استراتژی بازاریابی ارزان
استراتژی بازاریابی ارزان

آیا محصولات شما در جذب مشتری و ترغیب آن‌ها به خرید موفق هستند؟
داشتن محصول خوب برای استارتاپ‌ها لازم است اما این مورد به‌تنهایی برای موفقیتشان کافی نیست. در کنار ارائه یک محصول خوب باید استراتژی بازاریابی فوق‌العاده هم تدوین کنید تا به رشد و پیشرفت استارتاپ‌تان بینجامد. از طرفی، بسیاری از کارآفرینان قادر نیستند برای برپایی کسب‌وکار تازه میلیون‌ها تومان سرمایه‌گذاری کنند. برخی از آن‌ها هم علی‌رغم توان مالی معتقدند که این سرمایه برای شروع کار یک استارتاپ اصلاً منطقی به نظر نمی‌رسد.

شما مهم می‌توانید به کمک استراتژی‌هایی که برای بازاریابی ارزان معرفی می کنیم، در اولین مراحل شروع به کار استارتاپ‌تان به موفقیت دست یابید.

۱. بازاریابی وابسته (رابطه‌مند)

Affiliate marketing بازاریابی وابسته که به نام بازاریابی رابطه‌مند هم آن را می‌شناسیم، مقرون به‌صرفه‌ترین استراتژی بازاریابی است که موفقیت را برای کسب‌وکار نوپای شما به ارمغان می‌آورد. ما معتقدیم که همه کسب‌وکارها صرف‌نظر از اندازه‌شان باید استراتژی‌های بازاریابی ارجاعی و وابسته را به‌کارگیرند. اغلب استارتاپ‌هایی که تا‌به‌حال از این استراتژی‌ها در برنامه بازاریابی خود بهره گرفته‌اند، ادعا می‌کنند که نتیجه آن موفقیت‌آمیز بوده است. این استراتژی‌ها همچنین در صورت به‌کارگیری در کسب‌وکارهای آنلاین منجر به کسب موفقیت‌های بیشتر می‌شوند.

سازوکار این استراتژی‌ها چگونه است؟

افراد را تشویق کنید تا محصول شما را به دیگران معرفی کنند. هنگامی که خریدی در پی این ارجاع صورت می‌گیرد، به فرد ارجاع دهنده حق کمیسیون یا پاداش پرداخت کنید.

به کمک شبکه‌هایی مانند ShareASale یا ImpactRadius یک برنامه ارجاعی تهیه کنید. همچنین می‌توانید برنامه ارجاعی خود را به‌طور دائم روی وب‌سایتتان قرار دهید و از مشتریانتان بخواهید به آن بپیوندند. علاوه بر این قادر خواهید بود ساختار مناسب پاداش را هم برای افزایش جلب‌توجه کاربران و تشویق آن‌ها به تعامل با این شبکه، انتخاب کنید.

برقراری ارتباط از طریق ایمیل هم می‌تواند یکی از بهترین اقدام‌های شما در جهت حفظ ارتباط با تأثیرگذاران (Influencer) باشد:

  • فهرستی از اسامی همه تأثیرگذاران و کارشناسان حوزه فعالیت کسب‌وکارتان تهیه کنید.
  • ابتدا به آن‌ها یک ایمیل بفرستید و خواهش کنید اگر تمایل دارند به‌صورت رایگان از محصول شما استفاده کنند.
  • سپس به آن‌ها درباره برنامه ارجاعی خود توضیح دهید و بگویید که چگونه می‌توانند با پیشنهاد دادن این محصولات به سایر کاربران و دنبال کنندگانشان از پاداش مالی برخوردار شوند.

مقاله مرتبط: چگونه در بازاریابی از طریق افراد سرشناس موفق عمل کنیم؟


۲. بازاریابی محتوا

بنا بر ادعای موسسه بازاریابی محتوا (Content Marketing Institute) تقریباً ۹۰% برندها با هدف رشد کسب‌وکارشان از استراتژی بازاریابی محتوا بهره می‌برند. این استراتژی حتی در صورت محدودیت منابع شما هم می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد و موفق شود؛ به همین خاطر یکی از استراتژی‌های بازاریابی مناسب برای استارتاپ‌ها و کسب‌وکارهای کوچک به شمار می‌رود.


مقاله مرتبط: چگونه از بازاریابی محتوا برای افزایش آگاهی، اعتماد و فروش استفاده کنیم؟


البته استراتژی بازاریابی محتوا یکی از گرایش‌های محبوب روز است؛ اما بهتر است بدانید که همه نمی‌توانند با به‌کارگیری این روش الزاماً موفق شوند. نبود استراتژی محتوای مستند و تدوین‌شده را باید یکی از اصلی‌ترین دلایل موفق نشدن کسب‌وکارها علی‌رغم استفاده از این استراتژی محبوب بدانیم. بدون تهیه استراتژی مستند درزمینهٔ محتوا، تأثیر تلاش‌های شما در این روش کاهش می‌یابد. به همین خاطر ممکن است در اعمال فنون استراتژی محتوا با چالش‌های غیرمنتظره‌ای روبرو شوید که اصلاً انتظارشان را نداشته‌اید.

بدین منظور بهتر است یک تقویم تحریریه (Editorial Calendar) تهیه کنید تا روند به‌کارگیری روش‌های بازاریابی محتوا برای کسب‌وکارتان در یک مسیر مستقیم و مشخص قرار گیرد. همه مشکلات و تنگناهای احتمالی را شناسایی و برنامه محتوایتان را هم ارزیابی کنید. روند پیشرفت محتوا را در نظر بگیرید و توجه کنید که این محتوا در جذب مخاطب چگونه عمل می‌کند.

۳. روابط عمومی را خودتان بر عهده بگیرید

آمارها نشان می‌دهند که بیش از ۵۴۰ هزار کسب‌وکار تازه هر ماه راه‌اندازی می‌شود. این رقم بدین معنی است که ماهانه به تعداد رقیب‌های شما در جذب مخاطب هدف افزوده می‌شود. اگر می‌خواهید روابط عمومی‌ استارتاپ‌تان مطلوب و دائمی باشد، باید با خبرنگاران و بلاگرهای فعال درزمینهٔ صنعت خودتان رابطه هدفمند و موفق برقرار کنید.

البته پیش از هر چیز بپذیرید که همه درخواست‌های شما الزاماً با پاسخ مثبت روبرو نخواهند شد. از طرفی همیشه می‌توانید لحن یا زاویه درخواست را با توجه به هدف متمایز کنید تا احتمال پذیرفته شدن خود را توسط آن‌ها افزایش دهید. پیش از هر چیز باید کمی دراین‌باره جستجو کنید و ببینید کدام نویسندگان و فیلم‌برداران یا عکاسان خبرهای مربوط به فعالیت کسب‌وکار شما را پوشش می‌دهند. سپس تیزر تبلیغاتی یا بیانیه مطبوعاتی خود را تهیه کنید یا با آن‌ها تماس بگیرید و در درخواستی کوتاه و مؤثر از آن‌ها بخواهید درباره شما یک خبر مناسبتی بنویسند. برخی ابزارهای رایگان مانند Help a Reporter Out می‌توانند به شما کمک کنند فهرست همه خبرنگارانی را که در صنعت شما فعال هستند، پیدا کنید.

۴. یک پلتفرم محبوب پیدا کنید

وقتی می‌خواهید استارتاپ آنلاین راه‌اندازی کنید، حتماً با چالش پیدا کردن یک استراتژی بازاریابی ارزان اما مؤثر مواجه خواهید شد. پیدا کردن یک پلتفرم شناخته‌شده دیگر و اصطلاحاً کولی گرفتن از آن استراتژی بسیار مناسبی است که می‌تواند محصول شما را به مشتریان احتمالی معرفی کند. همگام شدن Airbnb با Craigslist یک نمونه موفق از یکپارچگی پلتفرم‌ها برای جذب کاربر است.

Craigslist به هیچ خدمات جانبی دیگری که در فهرست وب‌سایت نباشد، اجازه همگام شدن نمی‌دهد. گروه Airbnb برای ایجاد بک لینک و جذب کاربر، سازوکار فعالیت فرم‌های Craigslist را مهندسی معکوس کردند و وب‌سایت Airbnb را با جریان کاری آن سازگار ساختند. چند کلیک ساده کاربران را قادر می‌سازد تا به‌آسانی یک فهرست را به Craigslist منتقل کنند. در همین حال یک بک لینک هم ایجاد می‌شود که به وب‌سایت Airbnb اشاره دارد.

نکته اصلی: پلتفرم مناسب را پیدا کنید تا استارتاپ‌تان به کمک آن بتواند رشد کند. همچنین بهترین استراتژی بازاریابی سازگار با منابع و کسب‌وکارتان را تدوین کنید تا به جذب مشتریان بیشتر کمک کند.

شما چه پلتفرم هایی برای معرفی استارتاپ یا محصولات در ایران می شناسید؟در قسمت نظرات، آن را به دیگران معرفی کنید.

۴ استراتژی بازاریابی ارزان برای استارتاپ‌ها

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9  +  1  =