نظارت بر محتوای وب سایت
نظارت بر محتوای وب سایت

برای اطلاع از تغییرات محتوای وب‌سایت، باید به‌صورت مرتب به وب‌سایت سر زد و مسائل موردنظر را در وب‌سایت چک کرد. این کار به نظر سخت نمی‌آید ولی اگر بخواهید وب‌سایتی در زمینه تجارت الکترونیک یا وب سایت خبری را دنبال کنید که محتواهای آن به‌سرعت تغییر پیدا می‌کند، بررسی این موضوع تبدیل به کاری دشوار می‌شود. در چنین مواردی بررسی و کنترل اطلاعات و محتوای سایت را باید به ابزارهای کنترل‌کننده بسپارید.

ابزارهای کنترل‌کننده محتوا، به شما کمک می‌کنند تا تغییرات وب‌سایتتان را بهتر و سریع‌تر بررسی و دنبال کنید. با استفاده از این ابزارها تغییرات محتوا در کمترین زمان به شما اطلاع داده می‌شود و شما می‌توانید در کمترین زمان بهترین تصمیم را بگیرید.

به همین دلیل در این مطلب به بررسی ۵ ابزار برتر برای کنترل محتوای وب‌سایت که هر تغییری را به شما اعلام می‌کند، می‌پردازیم.

Wachete

wahete

Wachete یکی از بهترین ابزارهای کنترل محتوای وب‌سایت در این لیست است. یکی از ویژگی‌هایی که این ابزار را خاص کرده است، توانایی کنترل صفحات رمزگذاری شده است، حتی صفحات پویا و جاوا اسکریپت هم شامل این ویژگی می‌شوند. هم‌چنین شما می‌توانید تغییرات صفحه‌هایی که نیاز به کلیک کردن برای باز شدن یا وارد شدن به سایت را دارد، پیگیری کنید و صفحات را نظارت کنید.

یکی از قابلیت‌های خوب این ابزار، توانایی رصد و بررسی بخش‌های خاص در صفحات و یا زیر صفحات وب‌سایت است. ابزار Wachete به‌صورت روزانه یا هفتگی خلاصه تغییرات از چندین صفحه را به برای شما ایمیل می‌کند، یکی از قابلیت‌های خوبی که در سال‌های اخیر به این ابزار اضافه‌شده است، امکان ارسال تغییرات از طریق اپلیکیشن موبایل است. ابزار Wachete محتوای وب‌سایت با تغییرات را در مدت‌زمان ۶ ماه، جمع‌آوری و ذخیره می‌کند. این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا صفحات قدیمی را بررسی کنید و یا تغییرات موردنظر را اعمال کنید.

wachete-mobile

شما می‌توانید به‌صورت رایگان به ۵ صفحه که کاربران هرروز قیمت‌ها و محصولات آن را دنبال می‌کنند، نظارت داشته باشید. هم‌چنین می‌توانید بر توانایی یک سایت نظارت داشته باشید و تمام داده‌ها و اطلاعات سایت را به‌صورت گسترده دانلود کنید. یکی از قابلیت‌های منحصربه‌فرد و ویژه این ابزار، امکان ایجاد RSS FEED از محتوای هر صفحه است.

OnWebChange

onwebchange

اگر می‌خواهید اطلاعات را به‌صورت دقیق بررسی و دنبال کنید، OnWebChange به کمک شما می‌آید و کارها را به راحت‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهد. اگرچه این ابزار به قدرتمندی Wachete نیست ولی قابلیت‌ها و ویژگی‌های بسیار خاصی دارد. یکی از این ویژگی‌های بسیار خاص که بدون شک شمارا هم جذب خواهد کرد، قابلیت ردیابی عمومی است، با استفاده از این ابزار می‌توانید یک دکمه برای ردیابی عمومی بر روی وب‌سایت خود قرار دهید، این دکمه به بازدیدکننده این امکان را می‌دهد که هر صفحه‌ای در وب‌سایت را پیگیری کنند.

قابلیت به اشتراک‌گذاری این ابزار، امکان به اشتراک گذاشتن تغییرات میان همکاران دیگر را فراهم می‌آورد، با این روش تمام افراد به‌صورت هماهنگ تغییرات را زیر نظر دارند و آن‌ها را بررسی می‌کنند. OnWebChange از طیف متفاوتی از تغییرات محتوا ازجمله تصویر، فایل، پی‌دی‌اف و… پشتیبانی می‌کند. یکی از قابلیت‌های ویژه OnWebChange امکان ایجاد RSS FEED برای کمک به ردیابی تغییرات است.

OnWebChange سه وب‌سایت را به‌صورت رایگان نظارت می‌کند و از قابلیت پشتیبانی چندزبانه بهره‌مند‌است. این ابزار، ابزاری قدرتمند برای تشخیص تغییر با تنظیماتی گسترده است. از دیگر قابلیت‌های ابزار می‌توان به امکان ارسال هشدار به ایمیل یا موبایل بر اساس اولویت یا به‌صورت تکی، ارسال ایمیل هشدار به‌صورت دسته‌جمعی، ایجاد لیست ایمیل‌های تولیدشده و امکان سفارشی‌سازی و اطلاع‌رسانی Callback در ULR است.

ChangeTower

changetower-homepage

با استفاده از ChangeTower می‌توانید تغییرات مربوط به سه آدرس را به‌صورت رایگان ردیابی و نظارت کنید. ChangeTower ابزاری بر پایه سیستم ابری است که رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و با هر تغییر تصویری سازگار است. شما می‌توانید به‌روزرسانی‌های کدها، کلیدواژه‌ها و تغییرات کدها را به‌صورت تصویری بر روی صفحه وب‌سایت مشاهده کنید. ابزار ChangeTower به سیستم اتوماتیک جستجو هم کمک می‌کند.

یکی از ویژگی‌های بسیار خاص ابزار پیگیری تغییرات محتوای ChangeTower بررسی کردن قابلیت‌های سایت و دریافت هشدار در شرایط پیکربندی‌شده، است. ChangeTower با ارسال ایمیل هشدار در زمان مناسب به شما و گروهتان این امکان را می‌دهد تا مسائل را در بهترین زمان ممکن بررسی و اصلاح کنید. هم‌چنین می‌توانید تغییراتی که در ۳ ماه اخیر رخ‌داده است را به‌صورت رایگان بررسی کنید و یا آن‌ها را به فایل‌هایی مثل اکسل تبدیل کنید.

changetower

از دیگر قابلیت‌های ویژه ChangeTower می‌توان به ارسال گزارش با جزئیات از محتواها، اسنپ شات ها و تغییرات HTML اشاره کرد. این قابلیت‌ها به شما کمک می‌کند تا به ساده‌ترین راه تغییرات وب‌سایت را درک کنید.

برخی از موارد استفاده از این قابلیت عبارت‌اند از: نظارت و رعایت الزامات، بررسی اطلاعات قانونی و اطلاعات شرکت، بررسی محتوایی مثل قیمت محصولات در هر وب‌سایت، ازجمله وب‌سایت رقبا.

Visualping

visualping

اگر به دنبال ابزاری در زمینه پیگیری تغییرات سایت می‌گردید که رایگان باشد و درعین‌حال کار کردن با آن آسان باشد، باید به سراغ Visualping بروید. این ابزار قدرتمند علاوه بر بررسی تغییرات محتوایی، تغییرات بصری را هم بررسی می‌کند و همه‌چیز را از طریق ایمیل به شما گزارش می‌دهد. Visualping تغییرات وب‌سایت را در بازه زمانی ساعتی، روزانه و هفتگی به کاربر ارائه می‌دهد. این تغییرات از طریق ایمیل یا Slack channel به کاربر اطلاع داده می‌شود، قابلیتی که در ChangeTower وجود نداشت.

بدون شک از قابلیت‌های خوب Visualping بررسی تغییرات تصویری است، قابلیتی که در ChangeTower هم وجود داشت. با نصب اپلیکیشن کروم، می‌توانید تمام تغییرات سایت را مشاهده کنید و تمام تغییرات به‌صورت هشدار به شما ارائه می‌شود. با این تفاسیر شما می‌توانید به‌راحتی تغییرات محتوا، وظایف خودکار سازی و نظارتی را بر قیمت‌ها، تخفیف‌ها و پیشنهاد‌ها شغلی، رتبه‌بندی صفحات جستجو و…بررسی کنید.

visualping-monitoring

با استفاده از Visuaping می‌توان یک صفحه از وب‌سایت را به‌صورت تصویری یا حالت وب‌سایت بررسی کنید. هم‌چنین می‌توانید از پروکسی برای نظارت صفحه و حتی استفاده از قابلیت مسدود کردن این برنامه برای جلوگیری از نمایش تبلیغات، ثبت‌نام و خبرنامه، استفاده کنید.

Versionista

versionista

با استفاده از Versionista می‌توانید هر تغییری در وب‌سایتتان را به‌سرعت متوجه شوید. این ابزار به شما امکان می دهد تا ۵ سایت را به صورت رایگان بررسی کنید. اگرچه این ابزار ازنظر رابط کاربری به جذابیت ChangeTower و Visualping نیست، ولی قابلیت‌های هیجان‌انگیزی دارد. این ابزار به‌خوبی محتوای وب‌سایت شمارا با سایت‌های رقیب مقایسه می‌کند.

یکی از همین قابلیت‌های ویژه، امکان دریافت هشدار از طریق ایمیل، گزارش تغییرات محتوا، ارائه جزئیات دقیق داده، ردیابی محتوای متن، لینک‌ها و محتوای اضافه‌شده و یا حذف‌شده است.

یکی دیگر از قابلیت‌های خوب این ابزار، امکان نمایش جزئیات تغییرات به‌صورت کنار هم است. بخش اعلان Versionista از تنظیمات بسیار خوبی برخوردار است، شما می‌توانید با استفاده از فیلترهای مشخص این بخش، اعلان‌ها را دسته‌بندی کنید و از دریافت اعلان‌های ناخواسته جلوگیری کنید.

شما می‌توانید از ابزار برای Crawl کردن سایت ها در بازه‌های زمانی مشخصی در محل موردنظرتان، پیکربندی کنید. Versionista به شما این اجازه را می‌دهد تا صفحات را برای مدیریت و گردش بهتر، دسته‌بندی کنید و جزئیات هر تغییر را ردیابی کنید. داشبورد این ابزار قابلیت ارتقا پیدا کردن، فیلتر کردن و مرتب کردن را دارد و جزئیات تغییرات اخیر را به‌صورت کلی نمایش می‌دهد.

Google alerts

Google alerts

Google alerts یکی از سرویس های گوگل و ابزار دیگری در زمینه اطلاع رسانی و یاد آوری است. با استفاده از این سرویس می‌توانید یک یا چند واژه را ثبت کنید تا هر وقت موضوعی با این محتوا در وب منتشر شد، گوگل آن را به ایمیل شما ارسال خواهد کرد. به عنوان مثال  اگر بخواهید که هرزمانی که نام سایت شما در هر نقطه‌ای از وب به کار برده شود، از آن باخبر شوید می توانید از Google alerts استفاده کنید.

ابزارهای رایگان برای یادآوری و نظارت بر تغییر محتوای وب‌ سایت

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

33  +    =  35