مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » ۵ نکته برای استخدام به‌عنوان طراح تجربه کاربری بدون سابقه کار
UI/UX طراحی و توسعه کسب و کار

۵ نکته برای استخدام به‌عنوان طراح تجربه کاربری بدون سابقه کار

۵ نکته ساده برای استخدام به‌عنوان طراح تجربه کاربری بدون سابقه کار

آیا می‌خواهید به‌عنوان طراح تجربه کاربری آن‌هم بدون هیچ سابقه کاری استخدام شوید؟ در این مطلب می‌خواهیم ۵ روش و نکته مفید را دراین‌باره به شما گوشزد کنیم تا بتوانید بدون نیاز به سابقه طراح تجربه کاربری شوید.

آیا می‌دانید که میانگین درآمد سالانه یک کارشناس ارشد طراحی تجربه کاربری تا سال ۲۰۱۷ معادل ۸۶۰۷۱ دلار بود؟ آیا می‌دانید که طراح تجربه کاربری در فهرست ۱۰۰ شغل برتر CNN در جایگاه ۱۴ ام قرارگرفته است؟ آیا می‌دانید که موقعیت‌های شغلی طراح تجربه کاربری دائماً درحال افزایش هستند و پیش‌بینی می‌شود که نرخ این افزایش تا ۱۰ سال آینده حدوداً صدها و هزاران برابر شود؟

میزان درآمد طراح تجربه کاربری

آیا مایل هستید طراح تجربه کاربری شوید اما ازآنجاکه تجربه‌ای دراین‌زمینه ندارید مردد هستید؟ اصلاً نگران نباشید. در ادامه قصد داریم با توضیح ۵ نکته ساده اما مهم به شما کمک کنیم بدون نیاز به سابقه کاری به یک طراح تجربه کاربری تبدیل شوید.

پیش از دنبال کردن این ۵ نکته باید چکار کنید؟

اگر هنوز دراین‌باره تصمیم قطعی نگرفته‌اید، مسیر پیش‌رو قطعاً برایتان دشوار و طولانی خواهد شد و حتی ممکن است در میانهٔ راه منصرف شوید. به همین خاطر بهتر است پیش از پیروی از این ۵ نکته حتماً خودتان را مورد آزمون قرار دهید تا به‌خوبی متوجه شوید که آمادگی ذهنی و جسمی لازم را به‌دست آورده‌اید. پیش از هر چیز این پرسش‌ها را از خودتان بپرسید:

۱ – چرا می‌خواهید طراح تجربه کاربری شوید؟

پاسخ به این پرسش نه‌تنها می‌تواند احساسات واقعی شمارا نسبت به مهارت طراحی تجربه کاربری نشان دهد؛ بلکه کمک می‌کند انگیزهٔ لازم را برای موفقیت در این مسیر کسب کنید و بتوانید بر سختی‌ها و مشکلات آن غلبه کنید. اگر هنوز مصمم نیستید که طراح تجربه کاربری شوید، پاسختان به این پرسش می‌تواند بهانهٔ خوبی برای انصراف باشد.


مقاله مرتبط: کدام شغل را انتخاب کنیم: طراح وب یا توسعه دهنده وب؟


به همین خاطر بهتر است این پرسش را جدی بگیرید و در صورت امکان همهٔ پاسخ‌ها را یادداشت کنید. بدین‌ترتیب قادر خواهید بود پاسخ‌های خود را در آینده و هرزمان که احساس ناامیدی کردید، بخوانید و انگیزه بگیرید.

۲ – درباره طراحی تجربه کاربری یا طراح تجربه کاربری چه می‌دانید؟

مهارت های طراح تجربه کاربری

آیا طراح تجربه کاربری بدون سابقه کار هستید یا هیچ اطلاعاتی دراین‌زمینه ندارید؟ اصلاً دربارهٔ طراحی تجربه کاربری و شغل طراح تجربه کاربری چه می‌دانید؟ پاسخ به این پرسش کمک می‌کند به درک بهتری از شرایط موجود دست‌یابید. درک شرایط موجود هم در ادامه کمک می‌کند بتوانید برنامه یادگیری بهتری برای خودتان ایجاد کنید و همچنین در آینده موقعیت‌های کاری مناسبی را پیدا کنید.


مقاله مرتبط: تجربه کاربری (User Experience) با کاربردپذیری (Usability) چه تفاوتی دارد؟


با توجه به منطقی که شرح دادیم، باید به پرسش‌ها پاسخ‌های واقعی دهید.

۳ – مایل هستید در چه زمینه‌ای فعالیت کنید؟

پیش از آنکه از ۵ روش کاربردی ما پیروی کنید و همچنین در جهت استفاده بهینه از زمان خودتان بهتر است زمینه‌های کسب‌وکار موردعلاقه‌تان را شناسایی کنید. باید از خودتان بپرسید که مایل هستید در چه زمینه‌ای به طراحی تجربه کاربری مشغول شوید؟


مقالات مرتبط:
١٥ نکته برای حرفه ای شدن طراحان جوان
چگونه بدون تحصیلات آکادمیک تبدیل به یک طراح ماهر شویم


برای مثال اگر می‌خواهید در آینده طراح و توسعه‌دهنده رابط کاربری اپلیکیشن مخصوص موبایل شوید، بهتر است از ابتدا همهٔ توجه خود را بر دانش طراحی و بهبود رابط کاربری اپلیکیشن‌های موبایلی معطوف کنید و از نمونه کارهای بهترین طراحان تجربه کاربری در این زمینه بهره ببرید.
البته اگر ممکن است حداقل از یک ابزار ایجاد پروتوتایپ هم استفاده کنید و پروتوتایپ فعالی از اپلیکیشن موبایلی موردنظر طراحی کنید. در روند جستجوی مشاغل طراح تجربه کاربری همچنین می‌توانید شرکت‌هایی را برگزینید که درزمینهٔ بررسی و توسعهٔ اپلیکیشن‌های موبایلی فعالیت می‌کنند.

ارائه پاسخ به این پرسش می‌تواند شمارا در انتخاب مسیر صحیح یادگیری و انتخاب شغل راهنمایی کند.

۴ – می‌خواهید از این حرفه چقدر درآمد کسب کنید؟

همان‌طور که گفتیم، کارشناسی ارشد طراحی تجربه کاربری یکی از پردرآمدترین مشاغل به‌شمار می‌رود؛ اما شما می‌خواهید در آینده به‌عنوان طراح تجربه کاربری چقدر درآمد کسب کنید؟ پاسخ به این پرسش هم می‌تواند انگیزشی باشد و شمارا در مسیر یادگیری مهارت مذکور و دستیابی به موقعیت شغلی بهتر تشویق کند.

به بیان ساده‌تر، جزئیات پاسخ شما به این پرسش‌ها اصلاً مهم نیست اما باید آن‌ها را جدی بگیرید و اجازه دهید در مسیر یادگیری طراحی تجربه کاربری و همچنین پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب راهنمایی‌تان کنند.

چگونه حتی بدون سابقه کاری به‌عنوان طراح تجربه کاربری استخدام شویم؟

پس از آشنایی با احساسات واقعی‌تان دربارهٔ طراحی تجربه کاربری و اتخاذ تصمیم نهایی برای شروع روند یادگیری آن باید چکار کنید تا بتوانید بدون داشتن سابقه حرفه‌ای به‌عنوان طراح تجربه کاربری استخدام شوید؟ اصلاً نگران نباشید؛ در ادامهٔ این مطلب ۵ نکته مفید و کاربری برایتان شرح می‌دهیم که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید به هدف خود دست یابید.

۱ – به یادگیری و بهبود مهارت‌های خود در طراحی تجربه کاربری ادامه دهید

یادگیری مهارت های طراح تجربه کاربری

فرقی ندارد که در این زمینه کاملاً بی‌اطلاع هستید و تازه می‌خواهید طراحی تجربه کاربری بیاموزید یا طراحی هستید که آموزش‌های لازم را دیده است، اما تجربه کاری ندارد؛ درهرصورت در هنگام جستجوی موقعیت شغلی مناسب توانایی‌ها و مهارت‌های واقعی شما درزمینهٔ طراحی تجربه کاربری از مهم‌ترین شرایط هستند. به همین خاطر پیش از ارسال درخواست همکاری بهتر است همچنان به یادگیری ادامه دهید و مهارت‌هایتان را هم بهبود ببخشید. به این روش‌های رایج برای یادگیری و بهبود مهارت‌ها توجه کنید:

کتاب‌ها و مقاله‌های معتبر درزمینهٔ طراحی تجربه کاربری بخوانید

خواندن کتاب‌ها و مقاله‌های تخصصی طراحی تجربه کاربری در گسترش دانش شما و همچنین بهبود مهارت‌هایتان واقعاً تأثیرگذار است. به کتابخانه بروید و چند کتاب و مقاله بسیار مهم درزمینهٔ تجربه کاربری انتخاب کنید و بخوانید.

در دوره‌های آنلاین طراحی تجربه کاربری شرکت کنید

علاوه بر روش سنتی و رایج یادگیری به کمک خواندن کتاب و مقاله، می‌توانید در دوره‌های آنلاین تخصصی هم شرکت کنید. وب‌سایت‌های مختلفی در این زمینه فعالیت می‌کنند و نه‌تنها دوره‌های آنلاین طراحی تجربه کاربری ارائه می‌دهند، بلکه آن‌ها را قادر می‌سازند به برخی ابزارها و متریال مفید درزمینهٔ تجربه کاربری هم‌دست یابند. این وب‌سایت‌ها در اغلب موارد روی کامپیوتر رومیزی و همچنین گوشی همراه قابل‌دسترسی هستند و به همین خاطر به یکی از بهترین روش‌های سریع، راحت و پویا برای یادگیری تبدیل‌شده‌اند. در ادامه با ۳ مورد از بهترین وب‌سایت‌های یادگیری آنلاین آشنا شوید:

Hack Design

Hack Design یکی از بهترین وب‌سایت‌های رایگان و فعال در این زمینه به‌شمار می‌رود که کار کردن با آن آسان است و می‌توانید به کمک آن دروس طراحی تجربه کاربری را به‌صورت هفتگی در صفحهٔ خود دریافت کنید. این درس‌های آنلاین همچنین شامل لینک‌هایی هستند که شمارا به مقاله‌های آموزشی مفید و محبوب دیگر راهنمایی می‌کند و حتی فهرست تمرین هم در آن‌ها طراحی‌شده است تا با آموخته‌هایتان را با انجام دادن آن‌ها محک بزنید.

Coursera

Coursera شامل ۲۰۰۰ دورهٔ آنلاین از بهترین دانشگاه‌ها مانند Stanford و Yale است. بسیاری از دوره‌ها همچنین مدرک معتبر به‌همراه دارند که می‌توانید آن‌ها را پس از اتمام در LinkedIn به اشتراک بگذارید.

My.path

My.path دوره‌های آموزشی رایگان و همچنین پولی ارائه می‌کند. شما می‌توانید در این وب‌سایت براساس علایق و نیازمندی‌هایتان از میان انواع مقاله‌ها، دوره‌ها و ویدیوهای آموزشی انتخاب کنید.

در دوره‌های آنلاین یا آفلاین طراحی تجربه کاربری شرکت کنید

شرکت در دوره‌های آموزشی آنلاین و آفلاین می‌تواند به شما کمک کند مهارت‌های طراحی تجربه کاربری را با قاعده‌تر و مرتب‌تر بیاموزید. علاوه بر این اگر مدرس شما کارشناس طراحی تجربه کاربری باشد، فرصت مناسبی خواهد بود تا از تجربه‌های او استفاده کنید؛ چراکه ممکن است در کتاب‌ها به بسیاری از موارد اشاره نشده باشد.


مقاله مرتبط: ١٠ سایت برای آموزش آنلاین UI و UX


به همین خاطر بهتر است اگر می‌توانید، به‌صورت پاره‌وقت یا تمام‌وقت در دوره‌های آموزشی آنلاین یا آفلاین شرکت کنید.

بهترین طراحان تجربه کاربری را دنبال کنید و از کارهایشان یاد بگیرید

آیا طراح برجسته‌ای در این زمینه می‌شناسید که مایل باشد راهنمایی‌تان کند و تجربیاتش را با شما به اشتراک بگذارد؟ اگر پاسختان “خیر” است اصلاً نگران نباشد! شما همیشه می‌توانید طراحان برجسته را در Twitter، Facebook، Dribbble و سایر پلتفرم‌های مشابه پیدا کنید. کافی است آن‌ها را دنبال کنید و از کارهای موفق‌شان یاد بگیرید. اگر امکانش وجود دارد، شجاعت به خرج دهید و روابط دوستانه با آن‌ها برقرار کنید.

از همهٔ راه‌های ممکن کمک بگیرید و مهارت‌هایتان را در طراحی تجربه کاربری تقویت کنید.

۲ – در استفاده از حداقل یک ابزار ایجاد پروتوتایپ استاد شوید

ابزارهای طراحی تجربه کاربری

شما از کدام ابزار برای تبدیل ایده‌های خود به پروتوتایپ بصری و واکنش‌گرا استفاده می‌کنید؟ این ابزارهای مفید نه‌تنها به شما کمک می‌کنند برخی تئوری‌های طراحی را که در کتاب‌ها خوانده‌اید به اثبات برسانید؛ بلکه برای تمرین و بهبود مهارت‌های طراحی تجربه کاربری هم مفید هستند. یادگیری آن‌ها می‌تواند حتی به بخشی از رزومه شما تبدیل شود.


مقالات مرتبط:
بهترین ابزارهای طراحی رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX)
wireframe و prototype و mockup چه تفاوتی باهم دارند؟


اگر تابه‌حال از هیچ ابزاری درزمینهٔ ایجاد پروتوتایپ استفاده نکرده‌اید یا هیچ‌کدام را به‌خوبی یاد نگرفته‌اید، می تواید از Mockplus استفاده کنید

Mockplus یک ابزار جامع، کامل، ساده و سریع است که عملکردهای متعددی به طراحان ارائه می‌دهد:

این ابزار به شما اجازه می‌دهد پروژه طراحی سایت را تنها با یک کلیک ساده ایجاد کنید؛ پیش‌نمایش دهید؛ با فضای ابری همگام‌سازی کنید؛ انتشار دهید و به اشتراک بگذارید.

یک نقطهٔ ارتباطی را بکشید و رها کنید تا واکنش‌های عملگری را به‌سرعت ایجاد کنید.

شامل بیش از ۲۰۰ جزء سازنده و ۳۰۰۰ آیکون است.

از ۸ روش مختلف برای پیش‌نمایش و به اشتراک‌گذاری پروژه با کامپیوترها و موبایل‌ها پشتیبانی می‌کند.

از امکان همکاری گروهی پشتیبانی می‌کند. بدین ترتیب طراحان متعددی می‌توانند در ویرایش و اتمام یک پروژهٔ واحد با یکدیگر همکاری کنند.

۳ – وب‌سایتی از نمونه کارهای خودتان ایجاد کنید

ایجاد وب‌سایت آنلاین از نمونه کارهایی که تابه‌حال طراحی کرده‌اید یکی از بهترین روش‌ها برای به نمایش درآوردن مهارت‌ها و توانایی‌های شما درزمینهٔ طراحی تجربه کاربری است. این روش همچنین کمک می‌کند در مصاحبهٔ استخدامی توجه مصاحبه‌کننده را به خود جلب کنید. بدین‌ترتیب پس‌ازآنکه نحوهٔ استفاده از یک ابزار ایجاد پروتوتایپ را به‌خوبی یاد گرفتید، بهتر است وب‌سایتی برای نمایش نمونه کارهایتان ایجاد کنید.


مقاله مرتبط: اشتباهاتی که طراحان تازه کار در نمونه کارهایشان انجام می دهند


در ایجاد و توسعهٔ وب‌سایت مخصوص نمونه کارهایتان به این نکته‌ها توجه کنید:

شرح‌حال مناسب ارائه دهید

استخدام‌کنندگان از وب‌سایت نمونه کارهای شما بازدید می‌کنند و به همین خاطر بهتر است شرح‌حال مناسبی از خودتان در آن ارائه دهید:

مقدمهٔ واضحی دربارهٔ خودتان بنویسید.

فهرست‌هایی برای نمایش اطلاعات بیشتر اضافه کنید.

تصویر باکیفیت و مناسبی از خودتان در این قسمت بارگذاری کنید.

همیشه بهترین جنبه‌های خود را به نمایش بگذارید.

اطلاعات ارتباطی خود را درج کنید

اطلاعات ارتباطی مانند شماره تلفن و آدرس ایمیل خود را در قسمت شرح‌حال درج کنید تا مصاحبه‌کنندگان بتوانند در صورت لزوم با شما ارتباط برقرار کنند.

فهرستی از سوابق طراحی‌تان تهیه کنید

هدف اصلی ایجاد این وب‌سایت، به نمایش گذاشتن نمونه کارها و سوابق شماست. بدین ترتیب باید بهترین نمونه کارهایتان را فهرست‌بندی کنید و به نمایش بگذارید.

اگر تازه‌کار هستید و تابه‌حال هیچ سابقهٔ جدی دراین‌زمینه نداشته‌اید، بهتر است به کمک یک ابزار مناسب مانند Mockplus که پیش‌تر درباره‌اش توضیح دادیم، چند پروتوتایپ اپلیکیشن موبایلی یا مبتنی بر وب طراحی کنید.

اگر ممکن است و می‌توانید، این پروتوتایپ‌ها را برای برخی کارشناسان معروف طراحی تجربه کاربری هم ارسال کنید تا دربارهٔ آن‌ها نظر دهند.

۴ – یک رزومه حرفه ایی تدوین کنید

نوشتن رزومه

برای ارسال درخواست همکاری همچنین باید یک رزومه بی‌نظیر و فوق‌العاده تدوین کنید. این رزومه را باید براساس شرایط و موقعیت خودتان طراحی کنید.


مقاله مرتبط: معرفی ١٥ رزومه ساز آنلاین و رایگان


ابتدا یک قالب پیش‌فرض رزومه از اینترنت دانلود کنید و آن را براساس نیازمندی‌ها و توانمندی‌های خودتان بهبود ببخشید.

همیشه بر نکته‌های مثبت تأکید و از نکته‌های منفی دوری کنید.

۵ – بهترین وب‌سایت‌های آنلاین کاریابی را برای یافتن موقعیت‌های طراح تجربه کاربری پیدا کنید

پس از تدوین رزومه کاری فوق‌العاده می‌توانید بهترین وب‌سایت‌های آنلاین کاریابی را برای ارسال درخواست همکاری به‌عنوان طراح تجربه کاری جستجو کنید. در ادامه ۵ مورد از بهترین وب‌سایت‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

Indeed.com

Indeed.com بزرگ‌ترین پایگاه آنلاین کاریابی در جهان است و به شما کمک می‌کند موقعیت‌های شغلی طراح تجربه کاربری را که توسط شرکت‌های مختلف در نقاط و کشورهای متفاوت دنیا ارائه‌شده‌اند پیدا کنید.

LinkedIn.com

LinkedIn.com بزرگ‌ترین وب‌سایت برقراری ارتباطات اجتماعی و حرفه‌ای در آمریکاست و نه‌تنها در پیدا کردن موقعیت‌های شغلی مناسب یاری‌تان می‌کند؛ بلکه به شما کمک می‌کند به سایر طراحان تجربه کاربری که در این شبکه اجتماعی عضو هستند هم دسترسی پیدا کنید.

Meetup.com

Meetup.com وب‌سایتی است که امکان ایجاد گروه‌های مختلف را برای کاربران فراهم می‌آورد و کمک می‌کند بتوانید عضو گروه‌های تخصصی طراحی تجربه کاربری شوید و با طراحان خبره بیشتری ارتباط برقرار کنید. به کمک این وب‌سایت همچنین قادر خواهید بود موقعیت‌های شغلی مناسب پیدا کنید.

Upwork.com

Upwork.com یکی از بزرگ‌ترین وب‌سایت‌های مخصوص آزادکاران است و اگر مایل هستید به‌عنوان آزادکار از مهارت طراحی تجربه کاربری درآمد کسب می‌کنید، می‌توانید در آن عضو شوید.

UXdesignerjobs.com

UXdesignerjobs.com وب‌سایتی است که مخصوصاً برای طراحان تجربه کاربری ایجادشده است و می‌توانید در آن براساس نیازمندی‌ها و شرایط خودتان به جستجوی موقعیت شغلی مناسب بگردید.

کلام آخر

فرقی ندارد که کارشناس طراحی UX اما بدون تجربه کاری هستید یا به‌کلی در این زمینه تازه‌کارید؛ بهتر است به‌دقت این ۵ را به‌کار بگیرید و همچنان به روند یادگیری‌تان هم ادامه دهید تا دانش‌تان دائماً گسترش پیدا کند و مهارت‌هایتان هم تقویت شوند.

علاوه بر این موارد، به یاد داشته باشید که اگر تازه‌کار هستید، یادگیری و کسب موفقیت در این مسیر ممکن است طولانی و دشوار باشد. کافی است شجاع و شکیبا باشید. اگر طراحی تجربه کاربری بلد هستید اما هیچ سابقه مهمی در این زمینه ندارید هم نباید اهداف غیرواقع‌بینانه در نظر بگیرید. بهتر موقعیت شغلی به‌خصوصی را انتخاب کنید که می‌دانید ممکن است به کمک شرایطش در آن به مهارت‌هایتان افزوده شود.

منبع mockplus.com

۱ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه