ایجاد اطمینان و اعتماد امری ضروری بوده که ایجاد آن برای هر وب‌سایت، کار سختی است. اگر نتوانید اعتماد بازدیدکننده و خواننده را جلب کنید، چه دلیلی دارد که دوباره به وب‌سایت شما بازگردد؟

زمانی که وبلاگی راه می‌اندازید، سرویس SaaS یا هر خدمتی را به مشتری ارائه می‌دهید، توسعه و ایجاد اطمینان کار آسانی نیست و برای به دست آوردن آن باید تلاش کرد. تکنیک‌های طراحی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان اطمینان مخاطب را افزایش داد و اعتماد را شکل داد.

در این مطلب به بررسی راه‌هایی می‌پردازیم که با استفاده از آن و اضافه کردن عناصر به طراحی، اعتماد مخاطب را سریع‌تر به دست آورد.

اطمینان به طراحی

اعتماد محیطی می‌سازد که کاربر به راحتی می تواند با آن ارتباط برقرار می‌کند. حس خوب کاربر باعث می‌شود تا نسبت به وب‌سایت و محتوای شما واکنش نشان دهد.

به همین دلیل است که بسیاری از اولین صفحه‌ها در جستجوی گوگل به دامنه.COM قدرتمند منتهی می‌شوند، به‌جای صفحات ضعیف وبلاگ‌ها این صفحات در جستجو رتبه بهتری به دست می‌آورند. دامنه تنها بخشی از داستان برندینگ است، تصور نکنید که دامنه خوب همه‌چیز است. فاکتورهای زیادی وجود دارد که یک وب‌سایت معمولی را به وب‌سایتی معتبر تبدیل می‌کند، اما بدون شک کیفیت محتوا و تجربه کاربری از مهم‌ترین فاکتورها است.

اگر محتوای خوبی به مخاطب تحویل نمی‌دهید، هیچ‌وقت اطمینان او را به دست نخواهید آورد. اما اگر محتوای خوبی در کنار برندینگ خود داشته باشید، اطمینان راحت‌تر و سریع‌تر به دست می‌آید، تنها کافی است تا چند تکنیک ساده طراحی را رعایت کنید.

TechCrunch نمونه بسیار خوب از وبلاگی است که سال‌ها فعالیت می‌کند و امروز به یکی از معتبرترین سایت‌ها تبدیل‌شده است. طراحی جدید وب‌سایت آن‌ها چیزی فراتر از یک مجله آنلاین ساده است و اطمینان خواننده را بیشتر جلب می‌کند.

01-techcrunch-homepage

بازدید از وب‌سایت‌های دیگر و مطالعه آن‌ها یکی از بهترین تمرین‌ها قبل از طراحی است. در رابطه با انتخاب رنگ‌ها، تایپوگرافی ها، سبک لی اوت مطالعه کنید. به این نکته توجه کنید که چه‌کارهایی بیشتر توجه مخاطب را جلب می‌کند و به بیننده حس خوب منتقل می‌کند.

نمایش علامت تجاری

یکی از راه‌های نمایش برند و کسب‌وکار، نمایش به‌صورت سوم شخص است. به‌عنوان‌مثال در وب‌سایت یا وبلاگ خود به کاربری بگویید که این نام تجاری توسط برندهای بزرگ تائید شده است، این روش همیشه یکی از بهترین راه‌ها است.

شاید این روش کمی مخاطب را شوکه کند ولی یکی از بهترین راه‌های غیرمستقیم برای جلب اعتماد است. اگر فعالیت شما در زمینه ارائه خدمات یا عرضه یک اپلیکیشن است، می‌توانید این اطمینان را بدهید که شرکت‌های بزرگ از خدمات شما استفاده می‌کنند.

InVision از این قابلیت استفاده کرده و بازخوردهای بسیار خوبی داشته است. همه ما با برندهایی مثل نتفلیکس، توییتر، دراپ باکس آشنایی داریم، این کمپانی‌های بزرگ از ابزارهای نمونه‌سازی این ویژن استفاده کرده‌اند.

02-invision-app-logos

توجه داشته باشید که برندهایی شبیه به این ویژن نیازی به نمایش بزرگ و پرزرق‌وبرق ندارند، ترکیب لوگو با لی اوت و رنگ زمینه پیشنهاد بسیار خوبی برای ترکیب‌بندی مناسب است. جلب‌توجه افراد، بدون حرکات تبلیغاتی و بزرگ دستاورد بسیار قابل‌توجهی است.

اگر با برندهای زیادی همکاری دارید و یا برندهای زیادی از خدمات شما استفاده می‌کنند، می‌توانید تمام برندها را به شکل‌های مختلف به بیننده نشان دهید. صفحه اصلی وب‌سایت pCloud نمونه خوبی از نمایش تمام برندهای معتبر که از سرویس سایت استفاده می‌کنند، است. در صفحه اصلی این وب‌سایت بخشی با عنوان used by دیده می‌شود که در زیر آن برندهای معتبری نمایش داده‌شده‌اند. دو آیکون در سمت راست و چپ این بخش دیده می‌شود، با کلیک بر روی آن‌ها می‌توانید دیگر آیکون‌هایی که با این وب‌سایت در ارتباط هستند را ببینید. افرادی که با وب‌سایت pCloud آشنایی ندارند، دلیلی برای اطمینان به وب‌سایت نمی‌بینند، ولی وقتی نام برندهای بزرگی مثل اوبر، نایک، بی ام دبلیو به میان می‌آید، اطمینان به‌راحتی جلب می‌شود.

03-pcloud-homepage-logos

توصیف‌های کاربران

افراد معمولاً به تعاریف و توصیف‌هایی که از دیگران می‌شوند اطمینان می‌کنند. به همین دلیل است که توصیف‌های کاربران می‌تواند به‌سرعت و در مدت‌زمانی کوتاه، اطمینان دیگر افراد را جلب کند.

شما می‌توانید بهروش‌های مختلف ازجمله سخن مستقیم، ضبط ویدئو، امتیاز کاربران و یا هر روش دیگری برند و وب‌سایت خود را توصیف کنید. برای جلب اعتماد از طریق توصیف کاربران باید تائیدیه افرادی را برای خدمات و یا برند خود داشته باشید.

Spot Daycare این کار را با استفاده ازنظر کاربران انجام داده است. در زیر عکس هر مکان شکل ۵ ستاره دیده می‌شود که افراد معمولی آن‌ها را مشخص کرده‌اند و با بررسی نظرات می‌توان اطلاعات دقیق‌تری دریافت کرد.

نظراتی که در این وب‌سایت به نمایش درمی‌آیند، از Yelp استخراج‌شده و معمولاً معتبر است. هر صحبتی که از سمت یک شخص سوم به مخاطب منتقل می‌شود، همیشه معتبرتر است و بازدیدکننده به آن بیشتر اطمینان می‌کند.

04-spot-daycare-reviews

اضافه کردن نظرات کاربر به وب‌سایت نباید آزاردهنده باشد. یکی از بهترین وب‌سایت‌هایی که نظرات و توصیف‌های کاربران به‌خوبی در آن به نمایش درآمده، وب‌سایت Jazz HR است. دلیل تمایز این وب‌سایت در ارائه توصیف کاربران این است که از تصویر آن‌ها برای نمایش نظر استفاده کرده. زمانی که به‌عنوان مشتری به این صفحه نگاه کرده، اطمینان خاطر پیدا می‌کنید چون افراد زیادی از این سرویس استفاده کرده‌اند، بدون شک همه این افراد اشتباه نمی‌کنند!

هر نظر بیش از ۲ الی ۵ کلمه است، همین مسئله میزان اطمینان کاربران را افزایش می‌دهد و مخاطب مطمئن می‌شود وب‌سایت ازنظرهای اصلی کاربران استفاده کرده است. این‌یکی دیگر از راه‌های مؤثر جلب‌توجه مخاطب با نوشته‌های کوتاه است.

05-jazzhr-testimonials

اگر از این ایده خوشتان آمد، می‌توانید برندها را با نظرهای شخصی ترکیب کنید، به شک یک ویجت. Desk از این قابلیت برای طراحی صفحه اصلی وب‌سایت خود استفاده کرده، این سایت نمونه بسیار خوبی در زمینه استفاده از این ترند به شمار می‌آید.

افراد با نگاه کردن به نظرات دیگران اطمینان پیدا می‌کنند، توصیف‌های دیگر کاربران حس واقعی بودن را القا می‌کند.

06-desk-client-testimonials

طراحی خوب برند

زمانی که خوانندگان با برند شما آشنا می‌شوند، علاقه دارند که به وب‌سایتتان اطمینان کنند. برند بزرگ وب‌سایت را هرچه بیشتر شبیه یک شرکت معتبر می‌کند. با بزرگ کردن برند اطلاعات قابل‌اطمینان‌تر می‌شود. طراحی AdEspresso نمونه بسیار خوبی در این زمینه است. طراحی و لی اوت این وب‌سایت از فیس‌بوک الهام گرفته، دلیل این کار هم ارتباط مستقیم آن با تبلیغات فیس‌بوک است.

شما هم می‌توانید برند خود را با شبیه‌سازی عناصر بعضی از صفحات، آیکون‌ها و تصویرسازی‌ها بسازید.

در وب‌سایت Skurt از گرافیک برای تصویرسازی صفحه اصلی استفاده‌شده، Skurt سامانه‌ای برای کرایه خودرو آنلاین است. تصویرسازی راهنمای بسیار خوبی برای هدایت بازدیدکننده در سایت است.

بهترین ایده برندینگ مناسب کسب‌وکار خود را پیدا کنید و آن را به کار ببندید. از تست‌های مختلف برای انتخاب بهترین ایده استفاده کرده تا نظر مستقیم مخاطب را دریافت کنید.

هیچ روش مشخص و دقیقی برای برندینگ وجود ندارد، برای رسیدن به بهترین باید آزمون‌وخطاهای زیادی کرد.

تجربه کاربری حرفه‌ای

شاید صحبت از تجربه کاربری حرفه‌ای حرفی کلی و گنگ باشد ولی درواقع یکی از اصلی‌ترین راه‌ها برای ایجاد اعتماد است. وب‌سایت شما باید شبیه به تمام وب‌سایت‌های مطمئن دنیا عمل کند. به همین دلیل است بسیاری از طراحان ابتدا وب‌سایت‌های مختلف را مطالعه می‌کنند و سپس طراحی خود را بر اساس اصول و قوانین اجرا می‌کنند.

در گوگل به دنبال وب‌سایت‌هایی شبیه به وب‌سایت خود بگردید. وب‌سایت شما چه ویژگی‌های مشترکی با وب‌سایت‌های دیگر دارد؟ وب‌سایت‌های دیگر چگونه کار خود را متمایز کرده‌اند؟ برای پیدا کردن پاسخ این سؤال‌ها باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • ناوبری
  • نام دامنه
  • عنوان/نوع پاراگراف
  • دکمه کال تو اکشن CTA
  • ستون‌ها، گرید، فضای سفید

تجربه کاربری خوب، پیوند میان شما و کاربر را بهبود می‌بخشد و اعتماد ایجاد می‌کند.

یکی از بهترین نمونه‌ها و مثال‌ها در این زمینه وب‌سایت TechTarget است. شاید اطلاعات زیادی در رابطه با دامنه و برند این وب‌سایت نداشته باشید ولی صفحه اول وب‌سایت به‌خوبی اطمینان کاربر را جلب می‌کند.

بدون شک محتوای خوب از عوامل اصلی جذب اطمینان است، طراحی، رنگ و نام تجاری اعتماد نمی‌سازد. ترکیب تمام این موارد و کنار هم قرار گرفتن اجزا اعتمادسازی می‌کند.

در طراحی تجربه کاربری از الگوهای تکراری استفاده نکنید، از چیزی استفاده کنید که به نظرتان برای وب‌سایت خوب بوده و شمارا به هدف اصلی در طراحی می‌رساند. جستجو کنید و وب‌سایت‌های خوب را بررسی کنید. از ویژگی‌های موردعلاقه خود نت‌برداری کرده تا با سبک شخصی در کار خود از آن استفاده کنید. از ترندهای روز استفاده کرده و افکار خود را در آن پیاده کنید.

 

چگونه با اضافه کردن عناصر خاص در طراحی سایت، اعتماد مخاطب را جلب کنیم؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

33  +    =  35