تفاوت لینک های فالو (Follow) و نوفالو (No Follow) چیست؟
تفاوت لینک های فالو (Follow) و نوفالو (No Follow) چیست؟

شاید افراد کم‌تجربه درزمینهٔ سئو در مورد Follow یا No Follow بودن لینک‌ها اطلاعات چندانی نداشته باشند و تفاوت لینک های فالو و نوفالو را ندانند. در این مطلب، تفاوت‌های این دو را بررسی می‌کنیم.

منظور از Follow بودن لینک چیست؟

برای پیدا کردن درک صحیحی از فالو (Follow) و نوفالو (No Follow) بودن لینک‌ها، ابتدا پیش‌زمینه‌ای در مورد نحوهٔ عملکرد لینک‌ها در حوزهٔ سئو در اختیار شما قرار می‌دهیم. وقتی‌که صفحه‌ای از یک سایت، لینک ورودی دریافت می‌کند، سئوی آن صفحه کمی بهبود می‌یابد. هر لینک را یک امتیاز برای صفحه در نظر بگیرید بنابراین لینک های بیشتر، امتیاز بیشتری برای صفحه خواهد داشت.

برای گوگل این موارد مهم است. اینکه هر صفحه چه تعداد لینک ورودی دریافت می‌کند و از چه سایت‌هایی دریافت می‌شود. گوگل این‌طور فکر می‌کند که اگر به یک صفحهٔ خاص تعداد زیادی لینک داده شود، حتماً صفحهٔ خوبی است. بنابراین گوگل آن صفحه را در بین صفحات با موضوع مشابه، در اولویت بالاتری قرار می‌دهد و آن صفحه را به کاربران جستجو کننده در موتور جستجوی گوگل به‌عنوان بهترین صفحه معرفی می‌کند.

گوگل، پارامتری به نام PageRank برای خود تعریف کرده است تا ارجاع‌های هر لینک را بررسی کنید. متخصصان سئو ارجاع‌های هر لینک را « link juice» می‌نامند.  link juice در بین سایت‌ها گسترش می‌یابد و از طریق لینک‌های مختلف به سایت‌های جدید می‌رود. هر چه سایت لینک دهنده مشهورتر باشد، سایت لینک‌شده  link juice بهتری خواهد داشت. مثلاً گرفتن لینک و لینک‌شدن از طریق سایت‌هایی مانند نیویورک‌تایمز، یا بی‌بی‌سی بسیار باارزش است.

اکنون می‌توانیم لینک فالو (follow) را تعریف کنیم. لینک‌های فالو، لینک‌هایی هستند که به‌عنوان ارجاع شناخته و باعث می‌شود سئوی  link juice برای سایت هدف بهتر شود و درنتیجه در صفحات جستجو رتبهٔ بهتری کسب کنند.

لینک نوفالو (no follow) چیست؟

لینک نوفالو (no follow) لینکی است که برای صفحهٔ موردنظر یک ارجاع معتبر به‌حساب نمی‌آید، PageRank را افزایش نمی‌دهد و برای قرارگیری بهتر در نتایج جستجو کمکی نمی‌کند. درواقع لینک‌های نوفالو خنثی هستند و تأثیر ندارند.

لینک‌های نوفالو از طریق تگ HTML مشخص می‌شوند و ظاهری مانند متن زیر دارند:

<a href=”http://www.website.com/” rel=”nofollow”>Link text</a>

تگ نوفالو درواقع به موتورهای جستجو اعلام می‌کنند که «این لینک را حساب نکن».

دنیای اینترنت بدون نوفالو = زیادشدن اسپم

اسپم

همان‌طور که گفته شد، گوگل از فالو بودن لینک‌ها استفاده می‌کند تا PageRank هر صفحه را بسنجد. هر چه تعداد لینک‌ها بیشتر باشد، رتبهٔ صفحات سایت بهتر می‌شود. به‌طورکلی، PageRank برای شناسایی لینک‌های پرطرفدار و درنتیجه صفحات باکیفیت معین‌شده است. از این طریق سایت‌های پرطرفدار را به جستجو کنندگان معرفی می‌کند.

شاید شما هم شنیده باشید که قبل از مطرح‌شدن موضوع لینک‌های no follow، برخی افرادی که خود را متخصص سئو می‌نامیدند، از روش‌های غیراخلاقی و اصطلاحاً روش کلاه-سیاه اقدام به فریب موتورهای جستجو می‌کردند تا صفحات موردنظر آن‌ها به‌صورت مصنوعی در رتبه‌های بالاتری قرار بگیرد.


مقاله مرتبط: سئو کلاه سفید یا کلاه ‌سیاه : شما کدام کلاه را به سر می‌کنید؟


وقتی کلاه-سیاهان و کلاه‌برداران سئو با PageRank آشنا شدند، همه‌چیز را به هم ریختند. مفهوم سئو برابر بود با لینک و لینک‌دهی. هر چه لینک‌های ورودی بیشتر بود، PageRank بهتری به دست می‌آمد. هرچه تعداد لینک‌ها بیشتر، سئو نیز بهتر می‌شد؛ حتی اگر لینک‌های به‌دست‌آمده از طریق اسپم و به‌طور نامشخص به دست می‌آمدند. قسمت دیدگاه‌های هر سایت پر بود از مطالب نامرتبط و گاه خنده‌آور که هدف آن‌ها فقط قرار دادن لینک بود.

ویکی‌پدیا هم در امان نماند و نامرتب شد. بسیاری از افراد سعی می‌کردند تا سایت‌های خود را به‌عنوان منبع در ویکی‌پدیا درج کنند تا از این طریق بتوانند برای سایت خود کسب اعتبار کنند.

همچنین انجمن وبلاگ‌نویسان نیز نگران شدند. درواقع اسپمرها از هر فرصتی برای بهره‌جویی از وبلاگ‌ها و انجمن‌های معتبر استفاده می‌کردند. این روند ادامه داشت تا سرانجام در سال ۲۰۰۵، دو تن از کارمندان Blogger گوگل ویژگی نوفالو را معرفی کردند.

نوفالو: تگی که اینترنت به آن نیاز دارد؛ اما درشان آن نیست

ضرورت وجود تگ نوفالو خود دلیلی بر وجود ذهنیت معیوب و مزاحم در بین افراد انجام دهندهٔ سئو است. بااین‌حال بدون آن نیز ادامهٔ کار دشوار است.

استفاده از تگ نوفالو

تگ نوفالو مربوط به لینک‌ها مزایای بسیاری داشته است. ازجمله اینکه اسپمرها می‌دانند اگر لینکی در فروم ها یا وبلاگ‌ها قرار دهند، فایده‌ای برای آن‌ها ندارد و به‌عنوان فالو شناخته نمی‌شود. در وردپرس، به‌صورت پیش‌فرض، تمامی لینک‌های کاربران و بازدیدکنندگان به‌عنوان نوفالو تعیین می‌شود؛ منابع موجود در ویکی‌پدیا نیز چنین خاصیتی دارند.


مقاله مرتبط: چگونه از ویژگی NoFollow استفاده کنیم؟


اگرچه هنوز هم دیدگاه‌های اسپم وجود دارند، اما نوفالو باعث کاهش چشمگیر آن‌ها شده است.

به‌عنوان یک وبمستر، باید بدانید چه زمانی لینک را فالو قرار دهید و چه زمانی لینک آنفالو باشد. معمولاً لینک‌های نوفالو باید در موارد زیر اعمال شوند:

  • لینک‌های پولی
  • دیدگاه‌ها
  • فروم‌ها
  • هر موردی که گوگل به‌عنوان «محتوای غیر معتبر» بشناسد.

ممکن است برخی وبمسترها ویژگی نوفالو را در انجمن‌ها، گفتگوهای آنلاین و دیدگاه‌ها غیرفعال کنند تا برای کاربران خود منفعتی ایجاد کنند. اما این مورد فراگیر نیست و بیشتر یک سلیقهٔ شخصی است.

آیا نباید حساسیتی بر روی لینک‌های نوفالو وجود داشته باشد؟

گفتیم که لینک‌های نوفالو تأثیری بر سئو ندارند، اما به این معنی نیست که ارزشی نداشته باشند. درواقع، لینک‌های نوفالو برای هدایت ترافیک به سایتی دیگر مؤثر هستند. پس همچنان باید برای استفاده از لینک‌های نوفالو دقت داشت.

دیدگاه خوب و مرتبطی که در یک سایت نوشته می‌شود، بدون توجه به فالو یا نوفالو بودن آن می‌تواند ترافیک بسیار زیادی را به سایتی هدایت کند. که در این صورت بر روی نرخ تبدیل نیز تأثیرگذار است.

همچنین، موتورهای جستجو به عوامل زیادی به‌جز PageRank و لینک‌ها توجه دارند. علی‌رغم نوفالو بودن لینک‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر و فیس‌بوک، این لینک‌ها بسیار باارزش هستند. برای ساخت برند خودتان، به این فکر نکنید که چه لینکی برای سئو خوب است؛ بلکه به این فکر کنید که چه لینکی برای کسب‌وکار و برند شما مناسب است و چه لینک‌هایی برای افزایش اعتبار شما کمک می‌کند. توجه کنید لینک‌ها بدون توجه به فالو یا نوفالو بودنشان، می‌توانند در اعتبار شما مؤثر باشند.

همچنین، لینک‌های ویکی‌پدیا می‌توانند مفید واقع شوند. ویکی‌پدیا در مورد منابع خود بسیار سختگیر است و نیاز است محتوای شما ناب و منحصربه‌فرد باشد. اما درصورتی‌که بتوانید لینکی از خودتان را در ویکی‌پدیا قرار دهید، نتایج خوبی مشاهده خواهید کرد.

لینک های نوفالو از ویکی پدیا

Gianluca Fiorelli متخصص سئو، در مورد سفر به منطقه‌ای به نام پاتاگونیا پژوهشی انجام داده است. او فهمید که سایتی که در صدر لیست نتایج جستجوی گوگل قرار دارند، لینکی در ویکی‌پدیا دارد. او دراین‌باره گفت:

«لینک موجود در ویکی‌پدیا را بررسی کردم و فهمیدم مطلبی درمورد مهاجرت ولزی‌ها به پاتاگونیا است. آیا آن لینک به سایت موردنظر ترافیک هدایت می‌کند؟ شاید نه. اما آن لینک توسط فردی در BBC موردتوجه قرارگرفته است و به آن مطلب لینک داده است. جالب است؛ اکنون آن سایت نه‌تنها در ویکی‌پدیا، بلکه در سایت معتبری همچون BBC نیز بک‌لینک دارد.»

لینک‌های ویکی‌پدیا علی‌رغم نوفالو بودن، این ویژگی را دارند که می‌توانند باعث هدایت ترافیک به سایت شما شوند.

چگونه بفهمیم، لینکی فالو یا نوفالو است؟

فالو یا نوفالو بودن هر لینک را چگونه متوجه می‌شوید؟

با استفاده از مرورگر کروم، به منو بروید و سپس: View>Developer>View Source را انتخاب کنید. یا می‌توانید به‌سادگی بر روی صفحهٔ موردنظر راست-کلیک کنید و «Inspect Element» را انتخاب کنید. در مرورگر فایرفاکس، راست-کلیک کنید و «View Page Source» را انتخاب کنید.

ازآنجا Ctrl+F را فشار دهید و عبارت «nofollow» را جستجو کنید. همهٔ لینک‌هایی که نوفالو هستند نمایان می‌شوند.

مشاهده لینک های نوفالو

برای متخصصان سئو که می‌خواهند نوفالو بودن لینک‌ها را با دقت بیشتری بررسی کنند، افزونه‌های زیادی برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس وجود دارد؛ که از این طریق به‌صورت خودکار لینک‌های فالو یا نوفالو در هر صفحه مشخص می‌شوند.

برخی از افزونه‌ها برای مشخص کردن فالو یا نوفالو بودن لینک‌ها:

و برای مرورگر کروم:

چگونه لینک‌های فالو دریافت کنیم؟

در این مطلب اهمیت لینک‌ها مطرح شد. فرقی نمی‌کند لینک‌های دریافتی فالو باشند یا نوفالو. اما بهتر است لینک‌های دریافتی فالو باشند.

بهترین شیوه و درست‌ترین روش برای دریافت لینک فالو، تولید محتوای عالی و اصیل است که کاربران را به کلیک کردن و اشتراک‌گذاری تشویق می‌کند. برخی شیوه‌های دیگری نیز مانند «نویسندهٔ مهمان» در یک سایت مرتبط با سایت شما وجود دارد تا بتوانید هم ترافیک بیشتری جذب کنید و هم سئوی خود را بهبود ببخشید.

وجود تعادل بین لینک‌های فالو و نوفالو بهترین شیوه است

بهترین حالت ممکن برای لینک‌هایی که به سایت شما ارجاع می‌شوند، وجود تعادل بین لینک‌های فالو و نوفالو است. لینک‌های فالو برای سئو خیلی مؤثر هستند، اما هر دو مورد برای استراتژی بازاریابی جایگاه مختص خود را دارند.

تفاوت لینک های فالو (Follow) و نوفالو (No Follow) چیست؟

دپارتمان آموزش هاست ایران

دپارتمان آموزشی هاست ایران در تلاش است جدید ترین آموزش های مرتبط با میزبانی وب را در اختیار کاربران عزیز قرار دهد

یک دیدگاه برای “تفاوت لینک های فالو (Follow) و نوفالو (No Follow) چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  47  =  57