مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » از تفاوت های نسل X و نسل Y به نفع سازمان خود استفاده کنید

پربازدید‌ترین‌های ماه

کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

از تفاوت های نسل X و نسل Y به نفع سازمان خود استفاده کنید

نسل X و نسل Y

حضور افراد با سنین مختلف در یک سازمان امری طبیعی است. شما هیچ‌وقت نمی‌توانید افرادی شبیه به هم را در یک سازمان داشته باشید. افراد با ویژگی‌های مختلف در هر زمان می‌توانند در قسمتی از کار شما مفید واقع شوند. این هنر مدیریت رئیس سازمان است که چطور از این تفاوت‌ها به نفع سازمان استفاده کند. در این مقاله می‎گوییم که چگونه با تفاوت‌ نسل ها در محیط کار کنار بیاییم و آن را مدیریت کنیم.

امروزه در سازمانهای تجاری، رئیس سازمان مثل یک رهبر ارکستر عمل می‌کند. چرا که وظیفه یک رهبر ارکستر مدیریت زمان بوده و اینکه هر موزیسین نت‌های خود را به درستی اجرا کند، همچنین وظیفه رئیس یک سازمان این است که از مهارت‌ها و توانایی‌های کارکنانش در زمان‌ صحیح، جهت تحقق اهداف سازمان استفاده کند.


مقاله مرتبط: مدیریت نسل ها در محل کار [اینفوگرافیک]


یکی از مسئولیت‌های بزرگ هر کارمند این است که بتواند در محیط کار بهترین خودش را نشان داده تا در بین همکاران برجسته شود.

تفاوت‌هایی بین نیروهای کار وجود داشته و این وظیفه رئیس است که بتواند این تفاوت‌ها را با یکدیگر سازگار کند.

یکی از این تفاوت‌ها شکاف بین نسل‌هاست. در یک سازمان بزرگ حضور کارکنان در سنین متفاوت امری طبیعی است، حالا ببینم که چطور می‌شود از تفاوت میان نسل X و نسل Y به نفع سازمان استفاده کرد.

کلیشه‌ها را مدیریت کنید

یک سری ویژگی‌ها درباره افراد در نسل‌های مختلف در ذهن افراد جامعه بصورت کلیشه در آمده است.

مثلا تکنولوژی برای نسل X  (متولدین ۱۹۶۳ میلادی  تا ۱۹۸۰ میلادی) آزاردهنده است و از استفاده آن اجتناب می‌کنند. این در حالی است در نسل Y (نسل هزاره – متولدین ۱۹۸۰ میلادی تا ۲۰۰۰ میلادی ) استفاده از این ابزار به شدت رایج است و این یکی از چندین کلیشه رایج بین این دو نسل است. در حالی که تفکر هر دو نسل درباره تکنولوژی اشتباه است.


مقاله مرتبط: شما در کدام طبقه بندی نسل ها قرار می گیرید؟


بنظر می‎رسد یک رئیس برای مدیریت هرچه بهتر کارمندانش، ابتدا باید پیش‌فرض‌های ذهنی‌ای که درباره این دو نسل دارد را کنار بگذارد. بجای اینکه یک سری صفات خاص را به همه افراد یک نسل نسبت دهیم، ابتدا باید سعی کنید که هر شخص را بصورت انفرادی بررسی کنید.

اول از همه باید تعصبات و کلیشه‌ها را از ذهن خود پاک کرده و پیش زمینه‌های ذهنی خود را  نسبت به کارکنان‌تان فراموش کنید.

وظیفه یک رئیس در اینجا این است که از مشارکت بین این همه افراد با مشخصات متنوع حمایت کرده و اجازه ندهد به فرد و یا عده‌ای برچسب زده شود.

به کارمندان وظایف متقابل اختصاص دهید

یک جمله معروف است که می‌گوید: شما تنها زمانی افراد را می‌شناسید که با آنها کار و یا زندگی کرده باشید.

مسلما شما نمی‌توانید کارمندانتان را مجبور کرده که همانند سابق عمل کنند، ( این کار می‌تواند مضحک و حتی وحشتناک باشد) در مقابل شما می‌توانید از قدرت مدیریت خود استفاده کرده و کارمندانتان را به گونه‌ای سازماندهی کنید که با هم همکاری کنند.

بجای اینکه یک روال نامه‌نگاری راه انداخته و یا از ایمیل‌های خشک و رسمی برای ارتباط بین همکاری استفاده کنید، از کارکنانتان بخواهید که با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بعنوان یک راه بهتر می‌توانید وظایفی را که برای هر دو گروه سنی جذاب است به ایشان محول کنید که با همکاری یکدیگر آنها را انجام دهند.

برای کارمندانتان فرصت یادگیری ایجاد کنید

فرصت یادگیری

یکی از کارهای مهمی که می‌توان برای هماهنگ کردن کارمندان از نسل‌های متفاوت انجام داد این است که اجازه دهیم کارمندان با هم تعامل داشته و از یکدیگر چیزی یاد بگیرند.

وقتی فردی به ما چیزی را آموزش می‌دهد بصورت ناخودآگاه یک احساس احترام نسبت به آن فرد در ما بوجود می‌آید. حتی ممکن است احساس دین کرده و در فکر جبران این لطف باشیم.

کار کردن در یک خط کاری مشابه، فرصت روبرو شدن نسل‌های مختلف را فراهم کرده و درهای همکاری را برای نسل‌های مختلف باز می‌کند.

برای کارهایی که با آخرین تکنولوژی‎ها سروکار دارد شما می‌توانید کارمندانی از نسل X  را پیشنهاد کنید، این افراد می‌توانند راهنمایی‌های لازم را از تکنسین‌های نسل Y دریافت کنند.  می‌توانید پروژه‌های دانش‌های بنیان را به کارمندانی از نسل هزاره سپرده و از کارمندان با تجربه نسلX  بخواهید که به ایشان کمک کنند.

سبک مدیریت سفارشی

نسل X و Y هرکدام در مواجه با رویدادهای متفاوتی رشد کرده‌اند و مسائلی که با آنها روبرو بوده‌اند نیز ارزش‌ای حرفه‌ای شان را شکل داده است.

خب حالا که ارزش‌هایشان متفاوت و درکشان از زندگی حرفه‌ای متفاوت است، چرا باید سبک مدیریتی مورد استفاده در آنها یکسان باشد؟

برای اینکه نیروی کار خلاق‌تری داشته باشیم، یک رئیس باید شیوه مدیریت خود را با توجه به ارزش‌ها و خصوصیات هر گروه مشخص کرده و پس از آن  به هر یک از کارکنان  به صورت  فردی بپردازد.


مقاله مرتبط: ۸ دلیل قانع‌کننده برای کارآمدی نسل جوان


به عنوان مثال خانم ها و آقایان مایل به برقراری ارتباط‎های متفاوتی هستند از دیدارهای رو در رو گرفته تا ایمیل و تلفن و پیام‌های فوری، سعی کنید انواع ابزارهای ارتباطی را درون دفتر و محیط کار خود ارائه دهید.

حتی در مورد سبک کار هم اجازه دهید کارکنانتان خود سبک کاری‌شان را انتخاب کند و اگر روش انتخابی آنها به بازدهی‌شان آسیب نمی‌رساند و در جهت تحقق اهداف سازمان است چرا باید جلوی این انتخاب را بگیریم؟

یک روش کار شخصی تنظیم کنید

یک روش کار شخصی تنظیم کنید

گرچه کارکنان باید سبک کاری خود را انتخاب کنند، خب شما هم به عنوان مدیر بدون شک باید سبک و سیاق خاص خود را انتخاب کرده و آن را حفظ کنید. این مساله مهم است چرا که روش و رفتار شما در محیط کارتان بروی کارکنان شما منعکس می شود و تاثیرگذار می باشد.


مقاله مرتبط: ٧ راه مدیریت مدرن برای افزایش موفقیت تیم


اگر می‌خواهید کارکنانتان را از تعصب آزاد و رها سازید تا صاف و صادقانه کار کنند، ابتدا باید صفات ناشایست خود را اصلاح کنید. با کارکنانتان صادق باشید تا آنها نیز از این اصل پیروی کنند.

در جایی که افراد با سنین مختلف و مدارک و سابقه و پیشینه های متفاوت کار می کنند، ناخواسته درگیری هایی در محیط کار به وجود می آید. از این درگیری ها  مطلع وآگاه باشید، اما خودتان  را بیش از حد نادیده نگیرید.بازار کار همانند جنگلی است که قوی ترین آنها زنده می ماند. تیم شما تنها می تواند به همان اندازه قوی باشد که خود شما قوی هستید.

نتیجه‌‎گیری

تنوع در محل کار به این معنی است که تعداد زیادی کارت دارید که می‌توانید با این کارت‌ها در دنیای کسب‌وکار شروع به بازی کنید. هرچند این تنوع گاهی هم به مفهوم پیچیدگی و اصطحکاک در روابط بین کارمندان نیز معنی می‌شود. می‌توان گفت شما زمانی می‌توانید از این تنوع به نفع خود استفاده کنید که یک مدیریت صحیح داشته باشید.

در مورد محل کار، عبارت «سن فقط یک عدد است» به واقع درست است، زیرا موضوع  تفاوت سن نیست، بلکه تفاوت در ارزشهای اصلی هر نسل است.

شما در همه نسل‌ها افرادی را با اخلاق کاری ضعیف پیدا خواهید کرد، در مقابل، در میان کارمندان جوان و قدیمی‌ها نیز کارکنان برجسته و کارآمد به یک نسبت حضور دارند.

به عنوان رئیس و رهبرسازمان، کلید همکاری موفق بین دو جنس خانم و آقا در دستان شماست.

با این حال، وظیفه شما این است که از شیوه‌های مناسب استفاده کنید و انگیزه‌های کارکنان خود را برای ایجاد روابط کارآمد در محل کار در راستای موفقیت گروهی سازمان بالا ببرید.

منبع hongkiat

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه