌های دیگر سایتتان باشد. این وظیفه شماست که آن‌ها را به سمت هدف خود هدایت کنید.

طراحی سایت در ایجاد محتوای سایت بسیار مؤثر هست، چرا که می‌توان تمام مراحل موجود در محتوا را در قالب طرح‌هایی رنگی ایجاد کرد که در نتیجه توجه بیشتری را به خود جلب خواهند کرد.

۶. برای کپی رایتینگ خود هدف تعیین کنید

سایت شما فرصتی است که بتوانید توسط آن، برند خود را در بازار معرفی کنید. زمانی که کاربران با سایت شما مواجه می‌شوند می‌خواهند بدانند که دقیقاً کار شما چیست.

متن سایت شما یک دید کلی از کسب‌وکارتان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. پس به‌جای ارائه پیشنهادهایی غیرضروری، اهداف اولیه خود را با استفاده از کپی رایتینگ خوب بیان کنید.

کپی رایتینگ هدف‌دار، پیشنهادهای شما را برای رفع مشکلات بازدیدکنندگان به‌خوبی بیان می‌کند. به این موضوع توجه کنید که شما تنها یک کپی رایتر یا طراح سایت نیستید، پس به این موضوع توجه داشته باشید که مردم می‌خواهند بدانند شما با توانایی‌های خود چگونه می‌توانید در رفع مشکلات به آن‌ها کمک کنید.

۷. بازدیدکننده را قهرمان داستان خود کنید

در کپی‌رایت نباید تمرکز خود را تنها بر روی بیان توانایی‌ها، موفقیت‌ها و یا آخرین حضور خود در یک کنفرانس بگذارید.

اگر بخواهید بازدیدکنندگان را به مشتریان وفادار تبدیل کنید باید تمرکز خود را بر روی احتیاج‌های مخاطبانتان بگذارید. تمام هدف محتوای شما باید کمک به بازدیدکنندگان باشد.

با شروع داستان جالب و ایجاد یک سفر، بازدیدکنندگان را با خود همراه کنید که در نهایت این داستان و چالش ایجاد شده‌، خواننده، قهرمان ماجرا باشد.


مقاله مرتبط: ۱۳ داستان سرایی داده ها به شیوه گوگل


همیشه تنها هدف کپی‌رایتینگ، مجاب کردن افراد به انجام عملیاتی نیست، بلکه باید بتوانیم یک تصویر کلی از خود در ذهن آن‌ها بر جای بگذاریم. این حس خوب، حتی پس از اینکه سایت ما را ترک کنند در ذهنشان باقی خواهد ماند.

۸. ارزش خود را بیان کنید

بازدیدکنندگان مشتاق‌اند بدانند که شما چگونه می‌توانید زندگی آن‌ها را بهبود بخشید و چه ارزشی برای آن‌ها به ارمغان خواهید آورد.

در زبان خود، لحن توصیفی داشته باشید. مشکلی ندارد که در محتوای خود از مزایا و نکات مثبت کسب‌وکارتان تعریف کنید، البته مراقب باشید که به‌هیچ‌عنوان بیش از حد اغراق نکنید.

برای نشان دادن ارزش خود، حاصل عملکرد سرویس و محصولات خود را در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دهید و آن‌ها را مشتاق کنید که کارهای خود را به روش متفاوتی با سرویس‌های شما انجام دهند.

۹. از کال تو اکشن متقاعدکننده استفاده کنید

از کال تو اکشن متقاعدکننده استفاده کنید

کپی رایتینگ مؤثر، بازدیدکنندگان را به مرحله بعدی مورد نظر شما هدایت می‌کند. کال تو اکشن در اینجا کمک بسیاری به شما خواهد کرد.

وب‌سایت شما شامل صفحات و اهداف متعدد می‌شود. نظر دیجیتال مارکترها این هست که صفحات خود را هماهنگ با قیف فروش خود ایجاد کنید.

البته این موضوع در مورد اولین بازدیدکنندگانتان متفاوت هست، چرا که باید به طرزی از کال تو اکشن خود استفاده کنید که آن‌ها مجاب به ثبت‌نام در سایت در ازای دریافت سرویسی مثل کتاب الکترونیک یا خبرنامه شوند.

برای کاربرانی که از قبل در سایت شما ثبت‌نام کرده‌اند، باید کال تو اکشن خود را نسبت به نیاز یا علایق آن‌ها ایجاد کنید تا بیشتر بتوانید توجه آن‌ها را نسبت به خود جلب کنید. به‌عنوان مثال، پیشنهاد کوپن ۱۰ درصدی یا افزایش امتیاز برای دریافت هدیه می‌تواند تأثیر مناسبی بر روی مشتریانتان بگذارد.

۱۰. سند رضایت مشتریان خود را در سایتتان ارائه دهید

برند شما نسبت به درکی که افراد از شما خواهند داشت پیشرفت می‌کند. این امر اعتبار برند را در آینده برایتان رقم خواهد زد.

بازدیدکنندگان باید بدانند که محصولات یا سرویس‌های شما ارزش پرداخت پولی که با زحمت به دست آورده‌اند دارد یا خیر. آن‌ها حق دارند بدانند که چرا باید به شما اعتماد کرده و از محصولات و سرویس‌هایتان استفاده کنند.

در رقابت شدید این روزها، با حضوری متفاوت می‌توانید به موفقیت بزرگی دست یابید. با اختصاص بخشی به نظر کاربران و مشتریان قدیمی در مورد محصولات یا سرویس‌هایتان و میزان رضایت آن‌ها می‌توانید نظر کاربران جدید را بیشتر به خود جلب کنید.

۱۱. از به کار بردن اصطلاحات تخصصی بپرهیزید

حتماً تاکنون برای شما نیز پیش آمده که در جمعی بنشینید و چیزی از صحبت‌های افراد متوجه نشوید. با اینکه افراد به زبان مادری شما صحبت می‌کنند، چیزی از صحبت‌های تخصصی آن‌ها متوجه نمی‌شوید.

تنها حسی که در این موقعیت به شما دست می‌دهند این هست که ترجیح می‌دهید به زودی آن جمع را ترک کنید.

مشاهده سایتی با چنین محتواهایی نیز چنین حسی را در شما ایجاد خواهد کرد. اگر از محتواهای سایتی چیزی متوجه نشوید یا درک آن‌ها برایتان سخت باشد مسلماً آن را ترک خواهید کرد.

اگر قصد جذب کاربران بیشتری به خود دارید باید از اصطلاحات و زبان ساده استفاده کنید که به این ترتیب، تمام بازدیدکنندگان با هر سطح دانش و تخصص بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند.

۱۲. نسخه‌های مختلف محتوا را آزمایش کنید

اولین نسخه از کپی رایتینگ شما، آخرین آن نخواهد بود. همانند دیگر جنبه‌های کسب‌وکارتان، برای یافتن بهترین نسخه از محتوا، باید چندین مورد را آزمایش کنید.

با انجام A/B تست برای محتوای سایت، می‌توانید از نظرات و احساسات کاربران نسبت به خود بهره برده و تغییرات لازم را برای بهبود اعمال کنید.

البته این موضوع بسیار مهم هست که موارد را به‌صورت جداگانه بررسی و آزمایش کنید. به عنوان مثال، عنوان‌ها را در یک مرحله و محتواهای کال تو اکشن را در مرحله بعدی آزمایش کنید. چرا که اگر آزمایش تمام موارد را به‌صورت هم‌زمان انجام دهید، نتیجه دقیقی از بررسی هرکدام به دست نخواهید آورد.

زمانی که بازدیدکننده‌ای به سایت شما وارد می‌شود، هدف شما جلب رضایت و اعتماد وی در زمانی بسیار کوتاه هست. کپی رایتینگ مناسب، مهم‌ترین ابزار برای بیان داستان خود برای مخاطبانتان است. پس با رعایت نکات گفته‌شده در این مقاله می‌توانید بازده سایت خود را به‌اندازه چشمگیری افزایش دهید.

۱۲ نکته کپی رایتینگ برای بهبود محتوای وب‌سایت

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +    =  16