همه افراد و شرکت‌هایی که در زمینه فروش و یا کسب‌وکار اینترنتی فعالیت دارند، همیشه درصدد پیدا کردن راهکاری برای بهتر شدن وب‌ سایت خود هستند. صاحب‌کاران و سرمایه گذران تلاش می‌کنند تا در رقابت بزرگ بازار پیروز شوند و بهترین تأثیر را بر روی مشتریان بگذارند، طراحان تلاش می‌کنند تا طرح‌های بهتری نسبت به رقبا خود ارائه دهند، توسعه‌دهندگان وب در تلاش هستند تا سایتی متفاوت از سایر سایت‌ها طراحی و ارائه کنند. در این بازی تمام مهره‌ها سعی در هرچه بهتر شدن و برنده بودن رادارند.

بدون شک همه‌کسانی که در بازار کسب‌وکار وابسته به تکنولوژی فعالیت دارند و حتی خود شما که در حال خواندن این مطلب هستید به دنبال راهی برای بهتر عرضه کردن برند و محصولتان دارید. اگر کسب‌وکارتان تعریف آن‌چنانی ندارد و از رموز موفقیتی که در وب‌سایت‌های اینترنتی بارها تکرار شده‌اند، چیزی عایدتان نشده است، در این مطلب به جواب سؤالتان می‌رسید.

الهام و خلاقیت تنها بخشی از روند طراحی و توسعه وب‌سایت است، مسائل بسیار گسترده و مهمی در توسعه و موفقیت یک وب‌سایت وجود دارد.

شما می‌توانید به‌راحتی و باکمی نظم وب‌سایت خود را به وب‌سایتی جذاب و گیرا برای مخاطبان تبدیل کنید، در این پروسه نباید تنها به خلاقیت اکتفا کرد. نظم و برنامه‌ریزی و تلاش مداوم از تمام نکات ذکرشده مهم‌تر است و اگر این عامل در کار دخیل نباشد حتی خلاقیت نابتان هم بی‌ثمر خواهد بود. در این مطلب به بررسی ۵ رویکرد در طراحی وب‌ سایت پرداخته‌ایم که به شما کمک می‌کند جوانب مثبت و منفی کارتان را بسنجید و با استفاده از نمونه‌های ذکرشده، بهترین مسیر را انتخاب کنید.

۱- layout و ساختار

layout

بدون شک یکی از مهم‌ترین و واضح‌ترین راه‌ها برای متمایز کردن وب‌سایتتان، لی اوت و ساختار است. این بخش در عین زیبایی، یکی از سخت‌ترین مراحل کار است. layout باید به‌گونه‌ای باشد که در هیچ وب‌سایت دیگری دیده نشود و به‌خوبی در ذهن مخاطب نقش ببندد. زمانی که ستون‌های سه‌گانه وب‌سایت را طراحی کردید، باید خلاقیت را چاشنی کارکنید و توانایی طراحی‌تان را به رخ رقبا بکشید، توانایی توسعه‌دهنده وب‌سایت در این بخش به کمکتان می‌آید.


مقاله مرتبط: طراحی وب سایت ساده برای کسب و کار های کوچک


قبل از شروع کار باید بدانید که راه‌های زیادی برای دسته‌بندی اطلاعات وجود دارد که سریع‌ترین و بهترین نتیجه‌ها را در پی خواهد داشت. با دقت بیشتر در لی اوت و طراحی، توسعه‌دهنده وب‌سایت وقت بیشتری برای کارش اختصاص می‌دهد و با مسائل و مشکلاتی روبه‌رو می‌شود که قبل از این با آن مواجه نشده است. طراحی‌های سنگین گاهی اوقات به جاوا اسکریپت بستگی دارند. بهتر است که layout و طراحی به جاوا اسکریپت وابسته نباشد.

۲- برندینگ

برندینگ

برندینگ با برند سازی یکی دیگر از راه‌های خوب برای بهتر دیده شدن است. برای برند سازی کافی است به دستورالعمل‌های نام تجاری مشتری خود توجه کنید و آن‌ها را بشناسید. مشتری را مشتاق کنید تا لوگو و رنگ‌سازمانی شمارا ببیند، با شناخت سلیقه مخاطب و مشتری و احترام گذاشتن به آن، به‌خوبی در ذهن ثبت شوید.


مقاله مرتبط: برای برندسازی شخصی از علم کمک بگیرید


این رویکرد زمانی مؤثر خواهد بود که مشتری شما برند مهم و بزرگی داشته باشد اگر برند مشتری شامل Helvetica باشد، برند سازی و کار کردن بر روی این موضوع کمی سخت خواهد بود.

۳-گرافیک و تصاویر

branding

اگر برند سازی کافی نبود، می‌توانید از یک طرح گرافیکی یا تصاویر برای هرچه بهتر شدن وب‌سایتتان استفاده کنید. وب‌سایت‌هایی با عکس‌های بزرگ‌تر همیشه بیشتر در خاطر مخاطب ثبت می‌شود. حافظه بصری افراد تصاویر را به‌خوبی ثبت می‌کند و کاربران رابطه بهتری با تصاویر برقرار می‌کنند. داشتن سبک مشخص در طراحی وب‌سایت و انتخاب المان‌های گرافیکی کمک می‌کند تا وب‌سایت شما سبک طراحی خاصی داشته باشد.


مقاله مرتبط: طراح گرافیک با طراح بصری چه تفاوتی دارد؟


ساخت تصاویر گرافیکی و تهیه تصاویر باکیفیت برای وب‌سایت امری هزینه‌بر است، چون این دو مسئله در جلب‌توجه مخاطب بسیار تأثیرگذار است، این هزینه ارزشش را دارد، در انتخاب عکس‌ها و تصاویر گرافیکی از باکیفیت‌ترین آن‌ها استفاده کنید و به‌هیچ‌وجه قیمت را فدای کیفیت نکنید.

۴-متن و محتوا

uiviking

متن و محتوا را می‌توان مهم‌ترین و درعین‌حال سخت‌ترین بخش کار دانست، بااهمیت به تولید محتوا و متن مثل یک ستاره میان رقبای خود می‌درخشید. آن چیزی که شما در وب ساییتان مطرح می‌کنید و محتوایی که تولید می‌کنید باید بازتابی از شخصیت و درعین‌حال فرهنگ جامعه و مشتری شما باشد. هر کاری که منجر به متمایز شدن شما از رقیب‌هایتان می‌شود جایز است و باید از هر راهی با جامعه مخاطب ارتباط برقرار کنید.

در قدم اول باید متن و محتوا را از مشتری خود دریافت کنید، پس‌ازآن باید از مطلب، کپی تهیه کنید، به صورتی که خواننده حس خوبی از خواندن آن دریافت کند. بازار هر جامعه‌ای لحن خاص خود را دارد، در حین تنظیم متن باید به این موضوع توجه کرد. مشتری باید ترغیب شود تا محتوای شمارا مطالعه کند و درنهایت مشتاق خرید یا استفاده از خدمت شما شود، این بخش از کار سختی‌های خاص خود را دارد.


مقاله مرتبط: چگونه محتوایی فراتر از یک لینک معمولی بسازیم؟


ما معنی کپی را به‌خوبی می‌دانیم اینکه چطور محتوا و یا تصاویر و حتی تم‌ها را از یک سایت بدون تغییر مناسب در سایت دیگر قرار می‌دهند که هم باعث می‌شود کاربران به یاد سایت اصلی بیفتند و هم محتوای تکراری دزدیده‌شده تأثیر خنثی و در برخی مواقع تأثیر منفی بر سایت کپی شده خواهد گذاشت؛ اما واژه‌ای وجود دارد بانام میکرو کپی (microcopy) که به طراحان کمک می‌کند مواردی مانند پیام خطا زمانی که یک فرم را کاربران اشتباه وارد کرده‌اند را به شکل مناسبی به آن‌ها اعلام کند. برای مثال فرض کنید شما در حال خرید محصول و یا خدماتی از سایت هستید و باید کارت اعتباری خود را وارد نماید در این مرحله شما به‌اشتباه تعداد ارقام کارت را زیاد وارد می‌کنید حال اگر پیام مبنی بر اینکه ورودی نامعتبر است را ببینید بهتر متوجه خطای خود می‌شوید و یا اینکه پیغامی مبنی بر اینکه شماره کارت اعتباری شما طولانی است. کدام هوشمندانه و مفیدتر برای کاربران است؟ قطعاً مورد دوم به شما به‌راحتی کمک می‌کند تا خطای خود را به‌راحتی پیدا کنید. این همان چیزی است که یک میکرو کپی (microcopy) می‌خواهد در طراحی سایت اعمال نماید.

۵-انیمیشن

animation

انیمیشن امروز به برگ برنده‌ای برای بهتر شدن وب‌سایت تبدیل‌شده است. ساخت انیمیشن و استفاده از آن در وب‌سایت باعث می‌شود که کاربر به‌خوبی وب‌سایت شمارا در یاد داشته باشد و تجربه خوبی از سایتتان در ذهن کاربر ثبت شود. آخرین وب‌سایت متحرک و یا انیمشینی که دیده‌اید را به خاطر دارید؟ اگر همین حالا از شما بخواهند که یک وب‌سایت با انیمیشن خوب را معرفی کنید، بدون شک یک وب‌سایت خاص را در ذهن خواهید داشت، این همان جادویی است که مخاطب را جذب می‌کند.


مقاله مرتبط: چند نمونه از سایت‌های موفق در زمینه بازی‌ سازی


انیمیشن به‌عنوان آخرین عامل تأثیرگذار در این متن ذکر شد، به دو دلیل، انیمیشن به‌شدت بر روی کار شما تأثیر مثبت می‌گذارد ولی یکی از سخت‌ترین مراحل کار است. ساخت وب‌سایت‌های انیمیشن دار بسیار باب شده است و سایت‌های زیادی در این زمینه وجود دارند، ولی شما باید انیمیشنی بسازید که از هر آنچه تاکنون دیده‌اید بهتر و متفاوت‌تر است. استفاده از انیمیشن نباید در سرعت وب‌سایت شما اختلالی ایجاد کند.

نتیجه‌گیری

پس از مطالعه این مطلب گشتی در اینترنت بزنید و نگاهی به وب‌سایت‌ها بیندازید، تقریباً در تمام وب‌سایت‌های فروش و کسب‌وکار اینترنتی این مسائل به‌صورت جامع رعایت شده است ولی بااین‌حال هنوز هم نواقصی در کاردیده می‌شود.
وب‌سایت و نماد شما باید در ذهن مخاطب ثبت شود، به خاطر داشته باشید درحالی‌که در ذهن مخاطب ثبت می‌شوید باید برای او موضوع سرگرم‌کننده‌ای را ارائه کنید.

5 راهکار برای بهتر شدن وب‌سایت شما

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9  +    =  18