وب سایت مینیمال
وب سایت مینیمال

فارغ از اینکه که امروز چه روندی در طراحی سایت‌ها دنبال می‌شود، بدون شک پس از گذشت چند سال تِرِند های جدید جایگزین نمونه‌های پیشین می‌شوند. وب‌سایت‌هایی موفق هستند که در اصول طراحی خود اصل ساده گرایی (مینیمالیسم) را رعایت کنند. البته نمایش درست در گوشی‌های تلفن همراه (موبایل پسند بودن) از آن چیزهایی است که همیشه در Trend طراحی ثابت بوده است و نباید آن را فراموش کرد.


مقاله مرتبط: ۹ گرایش پرطرفدار طراحی گرافیک در سال ۲۰۱۷


در یک وب‌سایت با طراحی مینیمال، عناصر زیادی وجود ندارد و قوانین طراحی یک وب‌سایت Minimal سخت نیست ولی این به معنای آن نیست که هیچ قاعده و قانونی ندارد.

برخی تصور می‌کنند سایت‌های مینیمال نتیجه کم‌کاری طراح سایت است و به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند برای دیگران جذاب و تأثیرگذار باشد. در این مطلب به مواردی اشاره خواهیم کرد که چگونه یک سایت مینی مال می‌تواند به بهترین شکل طراحی شود تا بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد.

به‌طورکلی برای حفظ تناسب میان زیبایی و عملکرد باید به چهار عنصر اصلی زیر توجه کرد:

  • تمرکز کلی بر محتوا
  • استفاده بدون ترس از فضا
  • استفاده از عناصر تصویری خیره‌کننده
  • دسترسی آسان به قسمت‌های مختلف

چگونه به طراحی مینیمال برسیم؟

جواب این سؤال بسیار ساده است، برای طراحی یک وب‌سایت مینیمال و ساده کافی است تا همه عناصر غیرضروری در طراحی را حذف کنید و تنها عناصر ضروری را در طراحی خود نگه دارید.

طراحی کمینه اصولی دارد که همواره باید رعایت شود. باید تلاش شود تا هر عنصری به عناصر ساده‌تر تبدیل شود تا جایی که دیگر نتوان آن عنصر یا المان را ساده کرد. سبک طراحی ساده و بدون جزئیات اضافه در سال‌های اخیر بسیار مورد استقبال قرارگرفته است.

چگونه پروسه طراحی یک وب‌سایت مینیمال را شروع کنیم؟

شروع طراحی مینیمال

گام اول در طراحی وب‌ سایت، مثل هر کار دیگری، تعیین هدف است، با این کار شما در طول مسیر سردرگم نمی‌شوید و بهتر به نتیجه می‌رسید. در شروع کار بهتر است سؤال‌هایی از خود بپرسید و با توجه به پاسخ آن‌ها بهترین مسیر را برای طراحی سایت خود انتخاب کنید. وب‌سایت شما دقیقاً برای چه راه‌اندازی می‌شود و چه استفاده‌ای خواهد داشت؟ آیا در وب‌سایت فروشگاه آنلاین است یا یک وب‌سایت شخصی؟ آیا می‌خواهید به وب‌سایت خود یک وبلاگ هم اضافه کنید؟ مخاطبان شما از چه قشری خواهند بود؟ وب‌سایت شما چه پیامی را می‌رساند؟ این سؤال‌ها و هزاران سؤال دیگر می‌تواند راه گشای کار شما باشد و مسیر درست‌کاری را به شما نشان دهد.

هدف شما از راه‌اندازی وب‌سایت باید به‌وضوح تعریف‌شده باشد، این گام اول تأسیس هر وب‌سایتی است، اگر می‌خواهید وب‌سایتی با طراحی مینیمال داشته باشید باید این مرحله را با دقت و وسواس بیشتری بررسی کنید.

شعار the Less is more، (کمتر غنی‌تر است) شعاری است که برای اولین بار توسط میس فن در روهه، معمار ایتالیایی و سومین مدیر مدرسه باهوس مطرح شد. این شعار بیشتر در صنعت و معماری رواج داشته است ولی حالا ما باید از این شعار در طراحی وب‌سایت مینیمال هم استفاده کنیم. بهترین روش برای رسیدن به این شعار استفاده از عناصر کم برای رساندن مفهوم کلی است

نمونه طراحی مینیمال در سایت

در طراحی به سبک مینیمال نباید از فضای خالی ترسید و باید به‌خوبی از آن استفاده کرد. شجاعت استفاده از فضای خالی نکته مهمی است که در طراحی مینیمال باید به آن توجه داشت. فضا اولین عنصری است که افراد در طراحی minimal با آن برخورد دارند.

در طراحی مینیمال، طراح وب‌سایت مجبور نیست که فقط از فضاهای خالی یا نگاتیو و رنگ‌های خنثی استفاده کند، طراح می‌تواند با استفاده از رنگ‌های مختلف توجه مخاطب را جلب کند. زمینه‌های سفید، سیاه و خاکستری بسیار محبوب هستند. در بسیاری از وب‌سایت‌های مینیمال از این زمینه‌ها برای طراحی استفاده می‌شود. بسیاری از طراحان از زمینه‌های رنگی برای به دست آوردن فضای نگاتیو استفاده می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال وب‌سایت Design Co.Mission نمونه موفق این سبک از طراحی است. طراح از زمینه نارنجی استفاده کرده و خط‌های سفید به‌خوبی در پس‌زمینه نارنجی استفاده‌شده‌اند و باعث جذب مخاطب شده‌اند.

طراحی سایت مینیمال

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده کردید، فضای negative برای سازمان‌دهی بهتر و ایجاد حس بصری زیباتر استفاده‌شده و جذابیت خاصی به طراحی بخشیده است. قانونی در استفاده از فضای منفی وجود دارد که با توجه به آن می‌توان نظر مخاطب را بیشتر جلب کرد، اگر شما از فضای منفی بیشتری اطراف یک عنصر استفاده کنید، آن عنصر بهتر دیده می‌شود. عناصر تصویری قوی یکی از ابزارهای توانمند در تعریف مینیمالیسم است.

عناصر بصری خیره‌کننده

تصاویر و عناصر خیره‌کننده، ابزار قدرتمندی است که می‌توان از آن‌ها در طراحی مینیمال وب‌سایت استفاده کرد. برای استفاده از تصاویر جذاب باید به نکاتی توجه کرد:

  • هارمونی و هماهنگی عناصر
  • کنتراست زیبا
  • تصاویر بزرگ، جسورانه و چشم گیر
  • تایپوگرافی تأثیرگذار

هماهنگی و هارمونی چهارچوب اصلی طراحی مینیمال است. هر ترکیب‌بندی موفق دارای ویژگی‌هایی است که ازجمله آن‌ها می‌توان به تعادل بصری، گرید و نقشه با ساختاری محکم و توجه به تراز بودن عناصر، اشاره کرد.

عناصر بصری خیره‌کننده

یک grid قوی ساختاری است که فضای منفی زیادی داشته باشد و طراح با استفاده از عناصر بصری و فضای خالی به بهترین شکل پیام خود را برساند. در بسیاری از وب‌سایت‌ها عناصر بصری در مرکز تصویر قرار دارند. راه‌های زیادی برای ترکیب‌بندی عناصر وجود دارد و ترکیب‌بندی در مرکز تنها راه‌حل ممکن نیست. عناصر بصری در یک ترکیب‌بندی مینیمالیستی می‌توانند هرکجا از کادر قرار بگیرند (وسط، راست، چپ)، تا زمانی ترکیب‌بندی موفق است که تعادل کلی در ساختار ترکیب‌بندی حفظ شود و عناصر در کنار هم یک طرح واحد را تشکیل دهند.

گرید بندی نامتقارن

یکی از کلیشه‌ها در طراحی به سبک مینیمال، استفاده از عناصر یک اندازه و ترکیب‌بندی متقارن است. شما هیچ محدودیتی در استفاده از عناصر ندارید و می‌توانید عناصر را در هراندازه‌ای که می‌خواهید استفاده کنید. البته باید به این نکته توجه کرد که عناصر باید در کل به‌تناسب و تعادل رسیده باشند تا ترکیب‌بندی موفق شود.

تصاویر بزرگ، جسورانه و چشم‌گیر

تصاور جسورانه

بسیاری از طراحان مینیمال علاقه‌ای به استفاده از عکس در طراحی وب‌سایت‌های خود ندارند. استفاده از تصاویر واقعی در وب‌سایت با سبک مینیمالیستی، برخلاف قوانین این سبک نیست. شما می‌توانید از تصاویر بزرگ و جسورانه هم در صفحه اصلی و هم صفحات داخلی سایتتان استفاده کنید. از تصاویر با کیفیت استفاده کنید که در آن‌ها فضای منفی زیادی وجود داشته باشد.

انتخاب تصاویر مینیمال، بهترین گزینه برای عکاسانی است که می‌خواهند یک وب سایت شخصی داشته باشند. اجازه بدهید تصاویر با مخاطبانتان صحبت کنند.

کنتراست زیبا

کنتراست

استفاده از کنتراست زیاد باعث می‌شود تا مخاطبان جذب طراحی وب‌سایت شما بشود. استفاده از پس‌زمینه‌های تیره یا سیاه و عناصر سفید بر روی آن از ساده‌ترین روش‌های ایجاد کنتراست است که توسط بسیاری از طراحان استفاده‌شده است. شما می‌توانید با استفاده از تایپوگرافی و ترکیب آن با تصاویر یک ترکیب‌بندی خوب با کنتراست شدید و زیبا به وجود آورید.

تایپوگرافی تأثیرگذار

طراحی یک وب‌سایت ساده با استفاده از حداقل عناصر تصویری کار سختی نیست، ولی طراحی یک وب‌سایت با ترکیب‌بندی تأثیرگذار و جذاب، کمی چالش‌برانگیز است.

هنگامی‌که شما تنها از حروف و typography برای طراحی استفاده می‌کنید، با محدودیت‌هایی مواجه هستید. عناصر تصویری ناخودآگاه جذابیت بیشتری را با خود به همراه دارند که این جذابیت در حروف به این شدت نیست. در یک طرح مینیمالیستی که فقط از حروف استفاده می‌شود، ترکیب‌بندی و نوع چیدمان حروف در کنار هم بسیار مهم است.


مقاله مرتبط: اصول و قواعد ساخت تایپوگرافی مؤثر


در یک تایپوگرافی زیبا و تأثیرگذار طراح حروف را مرکز توجه قرار داده و این چیدمان حروف در یک ترکیب‌بندی مینیمال قرار می‌گیرد. برای تأثیرگذاری بیشتر روی مخاطب شما می‌توانید از حروف با سایز بزرگ استفاده کنید. استفاده از عناصر بصری خلاصه، مثل یک خط در کنار حروف به بهتر شدن ترکیب‌بندی کمک می‌کند.

محل مناسب برای منوها و کلیدهای ناوبری

منوی سایت

در طراحی مینیمال باید منوها و کلیدهای ناوبری را به ساده‌ترین شکل ممکن طراحی کرد. به‌منظور ساده‌سازی، شما می‌توانید یک نوار ساده در قسمت بالای سایت یا در سمت چپ یا راست سایت قرار دهید. استفاده از منوهای پنهان در قسمت بالایی وب‌سایت هم پیشنهاد بسیار خوبی است.

قبل از اینکه محل قرارگیری منوها و کلیدهای ناوبری خود را مشخص کنید به این نکته توجه کنید که محتوای سایت شما چیست و مخاطبان شما چه کسانی هستند. دلیلی ندارد شما حتماً از Trendروز پیروی کنید، تنها چیزی که در طراحی یک وب‌سایت خوب تأثیر مستقیم دارد، توجه به نیازهای مخاطبان است.

هنر حذف کردن

در طراحی مینیمال مهم‌ترین نکته حذف کردن عناصر غیرضروری است. عناصر ضروری را نگه‌دارید و هر عنصر اضافی را به‌راحتی دور بیندازید تا طراحی شما تأثیر مستقیمی بر روی مخاطب داشته باشد. اگر شجاعت حذف کردن عناصر غیرضروری را داشته باشید می‌توانید تأثیر بسیار بیشتری روی مخاطب بگذارید.

کلام آخر

طراحی مینیمالیستی با خلاقیت و استفاده بهینه از عناصر ارتباط مستقیم دارد. یک طراحی مدرن و مینیمال از هزاران ترکیب‌بندی شلوغ بهتر است. برای رسیدن به یک طراحی مینیمال موفق به تجربه و نگاه تیزبین نیاز دارید، اگر این نکات در وب‌سایت شما به‌درستی رعایت شود، شما یک وب‌سایت موفق با طراحی زیبا خواهید داشت.

چگونه یک وب سایت مینیمال داشته باشیم؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  44  =  51