مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » ترافیک بیشتر، لزوما فروش بیشتر نیست؛ چگونه مشتریان واقعی جذب کنیم؟

پربازدید‌ترین‌های ماه

بازاریابی کسب و کار

ترافیک بیشتر، لزوما فروش بیشتر نیست؛ چگونه مشتریان واقعی جذب کنیم؟

مشتریان واقعی

راه‌اندازی یک سایت فروشگاهی شاید کار آسانی باشد، موفق شدن در این عرصه به هنر شما در جذب مشتری و ایجاد انگیزه در وی برای خرید وابسته است. تشخیص مشتری بالقوه و تبدیل آن  به مشتری بالفعل و سود ده، کلید اصلی شما برای موفقیت است. شما نباید انرژی خود را بر روی مشتریان اشتباهی تلف کنید. در این مطلب راه‌هایی را به شما معرفی می‎کنیم تا در شناسایی مشتریان و تبدیل آنها به خریداران واقعی کمک می‎کند.

چطور کیفیت سایت‌تان را در حوزه فروش بهبود ببخشید

بسیاری از سایت‌ها با هدف افزایش بازدید (ترافیک سایت)  فعالیت خود را آغاز کرده اند و امیدوارند با اضافه کردن بخش‎های جدید به سایت خود، کاربران  بیشتری را جذب کنند.


مقاله مرتبط: چگونه می‌توان ترافیک ورودی سایت را افزایش داد؟


بسیاری از شرکت‎ها معتقدند که جذب هرچه بیشتر ترافیک می‌تواند پدیده‌ای مثبت برای وب‌سایتان باشد. این شرکت‌ها بدین منظور مدام استراتژی‌های سئو و بازاریابی‌ موتورهای جستجوگر خود را به روز می‌کنند تا در جذب هرچه بیشتر بازدیدکننده موفق باشند.

اما این سوال وجود دارد که آیا حجم بالای ترافیک ورودی سایت به واقع پدیده خوبی است یا خیر؟!

اینکه تعداد کاربران بازدید کننده از سایت‌تان هرچه بیشتر باشد مسلما اتفاق خوبی خواهد بود تا اینکه سایت‌تان بازدیدکنندگان کمی داشته باشد.

اما اینکه شما چطور این تعداد بازدیدکننده را در سایت هدایت کنید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اگر شما نقشه درستی برای هدایت مشتریانتان به سمت خرید نداشته باشید الزاما افزایش بازدید منجر به فروش بیشتر نمی‌شود.

بجای اینکه حجم بالای ترافیک را به کانال فروش خود وارد کنید بهتر است راهکاری را در سایت تعبیه کنید که بتوانید مشتریان مفید را از غیرمفید فیلتر کنید.

وب‌سایت‌تان نباید فقط مثل یک آهنربای جذب ترافیک عمل کند، بلکه باید یک ماشین هدایت خریداران واقعی عمل باشد.

با تغییراتی اندک در سایت خود، می‌توانید به شیوه‎هایی جدید برای جذب مشتریان برسید. حالا چطور می‌توانید این تغییرات را در سایت‌تان ایجاد کنید:

۱. به آموزش مشتریان جدید بپردازید

به آموزش مشتریان جدید بپردازید

قبل از شروع فرآیند فروش، با دیدگاهی سخت‌گیرانه در نظر بگیرید که سایت‌تان تا چه حد می‌تواند یک منبع آموزش برای مشتریانتان به حساب آید:

  • آیا وب سایت شما بر روی فرایندهای پیش روی مشتریان تحقیق می‎کند؟
  • آیا سایت شما، آماده پاسخگویی به طیف وسیعی از مشتریان بازدیدکنندگان هست؟
  • آیا سایت شما، مشتریانتان را در مراحل مختلف خریدشان به خوبی راهنمایی می‌کند؟

آیا فرآیند مسیریابی خوب برای شناسایی و مرتب‌سازی مشتریانتان دارید که از طریق سایت بتوانید آنها را هدایت کنید؟ بطور مثال برای این کار می‌توان از لندینگ پیج‌های سفارشی استفاده کرد.

سعی کنید سوالات، مسائل و اعتراضات مشتریان خود را پیش‌بینی کرده و پاسخ آن‌ها را در سایت خود قرار دهید.

هرچه مشتریان شما قبل از استعلام قیمت و یا سوال از شما بتوانند در یک مسیر شفاف و مشخص اطلاعات بیشتری از محصولات و سرویس‌های‌تان بدست آورند، فروش بیشتری را برای شما در پی خواهد داشت.

۲. با سوالات هدفمند، مشتریان واقعی را شناسایی کنید

با سوالات هدفمند، مشتریان واقعی را شناسایی کنید

ممکن است منطقی بنظر نرسد اما قرار دادن این سوالات در سایت، فروش شما را به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد.

اگر سایت شما با بندهای فروش زیادی بمباران شده است اما بیشتر آنها راهنماهای مناسبی نیستند، عملا در حال اتلاف وقت و انرژی خود هستید و فرصت‌ّهای مناسب را نیز از دست می‌دهید.


مقاله مرتبط: چهار روش برای تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری


سایت شما باید مثل یک دربان یا نگهبان عمل کرده تا مانع ورود مشتریان اشتباهی به باشگاه مشتریان شما شود. با یک سری سوال و جواب ساده می‌توانید مشتریان خوب را از بد تشخیص دهید.

مشتری خوب کسی است که مستعد خرید بوده و شما فقط باید این مشتری را تشخیص داده و با ترفندهایی در روالی که مشتری با آن در سایت شما روبرو می‌شود انگیزه خرید قطعی را در ایشان ایجاد کنید.

برای این کار ابتدا باید مشتری خوب را تشخیص دهید.

ممکن است تماس‌ها و سوالات زیادی از سوی افراد مختلف دارید که واقعا نمی‌دانند چه چیزی لازم دارند  یا مشتریان خوبی نبوده  و یا به هر علتی واجد شرایط خرید از شما نیستند؛ در این صورت سایت باید این مشتریان به اصطلاح بد را فیلتر کرده تا به راحتی تماسشان با شما برقرار نشود.

قبل از تشویق مردم به برقراری تماس و یا ارسال ایمیل، از مشتریانتان بخواهید یک پرسشنامه را در سایت‌تان پر کنند و بر اساس پاسخ‌هایی که از ایشان دریافت می‌کنید یک پیش‌زمینه از مشتری خود خواهید داشت.

چند نمونه از سوالاتی که می‌توانید در پرسشنامه خود عنوان کنید را در ادامه داریم:

  • از چه طریقی با ما آشنا شده‌اید؟
  •  آیا مسئله‌ای راجع به محصولات دارید و یا راه‌حلی برای بهبود عملکرد ما؟
  • آیا تصمیم شما برای خرید قطعی است؟

این سوالات نباید زیاد پیچیده و طولانی باشد. اما همین سوالات ساده یک فیدبک و اطلاعاتی درباره مشتریان به شما می‌دهد.

به این ترتیب وقتی اولین ایمیل را از یه مشتری جدید دریافت می‌کنید، با پیش‌زمینه‌ای که از پاسخ سوالات پرسشنامه به دست آوردید می‌توانید راهنمایی مناسبی را در اختیار مشتری قرار دهید. همچنین با توجه به اینکه قبلا نیازسنجی لازم را از مشتریتان داشته‌اید محصول بهتری را معرفی کرده و احتمال خرید بالاتر می‌رود.

به این ترتیب شما می‌توانید قبل از اینکه مشتریتان گوشی تلفن را برای تماس به شما بردارد، وی را در دسته مشتریان خوب یا بد دسته بندی کنید.

نکته: شما می‌توانید از سوالات اینچنینی در اولین مکالماتتان با مشتریان نیز استفاده کنید. بطور مثال اگر بعنوان بازاریاب با مشتری تماس گرفته‌اید و یا در نمایشگاه‌های تجاری با مشتریان رو در رو می‌شوید در شروع صحبت‌تان این سوالات را بپرسید.

۳. از چندین صفحه فرود برای سایت‌تان استفاده کنید

3. از چندین صفحه فرود برای سایت‌تان استفاده کنید

سایت شما نباید بر همه سلیقه‌ها یک تجربه مشترک ایجاد کند. مشتریان با سلیقه‌های مختلف وارد سایت شما می‌شوند و شما در طراحی صفحات ورودی سایت خود باید این تفاوت سلیقه را در نظر بگیرید. سایت باید از چند صفحه ورود بهره برده باشد که بتواند مشتریان متفاوت را به خود جذب کند.

این تصور که صفحه محصولات و خدمات برای همه مشتریان کافی است، یک دیدگاه اشتباه است.

بجای اینکه از یک صفحه ورود یکسان به طور همیشگی استفاده کنید بهتر است چندین صفحه ورود (landing Page) طراحی کرده و در زمان‌های متفاوت و با مقاصد مختلف مورد استفاده قرار دهید. اینطور شانس جذب مشتریان بیشتری را دارید.

اگر کمی هوشمندی در طراحی لندینگ پیج به خرج دهید در همین مرحله می‌توانید مشتریان واجد شرایط را تشخیص داده و در نهایت به روال خرید هدایتشان کنید.

بطور مثال صفحه ورود اولیه شما می‌تواند تعدادی از سوالات واجد شرایط بودن را که در بالاتر ذکر شد، داخل خود داشته باشد، سپس مشتری را در صفحه دوم دعوت کنید تا دمویی از محصولات و خدمات شما را ببیند. در نهایت هم در صفحه سوم ترغیبش کنید تا وارد چت آنلاین با کارشناسان شده و یا تماس بگیرد.

صفحات ورود متنوع و سفارشی را امتحان کنید تا ببینید چه طراحی‌ای بیشترین جذب مشتری را داشته و بیشتر در مشتریان ایجاد انگیزه می‌کند.

بر روی بهره‌وری تمرکز کنید

همانطور که قبلا گفته شد، «ورودی بیشتر» به سایت شما الزاما «خرید بیشتر» را برای شما به ارمغان نمی‌آورد.


مقاله مرتبط: ٥ نکته برای افزایش فروش در فروشگاه های اینترنتی


شما باید سایت را به گونه‌ای طراحی کنید که در همان ابتدا امکان فلیتر کردن مشتریان واجد شرایط را داشته باشد. این به شما کمک می‌کند زمانتان را به مشتریان اشتباهی اختصاص ندهید و توجه‌تان معطوف به مشتریان درست در زمان صحیح شود.

پس تنها در فکر جذب ترافیک به سایت‌تان نباشید، بلکه سعی کنید بیشترین نتیجه را از ترافیک وارد شده به سایت‌تان دریافت کنید.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه