استفاده از دو مانیتور
استفاده از دو مانیتور

کمپانی معروف Dell در تحقیقی بیان کرده است که در اختیار داشتن دو مانیتور در محل کار می‌تواند بهره وری و عملکرد کارمندان را نسبت به داشتن تنها یک مانیتور، افزایش دهد. در واقع کار کردن با مانیتورهای دوگانه باعث می‌شود کارمندان بتوانند در زمان کمتر، کار بیشتری انجام دهند.

طبق نتیجه این بررسی‌ها، درواقع سطح بهره‌وری عملکرد کارمندان به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای در هنگام کار با دومانیتور افزایش می‌یابد. کارمندانی که کارشان مبتنی به متن است اعلام کرده اند که عملکردشان در هنگام کار با دو مانیتور در حدود ۴۴% بهبود پیدا کرده و کارمندانی که فعالیت‌هایشان بر مبنای  برنامه های صفحه‌های گسترده مانند اکسل است هم ادعا اذعان داشته‎اند که نتیجه کارهایشان در این حالت تا ۲۹% بهتر شده است.

استفاده از مانیتورهای دوگانه به‌خصوص در هنگام اجرای این فعالیت‌ها می‌تواند مفید واقع شود:

  • وارد کردن داده‌ها
  • پیش‌نویس ایمیل یا گزارش‌هایی لازم است به به منابع مختلفی ارجاع داده شود
  • مقایسه داده‌ها یا محصولات در کنار هم
  • مقایسه عکس خام در مقابل عکس روتوش شده
  • نمایش شیت های و صفحات اکسل برای بهتر دیده شدن تمامی اطلاعات موجود در آن‌ها
  • باز گذاشتن گفتگوی آنلاین و ادامه انجام سایر امور در مانیتور دیگر

لپتاپ‌ و مانیتور

بسیاری از مردم از لپتاپ برای انجام کارها و فعالیت‌های حرفه‌ای‌شان استفاده می‌کنند، اما صفحه‌نمایش لپتاپ‌ها به‌طور متوسط ۱۴ اینچ است که می‌تواند حدوداً ۱۵ تا ۱۸ ستون و ۲۵ ردیف را به نمایش بگذارد.

به‌ندرت پیش می‌آید که در طول روز تنها با یک سند یا پرونده مشغول باشید. به همین خاطر، مجبور می‌شوید چندین پنجره مختلف روی صفحه‌تان بازکنید و هر چه تعداد این پنجره‌ها بیشتر شود، فضای مفید کمتری از صفحه‌نمایش را مشاهده خواهید کرد و باید دائماً از یک پنجره به پنجره دیگر بروید.

همچنان که به‌صورت پیوسته از یک پنجره به پنجره دیگر می‌روید، سندهای مختلف را مشاهده می‌کنید و میان مرورگر و Sheet های مختلف پیمایش می‌کنید، دچار خستگی و بی‌حوصلگی هم می‌شوید. این روند ممکن است وقت مفید شما را تلف کند و احتمال بروز خطا را هم افزایش دهد. مخصوصاً وقتی حجم اطلاعاتی که دائماً در صفحه‌های مختلف مرور می‌کنید زیاد باشد، احتمال بروز خطا بیشتر می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم از صفحه‌ لپتاپ‌تان در کنار یک مانیتور دیگر استفاده کنید تا تجربه کاربری بهتری داشته باشید. طبق نتایج به‌دست‌آمده در تحقیقات کمپانی Dell، این کار فواید ذیل را با خود به همراه دارد:

  • افزایش مهارت‌ها و بهره‌وری در عملکرد کارمندان
  • رضایت شغلی
  • امکان شخصی‌سازی بیشتر با توجه به نیازهای هر کارمند

ارگونومی در محیط کار

ارگونومی در محیط کار

همان‌طور که گفتیم، مانیتورهای دوگانه باعث افزایش کارایی در کارمندان می‌شود. علاوه بر این استفاده از دو مانیتور راهکاری کاملاً ارگونومیک در محل کار به شمار می‌رود. گرچه ابزارهایی برای بهبود وضعیت قرار گیری و ارتفاع لپ تاپ و صفحه نمایش وجود دارد اما خم شدن طولانی مدت پشت مانیتورهای کوچک برای سلامت بدن و چشم ها مضر است.

تخمین زده شده است که استفاده از مانیتورهای دوگانه می‌تواند کارایی و بهره‌وری هر کارمند را سالانه تا ۵۶% افزایش دهد. این رقم تقریباً معادل صرفه‌جویی ۱٫۵ میلیون دلار در شرکت‌های کوچک یا متوسط با ۲۵۰ نفر کارمند است.

شما به چند مانیتور نیاز دارید؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6  +  1  =