۵ نکته کلیدی برای افزایش اعتبار آنلاین
۵ نکته کلیدی برای افزایش اعتبار آنلاین

شرکت‌ها با تمرکز بر جلب اعتماد مشتریان، صداقت و ثابت‌قدم بودن، می‌توانند روابط آنلاین و البته حضوری بهتری با کاربرانشان برقرار کنند و اعتبار آنلاین و دیجیتال خود را بالا ببرند.

دنیای وب این امکان را برای همه از جمله مشتریان، شرکای تجاری و کارمندان فعلی فراهم کرده تا تنها با یک کلیک یا لمس صفحه نمایش، به تمام امکانات یک شرکت دسترسی پیدا کنند. در عین حال، اگر در این مرحله با نظرات نه‌چندان امید دهنده‌ی کاربران مواجه شوند و بازخورد دلخواه خود را کسب نکنند ممکن هست آسیبی ماندگار به پایه‌های اصلی آن کسب‌وکار وارد شود.

اعتبار آنلاین شرکت‌ها نشان‌دهنده عملکرد و مدیریت این کسب‌وکارها به‌صورت روزانه است. اکثر افراد جامعه این روزها برای شناخت بیشتر برندها و تصمیم‌گیری برای خرید از آن‌ها، به سراغ بررسی اطلاعات برند و میزان اعتبار آن در فضای آنلاین می‌روند.

شرکت‌ها برای داشتن حضوری مؤثر در فضای آنلاین، باید به‌طور مداوم دلیل مراجعه‌ی مردم به خود را به‌عنوان پیشگامان در صنعت و افرادی قابل اعتماد بررسی کنند. در تعاملات آنلاین روزانه‌ی مشتریان می‌توان به پاسخ مطلوبی برای این مورد رسید.

اعتبار آنلاین خود را برای مدت طولانی بهینه‌سازی کنید

با تمرکز بر روی اعتماد، ثبات و صداقت، شرکت‌ها می‌توانند تعاملات آنلاین و حضوری با مشتریان خود را به نحوی برنامه‌ریزی کنند که اعتبار آنلاین آن‌ها را بهبود بخشد. اگر شما نیز چنین هدفی دارید، از ۵ استراتژی مؤثری که در ادامه این مطلب ارائه خواهد شد برای تقویت اعتبار آنلاین شرکت خود و کسب بیشترین بازخورد از حضورتان در فضای دیجیتال بهره ببرید.

۱- خودتان را بررسی کنید و جایگاهتان را بشناسید.

کمی تحقیق کنید. به‌عنوان مثال ببینید مردم در توییتر، فیس‌بوک و حتی لینکدین در مورد شما چه می‌گویند؟ در بخش نظرات گوگل چه چیزهایی در مورد شما نوشته‌شده است؟ زمانی که نظرات مردم را در مورد برند خود متوجه شدید، به سراغ رقبای خود بروید و وضعیت آن‌ها را نیز در این عرصه بررسی کنید. در نهایت ببینید که شرایط شرکت شما در مقایسه با شرایط رقبا چگونه هست.

بعد از این بررسی‌ها، اهدافی را به‌منظور تقویت برند دیجیتال خود تعیین کنید. این اقدامات را در زمان مناسب و به‌طور ویژه انجام دهید. برای مثال، بر روی ۶ یا ۹ ماه آینده تمرکز کنید. شاید بخواهید در طول دو ماه آینده، تعداد نظرات بیشتری در گوگل دریافت کنید یا شاید به این نتیجه برسید که وبلاگ شما در یک سال اخیر بروز نشده است. خود و عملکردتان را بررسی کنید و طبق نتایج به دست آمده، اهدافی دست‌یافتنی را با جزئیات بالا تعیین کنید.


مقاله مرتبط: مدیریت شهرت از طریق سئو: چگونه صاحب کلیدواژه‌های برند خود در گوگل باشیم؟


باید این بررسی‌ها را در تمام طول سال انجام داده و نتایج آن را یادداشت و تجزیه و تحلیل نمایید. توجه ویژه‌ای به بخش نظرات گوگل داشته باشید. موتورهای جستجو اغلب در نتایج خود تا حد زیادی به این نظرات اهمیت می‌دهند که این امر تأثیر بسزایی بر میزان اعتبار آنلاین شما دارند.

۲– با مشتریان خود به‌صورت آنلاین در تعامل باشید.

 با مشتریان خود به‌صورت آنلاین در تعامل باشید.

برای داشتن تأثیری مثبت و موفقیت‌آمیز، به استراتژی محتوای آنلاین نیاز خواهید داشت که این استراتژی باید بر روی ارتباط با مشتریانتان تمرکز داشته باشد. با تولید و انتشار مداوم محتواهای مرتبط و قابل اشتراک‌گذاری خود مانند پست‌های وبلاگ، پست‌های رسانه‌های اجتماعی، مطالعات موردی، تأییدیه‌ها، بررسی‌ها و نظرات رسانه‌ها و دیگر مواد تبلیغاتی، هویت و تجربه‌ی شرکت خود را به نمایش بگذارید.

سپس با کاربرانی که این محتواها را لایک کرده، برای آن‌ها کامنت گذاشته یا به هر نحوی با آن‌ها ارتباط برقرار کرده‌اند تعامل داشته باشید تا با ایجاد ارتباطاتی مثبت آن‌ها را به خود جلب کرده و وفاداری مشتریان را نسبت به خود بالاتر ببرید.

۳– انتقادپذیر باشید و از این انتقادات در مسیر بهبود عملکرد خود استفاده کنید.

تداوم یک اعتبار خوب در فضای آنلاین نیازمند رویکردی فعال و آینده‌نگرانه است و نه یک رویکرد واکنشی. اگر تنها زمانی صدای مشتریان خود را بشنوید که به‌صورت عمومی (برای مثال در رسانه‌های اجتماعی) به طرح شکایت‌ها و مشکلات از شما پرداخته‌اند، در واقع هیچ کار مثبتی برای بهبود اعتبار خود در فضای آنلاین انجام نداده‌اید.

اطمینان حاصل کنید که یک سیستم ساده در وب‌سایت شما برای مشتریان به‌منظور درج بازخورد خود و البته دریافت پاسخ از سمت شما در اسرع وقت وجود داشته باشد. Peter van Uden، مالک شرکت مدیریت دارایی و خدمات بازاریابی Quexcel Software به زیبایی این موضوع را چنین بیان کرده است: «کاربران از اینکه انتقادهایشان شنیده شود و برای بهبود آن موارد اقداماتی صورت گیرد بسیار خوشحال می‌شوند و البته اعتماد آن‌ها نسبت به برند مورد نظر افزایش می‌یابد.»


مقاله مرتبط: هفت راه کم هزینه برای رشد سریع کسب و کار های آنلاین


اگر به‌موقع متوجه نظرات یک مشتری ناراضی شوید، ممکن هست بتوانید یک شکایت در رسانه‌های اجتماعی را به یک نظر مثبت در مورد شرکتتان تبدیل کنید که البته نقشی بسیار مؤثر در بهبود اعتبار برندتان خواهد داشت. تجربه‌ی چنین بازخوردهایی می‌توانند به‌عنوان مطالعات موردی با ارزشی محسوب شوند و تبدیل شکایت مشتری به تقدیر وی از شما را به دنبال داشته باشد.

۴– در حوزه کاری خود پیشگام باشید.

هم‌صحبتی و معاشرت با دیگران، حضور در جلسات مختلف و شبکه‌سازی‌، دریافت جوایز و مشارکت در رویدادهای متنوع می‌توانند راه‌های مناسبی برای ساخت اعتبار و ارزش شرکت شما باشند. این فرصت‌ها معمولاً شناخت بیشتر شما در فضای آنلاین را به‌دنبال خواهد داشت که موجب می‌شود مشتریان اعتماد بیشتری نسبت به تجربه‌ی شما پیدا کنند.

با معرفی برند خود به‌عنوان پیشگامی در صنعت، اعتباری منحصربه‌فرد در دنیای دیجیتال کسب خواهید کرد.

۵– رضایت مشتری را در اولویت قرار دهید.

هر گونه تعامل با مشتریان بالقوه می‌تواند به یک گفتگوی طولانی آنلاین منجر شود. در این صورت تنها باشگاه مشتریان برای پاسخگویی به این مکالمات کافی نیست و باید چندین دپارتمان در این امر فعالیت داشته باشند.


مقاله مرتبط: با این ٥ اپلیکیشن بهره وری تیم خود را بالا ببرید


برای بردن بیشترین بهره از حضور آنلاین خود در فضای دیجیتال، بهتر هست که همواره رضایت مشتریان را هدف خود قرار دهید. یکی از استراتژی‌های مناسب در این راستا این هست که تصور کنید هر یک از مشتریانی که شما با آن‌ها در تعاملید نظر خود را در مورد شما بیان خواهد کرد، پس باید به طرزی با وی برخورد کنید که نظر وی حتماً مثبت باشد. چرا که هر نظر مثبت موجب بهبود اعتبارتان می‌شود.

در دنیای امروزی، اعتبار آنلاین شما بخش زیادی را از اعتبار کلی کسب‌وکارتان تشکیل می‌دهد. از دست دادن اعتبار یک کسب‌وکار می‌تواند تنها در اثر چند مورد تجربه بد و نامناسب مشتریان و کامنت‌هایی که آن‌ها در این زمینه از خود به‌جای خواهند گذاشت، رخ دهد.

از این رو تقویت اعتبار آنلاین باید بسیار فراتر از استراتژی سئو و مدیریت رسانه‌های اجتماعی باشد. برای دستیابی به چنین اعتباری، تمامی افراد حاضر در شرکت شما باید تلاش کنند تا تجربه‌ای خوب و فراموش نشدنی را برای مشتریان رقم بزنند.

۵ نکته کلیدی برای افزایش اعتبار آنلاین

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7  +  2  =