20 لوگوی معروف دنیا با پیام‌های پنهان!
20 لوگوی معروف دنیا با پیام‌های پنهان!

لوگوها فقط یک مجموعه‌ای از حروف و اعداد و نمادها نیستند، بلکه یک پیام هم در آن‌ها قرار دارد که به لوگو معنا می‌دهد؛ اما گاهی اوقات این پیام به‌صورت بسیار ظریف و هوشمندانه، در طراحی لوگو پنهان شده و شاید نتوانید در نگاه اول آن را تشخیص دهید!

در این مقاله، ما نگاه دقیق‌تری به ۲۰ لوگوی معروف جهان می‌اندازیم و پیام پنهان شده در آن‌ها را برای شما رونمایی می‌کنیم.

این روزها، تقریباً روی هر چیزی یک Logo وجود دارد، گوشی‌های هوشمند، اسنک‌ها، اتومبیل‌ها، لباس و هر چیز دیگری که به ذهن شما برسد! برخی از آن‌ها ساده هستند درحالی‌که سایرین، مفهوم پنهان در خود دارند که برای یک بیننده معمولی قابل‌تشخیص نیست.

۱-FedEx

FedEx

در نگاه اول، لوگوی FedEx با یک تایپوگرافی تمیز و دورنگ، به‌اندازه کافی ساده است! اما اگر از نزدیک نگاه کنید، متوجه خواهید شد که یک فلش رو به راست وجود دارد که در فضای سفید بین E و X قرار داده شده است. جای تعجب نیست که این لوگو بیش از ۴۰ جایزه طراحی برده است!


مقاله مرتبط: ٥ نکته ضروری که باید در طراحی لوگو رعایت شود


بر اساس یک مصاحبه که با طراح لوگو انجام شده: «این فلش می‌تواند اشاره به یک حرکت روبه‌جلو، سرعت و دقت باشد و اگر هم مخفی باقی بماند، یک عامل غافلگیرکننده خواهد بود، درست مثل یک‌لحظه «آها» که پس از درک یک ایده جدید دارید!»

۲- Baskin Robbins

Baskin Robbins

شاید شما برند بسکین رابینز را به‌عنوان بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای تخصصی بستنی در دنیا بشناسید؛ اما می‌دانستید که این کارخانه ۳۱ طعم مختلف بستنی را ارائه می‌دهد؟! در واقع، لوگوی کارتونی آبی و صورتی این برند، یک BR بزرگ نشان می‌دهد که هم مخفف نام برند است و هم نمایشگر عدد ۳۱!

مطابق گفته معاون بازاریابی برند بسکین رابینز، عدد ۳۱ بر اساس این باور شرکت است که: هرکسی باید شانس این را داشته باشد تا در هرروز ماه یک طعم متفاوت از بستنی را تجربه کند!

۳- Tostitos

Tostitos

شما این برند را در جاهای مختلف دیده‌اید؛ اما احتمالاً چیزی که شما ندیده‌اید، پیام پنهان در لوگوی درخشان آن است. اگر دقیق‌تر نگاه کنید، می‌بینید که دو حرف T مانند دو انسان هستند که چیپس Tostitos را در یک‌کاسه سس سالسا می‌زنند، کاسه‌ای که درست در بالای حرف i قرارگرفته است!

این پیام نشان می‌دهد که البته چیپس Tostitos بهتر است که با یک دوست و به همراه سس سالسای خوشمزه خورده شود!

۴- Formula One

Formula One

فرمول وان، یک لوگوی مشکی و قرمز دارد که زمینه‌ای مانند مسیر قرمز مسابقه دارد که نشانگر سرعت است؛ اما لوگوی فرمول ۱، چیزی بیشتر از فقط یک F مشکی با راه‌راه‌های قرمز است! در فضای سفید بین رنگ مشکی و قرمز، عدد ۱ وجود دارد!

با یک تعادل بسیار ظریف بین آشکار کردن و پنهان کردن، شاید شما متوجه این پیام نشوید اگر نمی‌دانستید این لوگو قطعاً بیانگر معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی در جهان است!

۵- Gillette

Gillette

ژیلت یک نام شناخته شده است. شاید شما برای سال‌ها از محصولات آن استفاده کرده‌اید بدون اینکه به ظرایف لوگوی برند، توجه کرده باشید. این لوگو ظاهراً شبیه یک نام است که در نوعی از فونت تایپ شده است مانند Nike بدون تیک معروفش، اما با نگاه دقیق‌تر متوجه می‌شوید که چگونه حرف G و نقطه در حرف i، ظاهراً توسط تیغ برش خورده‌اند!

۶- Museum of London

Museum of London

موزه لندن لوگوی جالبی دارد. مثل این که کسی لایه‌های حباب‌های رنگی را ترکانده است! اما مطمئن باشید که موزه مشکل بودجه محدود نداشت تا از نوه کوچک موزه‌دار بخواهد که پروژه هنری مدرسه خود را تحویل دهد تا آن‌ها به‌جای لوگوی موزه از آن استفاده کنند! در واقع، رنگ‌های چشمگیر متن، نشانگر این است که جغرافیای لندن در طول سال‌ها تغییر کرده است.

۷- Eighty 20

Eighty 20

اگر شما متخصص کامپیوتر نباشید، نمی‌توانید هوش و ذکاوت به‌کاررفته در طراحی لوگوی ۸۰-۲۰ را حدس بزنید. مربع‌های طوسی و آبی لوگو، نشانگر اعداد باینری برای ۸۰ و ۲۰ هستند! عدد باینری برای ۸۰، به‌صورت ۱۰۱۰۰۰ و عدد باینری برای ۲۰، به‌صورت ۰۰۱۰۱۰۰ بیان می‌شوند. مربع‌های آبی، نمایانگر یک هستند و مربع‌های طوسی، نمایانگر صفر هستند. این لوگو حتی بیشتر مفهوم پیدا می‌کند وقتی متوجه می‌شوید که این لوگوی یک شرکت مشاوره آنالیز دیتا بوده است. احتمالاً با دیدن این لوگو غمگین هم می‌شوید چراکه به خاطر می‌آورید که در دانشگاه، همه شمارا «نِرد» خطاب می‌کردند فقط برای اینکه این نکته‌ها را به مردم یادآوری می‌کردید!

۸- Amazon

Amazon

آمازون به خیلی چیزها معروف است، از به‌کارگیری روبات‌ها برای تحویل کالا گرفته تا بلندپروازی‌های Jeff Bezos برای سفر به فضا! به‌راحتی می‌توان گفت که همه می‌توانند هر چیزی از A تا Z را از آمازون خریداری کنند…برای همین است که لوگوی آن‌ها یک فلش منحنی از حرف A تا حرف Z دارد، یعنی آن‌ها همه نوع کالایی می‌فروشند! و لوگوی آن‌ها کار خود را به‌خوبی انجام می‌دهد، نه‌تنها در نشان دادن این مطلب بلکه در نشان دادن تصویر بلندپروازانِ برند که مانند مؤسس آن است!

۹- NBC

NBC

لوگوی NBC سال‌هاست که در صفحه‌های تلویزیون وجود داشته است، حتی قبل از اینکه تصاویر رنگی اختراع شود و پیام مخفی هم در آن نهفته است! لوگوی طاووس-مانند رنگارنگ که امروز می‌بینیم در زمان معرفی تلویزیون رنگی طراحی شد! در نتیجه شرکت درست مانند یک طاووس، مغرور شد و لوگوی خود را به یک طاووس شش پر تبدیل کرد تا نشانگر این واقعیت باشد که آن‌ها به خود می‌بالند که بخشی از سیستم جدید تلویزیون‌های رنگی هستند!

۱۰- Picasa

Picasa

ابزار ویرایش عکس Google، پیکاسا، یک لوگوی رنگی کوچک و جمع‌وجور دارد که در نگاه اول، شبیه یک شاتر دوربین است؛ اما اگر از نزدیک نگاه کنید، فضای سفید در مرکز شاتر، شبیه یک خانه است! برای اینکه Casa در زبان اسپانیایی به معنی خانه است و در نتیجه پیکاسا به معنی یک خانه برای عکس‌های شماست!

۱۱- Nintendo GameCube

 Nintendo GameCube

Nintendo GameCube، یکی از هوشمندانه‌ترین طراحی‌های لوگو در این لیست را دارد. لوگو شامل یک مکعب درون یک مکعب دیگر است که مکعب بیرونی شبیه یک G است که به یک C در فضای منفی بین مکعب‌ها می‌رسد. این طراحی، یک ظاهر ۳ بعدی به لوگو می‌دهد باوجودی که ظاهر لوگو را هم حفظ می‌کند که برای گیمرها بسیار جذاب است.

۱۲- Sun Microsystems

Sun Microsystems

فقط به این دلیل که کسب‌وکار شما بسیار جدی است، دلیل نمی‌شود که لوگوی شما جالب نباشد! برای نمونه به لوگوی Sun Microsystems نگاه کنید! شکل الماس-مانند لوگو، فقط تعدادی خط منحنی نیست. در واقع، لوگو از هشت U و N تشکیل شده است که sun را در اطراف یک قطعه الماس نشان می‌دهد. اگر نمی‌توانید ببینید، به این دلیل است که S در واقع یک U و یک N است که روی‌هم قرارگرفته‌اند!

۱۳- Toyota

Toyota

لوگوی تویوتا که از ۳ بیضی رو هم افتاده تشکیل شده است، از سال ۱۹۹۰ وجود داشته است. به گفته خود آن‌ها: «بیضی‌های تویوتا سمبل اتحاد قلب مشتریان و قلب محصولات تویوتا است. فضای پشت‌صحنه، پیشرفت تکنولوژی تویوتا و فرصت‌های نامحدود پیش رو را نشان می‌دهد.» اما نکته‌های دیگری هم وجود دارد! اگر با دقت به ۳ بیضی رو هم افتاده نگاه کنید، آن‌ها، در واقع نام شرکت را تلفظ می‌کنند. توجه کنید که چگونه خطوط قرمز، در واقع حروف نام برند هستند!

toyota logo

۱۴-Cisco

Cisco

شرکت پیشروی جهانی در تجهیزات سخت‌افزار شبکه، سیسکو، از روی نام شهر سانفرانسیسکو نام‌گذاری شده است، جایی که شرکت در آن تأسیس شد؛ اما این واقعاً یک پیام پنهان محسوب نمی‌شود؟! پیام پنهان در واقع در لوگوی مینیمالیست الکترومغناطیسی شرکت پنهان شده است که مانند پل Golden Gate در سانفرانسیسکو است. لوگوی آبی‌رنگ خطی الکترومغناطیسی شرکت در ابتدا با این هدف طراحی شد تا دو برج پل گلدن گیت را مجسم کند!

۱۵. Beats by Dre

Beats by Dre

در نگاه اول، لوگوی برند معروف هدفون، خیلی ساده است که شامل یک حرف قرمز b در داخل یک دایره سفید است که در ادامه آن، نام برند beats با حروف کوچک نوشته شده است؛ اما نکته‌های دیگری هم در این لوگو وجود دارد. دایره سفید در واقع سر یک انسان است که حین گوش فرادادن به موسیقی، به اطراف خم شده است و حرف b هم نمایشگر هدفون‌های Beats by Dre است. لوگو این پیام را اعلام می‌کند که همه، هدفون‌های این برند را استفاده می‌کنند، حتی لوگوی خود برند!

۱۶- Le Tour de France

Le Tour de France

لوگوی مسابقات دوچرخه‌سواری تور فرانسه بسیار خوب طراحی شده است و شامل دو پیام پنهان است. دایره زردرنگ نمایانگر چرخ یک دوچرخه است و حرف R در Tour به‌صورت هوشمندانه‌ای طراحی شده است تا شبیه یک دوچرخه‌سوار باشد که در تور فرانسه شرکت کرده است و حرف U تقریباً شبیه صندلی دوچرخه است. این پیام اول، واضح‌ترین پیام پنهان در این لوگو است!

اما پیام پنهان دوم، ظریف‌تر است. دایره زرد، مانند خورشید است که یادآور این نکته است که تور فرانسه فقط در طول روز به اجرا درمی‌آید!

۱۷- Audi

Audi

مؤسس برند اتومبیل Audi ، August Horch، نام شرکت اتومبیل‌سازی خود را بر اساس ترجمه لاتین نام خانوادگی خود قرار داد. در زبان آلمانی، Horch به معنای گوش دادن است که در لاتین به Audi ترجمه می‌شود. باوجودی که همین نکته شاید به‌اندازه کافی یک پیام پنهان محسوب شود، اما ربطی به لوگوی شرکت ندارد.

۴ حلقه موجود در لوگوی Audi، نشانگر ۴ شرکت خودروسازی است که شرکت پیشین Audi یعنی Auto Union را تشکیل دادند.

۱۸- Toblerone

Toblerone

لوگوی شکلات معروف، نمایانگر کوه Matterhorn در سوئیس است.

اما چیزی که در داخل کوه است مهم‌تر است. اگر با توجه نگاه کنید، می‌توانید شکل یک خرس را در درون کوه ببینید که با توجه به اینکه برند شکلات در شهر برن، شهر خرس‌ها، تأسیس شده است، مفهوم پیدا می‌کند.

۱۹- Goodwill

Goodwill

Goodwill یک سازمان غیرانتفاعی جامعه-محور است که هدف خود را بر بهینه‌سازی زندگی مردم قرار داده است و لوگوی آن‌ هم این هدف را ثابت می‌کند. در نگاه اول، یک چهره خندان در لوگو می‌بینید که به‌سختی نادیده گرفته می‌شود؛ اما چیزی که احتمالاً متوجه نشدید این است که چهره، در واقع نسخه بزرگ‌تر حرف G از نام Goodwill است که در متن پائین لوگو آماده است.

۲۰- Pinterest

Pinterest

نام برند Pinterest از مفهوم پین کردن (سوزن زدن) چیزهای موردعلاقه بر روی یک تابلو، گرفته شده است و دقیقاً برای همین است که لوگوی پلتفرم اجتماعی، نمایانگر یک P به شکل یک پین (سوزن) است. طراحی سوزن P، نشانگر ابزار هنرهای دستی است و ایده پین کردن یک‌چیز روی تابلو را به پین کردن یک ایده روی شبکه اجتماعی ارتباط می‌دهد.

کلام آخر

برای پنهان کردن پیام برند خود در لوگو، نیازی به طراحی پیچیده ندارید فقط با اعمال تغییرات ظریف و هوشمندانه در المنت‌ها و چیدمان می‌توانید به هدف خود برسید اما چیزی که مهم‌تر است مفهوم پیام است که باید با برند شما مرتبط و هماهنگ باشد. البته شرکت‌های معتبر طراحی لوگو می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

پیام‌های پنهان در طراحی لوگو برندهای معروف دنیا

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

37  +    =  41