اینفلوئنسر مارکتینگ چیست
اینفلوئنسر مارکتینگ چیست

بازاریابی افراد تأثیرگذار یا اینفلوئنسر مارکتینگ در حال تبدیل به یک صنعت سودآور است؛ اما این رویکرد بازاریابی قرار است دست‌خوش چه تغییراتی شود و بازاریاب‌ها چگونه می‌توانند خودشان را با این تغییرات تطابق دهند؟

این روزها تأثیرگذاران یا اصطلاحاً اینفلوئنسرها بیش از هر زمان دیگری در پلتفرم‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. اینفلوئنسر مارکتینگ دیگر به شغلی تمام وقت برای برخی از این ستارگان دنیای اینترنت تبدیل‌شده است و همچنین افراد معروف و سلبریتی‌ها هم از این روش درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

اما گسترش بازاریابی تأثیرگذار برای بازاریاب‌ها به چه معنی است؟ آن‌ها چگونه می‌توانند استراتژی‌های بازاریابی و تبلیغات خود را به شکلی تنظیم کنند که بتوانند از بازاریابی تأثیرگذار بهره‌مند شوند؟

۴ حوزه کلیدی در اینفلوئنسر مارکتینگ

  • گزینش اینفلوئنسر و کانال ارتباطی مناسب
  • ایجاد اعتماد در مخاطب
  • تمرکز بر اصالت
  • سنجش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

این ۴ حوزه امسال بر استراتژی‌ها تأثیر می‌گذارند و در ادامه می‌خواهیم آماره‌های مهم مرتبط را به شما معرفی کنیم.

 بازاریابی افراد تأثیرگذار تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی به صنعتی ۱۰ میلیارد دلاری تبدیل می‌شود

همان‌طور که گفتیم، بازاریابی تأثیرگذار صنعتی رو به رشد است و حالا بازاریاب‌های بیشتری آماده سرمایه‌گذاری در این روش هستند. تخمین زده‌شده است که این صنعت تا سال ۲۰۲۰ به ۱۰ میلیارد دلار درآمد می‌رسد و بدین ترتیب رقابت میان بازاریاب‌ها برای برقرار همکاری با سلبریتی‌های تأثیرگذار تنگاتنگ خواهد شد.

اما همه اینفلوئنسرها الزاماً از محبوبیت و اعتبار کافی برخوردار نیستند و همچنان فرصت طلایی برای همکاری با میکرو اینفلوئنسرها و نانو اینفلوئنسرها که دنبال کنندگان بسیار کمتری دارند، وجود دارد. بدین ترتیب با توجه به بودجه‌تان می‌توانید با تأثیرگذاران متفاوتی همکاری کنید.

 ۹۴ درصد از بازاریاب‌ها معتقدند که شفافیت و اصالت کلید اصلی موفقیت در اینفلوئنسر مارکتینگ است

این روزها دشوار است که بتوانیم تشخیص دهیم هر اینفلوئنسری واقعاً تأثیرگذار عمل می‌کند یا خیر. با وجود دنبال کنندگان جعلی و ربات‌ها در پلتفرم‌های اجتماعی، حالا بیش از هر چیز موضوع شفافیت و اصالت حساب‌های کاربران تأثیرگذار اهمیت پیداکرده است.

پلتفرم محبوب اینستاگرام روی روشی برای حذف حساب‌های جعلی از میان دنبال کنندگان کار می‌کند و دستورالعمل‌های FTC هم خواستار شفافیت بیشتری میان برندها و اینفلوئنسرها شده است.


مقاله مرتبط: چگونه در بازاریابی از طریق افراد سرشناس موفق عمل کنیم؟


همچنین مهم است کاربران اینترنت که پیام‌های تبلیغاتی از این اینفلوئنسرها را مشاهده می‌کنند، حتماً برچسب تبلیغاتی همکاری را ببینند تا از هرگونه سوءبرداشت پیشگیری شود.

۳۹ درصد از کاربران فعال اینستاگرام با بیش از ۱۵ هزار دنبال کننده، اینفلوئنسر به شمار می‌روند

هنوز هم برایتان این پرسش باقی‌مانده که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

با توجه به ادعای مؤسسه Influencer DB بیش از ۵۵۸ هزار اینفلوئنسر با دنبال کنندگان بیش از ۱۵ هزار نفر در پلتفرم اینستاگرام فعالیت دارند. نکته جالب‌توجه دیگر در این گزارش اینجاست که ۸۱ درصد این اینفلوئنسرها بین ۱۵ هزار تا ۱۰۰ هزار دنبال کننده دارند و درواقع میکرو اینفلوئنسر به شمار می‌روند.

سهم اینفلوئنسرهایی با بیش از ۵ میلیون دنبال کننده تقریباً ۱ درصد است و همکاری با آن‌ها برای برندها و شرکت‌های بسیار بزرگ مناسب‌تر خواهد بود.

دسترسی به میکرو اینفلوئنسرها آسان‌تر است و گاهی حتی به برند و پیام شما نزدیک‌تر هستند. تنها کافی است درباره علایق و تمایلات آن‌ها تحقیق کنید و ببینید برای برقراری ارتباط با مخاطبان هدف شما چقدر مناسب هستند.

۴۲ درصد از بازاریاب‌ها می‌گویند دنبال کنندگان جعلی و ربات‌ها اصلی‌ترین نگرانی آن‌ها درزمینهٔ بازاریابی تأثیرگذار است

شفافیت و اصالت اهمیت بسیاری دارد و بازاریاب‌ها در مقابل خطر مواجهه با دنبال کنندگان جعلی و ربات‌های دنبال کننده نگران هستند. وجود ربات‌ها اجازه نمی‌دهد بهترین و مناسب‌ترین تأثیرگذاران را برای برند خود پیدا کنید. از طرفی هم به نظر می‌رسد که اغلب پلتفرم‌های اجتماعی سخت در تلاش هستند تا تعداد این ربات‌های موجود را کاهش دهند.

بهترین راه برای آزمایش تأثیر اینفلوئنسرها، پایش و کنترل نرخ درگیری مخاطبانشان است. به همین خاطر باید پیش از انتخاب اینفلوئنسر حتماً به خوبی تحقیق کنید و تأثیرگذاری را برگزینید که نرخ درگیری دنبال کنندگانش بالا باشد.

۲۲ درصد از افراد ۱۸ تا ۳۴ ساله پس از مشاهده تأیید محصول توسط اینفلوئنسر، آن را خریداری کرده‌اند

۲۲ درصد از افراد ۱۸ تا ۳۴ ساله پس از مشاهده تأیید محصول توسط اینفلوئنسر، آن را خریداری کرده‌اند

افراد بیش از هر شخصی از دوستان، همکاران و آشنایان خود تأثیر می‌پذیرند، اما اینفلوئنسرها همچنان می‌توانند بر تصمیم خرید آن‌ها تأثیرگذار باشند. درواقع ۲۲ درصد از آن‌ها گفته‌اند که تصمیم خریدشان پس از مشاهده تأیید آنلاین محصول توسط یک اینفلوئنسر نهایی شده است و آن محصول را خریده‌اند. بدین ترتیب اگر قصد دارید به کاربران بالغ جوان دسترسی پیدا کنید، اینفلوئنسرها می‌توانند در افزایش فروش محصولات و خدمات به شما کمک کنند. البته پیش از این‌ها باید حتماً اینفلوئنسر مناسب را برگزیده باشید.

۸۴ درصد از بازاریاب‌ها معتقدند که سنجش نرخ بازگشت سرمایه در موفقیت بازاریابی تأثیرگذار ضروری است

سنجش ROI در بازاریابی تأثیرگذار یکی از چالش‌های بزرگ بازاریاب‌ها تلقی می‌شود. حالا که بازاریابی تأثیرگذار توسعه پیداکرده است، وارد مرحله‌ای شده‌ایم که در آن سنجش میزان موفقیت شما در همکاری با اینفلوئنسرها اهمیت به سزایی دارد.


مقاله مرتبط: هفت تاکتیک خلاقانه در بازاریابی افراد تأثیرگذار (اینفلوئنسر)


به همین خاطر است که ۸۴ درصد از بازاریاب‌ها معتقدند بهترین استراتژی‌های بازاریابی تأثیرگذار به‌گونه‌ای تدوین می‌شوند که می‌توانند نرخ بازگشت سرمایه را ارزیابی کنند. آینده بازاریابی تأثیرگذار به توانایی شما در اثبات موفقیت استفاده از این روش وابسته است. شنا باید بتوانید زمان و هزینه‌ای را که صرف اجرای این روش کرده‌اید، به شکل منطقی توجیه کنید.

 بازاریاب‌ها می‌گویند درگیری یا engagment رایج‌ترین معیار آن‌ها در ارزیابی موفقیت اینفلوئنسر مارکتینگ است

بازاریاب‌ها در باب ارزیابی و سنجش نرخ بازگشت سرمایه بر معیارهای متفاوتی تمرکز می‌کنند.

بر اساس گزارش Linqia به نظر می‌رسد که «نرخ درگیری مخاطبان» محبوب‌ترین معیار از نظر بازاریاب‌ها باشد؛ بدین ترتیب هم تعداد کلیک‌ها (۵۹ درصد)، تأثیر اولیه و ایمپرشن (۵۵ درصد)، نرخ تبدیل (۵۴ درصد) و نرخ باز کردن مطلب توسط مخاطب (۵۰ درصد) اهمیت دارند.

به نظر می‌رسد که برندها در هنگام همکاری با اینفلوئنسرها بیش از هر چیز به نرخ درگیری مخاطبان با این کاربر توجه می‌کنند. توجه به این معیار درواقع روشی مفید است که به کمک آن می‌توان میزان موفقیت همکاری را ارزیابی کرد. استفاده از معیارهای مذکور مخصوصاً در اولین مرحله‌های استراتژی بازاریابی تأثیرگذار است.

از طرفی هم توجه به معیارها نرخ کلیک، ایمپرشن، تبدیل و دسترسی به مطلب نشان می‌دهد که بازاریاب‌های بیشتری حالا انتظارات خود را از اجرای بازاریابی تأثیرگذار ارتقا داده‌اند و به دنبال افزایش نرخ ROI در همکاری‌های خود با اینفلوئنسرها هستند.

از این آماره‌ها چه دریافتی داریم؟

صنعت اینفلوئنسر مارکتینگ در حال تغییر است. اولین مرحله‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم و حالا وقتش رسیده است تا استراتژی خود را تنظیم کنیم.

بازاریاب‌های بیشتری حالا به شفافیت و اصالت در کمپین‌های تأثیرگذار خود اهمیت می‌دهند و در همین حال به دنبال بهبود نرخ بازگشت سرمایه برند خود هستند. علاوه بر این، افراد در همکاری با اینفلوئنسرها به دنبال شفافیت هستند؛ زیرا شفافیت است که باعث می‌شود اعتماد به وجود بیاید.

درگیری کلید سنجش موفقیت کمپین‌های تأثیرگذار است، اما این مهم تنها از طریق درک متقابل در برقراری ارتباط حرفه‌ای موفق محقق می‌شود.

7 نکته که باید درباره اینفلوئنسر مارکتینگ بدانید

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4  +  2  =