مجله خبری هاست ایران » نقد و بررسی » راهنمای انتخاب موضوع پایان نامه
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
نقد و بررسی

راهنمای انتخاب موضوع پایان نامه

راهنمای انتخاب موضوع پایان نامه

یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا انتخاب موضوع پایان نامه است. ارائه پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری به همراه دفاع تأثیرگذار یکی از عوامل مهم در تحصیلات تکمیلی به شمار می‌رود. اولین موضوع برای نگارش پایان نامه‌های ارشد و دکترا ابتدا انتخاب موضوع مناسبی برای ایده‌ای که قرار است آن را ارائه دهیم. بدون داشتن موضوع پایان نامه، نمی‌توان شروع به تحقیق و نوشتن پایان نامه نمود و عملاً کار شروع پایان نامه استارت نخواهد خورد.

جستجوی مقالات نوشته‌شده

برای انتخاب موضوع پایان نامه سعی کنید که در موضوعات موردعلاقه خود جستجو نمایید. به‌صورت ناخودآگاه موضوعات مختلفی با حوزه علاقه شما به ذهنتان خطور می‌کند. مطالعه موضوعات جدید در حوزه موردعلاقه شما می‌تواند باعث پرورش یک ایده جدید در ذهن شما باشد. درزمینهٔ موردعلاقه به جستجوی مقالات بپردازید و سعی نمایید از ترکیب روش‌های به‌کاررفته در تحقیق، روش جدیدی را پیشنهاد دهید این کار می‌تواند ایده موضوع پایان نامه را مشخص کند.

استخراج موضوع پایان نامه از قسمت پیشنهادها

یکی دیگر از راه‌های انتخاب موضوع پایان نامه مطالعه فصل پنجم پایان نامه‌های مختلف است. در انتهای هر پایان نامه موضوعاتی برای پژوهش‌های آتی گفته‌شده است که می‌توانید از آن‌ها برای انتخاب موضوع پایان نامه استفاده نمایید. این موضوعات می‌تواند ایده‌هایی را برای پژوهش به وجود آورد که با توسعه آن می‌توان موضوع مناسبی را پیدا کرد.


مقاله مرتبط: مارکت کد، مرجع کدها و برنامه های علوم محاسباتی ایران


حضور در جلسات دفاع از پایان نامه

حضور در جلسات دفاع پایان نامه‌های مختلف علاوه بر اینکه شما را با نحوه ارائه پایان نامه و جو حاکم بر جلسات دفاع پایان نامه آشنا می‌کند باعث می‌شود که موضوعات جدیدی نیز به ذهنتان برای انتخاب موضوع پایان نامه برسد.

شناخت خلق‌وخوی داورها، شیوهٔ داوری آن‌ها و موضوع پایان نامه ارائه‌شده چنانچه در ارتباط با رشته شما باشد می‌تواند منبع خوبی برای الهام ایده‌ای برای انتخاب موضوع موردنظر شما باشد.

شرکت در کنفرانس‌های علمی

کنفرانس‌های علمی نیز یکی دیگر از منابع برای انتخاب موضوع پایان نامه است. در این کنفرانس‌ها معمولاً موضوعات جدید علمی و پژوهشی بیان می‌شود که می‌تواند منبع خوبی برای انتخاب موضوع پایان نامه باشد. با شرکت در این کنفرانس‌ها و خلاصه برداری از مباحث گفته شده می‌توانید به انتخاب موضوع پایان نامه بپردازید.

ایده‌هایی بدون پیشینه

ایده‌هایی جدید که هیچ پیشینه علمی ندارند نیز می‌توانند در روند نوشتن پروپوزال و نگارش پایان نامه دشواری ایجاد کنند و زمان زیادی را به خود اختصاص دهند. با در نظر گرفتن زمان‌بندی از ایده‌هایی استفاده کنید که منابع تحقیق مناسبی دارند.

کمک گرفتن از اساتید

یکی از بهترین راه‌ها برای انتخاب موضوع پایان نامه کمک گرفتن از اساتید است. در طور دوران تحصیلی بسیاری از اساتید به معرفی موضوعات مختلف برای پایان نامه‌ها می‌پردازند. همچنین غیر از زمان کلاس‌ها شما می‌توانید با اساتید به مشورت پرداخته و موضوعات مختلفی که به ذهنتان می‌رسد را با اساتید خود مطرح نمایید و از آن‌ها مکم بگیرید. هرگز انتظار نداشته باشید اساتید موضوع پایان نامه را برای شما مشخص کنند بلکه درباره موضوعی که در سر دارید با استاد به صحبت بپردازید.

ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه