مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » چرا نمونه کارهایتان شما را به شغل مناسبی که علاقه دارید نمی‌رساند؟

پربازدید‌ترین‌های ماه

کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

چرا نمونه کارهایتان شما را به شغل مناسبی که علاقه دارید نمی‌رساند؟

نحوه درست نمایش نمونه کار

اگر هنوز موفق نشده‌اید در شرکتی که آرزویش را دارید استخدام شوید، احتمالا مشکل از نمونه‌کارهایتان است. نمونه‌کار و رزومه‌تان باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب کند. رزومه شما باید نمونه‌کارهای برجسته‌تان را به‌خوبی به نمایش گذاشته و یک دیدگاه کلی از شخصیت‌تان نیز ارائه دهد.

شما یک صفحه آنلاین برای نشان دادن نمونه‌کارهایتان درست کردید، یک متن بسیار تاثیر گذار راجع به فعالیت‌هایتان نوشتید و بر روی صفحه آنلاینتان قرار دادید، ایمیل‌های دوستانه برای درخواست کار به شرکت‌های مورد نظرتان فرستاده و حتی هدایای شخصی هم به آن شرکت‌ها ارسال کرده‌اید، اما با این همه هنوز جایی که می‌خواستید پذیرفته نشده‌اید!

گاهی اوقات پیدا کردن شغل مناسب نیاز به صبر دارد، اما گاهی شما هرچقدر هم صبر می‌کنید باز هم شانسی برای بدست آوردن جایگاهی که می‌خواهید را پیدا نمی‌کنید. در این زمان احتمالا مشکل از نمونه‌کارهای شماست.

در این مقاله با ما همراه باشید تا ببینیم مشکل نمونه‌کار شما از کجاست.

نمونه‌کارتان آراسته نیست

خب خیلی وسوسه‌انگیز است که شما بخواهید همه کارهای ریز و درشتی که انجام دادید را در نمونه‌کارهایتان بیاورید. هرچند انجام این کار باعث می‌شود صفحه نمونه‌کار شما خیلی پر به نظر برسد اما در مقابل ممکن است نمونه‌کارهای خوب و عالی شما را از دید بازدیدکنندگان مخفی نگه دارد.

بجای اینکه صفحه نمونه‌کارتان را از کارهای به دردنخور پر کنید، سعی کنید پروژه‌هایی را قرار دهید که خودتان به انجام آنها افتخار کرده و باعث غرورتان شده است. اجازه دهید نمونه‌کارهای برجسته شما به خوبی بدرخشند.

یک مسئول استخدام وظیفه دارد ده‌ها و گاهی صدها نمونه‌کار را در طول هفته بررسی کند. وی بیشترین زمانی را  که به بررسی هر رزومه اختصاص می‌دهد حداکثر ۲ الی ۳ ثانیه خواهد بود. در این مدت زمان او تصمیم خواهد گرفت که روی صفحه شما بماند و یا از خیر بررسی بیشتر رزومه‌تان بگذرد.


مقاله مرتبط: معرفی ١٥ رزومه ساز آنلاین و رایگان


باید صفحه رزومه‌تان را به گونه‌ای بهینه‌سازی کنید که بهترین کارهای شما در نگاه اول توجه بیننده را به خود جلب کند در این صورت مسئول استخدام روی روزمه شما صبر کرده و صفحات دیگر را هم بررسی خواهد کرد.

دیدگاه روشنی از خود به کارفرما نمی‌دهید

دیدگاه روشنی از خود به کارفرما نمی‌دهید

ارائه رزومه و نمونه‌کار نه تنها معرفی کننده کارهای ماست بلکه می‌تواند گویای شخصیت فردی ما نیز باشد.

کارفرمایان تمایل دارند شخصیت فردی شما را بشناسند، اینکه طرز فکر شما چیست، آیا روحیه کار تیمی را دارید، روحیه شما در محل کار چگونه خواهد بود. گاهی دانستن این خصوصیات برای کارفرمایان  بسیار مهم‌تر از دانستن ریز مهارت‌های کاری شماست.

در کنار دانستن مهارت‌های شما، شخصیت فردی و کاری شما تاثیر بسزایی در استخدام‌تان دارد.

یک سری خصوصیات وجود دارد که باید در صفحه ارتباط با ما و هر توضیح پروژه جای دهید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

صفحه ارتباط با ما در رزومه، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های نمونه کار شماست. بسیاری از افراد بصورت غیر ارادی ابتدا به صفحه ارتباط با ما مراجعه می‌کنند تا بتوانند یک درک نسبی راجع به شما پیدا کرده و بعد از آن به سراغ بررسی نمونه‌کارهایتان خواهند رفت.

قطعا در این صفحه باید نام و نام خانوادگی کامل و آدرس ایمیلتان را وارد کنید، اما هیچ ترسی از وارد کردن جزئیات شخصیتی بیشتر از خود نداشته باشید. یک عکس از خود در محیط کار بگذارید. اگر فرد شوخ‌طبعی هستید حتی می‌توانید به نوعی شوخی هم بکنید اما در کل سعی کنید در این صفحه برای توضیح خصوصیاتتان خود واقعی‌تان باشید بدون هیچ تشریفات اضافه‌‌ای.

بیننده بعد از بررسی صفحه ارتباط با ما باید به گونه‌ای شما را بشناسد که انگار یک ناهار سریع کنار شما خورده است. یک تجربه صمیمی، مختصر و خاطره‌انگیز از خود برای بینندگان بسازید.

توضیح موردی که درباره هر پروژه ارايه می‌دهید نه تنها مفهوم کلی پروژه را بیان خواهد کرد بلکه یک نگاه اجمالی از ذهن پردازشی و شخصیت فردی شما نیز ارائه می‌دهد.

یک توضیح روشن و مختصر از پروژه را بنویسید که رویکرد شما را نسبت به پروژه نشان داده و خواننده متوجه شود شما چه آینده‌ای برای این پروژه می‌بینید.

با رعایت موارد گفته شده در طراحی نمونه‌کار، شما خود و کارتان را به خوبی به هر خواننده‌ای نشان خواهید داد.

تجربه شما به اندازه کافی نشان داده نمی شود

شاید شما یک طراح جوان هستید یا کسی که بخواهد بتازگی وارد این محیط کاری شود. در هر حال آن کس که نمونه‌کار شما را مورد بررسی قرار می‌دهد می‌خواهد این احساس دلگرمی و اطمینان را از سبک و مهارت شما داشته باشد که برای این کار مناسب و بجا هستید.

اگر شما یک پروژه بجا و درست برای ارائه ندارید، تلاش بیشتری برای پروژه‌های شخصی که مقام و نمونه کار شما را بالا ببرد انجام بدهید.

برای ارگان های غیر دولتی به صورت داوطلبانه کار طراحی انجام دهید. اما مراقب باشید بیش از حد از طرح‌های ناخواسته و کلیشه‌ای استفاده نکنید.

در این زمان بهتر است از یک دوست با تجربه‌تر کمک بگیرید، اگر کار قدرتمندی برای ارائه ندارید بهتر است زمان گذاشته تا به نتیجه موردنظر رسیده و سپس اقدام به ارائه نمونه‌کار خود کنید.

کارفرما را گیج می‌کنید

گیج کردن کارفرما

اگر در ابتدای راه زندگی کاری خود هستید احتمالا تجارب پراکنده‌ای در زمینه‌های مختلف را در رزومه خود جا داده‌اید.

به طور کلی مشکلی در نشان دادن مهارت های گوناگون نیست اما شاید شما بخاطر این مورد کنار گذاشته شوید.

به یاد داشته باشید نمونه‌کارهای ما نه تنها در مورد کاری که انجام داده ایم بلکه کارهایی که میخواهیم در آینده انجام بدهیم است. بنابراین اگر شما انتظار دارید به یک جایگاه خاصی برسید باید از خیر دنبال کردن دیگر تجارت نامرتبط بگذرید.

اگر فرد مسئول استخدام ببیند شما در پروژه‌های مختلف کاری بطور همزمان فعالیت دارید،درک درستی از شما نداشته و نمیداند شما برای کار در کدام دسته مناسب هستید.

همچنین ممکن است رزومه شما تصویر درستی از مهارت و توانایی شما نشان ندهد. بالاخره شما در چه حوزه‌ای تخصص دارید و چه کاره هستید؟ در میان کارهای مختلف هر کاری که فکر می‌کنید برای شما مناسب‌تر است را انتخاب کرده و بر روی آن تمرکز کنید. اگر می‎خواهید طراحی وب انجام دهید از هر چیز دیگری خود را خلاص کنید.


مقاله مرتبط: ١٥ نکته برای حرفه ای شدن طراحان جوان


اگر فکر می‌کنید رزومه‌تان خالی می‌شود بهتر است از روش‌هایی که در بالا ذکر شده و با انجام پروژه‌های جانبی رزومه خود را پربارتر کنید.

در اینصورت کسی که نمونه‌کار شما را  بررسی می‌کند تحت تاثیر قرار می‌گیرد که شما چه می‌خواهید و شما می‌فهمید که کدام قسمت‌ها خلاف مهارت‌های شماست.

نمونه کارهای شما نیاز به بروز رسانی دارد

این امکان وجود دارد نمونه کارهایتان نیاز به بهتر شدن و ارتقا داشته باشد. وب سایت شما صفحه نمایشی است از مهارت های شما در پروژه های واقعی، بنابراین آن را با عشق طراحی کنید.

این بدان معنی نیست که نمونه کار شما باید یک اثر هنری باشد اما باید به طور درخشان و برجسته‌ای جلوه کند.

دقت داشته باشید که الگوهای طراحی شما قدیمی و منسوخ نشده باشد. منوهای گیج‌کننده، لینک‌های شکسته، نوشته‌های  درهم‌و برهم، انیمیشن‌های حواس‌پرت‎کن و یا عناصر دیگری که باعث شود بازدید کننده هر فکری در مورد شما و کارتان داشته باشد.

در صنعت خلاق، نمونه کارها یکی از عوامل کلیدی در گرفتن کار جدید است. پس در طراحی آن تمام نکات را در نظر بگیرید.

به وب سایت خودتان از لحاظ شخصی که میخواهد شما را استخدام کند نگاه کنید، حساسیت‌های شرکت مربوطه را بررسی و طراحی رزومه خود لحاظ کنید، این کار باعث می‌شود آنها آسانتر شما را انتخاب کنند.

منبع howdesign

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه