به روز رسانی meccabees
به روز رسانی meccabees

اواخر سال میلادی ۲۰۱۷، سخنگوی گوگل از تغییرات گسترده‌ای در الگوریتم هسته گوگل  با نام به روز رسانی Maccabeesخبر داد. سخنگوی گوگل در گفت‌وگو با وب‌سایت‌های خبری به این موضوع اشاره‌کرده است که چندین پیشرفت جزئی در این دوره زمانی بر الگوریتم اعمال‌شده است و بخشی از این تلاش‌ها، برنامه‌هایی منظم و معمول برای بهبود روند کار است.

دوره زمانی با بیشترین نوسان برای برخی از وب‌سایت‌ها، تاریخ ۱۲ و ۱۴ دسامبر (۲۱ آذر) بود است.

دنی سالیوان، مدیر بخش ارتباط عمومی گوگل در حساب کاربری توییتر خود خبری در رابطه با به‌روزرسانی مکابیس منتشر کرد:

در هر هفته تغییرات مختلفی بر الگوریتم موتور جستجوی گوگل اعمال‌شده است. بسیاری از این تغییرات جزئی و کوچک بودند و برخی از این تغییرات در هفته گذشته اعمال شد. پس از اعمال تغییرات کوچکی که به دلیل بروز مشکلاتی جزئی از طرف برخی متخصصان گزارش‌شده بود، هیچ مسئله بزرگی برای تغییر دادن وجود نداشت.

گزارش‌هایی که از این به‌روزرسانی منتشرشده است، تمام تغییرات را منعکس نمی‌کند، چند تغییر جزئی در هر هفته انجام می‌شود.

به‌روزرسانی Maccabees چیست؟

به‌روزرسانی الگوریتم هسته گوگل، نام و مشخصات خاصی ندارد، به همین دلیل این تغییرات به‌صورت غیررسمی فرد fred نامیده می‌شود. بری اسچواردز این به‌روزرسانی را مکابیس Maccabees نام‌گذاری کرده است و این به‌روزرسانی در دنیای جستجو با این نام شناخته می‌شود.

دنی سالیوان در توییتی جداگانه از دادن هرگونه نامی به این به‌روزرسانی خودداری کرده است، به این دلیل که این به‌روزرسانی به‌صورت مجزا و اصلی عرضه نشده است:

پس نام این به‌روزرسانی مکابیس نیست؟

هیچ به‌روزرسانی واحدی ارائه نشده است، بهتر است به به‌روزرسانی‌های جامع در فاصله زمانی مشخص نامی داده شود، اما این موضوع قابل‌توجه است که تغییرات اساسی در هفته‌های آتی رخ می‌دهد.

مفهوم به‌روزرسانی هسته چیست؟

به‌روزرسانی الگوریتم هسته می‌تواند شامل موارد متفاوتی باشد.


مقاله مرتبط: گوگل رسماً استفاده از دایرکتوری Dmoz در نتایج جستجو را متوقف کرد


در این بخش چند توضیح را ارائه داده‌ایم:

  1. الگوریتم‌ها میزان ارتباط کلمه جستجو شده با صفحه وب‌سایت را تعیین می‌کنند.
  2. الگوریتم‌ها ایجاد تغییر در نحوه پیوند وب‌سایت به منبع را مشخص می‌کنند. به این معنا که برخی لینک‌ها نسبت به بعضی دیگر بیشتر محاسبه می‌شوند. این روند در رتبه‌بندی وب‌سایت تأثیر زیادی دارد. وب‌سایت‌هایی که به نوع خاصی از لینک ارتباط دارند معمولاً آسیب‌پذیر هستند و این نوع از لینک‌ها بی‌ارزش‌اند.
  3. الگوریتم‌ها در منبع شدن محتواها، تغییر ایجاد می‌کنند. به‌عنوان‌مثال اگر عبارتی که جستجو می‌شود، به‌صورت اطلاعاتی باشد، ممکن است یک وب‌سایت تبلیغاتی به‌صورت نامربوط درنتیجه جستجو شما دیده شود.

در به‌روزرسانی مکابیس چه مواردی مشاهده می‌شود؟

اولین گزارش از تغییر در نتایج موتور جستجوی گوگل در تاریخ ۱۲ دسامبر گزارش شد که تأثیر آن وسیع نبوده.

شواهد گزارش‌شده این موضوع را نشان می‌دهد که تغییرات در بسیاری از وب‌سایت‌های وابسته به الگوریتم حس شده است. وب‌سایت‌های فعال درزمینهٔ تجارت الکترونیکی، تا حد زیادی تحت تأثیر قرار نگرفته‌اند اما در ترافیک برخی از وب‌سایت‌ها تغییراتی گزارش‌شده است، همان‌طور که اشاره شد وب‌سایت‌های فعال درزمینهٔ تجارت الکترونیکی تغییرات کمتری را مشاهده کرده‌اند.

هدف اصلی به‌روزرسانی هسته گوگل برخی سایت‌های مشخص بوده‌اند و تغییرات فاحش در این وب‌سایت‌های هدف مشاهده می‌شود. بر اساس سخنان سخنگوی گوگل، هدف اصلی در این به‌روزرسانی، مرتبط کردن هرچه بیشتر جستجو است. پس همان‌طور که بالاتر هم ذکر شد در سیگنال‌های درون صفحه‌ای و بیرون صفحه‌ای و یا حتی هر دو تغییراتی ایجاد می‌شود.

در این قسمت به بررسی کوتاه‌نظر مخالفان و نظریه‌های موجود در این زمینه می‌پردازیم:

  1. به‌روزرسانی مکابیس، تنها در مرورگر موبایل تأثیرگذار بوده است: این تئوری، به‌صورت کامل رد شده است، بر اساس گزارش‌ها وب‌سایت‌هایی که این تغییرات در آن‌ها مشاهده‌شده است، موبایل فرندلی بوده‌اند و در نمونه‌های دیگر هم هیچ افزایش سرعتی در نسخه موبایل وب‌سایت دیده نشده است.
  2. تأثیر بیشتری در نسخه دسکتاپ، نسبت به نسخه تلفن همراه دیده‌شده است: این تئوری، مسئله‌ای هیجان‌انگیز است که برخی گزارش‌ها این موضوع را تائید کرده است.

چه وب‌سایت‌هایی تحت تأثیر به‌روزرسانی مکابیس قرار می‌گیرند؟

ممکن است برخی تغییرات اعمال‌شده در وب‌سایت‌های فروشگاهی مشاهده شود، بسیاری از وب‌سایت‌های فروشگاهی در رابطه با تغییر ایجادشده توسط الگوریتم گزارش‌هایی ارائه داده‌اند.

نتایج به‌روزرسانی الگوریتم در لینک برخی گروه‌های فیس‌بوک مسائلی به وجود آورده است، البته هیچ مسئله‌ای در ارتباط با لینک‌ها وجود ندارد.

وب‌سایت‌ها می‌توانند ویژگی‌های مربوط به سایت خود را در نظر بگیرند. ممکن است در رابطه با درون صفحه یا بیرون صفحه بودن سیگنال‌ها شک‌هایی به وجود آید.

بسیاری از وب‌سایت‌های وابسته هنوز هم‌رتبه خوبی در رتبه‌بندی دارند. این به‌روزرسانی تأثیر زیادی در رتبه‌بندی نداشته است ولی ممکن است در وب‌سایت‌های تهاجمی تأثیر بیشتری دیده شود.


مقاله مرتبط: جستجو و سئو در سال ٢٠١٨


جیم بویکین، بازاریاب اینترنتی در رابطه با به‌روزرسانی الگوریتم گوگل اظهارنظر کرده است و در بررسی‌های خود به تغییری در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها برنخورده است.

کیسی مارکره، از MediaWyse در سن دیگو در این رابطه می‌گوید:

بسیاری از وب‌سایت‌ها در رابطه با به‌روزرسانی گوگل با من تماس گرفتند و گزارش افت رتبه وب‌سایت خود دادند، برخی کاربران هم در وب‌سایت‌ها با مسائلی روبه‌رو شده‌اند.

به‌روزرسانی اخیر گوگل، به‌روزرسانی جزئی بوده است که در برخی وب‌سایت‌ها، هم در نسخه دسکتاپ و هم در نسخه موبایل مشاهده‌شده است ولی در بسیاری از وب‌سایت‌ها هیچ تغییری ایجاد نکرده است.

اگر هنوز هیچ تغییری در وب‌سایت خود احساس نکرده‌اید و این به‌روزرسانی تغییر محسوسی برای وب‌سایت شما همراه نداشته است، نگران نباشید، تاریخ به‌روزرسانی‌های گوگل نشان داده که چنین تغییراتی در طول زمان تأثیر مثبت خود را می‌گذارند.

 

به‌روزرسانی Maccabees؛ گوگل تغییرات جدید در الگوریتم هسته خود را تائید کرد

تیم تحریریه مجله هاست ایران

یک دیدگاه برای “به‌روزرسانی Maccabees؛ گوگل تغییرات جدید در الگوریتم هسته خود را تائید کرد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  24  =  27