اهمیت طراحی مناسب وب‌سایت - قسمت 1
اهمیت طراحی مناسب وب‌سایت - قسمت 1

تصمیم گرفته‌اید که یک وب‌سایت برای شروع کار تجاری خود بسازید تا سرویس‌ها و محصولات شگفت‌انگیز خود را با طراحی مناسب وب‌سایت به نمایش بگذارید. زمان یکی از عناصر مهم در این زمینه است؛ بنابراین شاید این‌طور فکر کنید که هر چه زودتر به هدف برسم بهتر است، اما همیشه این‌طور نیست.

وب‌سایت شما باید بازتاب‌دهنده شخصیت، کار و برند تجاری‌تان باشد؛ بنابراین نباید وب سایت را طوری طراحی کنید که گویی سایت در یک‌شب در کنار هم قرار داده‌شده است. تفکرات و ملاحظات زیادی باید در مورد طراحی انجام دهید زیرا کارهای گرافیکی اطلاعات را ۶۰ هزار برابر سریع‌تر از متن به مغز منتقل می‌کنند.


مقاله مرتبط: اهمیت طراحی مناسب سایت قسمت -۲


بر اساس تحقیقات به‌عمل‌آمده، ۹۰% اطلاعات از طریق تصاویر به ذهن افراد ارسال می‌شود و ۹۳% ارتباطات انسان‌ها از طریق تصویر است. بنابراین، زمانی که پهنای وب جهانی اولین بار در تاریخ (۶ اوت ۱۹۹۱) ارائه‌شده بود، اکثر وب‌سایت‌ها به خاطر ظرفیت مودم‌های ۵۶k فقط شامل متن بودند.

تاریخچه کوتاهی از وب، مرورگرهای وب و طراحی آن‌ها

اولین مرورگری که احتمالاً شما هم از آن استفاده کردید، نت اسکیپ یا موزاییک بودند که اساس و پایه اینترنت اکسپلورر امروزی است.


مقاله مرتبط: روند طراحی وب سایت در گذر زمان: web design museum


حتماً حس خوبی به شما منتقل می‌شود اگر بدانید که بخشی از شروع یک‌لحظه تاریخی هستید، درسته؟ اگرچه، شما اگر پهنای وب جهانی را به یاد می‌آورید، درواقع شما در قسمت‌های ابتدایی کار هستید. این مورد توسط گروه برنر لی اختراع شده بود که سازنده اینترنت نیز است.

مثالی از اولین مرورگرهای وب:

تاریخچه وب

بنابراین کاملاً واضح است که قابلیت‌های طراحی در این زمان بسیار محدود بوده است. این تازه شروع یک فنّاوری نو بود، بنابراین، در این عصر آزمون‌وخطاهای زیادی روی داده و بیشتر تمرکزشان به‌جای اینکه بر چگونگی ارائه مطالب باشد بیشتر این بود که چه چیزی را باید به نمایش بگذارند.

سیر تکاملی طراحی-تصاویر، ویدیو و…

به نظر می‌رسد اینترنت در این برهه دوران کودکی خود را سپری می‌کرده است. باز شدن تصاویر و ویدیوها خیلی بیشتر ازآنچه تصور می‌کنید طول می‌کشید . به یاد می‌آورید زمانی که بیش از ۲ ساعت طول می‌کشید تا یک آهنگ ۵ مگابایتی را دانلود کنید. بستگی به منبع لینک این میزان می‌توانست تا چندین روز طول بکشد. تصور کنید که برای تماشای یک ویدیو چند سال طول می‌کشید.


مقاله مرتبط: با رعایت این ١٠ نکته در طراحی وب سایت، فروش خود را افزایش دهید


این شگفت‌انگیز است، زمانی که شما به این فکر می‌کنید که فنّاوری تا چه حد در این چند سال تکامل‌یافته است. برای ایجاد یک ‌چشم‌انداز، تلویزیون در بازه زمانی ۳۱ سال به‌صورت سیاه‌وسفید بود. در همین بازه زمانی ما از وب‌سایت‌های شامل متن‌های ساده به سمت وب‌سایت‌هایی با کاربردهای مختلف حرکت کردیم. کنفرانس ویدیویی، قرارهای آنلاین، رسانه اجتماعی، تقاضای کار و بسیاری از موارد دیگر.

طراحی وب دیگر یک کار معمولی نیست. تعداد زیادی عملگر وجود دارد که در طراحی سایت گنجانده‌شده است و طراحی آن را کمی مهارتی می‌کند.

چرا طراحی این‌قدر مهم است؟

در طراحی وب امروز، شما می‌توانید تصاویر و ویدیوهایی که به شما اجازه می‌دهد تجارت خود را به‌صورت مؤثر و در مسیرهای خلاقانه مختلف ارائه دهید. برای مثال، برخی از وب‌سایت‌ها از پس‌زمینه ویدیویی تکراری (حلقه شونده) در صفحه اول خود استفاده می‌کنند بدون اینکه برای مخاطبین در بارگذاری سایت مشکلی ایجاد شود؛ بنابراین خودتان را محدود نکنید.


مقاله مرتبط: آموزش Google Analytics به زبان ساده


نرم‌افزاری مانند گوگل آنالیتیکس به شما اجازه می‌دهد تا میزان موفقیت تجارتتان دنبال کنید. برای مثال:

کدام صفحه از سایت بیشترین کلیک را دارد؟

محبوب‌ترین قسمت سایت کدام است؟

کدام بنر بیشترین جذابیت را دارد؟

این داده‌ها به تصمیم‌گیرندگان کمک می‌کند تا طراحی خود را با آخرین هدف رشد ROI بهبود ببخشند؛ بنابراین شما می‌توانید ببینید که چرا داشتن یک فکر و توجه به طراحی این میزان اهمیت دارد!


مقاله مرتبط: از این ۷ اشتباه رایج در طراحی وب سایت دوری کنید


۱۱ اشتباه متداول در طراحی وب سایت

در ادامه برخی از اشتباه‌های رایج در طراحی وب‌ سایت را بررسی می‌کنیم

باز کردن پنجره‌های جدید در مرورگر

باز کردن پنجره‌های جدید در مرورگر

راهنمایی ضعیف کاربران

راهنمایی ضعیف کاربران

دکمه فراخوانی‌ نامناسب و غیر شفاف

دکمه فراخوانی‌ نامناسب و غیر شفاف


مقاله مرتبط: ٥ تکنیک برای طراحی بهتر دکمه CTA


زیاد بودن رنگ‌ها و فونت‌ها با سایزهای مختلف

زیاد بودن رنگ‌ها و فونت‌ها با سایزهای مختلف

عناوین صفحه با رتبه پایین در موتورهای جستجو

عناوین صفحه باقابلیت مشاهده موتور جستجوگر پایین

تناقض

تناقض در وب سایت

عدم‌تغییر رنگ لینک‌های مشاهده‌شده

لینک های مشاهده شده وب سایت

زمان بارگذاری پایین

سرعت پایین وب سایت

کارهای گرافیکی زیاد

کارهای گرافیکی

تبلیغات زیاد

تبلیغات زیاد

تصاویر کشیده شده

تضاویر کشیده شده

اهمیت طراحی مناسب وب‌سایت – قسمت 1

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

38  +    =  47