3 دلیل مهم برای برند سازی
3 دلیل مهم برای برند سازی

احتمالاً اصطلاح برند سازی را در گوشه و کنار وب زیاد دیده‌اید اما ممکن است متوجه نشده‌اید که چیست و چرا تا این اندازه مهم است که همه در موردش صحبت می‌کنند! برند سازی (Branding) هنر طراحی هدفمندانه یک برند است که برای کسب‌وکارها استفاده می‌شود! برند سازی بخشی از بازاریابی و فروش است که با تکنیک‌های متنوع و با داشتن خلاقیت و مهارت، استراتژی از پیش تعین شده شرکت را طراحی و اجرا می‌کند.

حتماً می‌پرسید: چرا برند سازی اهمیت دارد؟ برای اینکه، یک کسب‌وکار می‌تواند با برند سازی یک هویت را برای خودش جا بیندازد که از رقبا متمایز است و یک رابطه واقعی با مخاطب هدف برقرار می‌کند.

حتی بهترین کسب‌وکارها هم بدون برند سازی خوب، بی‌هویت و خسته‌کننده می‌شوند!

برند سازی عاملی است که اعتبار شمارا ایجاد می‌کند و درنهایت آینده کسب‌وکارتان را می‌سازد.

به دلیل اهمیت برندینگ، کسب‌وکارها باید از همان ابتدا یک برند قوی بسازند و هم‌زمان با توسعه، حفظش کنند.


مقاله مرتبط: چگونه محصول را در بازار هدف خود جای دهیم


اگر تعجب می‌کنید که چرا برندینگ مهم است، پیشنهاد می‌کنیم که از خود سوال کنید: آیا تابه‌حال دیده‌اید که برندینگ مهم نباشد؟! آیا به دلیل انتخاب محصولات در هنگام خریدتان توجه کرده‌اید؟ برندینگ دلیلی است که شما را هنگام خرید به انتخاب یک محصول خاص ترغیب می‌کند بدون اینکه در موردش فکر کنید!

برند سازی همه‌چیز یک کسب‌وکار است!

برای اینکه به شما کمک کنیم تا اهمیت برندینگ را درک کنید، در این مقاله ۳ دلیل مهم را بیان می‌کنیم که اهمیت برند سازی را ثابت می‌کند:

برند سازی خوب شخصیت شما را به مشتری نشان می‌دهد

تصور کنید که مخاطب برای اولین بار به برندتان معرفی می‌شود و در نتیجه هیچ تصویر ذهنی از شما ندارد. فقط برندینگ می‌تواند کسب‌وکارتان را به او نمایش دهد و هویت واقعیتان را معرفی کند.

  • برند سازی داستان کسب‌وکار شمارا در یک لحظه بیان می‌کند

به‌عنوان یک برند واقعاً چه کسی هستید؟ اگر خودتان نمی‌دانید، پس مخاطبتان هم نخواهد دانست!

هویت برندتان را با کلمات کلیدی بسازید که برند را تعریف می‌کنند و با استفاده از این کلمات کلیدی، لحن و استایل شرکت را ایجاد کنید.

مثلاً به لوگوی زیر نگاه کنید:

 

برندینگ چیست

حتی در یک نگاه هم برند شخصیت خود را نشان می‌دهد و بیان می‌کند که چه چیزی را بیش از همه‌ دوست دارد: قهوه، فعالیت‌های اجتماعی، کره زمین و محیط‌زیست!

هر برند بزرگی باید به‌راحتی با چند کلمه کلیدی قوی توضیح داده شود!

  • برند سازی با مشتری ارتباط عاطفی برقرار می‌کند

با ایجاد یک برند برای کسب‌وکارتان، عمیقاً با مشتری‌ها، کارکنان و عموم مردم ارتباط برقرار می‌کنید. این ارتباط یک روند تدریجی است که به‌مرورزمان اتفاق می‌افتد اما با ایجاد یک شهرت خوب شروع می‌شود که به مخاطب اجازه می‌دهد شمارا بشناسد و درنهایت راه‌های خاطره‌انگیزی پیدا کند تا ارتباط برقرار کند.

گاهی اوقات، برند سازی خوب از نمایش ذات واقعی برند به شیوه‌های غیرمتعارف به دست می‌آید. تبلیغ برند Nike یادتان هست که آخرین دونده یک ماراتون را تحسین می‌کرد؟

در این آگهی تبلیغاتی، همه ارزش‌ها و اعتقادات نایکی در یک تجربه زیبا خلاصه شده بود که انواع مخاطب متفاوت را باهم متحد کرد. البته همه برند نایکی را می‌شناختند؛ اما با تمرکز روی آخرین دونده ماراتون به شیوه‌ای احساسی و انگیزشی، هویت برند نایکی دوباره به مردم یادآوری شد. این دونده آخر ماراتون قهرمان بسکتبال NBA نبود که کفش نایکی خود را به نمایش می‌گذاشت بلکه یک آدم معمولی بود که می‌خواست ورزشکار باشد و سعی کرد بهترین توان و تلاش خود را در یک ماراتون نمایش دهد!

  • برند سازی در شما اعتمادبه‌نفس ایجاد می‌کند

برند سازی شجاعت، استراتژی و هوش می‌خواهد که البته گاهی اوقات به ریسک هم احتیاج دارد. برای اینکه بتوانید به مشتری‌ها بگویید که چه شخصیتی دارید باید اعتمادبه‌نفس داشته باشید.

مطمئن باشید که برخی از بهترین برندهای دنیا به این دلیل به موقعیت فعلی خود رسیده‌اند که اعتمادبه‌نفس داشته‌اند نه برای اینکه یک محصول و یا تجربه خاص و متمایز عرضه می‌کردند.

تعداد زیادی برند در دنیای مد، لباس ورزشی طراحی می‌کنند اما یک اعتمادبه‌نفس نهفته در مورد این برند وجود دارد که از دیگران متمایز می‌شود.

یکی از نقاط تمایزشان این است که بسیاری از فروشگاه‌های برند کلاس یوگا برگزار می‌کنند که خیلی واضح بیان می‌کند که قصد ندارند فقط به مشتری لباس ورزشی بفروشند بلکه به همراه مشتری ورزش می‌کنند! شاید خیلی رقبا همین تکنیک را کپی کنند؛ اما این برند با هویتی که برند سازی کرده است شناخته شده است و به‌صورت مستمر پیشتاز لباس ورزشی مد مدرن است.

برند سازی خوب به کسب‌وکار شما هدف و مسیر می‌دهد

برندتان هر چه که هست، اطمینان حاصل کنید که پشتوانه‌ای از هدف و معنا دارد. برند سازی قوی چیزی بیش از طراحی لوگو، فونت و رنگ است!

  • برند سازی ارزش‌های شمارا به مخاطب همفکرتان انتقال می‌دهد

کسب‌وکارهای موفق اهداف و ارزش‌های مشخصی دارند اما این ویژگی فقط متعلق به شرکت‌های بزرگ و مؤسسات خیریه غیرانتفاعی نیست. برندهای کوچک هم می‌توانند همین رویکرد را داشته باشند و اصول مرکزی برند را تشکیل دهند.

باورهای شما نقش بزرگی در نگهداری هویت برندتان دارد که به دیگران هم بیان می‌کند اما اینکه چگونه انجامش می‌دهید به خودتان بستگی دارد. برخی برندها رویکرد ظریف‌تری دارند و با نمادها ارزش‌هایشان را اعلام می‌کنند اما سایرین ارزش‌های برند را در لوگو بیان می‌کنند و شعار برند را نشان می‌دهند. یک برند محصولات تازه کشاورزی شعار «محصولات تازه بخورید، محصولات محلی بخورید» را روی لوگویش نوشته است تا باور خود را با صدای بلند ابراز کند!

  • برند سازی مسیرهای تازه‌ای برای شما باز می‌کند

گاهی اوقات حتی بهترین برندها هم می‌توانند بهتر شوند! به‌روزرسانی برند به شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود اما یک رویکرد متداول، تغییر لوگو است.

در سال ۲۰۱۳، برند Wendy’s همین کار را کرد. رنگ‌ها و تصاویر در لوگوی جدیدش هنوز هم همان رستوران زنجیره‌ای کلاسیک را منعکس می‌کرد که همه می‌شناختد؛ اما حس مدرن‌تر و دوستانه‌تری داشت.

روشهای برند سازی

 

Microsoft و Burger King هم در طول سال‌های فعالیت خود برندشان را با تغییر لوگو به‌روزرسانی کرده‌اند. تجدید برند سازی برای پایداری یک برند بزرگ بسیار مهم است؛ اما حفظ هویت مرکزی، موفقیت تجدید برند سازی را تضمین می‌کند.

برندینگ ماکروسافت

برند سازی در شرکت برگر کینگ

 

شیوه دیگر به‌روزرسانی برند، تحول غیرمنتظرانه استراتژی است که به یک هویت جدید منجر می‌شود. نمونه بارز این رویکرد برند Target است. فروشگاه‌های تارگت در دهه ۹۰ وجود داشتند؛ اما در سال ۹۹ هویت برندشان را با همکاری طراحان لباس مطرح برای تولید کالکشن محدود دوباره‌سازی کردند که شامل بسیاری از طراحان رده بالای دنیای مد بود.

تارگت با این کار خودش را دوباره‌سازی کرد و از یک فروشگاه معمولی به یک برند عظیم تبدیل شد که نه‌تنها برای مشتری‌های معمولی قابل استفاده بود بلکه برای خریداران محصولات لاکچری هم مفید و جذاب بود.

برند سازی خوب همیشه نتیجه می‌دهد

درنهایت، برند شما یک کسب‌وکار است و باید آینده خوبی داشته باشد. یک بخش اهمیت برند سازی برای این است که یک برند قوی برای کسب نتایجی که می‌خواهد و اهدافی که تعیین کرده‌، ضروری است.

  • برند سازی کسب‌وکار را توسعه می‌دهد

وقتی کسب‌وکارتان خوب کار می‌کند، خوب هم توسعه پیدا می‌کند برای همین است که برندهای مطرح درآمد قابل‌توجهی دارند!

Warby Parker برند خود را با ترکیبی از هدف ایجاد آسایش و کارآفرینی ساخته است که مشتری می‌تواند به‌صورت آنلاین عینک سفارش دهد، در خانه امتحان کند و اگر دوست نداشت، محصول را بازگرداند در عوض برای هر عینکی که فروخته می‌شود، یک عینک به یک نیازمند هدیه داده می‌شود!

انواع برند سازی

استایل این برند تمیز و مشخص است برای اینکه یک برند آسایش-محور است و برای همین تصویری مدرن دارد که بدون هیچ تلاش اضافه‌ای جذاب است! همین جذابیت ساده، قابل ارتباط و مهربانانه تا اندازه‌ای مؤثر بود که پس از ۵ سال فعالیت، شرکت به مبلغ ۱.۲ میلیارد دلار قیمت‌گذاری شد!

  • برند سازی به کارکنان انگیزه مثبت می‌دهد

با برند سازی خوب فرهنگ شرکتی خوب هم ایجاد می‌شود که انگیزه کارکنان هم با آن همراه می‌شود.

مثلاً به برند Lush store نگاه کنید که محصولات زیبایی و پوستی دست‌ساز قابل بازیافت را به مدت ۲ دهه به عموم عرضه کرده درحالی‌که در مورد ارزش‌های خود هم بسیار شفاف بوده است. این برند تست محصول روی حیوانات را ممنوع کرده، به مشتری‌ها بایت بازیافت بسته‌بندی محصول جایزه می‌دهد و نام و چهره کارمندی که محصول را ساخته را نمایش می‌دهد!

به همین دلیل کارکنانش برند را دوست دارند و با آن زندگی می‌کنند و این رضایت به مشتری‌ها هم انعکاس مثبت می‌دهد و تصویر کل شرکت و برند را متاثر می‌کند.

  • برند سازی مخاطبان شما را متحد می‌کند

برقراری ارتباط عمیق و شخصی انعکاسی از یک برند قوی است که می‌تواند با تلاش‌های ‌ساده کسب شود یا از متدهای خاص‌تر به دست آید؛ مثلاً برنامه غذایی که HelloFresh به مشتری‌ها می‌دهد باعث می‌شود که مردم زمان بیشتری برای گذراندن با خانواده داشته باشند.

برندینگ چیست

اما طراحی برند Joyce Foods انعکاسی از خواسته برند برای سس‌هایی است که از محصولات آماده کارخانه‌ای متمایز هستند!

برندینگ چیست

در هر دو حالت، هنگامی‌که مشتری‌ها را با نیازها و ارزش‌هایشان متحد می‌کنید، ارتباط ایجاد شده وفاداری به برند را بیشتر می‌کند که درنهایت به ماندگاری برند منجر می‌شود.

هرگز اهمیت برند سازی را دست‌کم نگیرید!

برند سازی همه‌چیز یک کسب‌وکار است! پس زمان کافی صرف کنید تا با دقت هویت متمایز برندتان را طراحی کنید و سپس از آن خوب مراقبت کنید.

اگر هم برای طراحی لوگو و سایت برند به کمک احتیاج داشتید، تیم طراحی هاست ایران می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین دیزاین را برای هویت برند شما طراحی کند که یک ارتباط ملموس با مخاطب برقرار کنید.

3 دلیل مهم برای برند سازی؛ چگونه برندینگ مناسب داشته باشیم؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  33  =  35