مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » جعبه پاسخ گوگل ، تهدید یا فرصت؟
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه

جعبه پاسخ گوگل ، تهدید یا فرصت؟

ما به‌شدت به گوگل وابسته هستیم و آن‌ها هرروز تغییراتی در الگوریتم‌های خود ایجاد می‌کنند که روی رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها تاثیر بسزایی می‌گذارد؛ اما تصمیمات اخیر آن‌ها سئو را سخت‌تر کرده است.

در این مقاله، ما به بررسی تغییرات اخیر گوگل و فرصت های استفاده از جعبه پاسخ گوگل می‌پردازیم.

در ۲۰ سال اخیر که گوگل وجود داشته، هرماه یا حداقل به صورت فصلی تغییر کرده است و نه‌تنها جستجوهای بیشتر، بلکه از زمان مشابه در سال قبل، ترافیک ارگانیک بیشتری ارسال کرده و این روند تصاعدی را ادامه داده است. همیشه فرصت‌های زیادی در جستجوهای گوگل برای سئو وجود داشت تا اینکه تغییرات جدید را ایجاد کرد. البته این تغییرات به معنای کاهش حجم سهم بازار یا جستجوی کمتر گوگل نیست، بلکه به این دلیل است که گوگل در حال سخت‌تر کردن سئو است.

تغییرات الگوریتم گوگل

جعبه پاسخ گوگل

وقتی کاربر سوالی را جستجو می‌کند، گوگل نه‌فقط اسنیپت‌های ویژه که می‌تواند برای شما یک کلیک کسب کند، بلکه یک باکس نشان می‌دهد که پاسخ واقعی سوال جستجوگر را می‌دهد که مستقیما از خود گوگل می‌آید. یا نتایجی کارت مانند را نشان می‌دهد که لیست همه‌چیزهایی است که آن شخص ممکن است در ذهنش داشته باشد.

گوگل به‌تدریج وارد فضاهای تجاری تهاجمی بیشتری می‌شود مانند آگهی‌های استخدام، پروازها، محصولات، همه آن جستجوهایی که قبلا فرصت سئو محسوب می‌شد، حالا بسیار کمتر است. اگر شما صاحب آژآنس مسافرتی هستید، اگر بدانید که چه اتفاقاتی در جستجوها به‌ویژه برای هتل‌ها و پروازها در حال انجام است شگفت‌زده می‌شوید: گوگل در واقع به جستجوگر می‌گوید که لازم نیست در چند سایت به دنبال پاسخ باشید؛ چراکه گوگل همه جواب‌ها را در این باکس آماده کرده است!


مقاله مرتبط: نمایش جعبه جستجو در نتایج گوگل


همچنین برای اولین بار دیده‌شده که یک کاهش فصلی در جمع organic clicks ارسالی اتفاق افتاده که بین ماه‌های اوت و نوامبر ۲۰۱۷ بوده است. البته این کاهش به لطف پلتفرم Jumpshot شناسایی شد. این کاهش، حداقل در ایالات‌متحده اتفاق افتاده اما در مورد کشورهای دیگر فعلا چیزی اعلام نشده است. از آنجایی که این موضوع تابه‌حال اتفاق نیفتاده بود، بسیار نگران‌کننده است. تعداد کلیک‌ها کمتر از قبل شدند، نه خیلی کمتر، اما یک تا دو درصد کمتر شدند اما همین کاهش کم نیز نگران‌کننده است. البته هنوز در مقایسه با سال ۲۰۱۳، کلیک‌های بیشتری در سال ۲۰۱۸ وجود داشته است.

SERPs zero-result جدید!

بدون‌شک این پدیده برای اولین بار است که این موضوع مشاهده می‌شود. البته گوگل بلافاصله پس از اولین اجرا، آن‌ را کنسل کرد.  البته هنوز هم جعبه پاسخ گوگل نمایش داده می‌شود ولی سایر نتایج نیز در پایین آن قرار دارند. برای نمونه، اگر شما واژه time in London جستجو می‌کردید، جز یک باکس کوچک که ساعت در آن نوشته‌شده و چند آگهی تبلیغاتی AdWords، گوگل هیچ نتیجه‌ای نشان داده نمی‌شد! بنابراین نتیجه، دیگر چیزی برای سئوکار باقی نمی‌ماند که بهینه‌سازی کند!

SERPs local

همه نیازها به یک وب‌سایت را از بین می‌برند! نتایج محلی هم به صورت تهاجمی هماهنگ شده‌اند تا دیگر هرگز نیازی به کلیک روی لینک وب‌سایت نداشته باشید. در واقع گوگل پیدا کردن وب‌سایت روی نتایج محلی موبایل و دسکتاپ را سخت‌تر و سخت‌تر کرده است؛ مثلا اگر در جستجوی رستوران تایلندی هستید، اگر بخواهید که وب‌سایت رستوران دلخواه خود را بازدید کنید کار بسیار سختی خواهد بود ، در مقابل اطلاعات رستوران را فقط در Google’s local pack مشاهده کنید! گوگل اطلاعات را مستقیما در نتایج نشان می‌دهد و سیاست خود درباره وب‌سایت‌ها را تهاجمی‌تر می‌کند.

راه‌حل‌های ممکن برای کارشناسان سئو و بازاریاب‌ها

در نتیجه همه این اتفاقات، دیگر وقت آن است که بازاریاب‌های موتورهای جستجو، واقعا به مسائل مهمی فکر کنند: شما چه‌کار باید کنید وقتی گوگل این فرصت‌ها را از شما می‌گیرد چه کار باید کرد؟ چگونه می‌توانید رقابت کنید و برای مشتری‌ها و شرکت‌های خود ارزش ایجاد کنید؟

سه مسیر احتمالی وجود دارند که می‌توانید دنبال کنید:

۱-در ایجاد تقاضا برای برند خود + محصول برند خود، سرمایه‌گذاری کنید تا کاهش در سایر جستجوها را جبران کنید

مورد اول که تاثیر زیادی دارد، سرمایه‌گذاری روی ایجاد تقاضا است، به‌جای اینکه فقط در پاسخ به تقاضای مشتریان، خدمات ارائه بدهید؛ این افزایش تقاضا را هم برای برند و هم برای محصول برند شده خود انجام دهید. آیا این تکنیک جواب خواهد داد؟ با یک مثال بررسی می‌کنیم: اگر کلمه «ابزار سئو» را جستجو کنید، چه نتیجه‌ای خواهید دید؟ یک لیست از نتایج گوگل را می‌بینید که بیشتر، مقاله‌هایی هستند که بهترین ابزارهای سئو را معرفی می‌کنند.


مقاله مرتبط: راهنمای جامع استفاده از ابزار بهینه‌ سازی وب‌ سایت هاست ایران


در واقع، گوگل در بالای صفحه، برندهای متفاوت ابزارهای سئو را نشان می‌دهد. در اینجا سامانه ابزار های بهینه سازی وب سایت هاست ایران رتبه اول نیست.

اما اگر کسی «ابزار هاست ایران» را جستجو کند، حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد؟ سامانه بهینه سازی وب سایت هاست ایران در بالای نتایج ظاهر می‌شود! این یعنی: شما می‌توانید آن باکس را تصرف کنید؛ که می‌توانید در رتبه‌بندی آن قرار بگیرید. گوگل نمی‌تواند حق شما برای رتبه‌بندی نام برند خودتان را از شما بگیرد. در واقع، گوگل این را می‌داند. از ‌نظر جستجو، گوگل مجبور است وب‌سایتی را که کاربر می‌خواهد،  پیش از همه نتایج هم به او بدهد.

پس اگر شما بتوانید برای کلمه «ابزار هاست ایران» بیشتر از «ابزار سئو» تقاضا ایجاد کنید، راه حل را پیداکرده‌اید. می‌توانید این کار را از طریق محتوای خود، از طریق شبکه‌های اجتماعی و از طریق بازاریابی ایمیلی و یا حتی از طریق جستجو انجام دهید! به‌جای بهینه کردن عباراتی که نام برند در آن‌ها نیست، بر روی نام برند خود کار کنید و برای برند خود تقاضا ایجاد کنید.

۲-پلتفرم‌های دیگر را هم بهینه‌سازی کنید

بهیمه سازی شبکه اجتماعی

مورد دوم، بهینه‌سازی در پلتفرم‌های دیگر است. YouTube و Google Images تقریبا مسئول نصف حجم ترافیک جستجوهای وب هستند. پس در این دو پلتفرم، ترافیک اضافه زیادی وجود دارد که می‌توانید آن را بهینه‌سازی کنید. در واقع تصاویر گوگل، کمتر تهاجمی شده است. در حال حاضر، گوگل لینک «view image directly» را برداشته بنابراین کاربران بیشتری از راه Google Images می‌توانند وب‌سایت شما را بازدید کنند. روشن است که یوتیوب بهترین مکان برای ساخت وابستگی به برند، بالا بردن سطح آگاهی از برند است. ایجاد تقاضا با قرار دادن محتوای خود در مقابل چشم مردم حاصل می‌شود. پس Google Images و یوتیوب دو مورد از بهترین پلتفرم‌ها برای این کار هستند.

هنوز هم مقدار زیادی ترافیک روی وب اجتماعی مثل LinkedIn،Facebook ،Twitter ، Pinterest،Instagram  …وجود دارد. این شبکه‌های اجتماعی مکان‌هایی هستند که شما می‌توانید تلاش‌های بهینه سازی خود را انجام داده و محتوای خود را عرضه کنید و در عوض برای وب‌سایت خود ترافیک کسب کنید.

۳-محتوایی را بهینه‌سازی کنید، که گوگل نشان می‌دهد

جستجوی محلی

اگر در مکانی هستید که فکر می‌کنید که گوگل توان وب‌سایت شما برای کسب کلیک‌هایی که قبلا از جستجوهای محلی گوگل کسب می‌کرد، گرفته است، به Google My Business بروید، بهینه‌سازی کنید و اطلاعات را طوری فراهم کنید که اشخاصی که آن اطلاعات را جستجو می‌کنند، جواب خود را از نتایج گوگل بگیرند. البته آن‌ها وب‌سایت شما را بازدید نخواهند کرد، اما هنوز هم کسب‌وکار شما را پیدا می‌کنند؛ زیرا شما محتوا را طوری بهینه‌سازی کرده‌اید که گوگل آن را از طریق گوگل مای بیزینس نشان می‌دهد که باعث می‌شود جستجوگران با شما تماس بگیرند. گاهی اوقات این نکته در رقابت‌های سئو گم می‌شود. شما آنقدر سخت درگیر کسب کلیک برای وب‌سایت خود هستید که فراموش می‌کنید که بسیاری از جستجوها در خود SERPs تمام می‌شود پس می‌توانید آن را بهینه‌سازی کنید.

نتایج جستجو

در جستجویی zero-results، گوگل هنوز تمایل دارد که AdWords را نشان دهد که یعنی اگر شما مشتری هدف را داشته باشید، می‌توانید از Remarketing lists for search ads یا (RLSA) استفاده کنید. همچنین می‌توانید آگهی‌های تبلیغاتی بخرید و هنوز هم آن‌ها را بهینه‌سازی کنید. حتی می‌توانید تلاش کنید تا مقداری از دیتا را که ممکن است در SERPs zero-results نشان داده شود، باز پس بگیرید. کسی هنوز نمی‌داند بعد از اینکه گوگل zero-results را دوباره اجرا کند،  نتیجه آن چه خواهد شد، اما این موضوع در آینده مشخص خواهد شد.


مقاله مرتبط: Google AdWords چیست؟ تبلیغات گوگل چگونه کار می کند؟


پاسخ‌ها

برای پاسخ‌هایی که گوگل ارائه می‌دهد، چه صوتی یا بصری، می‌توان آن‌ها را در نمایش جعبه جستجو در نتایج گوگل یا featured snippet گردآوری و تنظیم کرد یا از طریق لیست کارت و یا از طریق باکس‌های پاسخ، این کار را انجام داد. شما دوباره شانس تاثیرگذاری دارید، شاید حتی شانس کنترل که تعیین کنید گوگل چه چیزی را در پاسخ‌های خود نشان دهد، حتی زمانی که جستجو در خود SERPs تمام می‌شود.

کلام آخر

گوگل پاسخ جستجوگران را در بالای صفحه نتایج به‌صورت مستقیم خواهد داد تا کاربر مجبور نباشد روی لینک وب‌سایت‌ها کلیک کند! برای حفظ رتبه‌ در لیست نتایج جستجو، باید برای نام برند خود تقاضا ایجاد کنید، از یوتیوب، Google Images، شبکه‌های اجتماعی و Google My Business بیشتر استفاده کنید، تبلیغات پولی بخرید و از همه مهم‌تر، محتوای باکیفیت تولید کنید!

تغییرات ایجاد شده نگران‌کننده هستند اما برای هر مشکلی، همیشه یک راه حل وجود دارد و سئو کاران حرفه ای این را در طول سال‌های زیاد فعالیت خود با موفقیت‌های پی‌درپی، ثابت کرده‌اند.

منبع moz.com
ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه