مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » راهنمای شاخص‌های جستجو برای توسعه‌دهندگان
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه

راهنمای شاخص‌های جستجو برای توسعه‌دهندگان

راهنمای شاخص‌های جستجو برای توسعه‌دهندگان: نوشتن محتوایی که گوگل دوست دارد

معیارهای رتبه‌بندی گوگل و شاخص‌های جستجو همچنان توسط محتوای خوب و وب‌سایت‌های معتبر تعیین می‌شوند؛ اما جدیدترین شاخص‌های جستجوی گوگل به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا رتبه‌بندی خود را با کارت‌ها، نقد و بازبینی‌ها و دیگر نشانه‌گذاری‌‌های محتوا افزایش دهند.

ما در این راهنما مهم‌ترین شاخص‌های جستجوی گوگل را پوشش خواهیم داد که می‌تواند به‌طور چشمگیری بر CTR شما تأثیر بگذارد. در ادامه موارد زیر را بررسی خواهیم داد:

  • این شاخص‌ها چه‌کاری می‌کنند؟
  • این شاخص‌ها چگونه کار می‌کنند؟
  • کاری که شما می‌توانید برای وب‌سایت خود انجام دهید تا شانس به دست آوردن این شاخص‌ها از گوگل را افزایش دهید.

سایت لینک‌‌‌‌ها

زمانی که شما در گوگل نام یک وب‌سایت را جستجو می‌کنید، به‌طور معمول بسیاری از لینک‌های مرتبط را در بخش پایینی پیدا می‌کنید. این‌ها سایت لینک نامیده می‌شوند و در سمت چپ صفحه قرار دارند.

شما می‌توانید نمونه‌ای از سایت لینک‌ها را با جستجو برای Hostiran ببینید.

hostiran

این سایت لینک‌ها به‌طور خودکار توسط گوگل تولید می‌شوند و فقط برای کوئری‌های خاص اضافه می‌شوند؛ بنابراین سایت لینک‌ها تنها زمانی ظاهر می‌شوند که افراد برای وبلاگ یا وب‌سایت Hostiran جستجو می‌کنند و هنگام جستجو برای یک پست وبلاگ نمایش داده نمی‌شوند.


مقاله مرتبط:
نمایش جعبه جستجو در نتایج گوگل


استدلال گوگل آن است که این سایت لینک‌ها دیدگاه عمیق‌تری از یک وب‌سایت را با فهرست کردن مرتبط‌ترین صفحات داخلی ارائه می‌دهند. گوگل به‌طور پیش‌فرض لینک‌ها را از بالاترین نوار ناوبری شما استخراج می‌کند، اما ازآنجایی‌که الگوریتم گوگل محرمانه است، ما هیچ راهی برای دانستن چگونگی انتخاب سایت لینک‌ها نداریم.

توجه داشته باشید که شما نمی‌توانید این لینک‌ها را با اضافه کردن اسکیما (schema) و یا کد ویژه‌ای نمایش دهید. گوگل تصمیم می‌گیرد که کدام وب‌سایت‌ها سزاوار این لینک‌ها هستند و چه زمانی آن‌ها را در صفحه جستجو نشان دهد.

واحد طراحی هاست ایران

تنها کنترلی که شما بر روی سایت لینک‌ها دارید از طریق ابزارهای وب مستر (Webmaster Tools) است. آن‌ها بخشی دارند که شما در آن می‌توانید لینک‌های خاصی را که در لیست قرار می‌گیرند را کاهش رتبه دهید.

بنابراین اگر سایت شما این لینک‌ها را دریافت می‌کند و یکی از آن‌ها واقعاً مناسب نیست، می‌توانید به‌طور دستی پیشنهاد کنید که گوگل آن لینک را حذف کند. بااین‌حال نمی‌توانید انتخاب کنید که کدام لینک باید جایگزین شود.

تجربه ثابت کرده است که گوگل ابتدا اولین لینک‌های ناوبری را انتخاب می‌کند؛ بنابراین اطمینان حاصل کنید که بالاترین نوار ناوبری‌تان شامل تمام دسته‌بندی‌های مهم سایت شما می‌شود.


مقاله مرتبط: مدیریت شهرت از طریق سئو: چگونه صاحب کلیدواژه‌های برند خود در گوگل باشیم؟


به‌غیراز آن، فقط یک سایت معتبر با یک نام تجاری بزرگ ایجاد کنید. در طول زمان گوگل متوجه خواهد شد که باید سایت لینک‌های شما را در زمان مقتضی تولید کند.

Page Jump Links

گوگل Page Jump Links را به بسیاری از نتایج جستجو اضافه کرده ‌است که حاوی کلمات کلیدی در زیر-عنوان‌های پایین‌تر در پست هستند.

اکثر طراحان می‌دانند که عنوان اصلی صفحه برای ایجاد ارتباط، بسیار مهم است؛ اما این Page Jump Links می‌توانند به رتبه صفحات برای محتوای پایین مقاله کمک کنند، حتی اگر کلمات کلیدی در عنوان ظاهر نشوند، فقط به دلیل داشتن یک المان اساسی در صفحه: فهرست مطالب.

جامپ لینک

گوگل هنوز هیچ راهنمای رسمی منتشر نکرده است، ولی با استفاده از مهندسی معکوس سایت‌هایی که این لینک‌ها را دارند، می‌توانیم نحوه کار آن‌ها را یاد بگیریم.

این‌ها فاکتورهای کلیدی هستند که شما باید برای ایجاد لینک‌های پرش داشته باشید:

  • فهرست محتویات با لینک‌های فعال
  • لینک‌های ToC که دارای (anchor text) مربوط به پرس‌وجوهای جستجو هستند.
  • لینک‌های ToC که با سر تیترهای (h2 و h3) صفحه لینک هستند.

توجه داشته باشید که این‌ها بهترین تکنیک‌ها برای دستیابی به لینک‌های پرش هستند و به‌شدت شانس شما را افزایش خواهند داد؛ اما این موضوع همیشه در اختیار گوگل است.

این به آن معنی است که ممکن است شما همه این کارها را انجام دهید و هنوز هم برای برخی از مقالات لینک‌های پرش نداشته باشید؛ و برعکس برخی از سایت‌های معتبر می‌توانند آن‌ها را بدون یک ToC به دست آورند.

همچنین توجه داشته باشید که لینک‌های پرش در بسیاری از اشکال مختلف ایجاد می‌شوند و به نظر می‌رسد که گوگل به‌طور مداوم در حال آزمایش سبک‌های جدید است. مثال بالا از لینک‌های پرش «پایینی» کوچک‌تر استفاده می‌کند، اما همچنین می‌توانید «پرش به» پیوندهایی که به سر تیترهای مرتبط خاص در صفحه هدایت می‌شوند را داشته باشید.

در اینجا نمونه‌ای از کوئری‌های نقد و بازبینی را مشاهده کنید.

jump link

این لینک‌های پرش می‌توانند CTR شما را افزایش دهند به‌طوری‌که اگر زمان داشته باشید ارزش تلاش کردن را دارند.

اما با توجه به محتوای موردنظر، همه صفحات به یک فهرست محتویات نیاز ندارند و همه آن‌ها برای یک جدول مناسب نیستند. این را در هنگام طراحی صفحات خود و سنجیدن آن‌ها بر اساس موقعیت‌های خاص در ذهن داشته باشید.

Featured Snippet

وظیفه گوگل تهیه پاسخ‌هایی با بیش‌ترین دقت ممکن برای پرس‌وجوهای افراد است. Featured Snippets به پاسخ دادن به سؤالات متداول با اسنیپت‌هایی از وب‌سایت‌های مرتبط کمک می‌کند.

شما می‌توانید پاسخ‌های Rich Snippet را در مورد همه‌چیز از «آیا هیدروژن قابل اشتعال است؟» گرفته تا «چه زمانی گوگل تأسیس شد؟» پیدا کنید.

featured-snippet

شما ممکن است به این فکر کنید که چطور می‌توانید محتوا برای snippet های برجسته را بهینه کنید. پاسخ رسمی گوگل بسیار واضح است: شما نمی‌توانید.

اما این تنها به این معنی است که گوگل به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده انتخاب می‌کند که کدام صفحات به پرس‌وجوها پاسخ می‌دهند، نه اینکه شما نمی‌توانید برای ایجاد صفحاتی که به پرس‌وجوها پاسخ می‌دهند، تلاش کنید.

بامطالعه نتایج موجود، شما متوجه چند ترند خواهید شد.

اغلب صفحاتی که snippet های برجسته می‌گیرند، به موضوع مورد سؤال اختصاص داده‌شده‌اند. یکی از موارد متداول برای اسنیپت‌های برجسته آن است که اطلاعات دقیقاً از صفحه‌ای استخراج شوند که آن صفحه منحصراً برای آن عنوان ایجادشده است.

شما اگر برای افراد و یا یافتن اطلاعات بیشتر در گوگل جستجو کنید، برای هردو مورد نتایجی را خواهید یافت. هردو می‌توانند شامل تصاویر و اسنیپت‌هایی که مستقیماً از محتوای صفحه بریده‌شده‌اند، باشند.

site link چیست

شما متوجه خواهید شد که هردوی این صفحات محتوای خاص خود را دارند که پرس و جوی جستجو شده اصلی را پاسخ می‌دهند.

گوگل این اسنیپت‌ها را بر اساس جدول‌ها، لیست‌ها و HTML به‌خوبی ساختاریافته که برای سازمان‌دهی کردن محتوا استفاده می‌شود، استخراج می‌کند. این چیزی است که باعث می‌شود، اطلاعات به‌راحتی استخراج شوند (به‌خصوص اگر به یک سؤال خاص پاسخ دهد).

نوع دیگر محتوا که شما می‌توانید تولید کنید، پاسخ دادن به پرسش‌های «چیست / چرا» است. این‌یک مثال خوب با یک پاسخ نسبتاً کوتاه است.

تجربه کاربری در جستجوی گوگل

این Featured Snippet چند جمله از صفحه ویکی‌پدیا استخراج می‌کند که به این سؤال پاسخ می‌دهد؛ طراح UX چه‌کاری انجام می‌دهد؟ این می‌تواند برای هر شغل، موقعیت و یا حتی یک مفهوم کلی اعمال شود.

پس هیچ راه قطعی برای گرفتن یک Featured Snippet برای سایت شما وجود ندارد. گوگل توضیح نمی‌دهد که چرا آن‌ها سایت‌های خاصی را انتخاب می‌کنند، یا آن‌ها کدام نوع پرس‌وجو را انتخاب می‌کنند.

اما بهترین استراتژی، ایجاد یک فهرست نامرتب و یا جدولی از اطلاعات است که به یک سؤال بسیار خاص پاسخ می‌دهد. اگر شما سؤالی را هدف قرار داده‌اید، بهتر است که در جملاتی پاسخ داده شود و سپس اطمینان حاصل کنید که این جواب را بسیار نزدیک به بالای صفحه قرار دارید.

گوگل محتوای شاخص را مستقیماً از صفحه وب بیرون می‌کشد بنابراین لازم است که شما به سؤال اصلی در پاراگراف‌های اول و دوم پاسخ دهید.

به دست آوردن اسنیپت‌های شاخص دشوار است؛ اما آن‌ها می‌توانند به‌شدت CTR را از نتایج جستجو افزایش دهند و اگر شما بتوانید یکی را به دست آورید، اعتبار سایت شما در ارتباط با آن عنوان را به‌طور چشمگیری افزایش خواهد داد.

Breadcrumbs

اگر شما به‌دقت نتایج جستجو را موردبررسی قرار داده باشید، فهمیده‌اید که گاهی اوقات نوار URL سبزرنگ ممکن است با breadcrumb ها جایگزین شوند.

برخلاف سایر شاخص‌هایی که در این لیست به‌صورت الگوریتمی کنترل می‌شوند، شما می‌توانید کدی بنویسید که به‌صورت دستی به گوگل در مورد breadcrumb هایتان بگویید. همه این‌ها به کد schema برمی‌گردد.

گوگل دستورالعمل‌های خودش را برای breadcrumb schema با یک نشانه‌گذاری مخصوص دارد. اگر شما، آن دستورالعمل‌ها را در زمان اضافه کردن breadcrumbs به سایت خود به‌دقت دنبال کنید، به‌احتمال زیاد می‌توانید breadcrumbs را به دست آورید.

نمونه زیر یک اسنیپت از مثال خوب است.

breadcrumbs

Breadcrumb ها به نظر می‌رسند که خیلی خوب هستند و به‌سادگی قابل پیاده‌سازی هستند، اما آیا برای SEO، ارزش واقعی وجود دارد؟ تاکنون هیچ مدرکی به‌جز بیشتر نگه‌داشتن بازدیدکنندگان در سایت با استفاده از کلیک‌های تشویق‌کننده از طریق لینک‌های breadcrumb وجود ندارد.

اغلب، این‌ها به فروشگاه‌های الکترونیکی کمک می‌کنند که دارای ده‌ها دسته‌بندی جزئی هستند، Wayfair یک نمونه عالی است. بااین‌حال، اگر شما با اضافه کردن breadcrumbs امید دارید که به رتبه بالاتر برسید، ممکن است ناامید شوید.


مقاله مرتبط: Breadcrumb چیست؟


نمی‌توان گفت که breadcrumbs به شما در رتبه‌بندی بالاتر کمک نمی‌کند؛ اما همان‌طور که به نظر می‌رسد، گوگل URL سبز را با متن breadcrumb سبز جایگزین می‌کند. این ممکن است کمی بیشتر جلب‌توجه کند، اما احتمالاً زیاد نیست.

بزرگ‌ترین مزیت، یک تجربه کاربر بهتر با دسته‌بندی‌های واضح‌تر و یک ساختار لینک گذاری شده داخلی قوی‌تر است.

ریچ اینفو کارت‌‌ها (Rich Info Cards)

درنهایت اجازه دهید ریچ کارت‌ها را پوشش دهیم که شاخص‌هایی یا جزئیات بیشتر برای ایجاد کردن هستند. آن‌ها می‌توانند در رنج گسترده‌ای از دستورالعمل‌های غذایی تا نقد و بازبینی‌های محصول تا لیستی از آیتم‌ها و یا جداول تشابه با اطلاعاتی که مربوط به پرس‌وجوهای خاص هستند، باشند.

ریچ کارت‌ها به پرس‌وجوهایی محدود می‌شوند که می‌توانند با انواع خاصی از محتوا پاسخ داده شوند. گوگل به‌طور مداوم الگوریتم خود را تغییر می‌دهد، بنابراین گفتن اینکه کدام پست برای گرفتن ریچ کارت‌ها بهترین کار را می‌کنند دشوار است.

اما همان‌طور که شما در حال جستجو هستید باید چشم از این کارت‌ها برندارید تا ایده‌هایی را برای کاری که می‌توانید انجام دهید، کسب کنید.

به‌عنوان‌مثال، همه وب‌سایت‌های دستور پخت غذایی معمولاً ریچ کارت‌هایی برای بهترین دستورالعمل خود دارند. حتی بسیاری از آن‌ها snippets برجسته را این‌گونه می‌گیرند:

جستجوی گوگل

اما اخیراً گوگل ریچ کارت‌هایی برای بسیاری از ویژگی‌های دیگر مانند اخبار فوری اضافه کرد.

بهترین راه برای قرار گرفتن در لیست به‌عنوان یک کارت خبری این است که سایت خود را به‌عنوان یک ناشر اخبار گوگل اضافه کنید؛ اما باید هشدار داد که پذیرفته شدن دشوار است. شما باید یک وبلاگ راه‌اندازی کنید که به‌طور مرتب به‌روز می‌شود و اخبار فوری را پوشش می‌دهد.

و همین اواخر گوگل شروع به لیست کردن توئیت‌ها از حساب‌های تأییدشده درزمانی که شما به دنبال یک فرد یا یک نام تجاری می‌گردید، کرده است.

این موضوع ثابت می‌کند که گوگل به‌طور مداوم الگوریتم‌های کارت خود را جابجا می‌کند (از این مضمون استفاده می‌کند) تا نتایجی مفید ارائه دهد که به کاربران کمک می‌کند.

rich cards چیست؟

متأسفانه ریچ کارت‌ها بازمان می‌آیند و انواع مختلفی از آن‌ها وجود دارند. Featured Snippets که ما قبلاً آن را پوشش داده‌ایم، نمونه‌ای از یک ریچ کارت است.

پس چه‌کاری می‌توانید انجام دهید که این ریچ کارت‌ها را تضمین کند؟ درنهایت، محتوای سایت را فقط با schema بهینه کنید و محتوای عالی بنویسید. گوگل در طول زمان متوجه خواهد شد و امیدوارانه از سایت شما در نتایج جستجوی مرتبط استفاده خواهد کرد.

اما برای یادگیری بیشتر در مورد اینکه کدام نوع مقاله می‌توانید مقدمه دستورالعمل‌های توسعه‌دهنده گوگل را مطالعه کنید.

نتیجه‌گیری

داده‌های ساختار یافته (Structured data) ابزار قدرتمند و بهترین روش برای این است که گوگل تلاش زیاد شما را موردتوجه قرار دهد. داده‌های ساختار یافته می‌توانند شامل اسکیما برای Breadcrumbs، بازبینی‌های محصول و منابع پیچیده‌تری مانند دستورالعمل‌ها باشند.

همه‌چیزهای دیگر مثل سایت لینک‌ها، Page Jump Links و Featured Snippet را نمی‌توان تضمین کرد. تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که محتوایی عالی که به‌خوبی ساختاریافته است، بنویسید تا گوگل به‌آسانی بتواند سایت شما را بیابد و به سایت شما به‌عنوان یک مرجع موثق اعتماد ‌کند.

ابزار بهینه سازی وب هاست ایران