مجله خبری هاست ایران » شبکه » هنگام نارضایتی از هاست چه باید کرد؟
دیتا سنتر شبکه میزبانی وب

هنگام نارضایتی از هاست چه باید کرد؟

هنگام نارضایتی از هاست چه باید کرد؟

تصور کنید که سال‌ها پیش وب‌سایتی برای خود راه‌اندازی کرده و با شرکت هاستینگ ارزان قیمت که البته همه نیازهای آن زمان شما را برآورده می‌کرده، قرارداد همکاری منعقد کرده‌اید. این همکاری مدتی بدون مشکل پیش می‌رود و هیچ نارضایتی از هاست وجود ندارد.

برای مثال این شرکت هاستینگ کنترل پنل مناسبی در اختیارتان قرار داده است که می‌توانید در آن به همه موارد موردنیازتان دسترسی پیدا کنید. علاوه‌بر این زمان داون تایم وب‌سایت هم واقعاً کم است و نرخ بارگذاری عمدتاً به خاطر کدهای برنامه‌نویسی خودتان پایین بوده است. تا اینجا هیچ مشکلی مطرح نیست و خدمات میزبانی وب شرکت ارزان، اما مناسب بوده‌ تا اینکه سرانجام مشکلات اصلی خودشان را به نمایش گذاشتند.

تصور کنید یک روز شروع به تبلیغات کرده و پستی را روی وب‌سایت خود به اشتراک گذاشته‌اید و به‌یک‌باره همه‌چیز به هم می‌ریزد. متوجه می‌شوید که بار ترافیک ورودی برای پلن میزبانی‌تان بیش‌ازحد زیاد است و باید تغییرات و تنظیماتی تازه در این بخش اعمال کنید. در همین مرحله است که متوجه می‌شوید هزینه دریافت تنظیمات تازه و بسته‌های میزبانی بزرگ‌تر برایتان گران تمام می‌شود و باید بودجه بیشتری را به این خدمات مهم اختصاص دهید. در این شرایط حتی ممکن است مجبور شوید خدمات دهنده میزبانی وب را تغییر دهید.

تغییر شرکت هاستینگ

در اغلب موارد شما وادار به تغییر شرکت هاستینگ می‌شوید؛ چراکه قادر نیستید بودجه بیشتری را به میزبانی وب اختصاص دهید. حالا تصور کنید که می‌خواهید خدمات دهنده میزبانی دیگری را برگزینید و این بار به‌جای قیمت پایین به سابقه و ثبات خدمات به‌عنوان معیارهای اصلی انتخاب نگاه می‌کنید.


مقاله مرتبط: ۱۰ عامل مهم در انتخاب شرکت میزبانی وب


هرچند همان‌طور که همه ما می‌دانیم، سابقه و شهرت تنها حرف هستند و شاید در عمل متفاوت باشند. سرانجام ممکن است میزبانی را با سابقه درخشان انتخاب کنید. همین سابقه درخشان آن‌ها باعث می‌شود سطح انتظارات شما از خدماتشان بالاتر برود؛ حتی اگر خدماتی که ارائه می‌دهند بسیار خوب باشند هم شما همچنان انتظار دارید بهتر از آن را دریافت کنید.

ابتدای راه مشکلات

ابتدای راه مشکلات هاست

هرچه مشکلات بیشتری در ادامه همکاری با این میزبان پرآوازه به وجود آید، متوجه می‌شوید که احتمالاً در تلاش برای حفظ شهرتشان در حال تقلا کردن هستند. حالا در این شرایط دیگر می‌دانید که برخی مواقع میزبان‌ها هم با مشکل مواجه می‌شوند و درنتیجه مشتریانشان هم به شکل‌های مختلف متضرر خواهند شد.

این مشکلات مختلف می‌توانند زمان کند بارگذاری، داون تایم غیرمنتظره و متناوب، خطرات تازه امنیتی و… باشند. هرچه این مشکلات بیشتر باشند و به‌کرات تکرار شوند، شما هم بیشتر به پایان دادن همکاری با این میزبان می‌اندیشید.


مقاله مرتبط: راهنمای انتخاب شرکت هاستینگ مناسب


این روزها که خدمات مشتریان به موضوعی داغ و جدی در دنیای کسب‌وکار تبدیل‌شده است و اغلب برندها قصد دارند خود را در این زمینه تقویت کنند، اصلاً از میزبانی باسابقه و شهرت زیاد انتظار نمی‌رود که درباره خدمات مشتریان قوی به شما دروغ گفته باشد.

یکی از اشتباه‌های این شرکت‌ها درواقع تلاش آن‌ها برای مقصر دانستن مشتری و مرتبط کردن مشکلات به سمت مشتریان است. این موضوع نه‌تنها آوازه میزبان را از دید مشتریان بزرگ به خطر می‌اندازد، بلکه باعث می‌شود رتبه این میزبان به قعر رتبه‌بندی بهترین خدمات دهندگان سقوط کند. در این صورت مشتریان میزبان هم آن را ترک می‌کنند و به دنبال جایگزین بهتری می‌گردند.

اعلام قطع همکاری

زمانی که قرار است همکاری‌تان را با میزبان فعلی قطع کنید، کاملاً متوجه ضرورت این امر خواهید شد. ممکن است در ابتدا تمایلی نداشته باشید این موضوع را جدی بگیرید و حتی تلاش کنید خودتان را گول بزنید که سرانجام روزی اوضاع بهبود می‌یابد و دوباره به شرایط مناسب و پایدار قبلی بازخواهید گشت. کاملاً شما را درک می‌کنیم؛ روند انتخاب و البته تغییر خدمات میزبانی واقعاً دشوار است.

اما زمانی که سرانجام از مرحله انکار عبور کردید و واقعاً پذیرفتید که این همکاری باید پایان پذیرد، موارد مهمی در انتخاب میزبان جایگزین وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید گذر به خدمات دهنده بعدی را برای خودتان تسهیل کنید.

نیازهایتان را مشخص کنید

نیازهایتان را مشخص کنید

بهتر است ابتدا همه نیازمندی‌های خود را از خدمات میزبانی فهرست کنید. این فهرست می‌تواند به شما نشان دهد که تمایل دارید در چه مسیری حرکت کنید. اگر به‌خوبی متوجه نیازهایتان نباشید، حرکت در این مسیر برایتان دشوار خواهد شد.

اولویت‌های شما درزمینهٔ میزبانی کدام هستند؟

ابتدا سؤال‌های ابتدایی و اساسی را از خودتان بپرسید:

  • کدام برایتان مهم‌تر است؛ سرعت یا ثبات؟
  • آیا قیمت خدمات معیار تعیین‌کننده‌ شما به شمار می‌رود یا اعتبار و اطمینان اهمیت بیشتری دارد؟
  • آیا فکر می‌کنید باید از برخی معیارهایتان چشم‌پوشی کنید تا دیگری را به دست آورید؟

مقاله مرتبط: ثبت دامنه و انتخاب هاست مناسب [اینفوگرافیک]


در مرحله بعدی بیشتر روی پرسش‌ها متمرکز شوید و سؤال‌هایی مبتنی بر موقعیت و شرایط درباره میزبان فعلی مطرح کنید. برای مثال چرا قصد دارید با میزبان فعلیتان قطع همکاری کنید؟ کدام نیاز شما در این همکاری برآورده نمی‌شود؟ آیا درباره مشکلاتی که دارند یا برایتان پیش آورده‌اند با شما صادق هستند؟ اگر پاسختان بله است، آیا به آن‌ها زمان کافی برای رفع این مشکلات داده‌اید؟

مشاوره بگیرید

مشاوره بگیرید

وقتی پرسش‌های ضروری و اساسی را درباره میزبان فعلی و نیازمندی‌ها از خودتان پرسیدید، بهتر است از دیگران و صاحب‌نظران هم مشاوره بگیرید. با دیگر افراد دراین‌باره صحبت کنید و ببینید آن‌ها کدام میزبان‌ها را با چه توانمندی‌هایی به شما پیشنهاد می‌کنند. در غیر این صورت ممکن است دوباره دچار اشتباه شوید و میزبانی را مشابه میزبان نامناسب قبلی برگزینید.

تحقیق کنید و نظرات مشتریان را درباره خدمات میزبان‌های متفاوت بخوانید. همچنین می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی به جستجو بپردازید و ببینید کاربران درباره این میزبان‌ها چه نظری دارند. همین روش تحقیق در شبکه‌های اجتماعی درباره میزبان فعلی هم مفید است و می‌توانید بررسی کنید که آیا درباره مشکلاتی که دارد با شما صادق بوده است یا خیر.

برای مشاهده قیمت‌ها و شرایط مربوط به سرور اختصاصی، خدمات میزبانی وب و همچنین انتقال سایت خود به دیتاسنتر هاست ایران بر روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با واحد فروش میزبانی وب به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۰ تماس حاصل فرمایید.

اطلاعات بیشتر

اگر میزبان‌ها را در توییتر و فیس‌بوک دنبال کنید، قادر خواهید بود نظر دیگر کاربران را هم درباره آن‌ها ببینید و بررسی کنید. اگر متوجه شوید که سایرین هم با مشکلاتی مشابه مشکلات شما دست‌وپنجه نرم می‌کنند، دیگر تقریباً مطمئن می‌شوید که منشأ مشکلات نه از سوی شما بلکه متوجه خدمات دهنده میزبانی است. اغلب ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی انکار می‌کنند که مشکلات از طرف آن‌هاست و مشاهده کاربران و مشتریانی که از مشکلات مشابه رنج می‌برند می‌تواند کمک کند که به آن‌ها ثابت کنید مشکل از سوی شما نیست. از قدرت دنیای اینترنت بهره بگیرید و میزبانی موفق و مناسب برای وب‌سایت خود پیدا کنید.

برنامه‌ریزی کنید

این مرحله کاملاً درباره برنامه‌ریزی است و بر اهمیت آن تأکید می‌کند. در روند تغییر خدمات دهنده میزبانی وب، باید موارد متعددی را در نظر بگیرید و اگر در این مرحله مراقب نباشید، این تغییر ممکن است باعث ایجاد داون تایم در وب‌سایتتان شود. پس همان‌طور که در عنوان هم اشاره کردیم، باید برنامه‌ریزی کنید. شاید این روند برنامه‌ریزی مستلزم تکرار و برنامه‌ریزی‌های متوالی و دائمی باشد. تنها با برنامه‌ریزی صحیح می‌توانید مطمئن شوید که در روند تغییر میزبان با مشکل داون تایم مواجه نمی‌شوید. بدین ترتیب کاربران وب‌سایتتان هم راضی خواهند بود.

اطمینان حاصل کنید که تنظیمات بکاپ هم مرتب‌شده است و آن‌ها را برای شرایطی که ممکن است مشکلی در روند انتقال میزبانی به وجود آید، آماده کنید. اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، روند انتقال میزبان به‌خوبی اجرا می‌شود اما همیشه باید برای بروز مشکلات احتمالی در این مرحله آماده‌باشید. اگر پایگاه داده‌هایتان با مشکل مواجه شود و بکاپ نداشته باشید، قطعاً با دردسر تازه‌ای مواجه خواهید شد.

دلیل ترک را به آن‌ها بگویید

دلایل تغییر هاست

بهتر است میزبان فعلی را تا زمان انتقال به میزبان تازه از ترک همکاری مطلع نکنید؛ اما به‌محض آنکه این روند انتقال با موفقیت انجام شد و شما هم همکاری‌تان را لغو کردید حتماً به آن‌ها توضیح دهید که به چه علت تمایل نداشتید دیگر با آن‌ها همکاری کنید. آن‌ها را متوجه این امر کنید که مشکلات خدماتشان باعث شده است برخی مشتریانتان را از دست بدهید.

علاوه بر این می‌توانید جوامع آنلاین و آفلاین را هم از این موضوع مطلع سازید و نظرتان را درباره میزبان قبلی بروز دهید. نظرتان را تنها برای خودتان نگه ندارید تا دیگران هم از هشدار سازنده شما مطلع شوند و تصمیمات مناسبی برای خود اخذ کنند. اگر میزبانی وجود دارد که با مشکل زمان طولانی در بارگذاری صفحه روی سرورهای VPS خود مواجه است و نه‌تنها قدمی برای رفع آن برنمی‌دارد بلکه آن را انکار هم می‌کند، باید دیگران را دراین‌باره مطلع کنید. آگاه کردن دیگران می‌تواند باعث شود میزبان‌ها به خودشان بیایند و مشکلاتشان را سرانجام جدی بگیرند.

نتیجه‌گیری

وقتی خدمات میزبانی برایتان مشکلاتی به وجود می‌آورد، لازم است بهترین تصمیم را برای وب‌سایتتان اخذ کنید و در صورت لزوم یک میزبان بهتر برگزینید. نیازهایتان را از خدمات میزبانی تعیین کنید و در جهت پاسخگویی به آن‌ها قدم بردارید.

اجازه ندهید مشکلات ارائه‌دهنده خدمات میزبانی باعث شود وب‌سایتتان بازدیدکنندگان خود را از دست دهد.

منبع hongkiat.com

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه