مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » موتور جستجوی وب چگونه کار می‌کند؟
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه

موتور جستجوی وب چگونه کار می‌کند؟

موتور جستجو چگونه کار می کند؟

موتور جستجوی وب یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشری است که تحول بزرگی در زندگی مدرن ایجاد کرده است و دسترسی به دانش عظیمی را برای همه مردم جهان فراهم کرده است.

با اضافه شدن هوش مصنوعی، موتورهای جستجو هر روز سرعت بیشتری پیدا می‌کنند و مجموعه داده‌شان بزرگ‌تر می‌شود تا در چشم به هم زدنی سؤال‌های کاربران اینترنت را به بهترین شکل ممکن پاسخ بدهند.

محبوب‌ترین Search Engine دنیا Google است که عملکردش به‌مراتب بهتر از رقبایی مانند بینگ یا یاهو است که نتیجه یک الگوریتم پیچیده و هوشمند است.

در این مقاله، قصد داریم روند کار موتور جستجوی وب را برای شما توضیح دهیم تا وب ساییتان را بهینه‌سازی یا SEO کنید و بیشترین ترافیک ممکن را کسب کنید.

یک موتور جستجو چه‌کاری انجام می‌دهد؟

موتور جستجو نسخه دیجیتال یک کتابدار است که از یک منبع عظیم داده استفاده می‌کند تا اطلاعات مرتبط را برای یک درخواست جستجو که توسط یک کاربر تایپ ‌شده است پیدا کند. درک اصول ابتدایی موتور جستجو کمک می‌کند تا محتوای سایتتان را برای کاربرهای وب قابل‌کشف و بازدید کنید.

کرالرهای موتور جستجو چگونه وب را مرور می‌کنند؟

کرال کردن مانند خواندن همه کتاب‌های موجود در کتابخانه است. قبل از اینکه موتورهای جستجو هیچ نتیجه‌ای نمایش دهند، باید بیشترین اطلاعات ممکن از وب را داشته باشند. برای این کار، موتورهای جستجو از کرالر استفاده می‌کنند که یک برنامه است که از سایت‌های وب عبور می‌کند و مانند یک مرورگر رفتار می‌کند.

اگر یک کتاب یا متن پیدا نشود یا ناقص باشد، کرالر نمی‌تواند آن را بخواند. معمولاً کرالر سعی می‌کند تا هر URL را بررسی کند و وضعیت محتوا را تعیین کند. اگر محتوا یک خطای وضعیت نمایش دهد، کرالر نمی‌تواند از آن استفاده کند و شاید در زمان دیگری یک بار دیگر کرال کند. با کرال کردن فقط محتوای در دسترس عموم وارد ایندکس موتور جستجو می‌شود.

اگر کرالر یک کد ریدایرکت مانند ۳۰۱ یا ۳۰۲ دریافت کند، ریدایرکت را دنبال می‌کند تا URL جدید را بررسی کند. اگر پاسخ موفقی دریافت کند و یک محتوای قابل‌دسترس وجود داشته باشد، کدینگش را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که اجازه کرال دارد و سپس محتوا را دانلود می‌کند.

این بررسی شامل HTML و همه محتوایی است که در HTML به آن اشاره شده است؛ مثلاً تصاویر، ویدئو یا جاوا اسکریپتی که در صفحه وجود دارند. کرالر لینک مدارک HTML را استخراج می‌کند تا صفحات لینک شده را هم بازدید کند. دنبال کردن لینک‌ها متدی است که باعث می‌شود کرالرها صفحات جدید را روی وب پیدا کنند.

کرالرها به‌صورت مستمر روی لینک‌ها یا دکمه‌ها کلیک نمی‌کنند، در عوض URL ها را به‌صف می‌کنند تا بعداً کرال کنند تا هیچ کوکی یا بوت یا فضای ذخیره محلی مانند IndexedDB وجود نداشته باشد.

ایندکس وب چگونه ساخته می‌شود؟

پس از بازخوانی یک محتوا، کرالر آن را به موتور جستجو می‌دهد تا به ایندکس وب اضافه شود. موتور جستجو حالا می‌تواند محتوا را رندر و آنالیز کند تا موضوعش را درک کند. رندر کردن یعنی نمایش دادن صفحه مانند یک مرورگر تا کیفیتش بررسی شود که البته محدودیت‌هایی دارد.

موتور جستجو به کلمات کلیدی نگاه می‌کند و عنوان، لینک‌ها، متن و خیلی فاکتورهای دیگر را هم در نظر می‌گیرد. این فاکتورها، سیگنال نامیده می‌شوند که موضوع محتوای صفحه را توضیح می‌دهند. سیگنال‌ها موتور جستجو را قادر می‌کنند تا به هر درخواست جستجو با بهترین صفحه وب ممکن پاسخ دهند.

موتورهای جستجو ممکن است محتوای تکراری در URL های متفاوت یک سایت پیدا کنند؛ مثلاً یک دستور پخت پای سیب ممکن است در آدرس «دستور آشپزی/پای سیب» باشد و یکی دیگر هم در آدرس «دستور آشپزی/۱۲۳۴» باشد. برای جلوگیری از ایندکس تکراری و نمایش دوباره یک صفحه، موتور جستجو آدرس اصلی را بر اساس پارامترهای خود تعیین می‌کند و نسخه تکراری محتوا را ندیده می‌گیرد.

نمایش مفیدترین نتیجه جستجو چگونه انجام می‌شود؟

موتورهای جستجو در هنگام ایندکس کردن فقط عبارت جستجوی کاربر را با کلمات کلیدی سایت‌ها مقایسه نمی‌کنند بلکه کار بسیار بیشتری انجام می‌دهند. برای اینکه نتایج جستجوی مفید ارائه کنند، موضوع، کلمات مترادف، موقعیت مکانی کاربر و خیلی عوامل دیگر را هم در نظر می‌گیرند؛ مثلاً، جستجوی عبارت «سیلیکون ولی» ممکن است به یک موقعیت جغرافیایی در آمریکا اشاره کند یا منظورش یک برنامه تلویزیونی باشد؛ اما عبارت جستجوی «بازیگران سیلیکون ولی» قطعاً به موقعیت جغرافیایی ربطی ندارد و نتایج جستجوی برنامه تلویزیونی را نیاز دارد.

برخی از عبارات جستجو می‌توانند غیرمستقیم یا مفهومی باشند مانند «ترانه فیلم پالپ فیکشن» درنتیجه موتور جستجو باید عبارت را تفسیر کند تا نتایج جستجوی موسیقی در فیلم را نمایش دهد. هنگامی‌که یک کاربر چیزی را جستجو می‌کند، موتور جستجو مفیدترین نتیجه را تعیین می‌کند و به کاربر نمایش می‌دهد. رتبه‌بندی یا ترتیب نمایش دادن نتایج جستجو بر اساس عبارت جستجو انجام می‌شود. اگر اطلاعات بهتری در دسترس قرار بگیرد، این ترتیب معمولاً تغییر می‌کند.

چگونه برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی کنید؟

تا اینجا اصول ابتدایی عملکرد موتورهای جستجو را یاد گرفتید، پس ارزش واقعی بهینه‌سازی سایت یا سئو را بهتر درک می‌کنید. با اجرای سئو اطمینان حاصل می‌کنید که موتورهای جستجو می‌توانند محتوای شمارا پیدا کنند و به‌صورت اتوماتیک درک کنند. درنتیجه بازدید سایتتان برای عبارات جستجوی مرتبط افزایش پیدا می‌کند که درنهایت منجر به افزایش درآمدتان می‌شود.

برای یادگیری تکنیک‌های سئو این مقاله را مطالعه کنید و اگر مشکلی در اجرای آن‌ها داشتید، هاست ایران می‌تواند با اجرای یک سئوی حرفه‌ای و پیشرفته، رتبه بالای گوگل را برای سایتتان کسب کند.

منبع web.dev

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه