حافظه ابری One Drive- iCloud Drop box- Google Drive
حافظه ابری One Drive- iCloud Drop box- Google Drive

اگر از کاربران فضای مجازی باشید، حتماً اسم Cloud storage به گوشتان خورده است. حافظه ابری به کاربر اجازه می‌دهد تا فایل‌ها و اطلاعات خود را بدون هیچ محدودیتی بر روی اینترنت ذخیره کند و در هر زمان و هرکجا که بخواهد از آن‌ها استفاده کند.

اگر حافظه‌های ابری را نمی‌شناسید، با ما همراه باشید تا ۴ حافظه ابری برتر را باهم بررسی کنیم:

Google Drive

Google Drive

سرویس ذخیره‌سازی ابری Google Drive به اکوسیستم گوگل متصل است و اگر بخواهید از این حافظه استفاده کنید باید کاربر اندروید باشید و یا از سیستم‌عامل کروم استفاده کنید.

مزایا

زمانی که صحبت از حافظه‌های ابری می‌شود، گوگل درایو بیشترین امتیاز را در تجربه کاربری به دست می‌آورد و با تمام گزینه‌های این لیست در زمینه تجربه کاربری رقابت می‌کند. گوگل درایو ویژگی‌های زیادی دارد و اگر فقط چند ترفند بلد باشید می‌توانید از قابلیت‌های خوب این سرویس ذخیره‌سازی ابری به‌خوبی استفاده کنید.
فرض کنید عجله دارید و باید چند فایل را به‌سرعت آپلود کنید؟ کافی است تا مرورگر را بازکنید و فایل‌های خود را بکشید و به داخل گوگل درایو بیندازید. می‌خواهید فایل‌های خود را دانلود کنید؟ کافی است بر روی فایل موردنظر خود کلیک راست کنید و گزینه «دانلود» را انتخاب کنید تا تمام فایل‌های هایلایت شده دانلود و به حافظه کامپیوتر منتقل شود.
اگر استفاده از حافظه ابری در مرورگر برای شما دشوار است و می‌خواهید اطلاعات حافظه ابری را به‌عنوان برنامه در کامپیوتر خود داشته باشید، بدون شک  Backup and Sync tool  توجه شمارا جلب خواهد کرد.

با نصب این ابزار می‌توانید در سیستم خود پوشه‌های جدید ایجاد کنید، گوگل درایو به‌صورت خودکار پوشه جدید را با حافظه ابری همگام‌سازی می‌کند.

فضای ذخیره‌سازی

زمانی که به‌عنوان یک کاربر جدید در گوگل درایو ثبت‌نام می‌کنید و حساب کاربری می‌سازید، سیستم به‌صورت خودکار ۱۵ گیگابایت حافظه رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد که این ۱۵ گیگابایت رایگان است و در اختیار همه کاربران گوگل درایو قرار می‌گیرد.

اگر به فضا و حافظه بیشتری نیاز دارید می‌توانید از طرح‌های پیشنهادی گوگل درایو استفاده کنید. ارزان‌ترین بسته پیشنهادی ۱۰۰ گیگابایت حافظه است و گران‌ترین بسته هم ۳۰ ترابایت! هزینه به‌صورت اشتراک ماهانه پرداخت می‌شود.

اکوسیستم

به دلیل اینکه گوگل درایو به سیستم گوگل متصل است کاربران می‌توانند در کنار حافظه ابری از دیگر سرویس‌های گوگل هم استفاده کنند. ازجمله این سرویس‌ها می‌توان به Google Photo، Docs، Sheets، Slides، play music اشاره کرد.

اگر از طرفداران خدمات گوگل هستید، گوگل درایو یکی از بهترین پیشنهادها برای انتخاب حافظه ابری است.

Microsoft OneDrive

Microsoft OneDrive

همان‌طور که برای استفاده از گوگل درایو کاربر باید حساب کاربری گوگل داشته باشد و از سرویس‌های گوگل استفاده کند، استفاده از Microsoft One Drive هم بهتر است از کاربران ماکروسافت باشید.

مزایا

اگر کاربر ویندوز ۱۰ هستید، این سرویس به‌صورت پیش‌فرض بر روی تمام نسخه‌های ویندوز ۱۰ نصب است.

وان درایو تقریباً تمام قابلیت‌های گوگل درایو را دارد و ازجمله قابلیت‌های خوب این حافظه ابری می‌توان به قابلیت همگام شدن با برنامه‌های مجموعه آفیس اشاره کرد.

همان‌طور که اشاره شد تجربه کاربری گوگل درایو بهتر از وان درایو است و کاربران در هنگام استفاده از گوگل درایو حس بهترین دارند و با آن راحت‌تر هستند. قابلیت‌های One Drive بیشتر از Google Drive است و دست کاربر برای انجام کار در وان درایو بازتر است. البته One Drive سعی دارد با ارائه قابلیت‌های جدید تجربه کاربری را بهبود بخشد.

فضای ذخیره‌سازی

مایکروسافت در شروع کار خود ۱۵ گیگابایت را به‌صورت رایگان در اختیار کاربران وان درایو قرار می‌داد. متأسفانه این فضا اخیراً به ۵ گیگابایت کاهش‌یافته است و هر کاربر در بدو ورود ۵ گیگابایت حافظه رایگان در اختیار دارد.

البته کاربران وان درایو می‌توانند حافظه خود را تا ۱۵ گیگابایت افزایش دهند. برای این کار باید از referral system استفاده کنید.
در این سیستم با معرفی کردن وان درایو به هر دوست خود ۰.۵ گیگابایت حافظه دریافت می‌کنید.

مانند تمام حافظه‌های ابری، وان درایو هم برای شما پیشنهادهایی دارد که می‌توانید با پرداخت پول و یا حق اشتراک از حافظه بیشتر برخوردار شوید. لیست خرید حافظه در وان درایو با دیگر حافظه‌های ابری کمی متفاوت است، میزان حافظه پایه برای خرید در وان درایو ۵۰ گیگابایت است.

اگر کاربر آفیس هستید و با فایل‌های ورد و یا اکسل سروکار دارید بهتر است از پیشنهاد حافظه یک ترابایتی One Drive استفاده کنید. با انتخاب حافظه یک ترابایتی به مجموعه آفیس ۳۶۵ مایکروسافت هم دسترسی خواهید داشت و به‌راحتی فایل‌های آفیس خود را در حافظه ابری ذخیره می‌کنید.

اکوسیستم

همان‌طور که اشاره کردیم، برای کاربران ویندوز ۱۰، استفاده از وان درایو بهترین پیشنهاد است چون این حافظه ابری به‌صورت پیش‌فرض بر روی سیستم آن‌ها نصب‌شده است.
کاربران ios و اندروید نیز می‌توانند از One Drive استفاده کنند و محدودیتی برای برخورداری از خدمات آن وجود ندارد. البته با توجه به وجود Google Drive برای کاربران اندروید و icloud برای کاربران ios، به نظر می‌رسد که کمتر کاربری قصد مهاجرت به وان درایو را داشته باشد.

Dropbox

Dropbox

Dropbox قدیمی‌ترین سیستم ابری است. افتخار Drop box عملکرد مستقل به‌عنوان یک حافظه ابری است، یعنی به هیچ سرویس و اکوسیستمی متصل و وابسته نیست، به همین دلیل بسیار انعطاف‌پذیر است.
البته باید به این موضوع هم اشاره کرد که برخی قابلیت‌های دیگر حافظه‌های ابری در دراپ باکس دیده نمی‌شود.

مزایا

بااینکه دراپ‌باکس کمی قدیمی است ولی در طول این سال‌ها قابلیت‌های زیادی به این سرویس ابری اضافه‌شده است. ازجمله این قابلیت‌ها می‌توان به امکان آپلود فایل‌ها و همگام‌سازی از طریق وب‌سایت یا سرویس‌گیرنده اشاره کرد. باقابلیت نسخه پشتیبان شما دیگر هیچ فایلی را از دست نمی‌دهید.

به اشتراک‌گذاری فایل‌ها و همگام‌سازی پوشه‌ها در Dropbox بسیار ساده و کاربردی است و راه‌های زیادی برای انجام این کارها وجود دارد. با استفاده از قسمت تنظیمات کاربران می‌توانند به بسیاری از قابلیت‌های این فضای ابری دسترسی داشته باشند.

بااین‌حال نمی‌توان گفت دراپ باکس بهترین حافظه ابری است. زیرا بسیاری از قابلیت‌های سرویس‌های ابری Google Drive، One Drive و iCloud را ندارد. اگر می‌خواهید یکی از گزینه‌های لیست را برای مدیریت فایل‌ها یا تصاویر خود انتخاب کنید و تابه‌حال با حافظه‌های ابری کارنکرده‌اید، دراپ باکس را انتخاب نکنید.

اگر با نرم‌افزارهای آفیس سروکار دارید و باید فایل‌های آفیس خود را در حافظه ابری ذخیره کنید، دراپ باکس گزینه مناسبی برای شما نیست. دراپ باکس از آفیس پشتیبانی نمی‌کند و قابلیت‌های ویرایش فایل‌های آفیس که در گوگل درایو و وان درایو دیده می‌شود در این حافظه ابری وجود ندارد. اگر ویرایش فایل‌های شما بسیار کم و جزئی باشد می‌توانید از Dropbox Paper استفاده کنید.

فضای ذخیره‌سازی

در بدو ورود به حافظه ابری دراپ باکس، سیستم به شما ۲ گیگابایت حافظه می‌دهد. فضای رایگان این سرویس با معرفی به ۳۲ نفر از دوستانتان تا ۱۶ گیگابایت قابل‌افزایش است.

بسته‌های فروش ظرفیت حافظه ابری دراپ باکس بسیار متنوع است و شما می‌توانید بر اساس نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. مقرون به‌صرفه‌ترین بسته فروشی، بسته ۱ ترابایتی است.

اکوسیستم

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، سرویس ابری دراپ باکس، سرویسی مستقل است که به هیچ سیستم یکپارچه‌ای متصل نیست. یکی از نکات مثبتی که در این سیستم وجود دارد، قابلیت هماهنگ شدن آن با هر سیستمی است، برای استفاده از دراپ باکس هیچ محدودیتی وجود ندارد و مهم نیست شما کاربر کدام سیستم‌عامل هستید.

باید به این موضوع توجه کرد که وابسته بودن سرویس ابری به سیستم یکپارچه باعث فراهم شدن قابلیت‌های بیشتر برای کاربر می‌شود، ولی مستقل بودن حافظه ابری هم فواید خود را دارد.

Apple iCloud Drive

Apple iCloud Drive

آخرین مورد از حافظه‌های ابری برتر Apple iCloud Drive است. سرویس ابری اپل مدت زیادی است که فعالیت می‌کند ولی در سال‌های اخیر تقویت‌شده و به یکی از سرویس‌های ابری خوب تبدیل‌شده است. اپل سعی داشته تا حافظه ابری خود را کاربرپسند ارائه دهد و در سال‌های اخیر روی این نکته تأکید داشته است.

آی کلود درایو را می‌توان یکی از بهترین سرویس‌های ابری موجود میدان رقابت دانست، اگرچه در برخی از بخش‌ها کمی ضعیف عمل کرده است ولی این موضوع به کیفیت بالای سرویس ضربه‌ای وارد نمی‌کند.

مزایا

اگر بخواهید از سرویس ابری آی کلود استفاده کنید باید از کاربران ios و یا macOS باشید و یکی از محصولات اپل را در دسترس داشته باشید. فعال کردن سرویس ابری اپل کار سختی نیست، پس از فعال شدن آی کلود شما می‌توانید فایل‌ها و اطلاعات خود را در دو دستگاه متصل به آی کلود همگام‌سازی کنید.

اگر کاربر اپل نیستید برای استفاده از سرویس ابری آی کلود، فقط می‌توانید از ویندوز استفاده کنید. برای استفاده از این سرویس بر روی ویندوز باید آن را دانلود و بر روی سیستم خود نصب کنید.

پس از نصب باید وارد حساب کاربری شوید و اگر قبلاً از حساب کاربری آی کلود استفاده کرده باشید اطلاعات برای شما همگام‌سازی خواهد شد.

فضای ذخیره‌سازی

فضای ذخیره‌سازی رایگان آی کلود کمی ناامیدکننده است! در سایر سرویس‌های ابری ذکرشده، سیستم حداقل ۵ و حداکثر ۱۵ یا ۱۶ گیگابایت را به‌صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می‌دهد ولی آی کلود تنها ۵ گیگابایت حافظه رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

برای افزایش فضای ذخیره‌سازی کاربران می‌توانند از بسته‌های حافظه ۵۰ گیگابایت،۲۰۰ گیگابایت و ۲ ترابایتی استفاده کنند و هزینه‌ها را به‌صورت اشتراک‌های یک‌ماهه پرداخت کنند.

اکوسیستم

سرویس‌ها و دستگاه‌های اپل همیشه به‌صورت یکپارچه باهم در ارتباط هستند و آی کلود هم از این قاعده مستثنا نیست.

اگر شما کاربر ios یا macOS هستید، حافظه آی کلود به‌صورت خودکار در اختیار شما قرار می‌گیرد. تجربه کاربری آی کلود بسیار خوب است و کاربران به‌راحتی می‌توانند از این سرویس ابری استفاده کنند.

اگر کاربر ویندوز هستید، سرویس ابری آی کلود نباید اولین انتخاب شما باشد. شما می‌توانید سرویس‌هایی هماهنگ‌تر با سیستم خود انتخاب کنید. اگر کاربر اندروید هستید، قید آی کلود را بزنید! شما به هیچ روشی نمی‌توانید از آی کلود بهره‌مند شوید.

خلاصه…

حافظه زیادی نیاز دارید؟ اطلاعاتتان آن‌قدر زیاد است که نمی‌دانید باید کجا ذخیره کنید؟ در این قسمت جدولی جامع ارائه‌شده است تا شما بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید و با مقایسه قیمت‌ها و فضای رایگان اولیه بهترین سرویس ابری را انتخاب کنید.

فضای ذخیره‌سازی رایگان

در این قسمت فضای رایگان سرویس‌های مختلف باهم مقایسه شده است و سرویس ارجاعی و میزان حافظه‌ای که با معرفی سرویس ابری به دست می‌آید هم نمایش داده‌شده است.

[table id=3 /]

خرید فضای ابری

اگر برای ذخیره اطلاعات خود مجبور به خرید فضای بیشتری هستید، در این جدول می‌توانید نگاهی کلی به قیمت حافظه‌ها در کنار هم بیندازید.

[table id=4 /]

پلت فرم‌ها

در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید که هر سرویس ابری با کدام پلت فرم‌ها هماهنگ است.

[table id=5 /]

کدام را انتخاب کنیم؟

انتخاب حافظه ابری کاملاً به نیازها و سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر شما به یک اکوسیستم یکپارچه متصل هستید، انتخاب آی کلود، One Drive و Google Drive بهترین گزینه است. برخی کاربران با سرویس‌های مختلف کار می‌کنند که بهترین گزینه برای این افراد دراپ باکس است.

اگر قصد ذخیره اطلاعات و دسترسی به اطلاعات در هر سیستمی را دارید، دراپ باکس بدون شک بهترین گزینه است. دراپ باکس حافظه ابری ساده‌ای است که ممکن است قابلیت‌های سرویس‌های ابری دیگر را نداشته باشد ولی یک مزیت دارد و آن‌هم هماهنگ بودن با هر سرویسی است.
اگر یک سرویس ابری با تمام امکانات و قابلیت‌ها می‌خواهید، بهتر است Google Drive را در صدر انتخاب‌های خود قرار دهید.

حافظه‌ های ابری: One Drive- iCloud Drop box- Google Drive

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2  +  4  =