مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » 7 عادت که به شما کمک می کند تا زندگی موفق و کارآمدتری داشته باشید
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

7 عادت که به شما کمک می کند تا زندگی موفق و کارآمدتری داشته باشید

زندگی موفق و کارآمد

زندگی موفق و کارآمد اتفاقی نیست و مثل هر کار دیگری نیاز به تلاش و برنامه‌ریزی شما دارد. موفقیت از اتفاق‌های کوچکی که هر روز می‌افتد بوجود می‌آید. عادات شما تأثیر شگرفی در شکل‌دهی مسیر زندگیتان خواهد داشت. باید بسیار مراقبت عادات خود بوده و سعی کنید عادات رفتاری افراد موفق را سرلوحه خود قرار دهید.

بدون در نظر گرفتن مسیر زندگی‌تان، عاداتتان می‌تواند موفقیت شمارا تحت تأثیر قرار دهد. اما این عادت ها همان‌قدر که می‌تواند به شما قدرت رسیدن به اهدافتان را بدهد تا همان اندازه نیز می‌تواند شمارا از مسیر دستیابی به اهدافتان منحرف کند.

تا همان اندازه که باید بر روی عادات خوبتان تمرکز کنید همان‌قدر هم باید برای خلاصی از شر عادات بدتان تلاش کنید.

در این مقاله ۷ عادتی که شمارا در داشتن زندگی موفق و پربار کمک می‌کند بررسی می‌کنیم:

  1. سحرخیز باشید

صبح‌ها تنها زمانی در روز هستند که شما به خودتان نیاز دارید. باید تمام تلاش خود را بکنید که تا جایی که امکان دارد صبح زود از خواب برخیزید.

شروع ساعت کاری به‌طورمعمول از ساعت ۹ صبح است اما عده‌ای برای بررسی ایمیل و دیگر کارهایشان معمولاً از ساعت ۷.۳۰ صبح بیدار می‌شوند. بنابراین ببینید که شما باید چه ساعتی را برای بیدار شدن انتخاب کنید.


مقاله مرتبط: برنامه خود را مدیریت کنید، مثل یک رئیس!


اکثر کارآفرینان موفق معمولاً ساعت ۵ صبح از خواب بیدار می‌شوند. برای کارآفرینان این بهترین زمان است که به تفکر عمیق بپردازند چراکه در طول روز و با قرار گرفتن در ارتباط با دیگران دیگر این امکان را نخواهند داشت.

  1. هرروز صبح یک برنامه روتین داشته باشید

علاوه بر اینکه صبح‌ها زود از خواب برمی‌خیزید باید یک برنامه روتین نیز برای خود داشته باشید. برای ساختن یک زندگی موفق باید همیشه ثابت‌قدم باشید. اگر به‌طور مداوم هرروز صبحتان را با یک برنامه مشخص و مسیر صحیح شروع کنید، بدون شک هرروز یک گام مؤثر در راستای رسیدن به موفقیت برداشته‌اید.

  1. وظایفتان را دسته‌بندی کنید

همیشه باید اهداف روزانه‌تان را دسته‌بندی کنید برای این کار می‌توانید از لیست انجام کار و یا یک تقویم برای نوشتن کارهای مربوط به همان روز استفاده کنید. از دودسته برای نام‌گذاری کارهایتان استفاده کنید: کارهای اورژانسی و کارهای مهم اما غیر اورژانسی. ابتدا به کارهایی بپردازید که نیاز به مدیریت شما دارند. اگر کارهای مهم را زیادی به تعویق بیندازید کم‌کم وارد دسته کارهای غیر مهم خواهند شد و این اصلاً خوب نیست.

سعی کنید حتماً کارهایی که وقت شمارا تلف می‌کنند را در همان روز انجام دهید. تشخیص چنین کارهایی در ابتدا سخت است اما بعد از چند وقت که کارهایتان را دسته‌بندی کردید خوب متوجه خواهید شد منظور از این امور چیست.

  1. افکارتان را بنویسید

هر شخصی مقداری از زمانش در روز را صرف خیال‌پردازی می‌کند و این زمان‌ها دقیقاً بهترین ایده‌ها به ذهن هرکسی خواهد رسید. اغلب افراد ایده‌هایشان را نمی‌نویسند، در این صورت ایده هرچقدر هم ناب باشد به‌مرورزمان فراموش خواهد شد به همین دلیل است که همیشه باید یک دفترچه جیبی همراه داشته و افکارتان را بنویسید. شاید همه این ایده‌ها مفید نباشند اما قطعاً در تقویت خلاقیت بسیار مؤثر خواهند بود.

  1. کمک بگیرید

شاید شما هم مثل اکثر افراد مخالف درخواست کمک از دیگران باشید. متأسفانه بعضی بر این تصور غلط باور دارند که درخواست کمک به معنی ضعفشان بوده و یا نشان‌دهنده عدم دانش ایشان است. اتفاقاً کاملاً برعکس بوده و درخواست کمک نشان‌دهنده این است که شما چقدر در حل مسائلتان مصمم هستید. علاوه بر این زمینه تعامل با دیگران، پروژه‌های مشابه و افکار متفاوت برایتان فراهم می‌شود، درنتیجه درخواست کمک در مواقع لزوم به‌هیچ‌وجه آسیب‌رسان نیست. 

  1. هرروز چیز جدیدی یاد بگیرید

علم، قدرت جهان را در دست گرفته است. به همین دلیل است که باید هرروز لااقل یک‌چیز جدید به دانسته‌ای خود اضافه کنیم. حالا این مطلب جدید می‌تواند یک مقاله خبر ساده باشد و یا یک جلسه از سخنرانی‌های TED‌. تنها به این شکل است که شما هرروز درک وسیع‌تری از دنیای اطرافتان پیدا می‌کنید.


مقاله مرتبط: ١٥ ویدیو از TED Talk که هر طراح وب باید ببیند


اگر فکر می‌کنید که وقت کافی برای این کار ندارید باید بدانید که اصلاً بهانه خوبی نیست، به‌هرحال هرکسی به‌اندازه ۵ دقیقه در روز زمان دارد که بتواند یک مقاله بخواند.

  1. از اصل پارتو پیروی کنید

اصل پارتو به نام قاعده ۸۰-۲۰ شناخته‌شده است. این قانون می‌گوید که ۸۰ درصد نتایج به‌دست‌آمده تنها با ۲۰ درصد تلاش شما به دست می‌آید. حالا این وظیفه شماست که تشخیص دهید ۲۰ درصد از کدام تلاش‌هایی که دارید باعث وقوع ۸۰ درصد نتیجه است.


مقاله مرتبط: ۱۰ راه برای بالا بردن سطح یادگیری


بهترین کار تمرکز بر روی این دست از تلاش‌هاست و آن‌ها را در مقیاس بالا انجام دهید.

کلام آخر:

حفظ و گسترش عادات خوب اصلاً کار ساده‌ای نیست، بلکه نیاز به تلاش، قوانین، مقدار زیادی صبر دارد. اگر قصد دارید عادات خوب را از فردا شروع کنید باید بگویم آن فردا هیچ‌وقت اتفاق نمی‌افتد، تنها زمان شما برای شروع همین لحظه است. همین حالا شروع کرده و هرروز این عادات را به‌روز بعدی نیز منتقل کنید.

اگر خودتان را با هفت عادت گفته‌شده وفق دهید هرروز گام مؤثری در موفقیت خود برداشته‌اید.

 

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه