چه مقدار پهنای باند میزبانی برای وب‌سایت خود احتیاج دارید؟
چه مقدار پهنای باند میزبانی برای وب‌سایت خود احتیاج دارید؟

هنگامی‌که قصد راه‌اندازی وب‌سایت خود را دارید، باید یک شرکت میزبانی وب مناسب هم برای آن انتخاب کنید و در هنگام جستجو احتمالاً با اصطلاحات فنی زیادی روبرو می‌شوید اما «پهنای باند» بیش از هر کلمه دیگری به گوش می‌خورد. آیا واقعاً می‌دانید که پهنای باند چیست و وب‌سایت شما به چه میزان پهنای باندی احتیاج دارد؟

در این مقاله، ما ابهامات موجود در مورد پهنای باند میزبانی وب‌سایت را برای شما رفع می‌کنیم و فرمول‌هایی ساده ارائه می‌دهیم تا نیاز پهنای باند وب‌سایت خود را محاسبه کنید.

هنگامی‌که قصد انتخاب یک میزبان وب برای میزبانی دامین خود را دارید و در مورد شرکت‌ها تحقیق می‌کنید، یک فاکتور مهم که باید ارزیابی و مقایسه کنید، هزینه پهنای باند مورد نیاز است.

البته بسیاری از میزبان‌ها پلن‌های نامحدود میزبانی ارائه می‌دهند اما اگر با دقت نگاه کنید، متوجه می‌شوید که نامحدود آن‌ها واقعاً هم نامحدود نیست. اگر شما از مقدار مشخصی که به نظر آن‌ها «نرمال» محسوب می‌شود، بیشتر مصرف کنید، جریمه خواهید شد. برای همین، دانستن اینکه وب‌سایت شما واقعاً چه مقدار پهنای باند احتیاج دارد، در نوع خود هنر است!

پهنای باند و انتقال داده

Bandwidth در واقع اصطلاحی است که برای محاسبه نرخ ترافیک و انتقال داده مجاز بین کاربران و وب‌سایت شما از طرق اینترنت استفاده می‌شود. این اصطلاح «پهنای باند» معمولاً به‌صورت غلط برای شرح «انتقال داده» استفاده می‌شود اما در واقعیت این‌ها دو چیز کاملاً متفاوت هستند.

پهنای باند وب‌سایت چیست؟

پهنای باند میزان حداکثر داده‌ای است که می‌تواند در یک بازه زمانی مشخص منتقل شود که معمولاً بر حسب ثانیه محاسبه می‌شود. عددی که در «انتقال داده» بیان می‌شود به شما می‌گوید که در یک ماه چه مقدار داده می‌توانید منتقل کنید. در واقع عدد «پهنای باند» به شما می‌گوید که داده با چه سرعتی می‌تواند منتقل شود.

«پهنای باند» را به‌عنوان قطر یک لوله آب در نظر بگیرید درحالی‌که «انتقال داده» مقدار آبی است که از لوله جاری می‌شود! بزرگی قطر لوله (پهنای باند) سرعت انتقال آب (انتقال داده) را تعیین می‌کند. اصولاً، انتقال داده مصرف پهنای باند است!


مقاله مرتبط: آیا ربات‌ها می‌توانند پهنای باند شما را مصرف کنند؟


برای صاحبان وب‌سایت که در جستجوی یک میزبان وب هستند، میزان پهنای باندی که شرکت میزبانی وب ارائه می‌دهد، معمولاً می‌تواند نمایانگر خوبی از توانایی‌های شرکت میزبان وب باشد. هر چه پهنای باند بیشتری ارائه شود، سرعت انتقال داده بهتر است و شبکه، ارتباطات و سیستم‌ها هم بهتر هستند.

اما مثل همیشه، حقیقت جایی در وسط این دو مفهوم است!

پهنای باند نامحدود یا انتقال داده نامحدود چیست؟

همان‌طوری که در بالا اشاره شد، بسیاری از شرکت‌های میزبانی وب پلن‌های میزبانی ارزان‌قیمت ارائه می‌دهند که شامل پهنای باند نامحدود می‌شود. برای خریداران میزبانی وب، این پلن نامحدود به این معنا است که آن‌ها می‌توانند هر چه قدر داده و ترافیک که احتیاج دارند به وب‌سایت خود منتقل کنند بدون اینکه محدودیتی داشته باشند؛ اما برای شرکت میزبان وب که این پلن را ارائه می‌دهد، به معنای راهی است تا یک پلن با هزینه ثابت به یک خریدار داده شود که معمولاً هم جواب می‌دهد!

به زبان ساده، برای شرکت‌های میزبانی وب غیر ممکن است که پهنای باند نامحدود ارائه دهند! به دلیل اینکه دادن دسترسی نامحدود کنترل نشده به هر مشتری بسیار گران است. به همین دلیل، بیشتر شرکت‌های میزبانی در نقطه‌ای که استفاده پهنای باند به‌صورت پیش‌فرض «بازه نرمال» محسوب می‌شود، قرار می‌گیرند و این بازه نرمال همان چیزی است که شرکت‌های میزبانی استفاده می‌کنند تا پکیج‌های نامحدود خود را طراحی کنند. با استفاده از اصطلاح «نامحدود»، شرکت‌های میزبانی می‌توانند به اکثریت پایگاه مشتری‌های خود سرویس ارائه دهند اما قطعاً یک سقفی روی پهنای باند در هزینه پکیج وجود دارد که شما باید آن را پیدا کنید!

با مقایسه پهنای باند مورد نیاز واقعی وب‌سایت خود با پهنای باندی که در پلن ظاهراً نامحدود ارائه می‌شود، شما بهتر می‌توانید تعیین کنید که واقعاً چه سطحی از پهنای باند میزبانی احتیاج دارید و اینکه شرکت میزبانی منتخب واقعاً می‌تواند نیاز شمارا تأمین کند.

چگونه پهنای باند مورد نیاز خود را محاسبه کنید؟

چگونه پهنای باند مورد نیاز خود را محاسبه کنید؟

پهنای باند را مانند یک شلوار در نظر بگیرید: شما باید سایز مورد نیاز شلوار خود را داشته باشید تا بتوانید یک شلوار بخرید. کاملاً بیهوده است که همه سایزهای یک شلوار را بخرید وقتی که سایزی وجود دارد که دقیقا مناسب شماست! به زبان ریاضیات ساده، اگر کمر شما سایز ۳۶ است، شما در سایز ۳۲ جا نمی‌شوید پس دلیلی ندارد که آن را بخرید!

در پهنای باند هم دلیلی ندارد که یک پکیج بزرگ و نامحدود بخرید! برای همین بهتر است با یک شرکت هاستینگ همکاری داشته باشید که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر ارائه می‌دهد. البته اگر هم بخواهید یک پکیج کوچک بخرید، باز هم دچار مشکل می‌شوید. نیاز واقعی خود را بدانید تا سرویسی بخرید که مناسب شماست و برای شما نتیجه می‌دهد.

با استفاده از قدم‌های زیر نیاز واقعی پهنای باند خود را محاسبه کنید:

۱-متوسط سایز صفحه وب‌سایت خود را بر حسب کیلوبایت تخمین بزنید.

۲-سایز تخمینی در قدم اول (به کیلوبایت) را در متوسط تعداد بازدیدکنندگان ماهانه ضرب کنید.

۳-نتیجه به دست آمده در قدم دوم را در متوسط تعداد بازدید صفحات به ازای هر بازدیدکننده ضرب کنید.

اگر آمار لازم برای محاسبه در این فرمول را نمی‌دانید، از ابزار Pingdom’s Load Time یا ابزار بررسی حجم سایت هاست ایران در چند صفحه وب‌سایت خود استفاده کنید و متوسط اعداد به دست آمده در صفحات تست شده را بگیرید و به‌عنوان عدد پایه تست خود استفاده کنید.

در عکس‌های زیر می‌توانید نمونه‌های واقعی این تست را مشاهده کنید:

نحوه محاسبه مصرف پهنای باند سایت
مثال ۱ حجم صفحه اصلی وب سایت youtube.com برابر است با ۲.0MB
نحوه محاسبه مصرف پهنای باند سایت
مثال ۲: حجم صفحه اصلی سایت WHSR برابر است با ۱.۱MB

این روش پایه محاسبه پهنای باند مورد نیاز است اما کار شما در اینجا تمام نمی‌شود! شما باید فضای اضافه هم تخصیص دهید برای موقعیتی که ترافیک شما ناگهان زیاد شود. معمولاً، ما پیشنهاد می‌کنیم که ۵۰% به عدد پایه اضافه کنید.

پهنای باند مورد نیاز + افزونگی (بدون محاسبه دانلودهای کاربران)

برای محاسبه، از فرمول زیر استفاده کنید:

پهنای باند مورد نیاز = متوسط بازدید صفحات * متوسط سایز صفحات * متوسط تعداد بازدیدکنندگان روزانه * تعداد روزهای یک ماه (۳۰) * فاکتور افزونگی

  • متوسط بازدیدکنندگان روزانه: جمع بازدیدکنندگان ماهانه تقسیم بر ۳۰
  • متوسط سایز صفحات: متوسط سایز صفحات وب‌سایت شما
  • متوسط تعداد بازدید صفحات: متوسط صفحات دیده‌شده به ازای هر بازدیدکننده
  • فاکتور افزونگی: یک ضریب ایمنی که بین ۳/۱ تا ۸/۱ است.

پهنای باند مورد نیاز + افزونگی (با محاسبه دانلودهای کاربران)

اگر وب‌سایت شما از دانلود استفاده نمی‌کند یا اجازه دانلود نمی‌دهد، برای محاسبه از فرمول زیر استفاده کنید:

پهنای باند مورد نیاز = {(متوسط بازدید صفحات * متوسط سایز صفحات * متوسط تعداد بازدیدکنندگان روزانه) + (متوسط تعداد دانلودها در روز * متوسط سایز فایل)} * تعداد روزهای یک ماه (۳۰) * فاکتور افزونگی

  • متوسط بازدیدکنندگان روزانه: جمع بازدیدکنندگان ماهانه تقسیم بر ۳۰
  • متوسط سایز صفحات: متوسط سایز صفحات وب‌سایت شما
  • متوسط تعداد بازدید صفحات: متوسط صفحات دیده‌شده به ازای هر بازدیدکننده
  • متوسط سایز فایل: جمع سایز فایل‌ها تقسیم بر تعداد فایل‌ها
  • فاکتور افزونگی: یک ضریب ایمنی که بین ۳/۱ تا ۸/۱ است.

آیا پهنای باند مهم است؟

بله و خیر!

محاسبه پهنای باند بسیار مهم است زمانی که شما در حال توسعه یک اپلیکیشن برای عموم مردم هستید یا قصد دارید که هزینه‌های میزبانی خود را کم کنید.


مقاله مرتبط: اهمیت سرعت صفحه و پهنای باند برای وب‌سایت‌ها


اما اعداد بیان‌شده در پهنای باند یا انتقال داده نباید فاکتور مهمی در نظر گرفته شوند هنگامی‌که یک میزبان وب انتخاب می‌کنید، مخصوصاً اگر تازه در حال راه‌اندازی وب‌سایت خود هستید.

برای خریداران میزبانی، پهنای باند (انتقال داده) به همراه فضای ذخیره‌سازی، مقایسه خیلی معنی‌داری نیستند مخصوصاً اگر در بازار فعلی، تازه‌کار هستند.

انتقال اطلاعات در پهنای باند

اگر خودتان چک کنید، متوجه می‌شوید که تقریباً همه شرکت‌های ارائه‌دهنده میزبانی مشترک، ذخیره‌سازی و انتقال داده «نامحدود» ارائه می‌دهند. باوجودی که اصطلاح «نامحدود» چیزی جز یک ترفند بازاریابی نیست، کاربران میزبانی وب اغلب بیش ازآنچه نیاز دارند، ظرفیت ذخیره‌سازی و پهنای باند انتقال داده دریافت می‌کنند. در بیشتر موارد، این حافظه RAM و توان پردازشگر سرور است که استفاده از حساب نامحدود میزبانی را محدود می‌کند!

نتیجه‌گیری

هر سرویسی که نامحدود است، لزوماً مناسب شما نیست! اگر نیاز واقعی خود را بشناسید، هزینه اضافه بابت پکیج‌های میزبانی وب نامحدود پرداخت نمی‌کنید. از فرمول‌های ارائه‌شده در این مقاله استفاده کنید و نیاز واقعی خود را محاسبه کنید و یک شرکت میزبانی معتبر هم انتخاب کنید و وب‌سایت خود را راه‌اندازی کنید.

چه مقدار پهنای باند برای وب‌سایت مورد نیاز است؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  20  =  30