طراحی وب‌سایت با تمرکز بر طراحی بهتر رابط کاربری
طراحی وب‌سایت با تمرکز بر طراحی بهتر رابط کاربری

مشارکت کاربر، ترفندی است که در پروژه های مختلف با روش‌های متفاوت می‌توان به آن دست یافت. زمانی که صحبت از تعامل کاربر می‌شود، طراحی رابط کاربری در ذهن طراحان تداعی می شود، اما تنها محیط وب‌سایت به ارتقا کیفیت آن وابسته نیست، محتوای وب‌سایت عامل اساسی برای افزایش کیفیت وب‌سایت به حساب می آید. برای برقراری ارتباط بهتر کاربر با وب‌سایت، نوشتن محتوای مرتبط بسیار اهمیت دارد، از آن مهم‌تر ارائه محتوا در دل طراحی مناسب است.

شاید در نگاه اول سخت باشد تا طرحی برای وب‌سایت انتخاب کرد که کاربر بتواند به‌خوبی با آن ارتباط برقرار کند ولی با رعایت اصولی ساده می‌توان وب‌سایتی با رابط کاربری فوق‌العاده ساخت.

در این مطلب به بررسی راه‌های افزایش کیفیت رابط کاربری و ایجاد محتوای مرتبط برای بهبود کیفیت وب‌سایت می‌پردازیم. این دو روش، راه‌های متداول برای افزایش بازدید وب‌سایت است، اگر بتوانید تجربه کاربری را تا حد امکان بهینه‌سازی کنید، صفحه وب‌سایت شما به‌سرعت رشد خواهد کرد.

دستیابی به نوآوری در طراحی رابط کاربری

ماهیت خلاقیت و نوآوری به معنای هر چیز جدیدی است که بر اساس ایده‌ای جدید و خاص بر مبنای محتوا عرضه می‌شود. خلاقیت باعث جلب‌توجه ما می‌شود. طراحی رابط کاربری با خلاقیت و نوآوری باعث جلب‌توجه مخاطب و بازدیدکننده می‌شود.

کاربران جذب خلاقیت در رابط کاربری می‌شوند چون عناصر جدید و متفاوت هر بیننده‌ای را جذب می‌کند. یکی از اصول طراحی متفاوت جلب‌توجه مخاطبان است.

از نمونه‌های عناصر مهم در وب‌سایت‌ها، دکمه CTA است که معمولاً در تمام وب‌سایت‌ها دیده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از خلاقیت و نوآوری در طراحی عکس پشت زمینه وب‌سایت، تصویرسازی و یا تصویر اپلیکیشن نظر مخاطب را جلب کنید. به landingpage اپلیکیشن بلاگ هاست ایران توجه کنید.

اپلیکیشن موبایل

زمانی که صفحه وب‌سایت باز می‌شود دکمه CTA نظر را جلب می‌کند ولی قبل از CTA اسکرین شات هایی است که در سمت راست تصویر وجود دارد. زمانی که صفحه وب‌سایت لود می‌شود، اسکرین شات از صفحه گوشی ظاهر می شود، انیمیشن در جلب‌توجه مخاطبان بسیار مؤثر است و روشی مناسب در اجرای خلاقیت است.


مقاله مرتبط: ٥ تکنیک برای طراحی بهتر دکمه CTA


یکی دیگر از نمونه‌های طراحی خلاقانه وب‌سایت، GiftRocket است که با تصویرسازی آیکون‌ها، لینک‌هایی به درون سایت ایجاد کرده است و این تصویرسازی‌ها درواقع راهی برای گردش بیشتر در وب‌سایت است.

طراحی رابط کاربری

هدایت کردن افراد به سمت وب‌سایت کار آسانی نیست ولی با استفاده از خلاقیت نتیجه بسیار بهتر می‌شود و توجه مخاطب در اولین نگاه جذب طراحی خوب وب‌سایت می‌شود.

طراحی اولین چیزی است که هر بازدیدکننده‌ای به آن توجه می‌کند، شما به‌عنوان یک طراح وب‌سایت باید نظر مخاطب را با طراحی خوب در چند ثانیه جلب کنید.

تایپوگرافی خوب

تحقیقات نشان می‌دهد که مخاطب در بدو ورود به وب‌سایت شما، صفحه وب‌سایت را اسکن سریعی می‌کند و هیچ‌گاه متون را کلمه به کلمه نمی‌خواند. شما می‌توانید مخاطب را وادار کنید که متن شمارا از اول تا آخر بخواند، ولی کار به همین سادگی‌ها هم نیست!


مقاله مرتبط: اصول و قواعد ساخت تایپوگرافی مؤثر


بهترین انتخاب برای ساخت محتوای خوب طراحی محتوا با تیترها، حروف بولد و تصویر یا تصویرسازی است. در این قسمت به بررسی تکنیک قدرتمند برای نوشتن در وب‌سایت می‌پردازیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید به متون و محتوای خود خوانایی بیشتری بدهید و مخاطب را بیشتر جلب کنید:

  1. محتوای سایت را با عناوین مشخص از هم جدا کنید.
  2. پاراگراف‌ها را بشکنید تا کوتاه‌تر شوند.
  3. از لیست‌های شماره‌دار یا علامت‌دار برای رساندن سریع‌تر نکات استفاده کنید.

هدف اصلی کشاندن مخاطب به پایین صفحه و وادار کردن او به خواندن تمام مطلب است. با کوتاه‌تر کردن محتوا و ارائه درست آن می‌توانید توجه مخاطب را افزایش دهید و درنتیجه بازدید سایت بالا می‌رود.

در این قسمت به بررسی وب‌سایت Quick Sprout blog برای نمایش صحیح سبک نوشتار می‌پردازیم. مطالب سایت توسط پزشکی با نام «نیل پاتل» نوشته‌شده است و او عادت دارد که محتواهایی بسیار طولانی بنویسد. اما او هر پاراگراف را به یک تا سه جمله تقسیم کرده است.

طراحی رابط کاربری

اگر در طراحی نوشته و محتوای وب‌سایت خود از تیترهای مناسب، تصاویر و لیست‌ها شماره‌دار یا علامت‌دار استفاده کنید، متن شما برای مخاطب جذابیت بیشتری خواهد داشت و مخاطب سریع‌تر جذب وب‌سایت شما می‌شود. یکی دیگر از مسائل مهم در طراحی درست نوشتار، استفاده از فضای سفید در محل مناسب و میان پاراگراف‌ها است. Margin و padding را هم نباید فراموش کرد و کمک شایانی به بهتر دیده شدن وب‌سایت می‌کند.


مقاله مرتبط: فضای سفید در طراحی رابط کاربری


طراحی درست و اصولی متن خواندن متن را تبدیل به یک سرگرمی می‌کند و مخاطب دیگر از خواندن متن‌های طولانی خسته نمی‌شود.

تصاویر چشم‌گیر در رابط کاربری

بر اساس مطالعاتی که وب‌سایت Backlinko انجام داده است، وب‌سایت‌هایی با حداقل یک تصویر توانسته‌اند امتیاز بالاتری از وب‌سایت‌هایی که هیچ تصویری ندارند، کسب کنند. این موضوع یکی از مسائل مهم در سئو سایت است.

اما تکلیف توجه مخاطب و رابط کاربری مناسب چه می‌شود؟ اگر بتوانید یک عکس را در قسمت بالایی صفحه و یا نزدیک به بالای صفحه قرار دهید به‌راحتی می‌توانید توجه مخاطب را جلب کنید. فراموش نکنید که خلاقیت در طراحی عناصر می‌تواند مخاطب را هرچه سریع‌تر جذب کند.

زمانی که از یک عکس یا چندین عکس در طراحی وب‌سایت خود استفاده می‌کنید، متون خود را خواناتر و بهتر می‌کنید. زمانی که عکسی در میان متون اصلی قرار می‌گیرد، خواننده با رسیدن به‌عکس استراحتی می‌کند و یا میان متن و عکس ارتباطی پیدا می‌کند. اما در بسیاری از تکنیک‌های طراحی کیفیت همیشه باارزش‌تر از کمیت است.

بر اساس مطالعات وب‌سایت Moz عکس‌های باکیفیت بالا مخاطب را بیشتر در وب‌سایت نگه می‌دارد و بازدیدکننده زمان بیشتری در وب‌سایت شما سپری می‌کند. عکس‌های بی‌کیفیت و کم کیفیت نه‌تنها به افزایش بهبود کیفیت سایت کمک نمی‌کند بلکه باعث افت کیفیت هم می‌شود، یک وب‌سایت بدون عکس با وب‌سایتی با عکس‌های کم کیفیت هیچ تفاوتی ندارد. باید سعی کنید حداقل یک عکس مرتبط با محتوا باکیفیت بالا را برای حفظ ارزش متن در سایت قرار دهید.

وردپرس این امکان را به طراحان می‌دهد تا عکسی مناسب را در بالای صفحه سایت قرار دهند. در هر مطلب می‌توانید یک عکس را در بالاتری قسمت صفحه اصلی نمایش دهید. نمایش عکس در بالاترین قسمت وب‌سایت راهی خوب برای جلب‌توجه مخاطب در یک‌لحظه است. این روش به افزایش نرخ کلیک بر روی پست‌ها هم تأثیر می‌گذارد.

ایجاد کنتراست در عناصر صفحه

اگر نیاز دارید تا توجه مخاطب را به سمت یک قسمت مشخص از وب‌سایت جلب کنید، استفاده از عناصر نامتقارن بهترین راه است. ایجاد کنتراست باعث می‌شود ارتباط خوبی میان محتوای وب‌سایت شما و تصاویر و عناصر ایجاد شود.


مقاله مرتبط: راهنمای استفاده از کنتراست رنگ ها برای طراحان


بازدیدکننده به‌صورت طبیعی نسبت به کنتراست واکنش متفاوتی نمایش می‌دهد. اندازه بزرگ، رنگ‌های چشم‌گیر و پرکن‌تر است و یا فضای سفید گسترده باعث جلب‌توجه مخاطب می‌شود و ناخودآگاه همه توجه مخاطب را به یک نقطه معطوف می‌کند.

یکی از بهترین سایت‌ها با تکنیک طراحی عناصر پرکن‌تر است، وب‌سایت Sketch است. کنتراست زیادی در طراحی دو دکمه CTA در این وب‌سایت دیده می‌شود، یکی از این دکمه‌ها برای دانلود نسخه تریال است و یکی دیگر برای خرید نسخه کپی است.

طراحی رابط کاربری

دکمه خرید با یک رنگ روشن و کاملاً پرکن‌تر است نسبت به زمینه به نمایش درآمده است. نوشته دکمه نسخه پولی بارنگ روشن‌تر نسبت به نسخه تریال نوشته‌شده است. با استفاده از این روش مخاطب ناخودآگاه به سمت دکمه خرید پولی جذب می‌شود.

یکی دیگر از وب‌سایت‌ها با طراحی مناسب و گیرا و رعایت تکنیک کنتراست وب‌سایت Optin Monster است. در این وب‌سایت تنها یک دکمه CTA با عنوان Get OptinMonster Now دیده می‌شود. این دکمه به رنگ سبز روشن است و بر روی پس‌زمینه آبی قرارگرفته است، در این صفحه هیچ عنصر سبز دیگری دیده نمی‌شود.

طراحی رابط کاربری

در این وب‌سایت، اندازه، فرم و تمام عناصر نظر شما را جلب می‌کند چون از فرمول کنتراست در همه جای این سایت استفاده‌شده است. در کنار دکمه سبزرنگ، نوشته کوچکی برای نمایش ویدئو وجود دارد، بدون شک این ویدئو برای جلب هرچه بیشتر نظر مخاطب، از کیفیت خوبی برخوردار است، ولی قبل از این‌که ویدئو توجه شمارا جلب کند، دکمه CTA شمارا مجذوب می‌کند.

در وبلاگ شما می‌توانید از مفاهیم دیگری برای ارتباط با مخاطب استفاده کنید. یکی از راه‌های جلب نظر مخاطب در وبلاگ استفاده از فرم متفاوت ثبت‌نام در خبرنامه است، یکی از نمونه‌های خوب، وبلاگ Aeolidia است. اگر به این وبلاگ وارد شوید و به سمت پایین صفحه اسکرول کنید با دکمه زیبایی برای ثبت‌نام در خبرنامه مواجه می‌شوید. در این وب‌سایت از رنگ پس‌زمینه خاص، فونت و تایپوگرافی خوب و آیکون‌های بامزه استفاده‌شده است.

طراحی ui

بهترین راه برای طراحی وب‌سایت با عناصر پرکنتراست، مطالعه و دیدن وب‌سایت‌های نمونه است. با استفاده از روش‌های ارزیابی مثل تست A/B می‌توانید وب‌سایت خود را ارزیابی کنید.

کاربر را تشویق کنید

راه‌های زیادی برای نگه‌داشتن بازدیدکننده در وب‌سایت وجود دارد، اما بهترین راه برای جلب‌توجه مخاطب و نگه‌داشتن او در وب‌سایت، وادار کردن آن به انجام دادن کاری است. این روش در رابطه با وبلاگ‌های ایستا و سایت‌های اجتماعی پویا صدق می‌کند. شما می‌توانید هر کاری بکنید تا رابطه بازدیدکننده با وب‌سایت شما بهبود پیدا کند.

در وب‌سایت‌های ایستا می‌توانید از لینک‌های مرتبط برای خواندن مطالب بیشتر و یا اسلاید شو ها استفاده کنید. هم‌چنین می‌توانید از فرم‌ها و یا ایمیل خبرنامه برای جلب‌توجه بیشتر استفاده کنید.

زمانی که صحبت از رابط کاربری پویا می‌شود، هدف تشویق مخاطب به برقراری ارتباط هر چه بیشتر و عمیق‌تر است. بزرگ‌ترین مانع میان شما و کاربر، روش کار با سایت است که باید آسان باشد و یا برای کار با وب‌سایت آموزشی ارائه شود.

یکی از بهترین استراتژی‌ها، طراحی یک راهنمای سایت برای هر بخش از وب‌سایت است.

تصور کنید تابه‌حال وب‌سایت توییتر را ندیده‌اید و قصد ثبت‌نام در آن رادارید، این شبکه اجتماعی در نگاه اول بسیار گیج‌کننده و سخت به نظر می‌رسد. اگر شما چیزی از فالوور و توییت ندانید، چرا به توییتر می‌روید؟

قسمت Follow suggestions به کاربر کمک می‌کند تا روش استفاده از توییتر و توییت گذاشتن را بیاموزد. این گزینه برای کاربران تازه‌وارد فعال می‌شود.

رابط کاربری توییتر

اگر علاقه‌ای به استفاده از راهنمای استفاده ندارید، می‌توانید از رابط کاربری ساده استفاده کنید. در این رابط کاربری تنها با یک کلیک کاربر می‌تواند به هدف خود برسد. رابط کاربری بصری نیازی به توضیح اضافی ندارد و نظر را سریع‌تر جلب می‌کند.

با استفاده از تکنیک‌های یادشده می‌توانید به بهترین شکل ممکن با مخاطب خود ارتباط برقرار کنید و مخاطبان جدید را جذب کنید.

طراحی وب‌سایت با تمرکز بر طراحی بهتر رابط کاربری

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

56  +    =  57