۵ ابزار جایگزین کیورد پلنر گوگل
۵ ابزار جایگزین کیورد پلنر گوگل

جستجوی کلیدواژه یکی از مهم‌ترین اصول سئو است. در صورتی که بدانید کدام کلیدواژه‌ها و عبارت‌ها بیشتر جستجو می‌شوند، خیلی راحت‌تر می‌توانید محتوای مناسب با بازدید بالاتر تولید کنید. یکی از ابزارهایی که با توجه به کاربردی بودنش دوری از آن برای متخصصین سئو دشوار بوده، ابزار کی‌ورد پلنر گوگل یا Google’s Keyword Planner است. ابزار کیورد پلنر گوگل اطلاعات دقیقی در مورد میزان جستجوی ماهانه، تفاوت‌های منطقه‌ای و همچنین فاکتورهای عمومی رقابتی در خصوص سرچ‌های دارای کلیدواژه‌های طولانی توسط افراد ارائه می‌دهد.

ابزار کیورد پلنر  گوگل تا مدت‌ها این اطلاعات دقیق را به صورت رایگان ارائه می‌داد؛ اما حال این اطلاعات مفید تنها برای مشتریانی که از گوگل ادوردز استفاده می‌کنند در دسترس است. بدون یک کمپین تبلیغاتی در حال انجام، ابزار کیورد پلنر تنها اطلاعات نسبی به جای اعداد و ارقام و اَشکال دقیق نمایش می‌دهد. علاوه بر آن، سرویس گوگل از سال ژوئن ۲۰۱۶ کلمه‌ها و عبارات را در دسته‌بندی‌های متفاوت قرار داده است. برای مثال موارد مفرد و جمع در زبان انگلیسی و یا مخفف‌های مختلف در زبان فارسی و انگلیسی را در گروه‌بندی‌های متفاوت قرار داده که موجب سخت‌تر شدن فرآیند آنالیز سئو می‌شود. به دلیل موارد ذکر شده، در این مقاله به معرفی جایگزین‌هایی مشابه ابزار کیورد پلنر و مقایسه آن با ابزار جستجوی کیورد پلنر گوگل می‌پردازیم.

جایگزین‌هایی برای Keyword Planner گوگل 

انتظار وب‌مستران و متخصصان سئو از ابزارهای بررسی و جستجوی کلمه کلیدی تقریباً واضح است: ابزار باید در ارائه‌ی کلمه‌ی کاملاً مشابه با موارد جستجو شده توسط کاربران به شما کمک کند. شاید بهترین راه‌حل کو‌ئری گرفتن یا پرس و جوی یک کلمه‌ی کلیدی، بررسی میزان و حجم سرچ‌های آن کلمه در طول ماه باشد. پس وقتی بحث پیدا کردن جایگزین مناسبی برای کیورد پلنر پیش می‌آید، باید دید آن ابزار جایگزین تا چه میزان دقیق می‌تواند کلمه‌های مورد نظر را جستجو و نتایج مفید به ما نمایش دهد. برای مثال آیا آن ابزار نمودارها و تخمین‌های دقیق به ما ارائه می‌دهد یا خیر؛ یعنی باید فرق قابل ملاحظه‌ای بین ابزار رایگان کیورد پلنر (بدون کمپین تبلیغاتی گوگل ادز) و ابزار جایگزین مورد نظر در ارائه نتایج سودمند باشد.


مقاله مرتبط: فانوس دریایی گوگل چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟


بسته به پروژه‌ی مورد نظر، ممکن است به اطلاعات دقیق و متفاوتی در مورد حجم جستجوی کلمات با توجه به فاکتورهای زمان یا مکان نیاز داشته باشیم. برای مثال ممکن است کلمه‌ی کلیدی مورد نظر به فصل سال یا منطقه‌ی جغرافیایی وابستگی داشته باشد. علاوه بر آن موارد زیر جهت اطلاع از سودمند بودن ابزار جستجوی کلمه کلیدی تعیین کننده هستند:

موارد Long Tail Keyword: منظور عبارت‌های طولانی‌ای است که از ترکیب چند کلمه‌ی کلیدی به وجود می‌آیند. در این مقطع باید بررسی کنیم آیا ابزار جستجوی ما امکان یافتن عبارت‌های معنادار و ترکیب کلمات پر جستجو را دارد یا خیر.

پیش‌بینی شانس موفقیت: باید بررسی کنیم آیا ابزار جستجوی جایگزین، امکان پیش‌بینی و ارائه میزان احتمال موفقیت ما در به‌کارگیری کلمات پر جستجو را دارد یا خیر.

بررسی میزان رقابت: آیا ابزار جستجوی کلمه کلیدی امکان تشخیص و نمایش وب‌سایت‌هایی که دارای رتبه بالا در کلمات و عبارت‌های خاص هستند را دارد یا خیر.

هزینه: اگر هدف شما از استفاده از ابزار جستجوی کیورد بهینه‌سازی کمپین‌های تبلیغاتی است، لازم است ابزار مورد استفاده به شما در خصوص یافتن هزینه تقریبی بابت هر واژه یا عبارت کمک کند. در این صورت برنامه‌ریزی برای میزان بودجه تبلیغاتی‌تان راحت‌تر خواهد شد.

حال زمان آن رسیده است که بررسی کنیم کدام ابزارها می‌توانند با توجه به کارایی‌شان در بخش‌های مختلف، بهترین جایگزین برای گوگل کیورد پلنر باشند.

KeywordTool.io

keywordtool ابزار

ابزار keywordtool.io محیطی را برای شما فراهم می‌کند که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید کلمه‌های مورد نظر را جست‌وجو و بررسی کنید. این وب‌سایت توسط کمپانی چینی Key Tools Limited طراحی شده و مدیریت می‌شود. این کمپانی ابزار کیورد تول خودش را به عنوان بهترین ابزار جایگزین موجود برای کیورد پلنر گوگل معرفی می‌کند. آن‌ها برای اثبات ادعای خود سه دلیل می‌آورند: از یک طرف ابزار کیوردتول به صورت رایگان امکان ارائه ۷۵۰ پیشنهاد از جمله‌ پیشنهاد Long Tail Keywords مرتبط را با هر بار جستجوی یک کلمه فراهم می‌کند. از طرف دیگر این ابزار رایگان است و برای استفاده از آن نیازی به ثبت‌نام ندارید. keywordtool اطلاعات مورد نیاز را از طریق Google Autocomplete فراهم می‌کند؛ یعنی ابزاری که کلمه جستجو شده را به محض وارد کردن در فیلد کامل می‌کند. همچنین کیورد تول از Google Suggest نیز بهره می‌گیرد. گوگل ساجست ابزاری است که به کاربر کمک می‌کند به محض وارد نمودن یک عبارت مورد نظر جهت جستجو، عباراتی مفید و مرتبط را به او پیشنهاد می‌کند. کیورد تول از بیش از ۱۹۰ نوع دامنه و ۸۰ زبان پشتیبانی می‌کند.

از نقاط قوت کیورد تول این است که این ابزار علاوه بر قابلیت تولید کلمه‌های کلیدی جدید برای موتور جستجوی گوگل و ارائه امکان خروجی گرفتن از آن‌ها در فایل CSV یا فایل اکسل، بیش از دو سرویس مفید و قدرتمند دیگر را جهت جستجو ارائه می‌دهد:

یوتیوب: این روزها، سئو برای یوتیوب نیز از اهمیت بسیاری برخوردار هست. بکار بردن تگ‌هایی بهینه در کانال خود و استفاده از عنوان و توضیحات مناسب برای ویدیوها، از اصلی‌ترین احتیاجات فعالیت در این پلتفرم هست. کیورد تول حدود ۷۵۰ پیشنهاد برای بکار بردن در یوتیوب به شما پیشنهاد خواهد داد و این امر موجب افزایش بازدید ویدیوهایتان خواهد شد.

بینگ: این موتور جستجوگر طراحی شده توسط مایکروسافت نیز نباید نادیده گرفته شود، حتی اگر افراد کمی از این موتور برای جستجوی محتوای مورد نظر خود استفاده می‌کنند. keyword tool نیز حدود ۵۰۰ کلمه کلیدی را به صورت پیش‌فرض برای بینگ در نظر گرفته که شما نیز می‌توانید زبان خود را از بین ۴۰ زبان مختلف دنیا انتخاب کرده و رتبه کلمات کلیدی را در زبان مقصد خود بیابید.

همچنین می‌توانید سؤالات متداول کاربران گوگل، یوتیوب و بینگ را با استفاده از این ابزار مشاهده کنید. روند یافتن کلمات کلیدی در این ابزار تا حدودی به ابزار گوگل شبیه است و با خرید نسخه پولی آن، به امکانات بیشتری نیز دسترسی خواهید داشت.

Moz Pro: Keyword Explorer

moz pro

یکی از بهترین جایگزین‌های کیورد پلنر گوگل، ابزار کیورد اکسپلورر یا Keyword Explorer متعلق به MOZ است. در واقع به منظور بهبود رتبه و سئو وب‌سایت، یکی از ابزارهایی که MOZ Pro ارائه می‌دهد، ابزار کیورد اکسپلورر است که همچنین شامل ابزارهایی جهت بررسی بک‌لینک، تجزیه‌وتحلیل خطا و همچنین سرویس بررسی رتبه برای هر آدرس دامنه دلخواه و کلمه‌ی کلیدی است.

مزیت سرویس‌های MOZ این است که برای شروع می‌توانید تا ۳۰ روز تست رایگان انجام دهید. کافی است یکی از پکیج‌های اشتراک را انتخاب نمایید و بسته به پکیج انتخابی، میزان و تعداد جستجوی روزانه و ماهانه کلمه‌های کلیدی مشخص می‌شود؛ یعنی برای مثال می‌توانید پکیجی از Keyword Explorer در MOZ Pro را انتخاب کنید که امکان جستجوی ۵ کلمه در روز الی ۳۰,۰۰۰ کلمه در ماه را برای شما فراهم می‌کند. همچنین می‌توانید به صورت رایگان از سرویس جستجوی وب‌سایت MOZ تا دو بار در روز استفاده کنید.

برای پیدا کردن کلمه‌های کلیدی تخصصی مربوط به هر حوزه، این ابزار دیتابیسی با بیش از ۵۰۰ میلیون سرچ انجام شده با کیفیت دارد که هر ماه بروز می‌شود. ابزار داخلی moz Pro که دارای وب اکسپلورر است، به هنگام وارد نمودن نام برند یا شرکت یا کلمه‌های کلیدی‌تان، لیستی کاربردی را نمایش می‌دهد. اکسپلورر جهت نمایش این لیست از اطلاعات مشابهی استفاده می‌کند که دارای بیش از چند میلیون خبرخوان و بیش از ۳۰ میلیون آدرس اینترنتی است.

به صورت کلی اکسپلورر نتایج را به سه روش نمایش می‌دهد:

Overview: این بخش شامل یک بررسی اجمالی از تمامی اطلاعاتی است که ابزار MOZ Pro جمع‌آوری کرده است. این اطلاعات شامل حجم جستجو، شانس دریافت رتبه مناسب با توجه به کلمه کلیدی انتخابی یا پتانسیل سرچ شدن آن کلمه و عبارت است. این صفحه همچنین لیستی پیشنهادی ارائه می‌دهد که شامل پنج کلمه کلیدی مرتبط و همچنین سه کلمه‌ی کلیدی که رتبه نخست در نتایج جستجوی گوگل دارند را نمایش می‌دهد.

Keyword Suggestions: بخش keyword suggestions یا کلمه‌های کلیدی پیشنهادی به شما لیستی شامل ۱۰۰۰ عبارت پر جستجو به همراه کلمات کلیدی طولانی (Long Tail Keywords) برای کلمه جستجو شده ارائه می‌دهد. برای هر پیشنهادی که Keyword Suggestions می‌دهد، دو فاکتور مهم دیگر یعنی حجم سرچ ماهانه و تجزیه‌وتحلیل نیز ارائه می‌دهد. این نتایج ارائه شده حتی می‌تواند به صورت خاص‌تر با اعمال فیلتر نیز ارائه شود. برای مثال تنها پیشنهاد‌هایی ارائه شود که دارای میزان و قدرت سرچ معین (Particular Search Power) یا حاوی سؤال هستند. تنها یا یک کلیک می‌توانید خروجی کاملی از لیست ارائه شده را در قالب فایل CSV دریافت کنید.

SERP Analysis: در این بخش، کیورد اکسپلورر اطلاعاتی از نتایج جستجوی صفحه اول گوگل ارائه می‌دهد و اولین نتایج را به همراه اطلاعات ارزشمند به شما نمایش می‌دهد. این اطلاعات شامل سنجش میزان قابل‌اعتماد بودن وب‌سایت و کل محتوای دامنه یعنی حتی بک‌لینک‌های صفحات یا خود دامنه است. تعداد دفعاتی که صفحه و دامنه در فیس‌بوک همرسانی شده نیز نمایش داده می‌شود.

همانند نسخه رایگان کیورد پلنر، در ابزار جستجوی Moz pro نیز حجم جستجو نمایش داده می‌شود؛ اما تنها در قالب رنج‌های حدودی ارائه می‌شود. همچنین میزان رقابت و پتانسیل سرچ عبارات توسط کاربران در قالب درصد نمایش داده می‌شود.

Wordtracker

ابزار wordtracker

حتی زمانی که موتور جستجوی گوگل مرحله‌ی آزمایشی خود را سپری می‌کرد، wordtracker مشغول توسعه‌ی تکنیک‌هایی بود تا تعداد دفعات تکرار عبارات در موتورهای جستجو را بسنجد. طی این سال‌ها، شرکت لندنی وردترکر مفاهیم مختلفی را توسعه داده است؛ از جمله مفهوم Keyword Efficiency Index یا KEI که میزان کارآمدی کلمات کلیدی را در قالب شکل و نمودار نمایش می‌دهد. ابزار جستجوی کلمه کلیدی آن نیز یکی از بهترین جایگزین‌ها برای کیورد پلنر است. این ابزار به صورت رایگان نیز در حال عرضه است اما کاربران تنها امکان ۵ جستجو در روز را دارند.

wordtracker دارای دیتابیسی متشکل از سه میلیارد عبارت جستجو شده (بیش از ۳۵۰ میلیون کلمه‌ی کلیدی یکتا) و همچنین کلمات کلیدی سرچ شده در موتورهای جستجو مربوط به ابزار SEMrush است.

برای هر جستجوی کلمه کلیدی، تعداد بیش از ۱۰,۰۰۰ کلمه کلیدی بسته به نوع لایسنس یا پلنی که تهیه می‌کنید ارائه می‌شود. در نسخه‌ی رایگان، این تعداد محدود به ۱۰ عبارت است. علاوه بر پروپوزال کلمه کلیدی، wordtracker جدولی ارائه می‌دهد که نمایش‌دهنده میزان علاقه طی دوازده ماه گذشته است. همچنین پیش‌نمایشی از نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. پس از سرچ عبارت، لیستی شامل آدرس‌های اینترنتی برتر در آن عبارت کلیدی نمایش داده و میزان سختی پیشه گرفتن از آن‌ها بر اساس فاکتورهای مختلف مثل میزان اعتمادپذیری، قدرت لینک و جایگاه شرح داده می‌شود. همچنین این ابزار کلمات پر جستجو در یوتیوب و آمازون را نمایش می‌دهد.

وردترکر نیز یکی از بهترین جایگزین‌ها برای کیورد پلنر به حساب می‌آید؛ چرا که جزئیات زیادی به کاربر نشان می‌دهد. نسخه رایگان wordtracker شامل نمایش دقیق میزان سرچ کلمات و اطلاعاتی در مورد میزان رقابت احتمالی (که به اختصار به صورت COMP شناخته می‌شود) است. همچنین تعداد وب‌سایت‌هایی که آن کیوردها را در عنوان خود استفاده کرده یا به صورت لینک متنی در آورده (Anchor وIAAT) و به بک‌لینک تبدیلش کرده‌اند را نمایش می‌دهد. در صورتی که اطلاعات کافی برای آزمودن کلمات کلیدی وجود داشته باشد، این ابزار همچنین کلمات کلیدی تأثیرگذار مطمئن (KEI) را به شما نمایش می‌دهد. پکیج پولی یا نسخه حرفه‌ای‌تر و غیر رایگان وردترکر کلمات کلیدی را طبق ویژگی‌های زیر بهینه می‌کند:

  • انتخاب بازه زمانی: ورد ترکر این امکان را به شما می‌دهد که علاوه بر ارائه‌ی نتایج بر اساس داده‌‌‌های یک ماه، میزان نتایج جستجو را در ماه‌های خاص نیز در اختیار شما قرار خواهد داد.
  • انتخاب محدوده مکانی: نسخه رایگان آن تنها شامل کلمات اطلاعاتی در مورد ایالات‌متحده و انگلستان دارد، اما با خرید نسخه پولی آن به بیش از ۲۰۰ ناحیه در کل دنیا دسترسی خواهید داشت و بدین ترتیب کیفیت جستجوی شما افزایش خواهد یافت.
  • ذخیره و انتقال لیست کلمات کلیدی: تک‌تک کلمات کلیدی یا لیست کامل آن‌ها را می‌توانید به‌صورت یک فایل ذخیره کنید تا در آینده به راحتی از آن استفاده کنید. این فایل با فرمت CSV نیز قابل ذخیره شدن هست.
  • گزینه‌های پیشرفته کلمات کلیدی: با خرید نسخه پولی این ابزار، به تنظیمات بیشتری برای ساختار کلمات کلیدی پیشنهادی دسترسی خواهید داشت. به عنوان مثال می‌توانید عبارات جمع و یا عباراتی خاص و مرتبط با یکدیگر را جستجو کنید.
  • دسترسی به API وردترکر: اگر از نسخه طلایی این ابزار استفاده کنید، قادر خواهید بود که به طور مستقیم در پلتفرم خود به دیتابیس عبارات کلیدیتان دسترسی داشته باشید.

پیش از تصمیم‌گیری برای خرید هر نسخه از Wordtracker، می‌توانید این ابزار را به مدت یک هفته به صورت رایگان آزمایش کنید.

SEMrush

ابزار semrush

در سال ۲۰۰۸، یک تیم کوچک از متخصصان سئو و فناوری اطلاعات، دست به اقداماتی برای کمک به کاربران اینترنت زدند. هم اکنون ابزار SEMrush که حاصل زحمات این تیم هست، توانسته است با بیش از ۳۵۰ کارمند در ۴ کشور به یکی از محبوب‌ترین ابزارها برای بازاریابان آنلاین تبدیل شود. SEMrush می‌تواند آن‌ها را در آنالیز پروژه‌های خود، طراحی کمپین‌های تبلیغاتی یا بهینه کردن ساختار بک لینک‌ها یاری دهد.

این ابزار با ارائه بیش از ۱۰۰ پایگاه داده که شامل بیش از ۲۰۰ میلیون کلمه کلیدی می‌شود، عملیات بازاریابی و آنالیز را به بهترین شکل انجام داده و توانسته است جایگزین خوبی برای کیورد پلنر باشد. اگر قصد دارید کلمات و عبارت کلیدی کوتاه و خاصی را آنالیز کنید، نسخه رایگان SEMrush ابزار مناسبی خواهد بود. البته اگر به بررسی کامل کلمات کلیدی نیاز دارید، باید هزینه‌ای را برای خرید یک ماهه این ابزار بپردازید (در این شرایط نیز با محدودیتی در جستجوهای خود برخوردار خواهید بود). با ارزان‌ترین پلن SEMrush می‌توانید به بیش از ۵۰۰ کلمه کلیدی در هر ماه دسترسی داشته باشید. این اطلاعات شامل میزان جستجو، سطح رقابت و میزان هزینه‌ها بابت جستجوی پولی یا همان تبلیغات بنری خواهد بود.

در بخش آنالیز کیورد این ابزار،  تمام اطلاعات مورد نیاز شما برای مشخص کردن کلمات کلیدی با کیفیت و رقابتی  ارائه می‌شوند. در این مرحله می‌توانید نام دامنه‌ای را به‌عنوان مرجع اصلی برای یافتن کلمات کلیدی انتخاب کنید نتایج را طبق زبانی مشخص به دست آورید.

علاوه بر این موارد، SEMrush یک بررسی اجمالی آنلاین را از نتایج جستجوی ارگانیک، متون تبلیغاتی مرتبط و برترین  ویدیوها در یوتیوب در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین می‌توانید گزارشی کامل و با جزئیات از اطلاعات مورد نیاز خود داشته باشید و آن‌ها را با فرمت CSV  ذخیره نمایید.

نکته جالب توجه این است که می‌توانید اطلاعات مربوط به عبارات کلیدی مورد نظر خود را نسبت به ترافیک بر روی دسکتاپ و تلفن همراه در دسترس داشته باشید. همچنین پیشنهاد‌هایی برای کلمات کلیدی جدید و مرتبط ارائه خواهد شد.

این ابزار، دو لیست بالا را با اهداف زیر ارائه می‌دهد:

  • عبارات مطابق: در این لیست، پیشنهاد‌هایی مطابق با جستجوهای جدیدی که شامل کلمات کلیدی خواسته شده یا جایگزین آن‌ها ارائه می‌شود. به منظور ایجاد عبارات با کیفیت و مناسب، این ابزار نتایج را طبق دیتابیس اصلی و مرتبط نشان می‌دهد.
  • کلمات کلیدی مناسب: SEMrush، بهترین وب‌سایت‌ها با برترین رتبه در موتورهای جستجوگر به منظور یافتن عبارت مورد نظر شما آنالیز کرده تا از این طریق، لیستی دقیق و مناسب در اختیار شما قرار دهد.

Mangools: KWFinder

ابزار kwfinder

این ابزار شامل دو ابزار SERPChecker و KWFinder می‌شود. هر دوی این ابزارها تا سقف ۳ جستجو در هر ۲۴ ساعت به صورت رایگان در دسترس هستند. SERPChecker در درجه اول می‌تواند شما را در یافتن و بررسی عبارات کلیدی در مناطق مورد نیاز شما و نسبت به رقیبان جهانی کمک کند. با خرید نسخه پولی آن، تعداد جستجوهای در دسترس خود را تا ۱۰۰ یا ۵۰۰ مورد ارتقا دهید.

به منظور یافتن اطلاعات و جدیدترین کلمات کلیدی، سه گزینه در این ابزار در دسترس شما خواهد بود:

۱. Suggestions: این ابزار با استفاده از این عملکرد، عبارات مشابه، هم‌مضمون و ترکیبات را جستجو می‌کند. پایگاه داده Mangools با بیش از ۲۶۰ میلیون کلمه کلیدی، اطلاعات پایه‌ای را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

۲. Autocomplete: این ابزار در این نوع جستجو از ویژگی auto-completion گوگل استفاده می‌کند. به این طریق که عبارت مورد جستجو را با حروف یا کلمات مختلف گسترش داده توسعه داده و در همان لحظه عباراتی جدید را پیشنهاد می‌دهد.

۳. Questions: این گزینه نیز همانند گزینه قبلی، عبارات اصلی را همراه با کلمات سؤالی نیز نشان می‌دهد که این امر نیز برای یافتن بهترین نتیجه‌ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

همچنین می‌توانید هرکدام از آنالیزهای خود را با بررسی جستجوی رفتار کاربر از کشور یا شهری خاص محدودتر کرده و یا طبق زبانی مشخص، بررسی خود را انجام دهید.

این ابزار گزینه و امکانات بسیاری را در اختیار شما قرار خواهد داد و همین امر، KWFinder را جایگزینی مناسب برای گوگل تولز قرار داده است.

با بررسی تمام ابزارهای بررسی شده در این مقاله می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را برای خود انتخاب نموده و کیفیت جستجو و بررسی‌های خود را ارتقا دهید.

۵ ابزار جایگزین کیورد پلنر گوگل

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

61  +    =  67