راهنمای بهبود بخشیدن به رتبه الکسا
راهنمای بهبود بخشیدن به رتبه الکسا

چگونه می‌توان رتبه الکسا را بهبود بخشید؟ رتبه الکسا یک معیار عمومی به شمار می‌رود که تبلیغ دهندگان، سرمایه‌گذاران و همچنین همکاران احتمالی از آن برای سنجش ارزش کسب‌وکارتان از آن استفاده می‌کنند. به همین خاطر بهبود رتبه الکسا می‌تواند به افزایش درآمد و همچنین اساس و بنیاد شما کمک کند.

اگر با این موضوع ناآشنا هستید، باید بگوییم که رتبه الکسا یک معیار تقریباً ساده است که خلاصه‌ای سریع از عملکرد وب‌سایت (شما یا رقیبانتان) در فضای وب را در مقایسه با دیگر وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهد. اگر روی بهبود رتبه الکسا تمرکز نکرده‌اید، یعنی همه آنچه در توانتان است را برای بهبود ارزش و میزان دیده شدن کسب‌وکارتان انجام نداده‌اید. به‌طورکلی، میزان اعتبار وب‌سایت شما در فضای وب در قالب رتبه الکسا دیده می‌شود.

اما پیش از آنکه وارد مبحث چگونگی بهبود بخشیدن به رتبه الکسا شویم، باید یک قدم به عقب برگردیم. درواقع بهتر است ابتدا شکل کلی و قالب الکسا و رتبه‌بندی آن را بشناسیم تا بتوانیم به‌طور مؤثر در جهت بهبود آن قدم برداریم.

رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا درواقع تخمینی از میزان محبوبیت وب‌سایت شما در مقایسه با سایر وب‌سایت‌ها است. رتبه الکسا به این پرسش مهم پاسخ می‌دهد: وب‌سایت من در مقایسه با سایر وب‌سایت‌های دنیای وب چگونه عمل می‌کند و چه وضعیتی دارد؟ به خاطر داشته باشید که رتبه یک معیار نسبی است و به همین خاطر رتبه وب‌سایت شما نه‌تنها به ترافیک ورودی بلکه به تغییرات ترافیک سایر وب‌سایت‌ها هم وابسته است.

الکسا داده‌های خود را چگونه به دست می‌آورد؟

الکسا پنل بزرگی برای داده‌های ترافیک وب‌سایت دارد که شامل میلیون‌ها نفر کاربر در سرتاسر جهان می‌شود. الکسا بر اساس داده‌های این نمونه، تعداد بازدیدکنندگان همه وب‌سایت‌های موجود در دنیای اینترنت را تعیین می‌کند. این محاسبه پیچیده شامل تصحیح برخی انحراف‌ها و همچنین شناسایی و کنار گذاشتن ترافیک جعلی می‌شود. دانشمندان داده در الکسا از بهترین‌های این زمینه هستند و تضمین می‌کنند داده‌هایی که این پلتفرم ارائه می‌دهد، عاری از هرگونه ترافیک جعلی و غیرواقعی باشد تا صاحبان کسب‌وکارها بتوانند به خوبی تصمیم‌گیری کنند.


مقاله مرتبط: وقت خود را با نگرانی برای رتبه الکسا هدر ندهید!


رتبه الکسا چگونه محاسبه می‌شود؟

الکسا هر روز تعداد میانگین بازدیدکنندگان و بازدید صفحه‌ها را برای هر وب‌سایت واحد در بازه زمانی سه‌ماهه محاسبه می‌کند. وب‌سایتی که بیش‌ترین میزان ترکیب بازدیدکنندگان و بازدید صفحه‌ها را در سه ماه گذشته داشته باشد، در جایگاه اول قرار می‌گیرد. وب‌سایتی که این ترکیب برایش کمترین باشد، رتبه‌اش در حدود سی میلیون خواهد بود. اگر هیچ‌کس در سه ماه اخیر وارد وب‌سایتی نشده باشد، هیچ رتبه‌ای به آن وب‌سایت تعلق نمی‌گیرد.

تعداد بازدیدکنندگان چگونه بر رتبه الکسا تأثیر می‌گذارد؟

نمودار تعداد بازدیدکنندگان در مقایسه با رتبه الکسا چیزی شبیه تصویر زیر است:

نمودار بازدید الکسا

در رأس این نمودار می‌توانیم وب‌سایت گوگل را ببینیم که تعداد بازدیدکنندگانش بسیار زیاد هستند و توانسته است رتبه اول الکسا را به خودش اختصاص دهد. بدین ترتیب وب‌سایت‌هایی در این محدوده بازدیدکنندگان بیشتری در مقایسه با وب‌سایت‌های دارند که در انتهای سمت راست نمودار هستند. نکته قابل‌توجه اینجاست که با توجه به شکل توزیع، تغییرات کوچک در تعداد بازدیدکنندگان می‌تواند رتبه الکسا را به طرز چشمگیری تحت تأثیر قرار دهد.

افزایش رتبه الکسا

از طرفی هم هرچه به صدر نمودار نزدیک می‌شوید، لازم است نرخ افزایش تعداد بازدیدکنندگان بیشتر شود تا رتبه بیش از پیش بهبود پیدا کند. ترافیک ورودی وب‌سایتی با رتبه ۱۰ در مقایسه با ترافیک وب‌سایت رتبه ۲۰۰ بسیار متفاوت است.

افزایش رتبه الکسا

دریافت رتبه خوب در الکسا با دقت زیاد

برای دریافت رتبه صحیح در الکسا می‌توانید معیارهای وب‌سایت خود در را الکسا تصدیق کنید. وب‌سایت‌هایی با معیارهای تصدیق شده، معیارهایشان به‌طور مستقیم توسط الکسا بررسی می‌شود و دیگر به پنل داده‌ها وابسته نیست. تأیید معیارهای وب‌سایت شما در الکسا باعث می‌شود رتبه‌ای که به دست می‌آورید دقت بیشتری داشته باشد؛ اما این امر الزاماً به کسب رتبه بهتر نمی‌انجامد. تأیید معیارهای وب‌سایت در الکسا می‌تواند مزیت‌های گوناگونی داشته باشد و کسب رتبه دقیق تنها یکی از این مزایا است.

چطور می‌توان رتبه خوبی در الکسا کسب کرد؟

فنون ویژه‌ای دراین‌باره وجود دارد که می‌تواند کمک کند شما رتبه بهتری در الکسا کسب کنید.

محتوای اصیل و درگیر کننده تولید کنید؛ محتوای شما همچنین باید به‌طور منظم به‌روزرسانی شود تا ارزش واقعی را به مخاطبان ارائه کند. محتوایی که این ویژگی‌ها را نداشته باشد، نمی‌تواند مخاطبان وفاداری را به خود جذب کند. وقتی خوانندگان شما منابع محتوایی ارزشمند و آگاهی‌بخش پیدا می‌کنند، با محتوای آینده هم درگیر می‌شوند و حتی ممکن است آن را با شبکه ارتباطی خود هم به اشتراک بگذارند یا حتی بازدیدکنندگانی تازه را به شما معرفی کنند.

محتوای باکیفیت از نظر گوگل هم ارزشمند و شایسته تقدیر است. این محتوا درواقع گامی به سوی ارائه پاسخ‌های موردنظر به کاربر هدف است.

از وب‌سایت‌های مرتبط بیشتری لینک دریافت کنید

این راهکار که همچنین تحت عنوان «لینک درون‌گرا» یا Inbound Link خوانده می‌شود، کمک می‌کند موتورهای جستجو بتوانند به خوبی زمینه فعالیت شما را تشخیص دهند و همچنین میزان اعتماد و کیفیت وب‌سایت را هم افزایش می‌دهد؛ به عبارت دیگر، لینک‌های درون‌گرا اصیل و معتبر (از وب‌سایت‌هایی که عملکرد بسیار خوبی دارند) به میزان اعتبار وب‌سایت شما هم می‌افزایند. این روش باید با تولید محتوای اصیل و درگیر کننده پشتیبانی شود؛ زیرا اگر بازدیدکنندگان هدف قصد ماندن در وب‌سایت را ندارند، هیچ دلیلی ندارد آن‌ها را به وب‌سایت راهنمایی کنید.

از طرف دیگر، لینک‌های داخلی (Internal Links) لینک‌هایی هستند که از یک صفحه یا مطلب دیگر در وب‌سایت شما به صفحه فعلی ارتباط پیدا می‌کنند و بالعکس. این لینک‌های داخلی ازاین‌رو مفید هستند که بازدیدکنندگان را در محدوده وب‌سایت خودتان راهنمایی می‌کنند و آن‌ها را با محتواهای مرتبط درگیر نگه می‌دارند. آن‌ها همچنین به لینک‌های وب‌سایت الصاق می‌شوند و در هنگام پدیدار شدن لینک صفحه اصلی در موتور جستجو، زیر آن نمایش داده می‌شوند. به‌طورکلی تولید محتوای سطح بالا و باکیفیت با هرگونه استراتژی لینک‌های داخلی باید پایاپای اجرا شود تا مرتبط بودن محتوای شما و ارزشمندی آن برای کاربران و بازدیدکنندگان تضمین شود.

هر دو نوع لینک‌های داخلی و درون‌گرا به موتورهای جستجو کمک می‌کنند محتوای وب‌سایت شما را بهتر درک کنند و دقیقاً تشخیص دهند که این محتوا چقدر برای بازدیدکنندگان ارزشمند است. از طرفی در کنار اهمیت این موضوع در استراتژی آنلاین، باید لینک سازی را با دقت و صحت بالایی اجرا کنید. لینک سازی در تعداد بیش‌ازاندازه، خوانایی و اعتبار وب‌سایت شما را کاهش می‌دهد و حتی ممکن است باعث شود گوگل شما را جریمه کند.

کلیدواژه‌های اصلی در موفقیت رقیبان را پیدا کنید و وب‌سایت خود را با استفاده از آن‌ها بهینه‌سازی کنید یا برای آن‌ها کمپین‌های PPC خریداری کنید. با کمی جستجو درباره کلیدواژه‌های مرتبط با کسب‌وکارتان به خوبی متوجه می‌شوید که مخاطبان هدفتان چگونه و به دنبال چه مواردی هستند. همچنین جستجوی کلیدواژه‌ها به‌نوعی به شما کمک می‌کند تا زبان مشتریان خود را درزمینهٔ نیاز و خواسته‌هایشان بیشتر بشناسید. Inbound Marketing Agents استراتژی ویژه‌ای برای جایگذاری کلیدواژه‌ها به اشتراک گذاشته است که کمک می‌کند بهترین موقعیت‌ها را برای قرار دادن کلیدواژه‌های اصلی در وب‌سایت خود شناسایی و تعیین کنید.

استراتژی بازاریابی رقیبان را شناسایی کنید و یاد بگیرید که چطور عمل می‌کند. دلایل بسیاری برای توجیه مطالعه درباره تجزیه و تحلیل رقیبان وجود دارد؛ اما به‌طور خلاصه، تجزیه و تحلیل رقابتی می‌تواند تجزیه و تحلیل وب‌سایت خودتان را هم به میان بیاورد. بدین ترتیب متوجه می‌شوید که کدام معیارها اهمیت بیشتری دارند؛ کدام استراتژی‌ها اثربخش‌تر هستند (برای شما و همچنین رقیبانتان) و همچنین ا قادر خواهید بود ترندهای روز صنعت را شناسایی کنید و به‌کارگیرید. همه این زوایا کمک می‌کنند استراتژی کلی شما به روز باقی بماند و همچنین شما را قادر می‌سازند تصمیمات تجاری آگاهانه‌ای اتخاذ کنید و موقعیت خود را در بازار تحت تأثیر مثبت قرار دهید.

بهترین روش‌های بهینه‌سازی وب‌سایت را در وب‌سایت خود به‌کارگیرید. سئو استراتژی بسیار مهمی است و از همین جهت به زمان و توجه بسیاری هم نیاز دارد؛ اما سئو نباید تنها در جهت بهبود بخشیدن و ترویج دیده شدن وب‌سایت شما به کار گرفته شود. سئو همچنین باید در جهت بهبود وب‌سایت برای بازدیدکنندگانی به کار گرفته شود که از وب‌سایت شما برای برقراری ارتباط و تعامل با برندتان استفاده می‌کنند. اگر تجربه کاربری خوبی ارائه ندهید، نمی‌توانید امیدوار باشید که بازدیدکنندگان به مشتری تبدیل شوند.

منابع متعددی برای یادگیری سئو وجود دارد؛ اما الکسا Marketing Stack را در این زمینه پیشنهاد می‌دهد که شامل جستجوی کلیدواژه‌ها، تجزیه و تحلیل رقابتی و ابزارهای تحلیل وب به عنوان بخشی از برنامه حرفه‌ای آن می‌شود. در این ابزار دستورالعملی دقیق درباره چگونگی بهبود رتبه الکسا، قابلیت استفاده، عملکرد صفحه، بک لینک سازی و سایر موارد مفید دریافت می‌کنید.

تکنیک‌ها و روش‌های افزایش رتبه الکسا

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1  +  8  =