چرا طراحان و توسعه‌دهندگان وب باید با هم کار کنند؟
چرا طراحان و توسعه‌دهندگان وب باید با هم کار کنند؟

کار کردن طراحان و توسعه‌دهندگان وب با یکدیگر ممکن است یک ایده مشترک و البته خوب به نظر برسد؛ اما اغلب شاهد هستیم که این دو نقش حتی اگر روی یک پروژه مشترک کار کنند، باز هم جدا از یکدیگر به فعالیت مشغول هستند.

کار طراحان این است که عناصر، طیف‌های رنگی و تایپوگرافی را به‌گونه‌ای بسازند که خوب به نظر برسد و توسعه‌دهندگان نیز کد می‌نویسند و موارد لازم برای انتشار یک صفحه وب را آماده می‌کنند. این مورد می‌تواند باعث ایجاد اختلاف بین طراحان و توسعه‌دهندگان وب در طرح نهایی شود.

اگر طراحان و توسعه‌دهندگان وب از ابتدا تا پایان یک پروژه به‌صورت مشترک با هم کار کنند، نتیجه کار یک پروژه وب منسجم، زیبا و با رابط کاربری خوب و کد نویسی تمیز است. در طول فرآیند همکاری کارها سبک‌تر شده و از دوباره‌کاری جلوگیری می‌شود و خوشبختانه می‌توان امیدوار بود که پروژه در مدت‌زمان کمتری به پایان برسد.

طراحان در برابر توسعه‌دهندگان

به‌صورت سنتی، طراحان وب و توسعه‌دهندگان به‌عنوان دو عنوان شغلی جداگانه تصور می‌شوند. طراحان وب معمولاً از نرم‌افزارهای گرافیکی مانند ادوبی فتوشاپ و Illustrator برای ساخت یک سایت و عناصر بصری آن استفاده می‌کنند. این زیبایی‌شناسی سپس با استفاده از HTML، جاوا اسکریپت، jQuery، CSS و سایر زبان‌های برنامه‌نویسی توسط یک توسعه‌دهنده وب در نهایت روی سایت اجرایی می‌شود.

درحالی‌که طراحان و توسعه‌دهندگان ممکن است در اتاق‌ها یا حتی کشورهای مختلف کار کنند، هرکدام برای ایجاد یک سایت کامل به مهارت‌های یکدیگر نیاز دارند؛ بنابراین آن‌ها باید با یکدیگر کار کنند.

مزایای همکاری مشترک طراح و توسعه دهنده وب

مزایای همکاری مشترک طراح و توسعه دهنده وب

به زبان ساده، بزرگ‌ترین دلیل اینکه طراحان و توسعه‌دهندگان وب باید با هم کار کنند را می‌توان ایجاد یک پروژه وب کامل‌تر دانست. از نگاه به تعاملات تا تجربه، وقتی طراحان و توسعه‌دهندگان با هم کار کنند پروژه بهتری خواهیم داشت.


مقاله مرتبط: کدام شغل را انتخاب کنیم: طراح وب یا توسعه دهنده وب؟


اما درحالی‌که ما در مورد همکاری مشترک طراحان و توسعه‌دهندگان وب صحبت می‌کنیم، ولی نباید دعوت از طراحان تعاملی برای پیوستن به این جمع را فراموش کرد. این همکاری مزایای دیگری نیز در پی خود دارد. از جمله:

دو جفت چشم دیگر برای زیر نظر داشتن همه‌چیز و پیدا کردن نقایص و اشتباهات

طوفان ذهنی و طراحی خلاقانه‌تر

یک تجربه کامل‌تر به دلیل اینکه طراحان می‌توانند بفهمند توسعه‌دهندگان قادر به ایجاد چه چیزی هستند

یک محصول پایانی منسجم، درحالی‌که همه اجزا در جای خود قرار گرفته‌اند و تعاملات با عناصر زیبایی‌شناختی هماهنگ هستند

یادگیری چیزهای جدید در مورد مسائل مرتبط با طراحی و توسعه دهندگی

تجمیع ایده‌ها برای یک دیدگاه جامع‌تر در مورد پروژه

تمرکز بیشتر روی مأموریت و اهداف پروژه طراحی

معایب همکاری مشترک طراحان و توسعه‌دهندگان وب

اینکه فکر کنیم همکاری مشترک طراحان و توسعه‌دهندگان وب هیچ‌گونه عیب و ایرادی نیز ندارد خیلی ساده‌لوحانه است. البته ایرادهای فراوانی را نمی‌توان به این همکاری وارد آورد، فقط دو مورد وجود دارد که باید بدانید:

۱- اینکه چند نفر را به‌صورت هم‌زمان روی یک پروژه کنند ممکن است هزینه‌بر باشد، به‌خصوص اگر افراد مشغول در پروژه در یک موقعیت مکانی حضور نداشته باشند. اگر نمی‌توانید به‌صورت هم‌زمان همه افراد را در یک اتاق کنار هم داشته باشید می‌توانید از ابزارهای تلفیقی و اشتراک آنلاین استفاده کنید.

۲- گاهی ممکن است اختلاف‌نظرهایی رخ دهد و افراد نتوانند با هم کنار بیایند؛ اما همه ما بزرگ‌سال هستیم. درست است؟ پس می‌توانیم با هم کار کنیم.

کارهایی که می‌توانید انجام دهید

کارهایی که می‌توانید انجام دهید

اکنون‌که دارید در مورد تمام دلایل چرایی همکاری مشترک طراحان و توسعه‌دهندگان وب فکر می‌کنید، وقت آن است که بگوییم چگونه می‌توان این تئوری را به اجرا درآورد؟ این کار با ارتباط شفاف آغاز می‌شود.

طراحان و توسعه‌دهندگان وب باید پروژه را در جلوی خود قرار دهند و به تصویر بزرگ‌تر و تصمیماتی که در طی این پروژه باید اتخاذ شود فکر کنند. به یاد داشته باشید که گاهی اوقات طراحان موفق می‌شوند حرف خود را به کرسی بنشانند و گاهی نیز توسعه‌دهندگان وب موفق به انجام این کار می‌شوند.


مقاله مرتبط: کدام سمت از مغز طراح وب سایت فعالیت بیشتری دارد؟


بهترین مکان برای آغاز همکاری این است که طراح یا توسعه‌دهنده همکار را به یک ناهار، قهوه یا پیاده‌روی کوتاه دعوت کنید. قبل از اینکه استارت کار را بزنید باید او و استایلش را خوب بشناسید. در مورد اینکه شما به‌عنوان یک تیم چگونه با هم کار خواهید کرد صحبت کنید و یکسری قوانین پایه‌ای و لازم را تعیین کنید.

تمامی کسانی که روی این پروژه کار می‌کنند باید با هم در ارتباط باشند تا اطمینان حاصل شود که هرکسی در زمان مقرر کاری که به او محول شده را انجام می‌دهد. به یاد داشته باشید که باید با مهربانی رفتار کنید، انتقاد سازنده داشته باشید و بازخوردهای دیگران را با جان و دل بپذیرید. همچنین باید این حقیقت را بپذیرید که هرچقدر جلو می‌روید چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید و باید سپاسگزار باشید.

۵ ترفند برای طراحان

تئوری طراحی را به شیوه‌ای ساده توضیح دهید تا به توسعه‌دهندگان کمک کنید بفهمند عناصر زیبایی‌شناختی از کجا می‌آیند.

در حین طراحی، عناصر تعاملی و نحوه کار آن‌ها را مدنظر داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات برای مراحل مختلف تعامل طراحی شده‌اند.

به‌صورت کامل کار طراحی را انجام دهید. از یک توسعه‌دهنده انتظار کپی و پیست کردن بخش‌ها را نداشته باشید. برای هر مرحله عناصر مختص آن را بسازید و آماده کنید.

در حین کار اگر نیاز داشتید درخواست کمک کنید. اگر مطمئن نیستید که یک فونت مشخص روی یک سایت کار می‌کند یا نه، می‌توانید از توسعه‌دهنده این مورد را جویا شوید.

عناصر طراحی را در فرمت‌های قابل استفاده و با وضوح و اندازه مناسب ارائه دهید.

۵ ترفند برای توسعه‌دهندگان

در مورد طراحی بیاموزید. می‌توانید در طی این همکاری اطلاعاتی در مورد رنگ‌ها، تایپ و حتی یک زبان خارجی را بیاموزید.

چیزهایی که می‌توانید انجام دهید و چیزهایی که قادر به انجامش نیستید را از پیش برای همگان مشخص کنید. اگر طراح از عناصری استفاده می‌کند که قابلیت اجرایی شدن در یک صفحه وب را ندارند، قبل از اینکه دیر شود باید اخطارهای لازم را به او بدهید.

برای پاسخ دادن به سؤالات و کمک در طی فرآیند طراحی همیشه در دسترس باشید.

از همان شروع کار در فرآیند دخیل باشید. به طوفان‌های ذهنی ایده‌های طراحی که با UX هماهنگ هستند کمک کنید.

حتی اگر با یک بخش موافق نیستید، باز هم سعی کنید یکپارچگی طراحی را در فرآیند توسعه حفظ کنید. اگر بدون داشتن یک هدف توسعه‌ای اقدام به تغییر عناصر بصری کنید، فقط برای خودتان دشمن تراشی می‌کنید.

مهارت‌هایی که همگان می‌توانند از آن سود ببرند

مهارت‌هایی که همگان می‌توانند از آن سود ببرند

برای آنکه بتوانید شکاف بین طراحان و توسعه‌دهندگان را پر کنید تا بهتر با هم کار کنند، هر دو آن‌ها باید با زبان هم آشنا شوند. طراحان و توسعه‌دهندگان باید شروع به توسعه مجموعه‌های مهارتی خود کنند.

هر طراح و توسعه‌دهنده باید یک درک پایه از موارد زیر داشته باشد:

اصول طراحی مانند رنگ، فضا و تایپوگرافی

فرمت‌های تصویری بهینه و اندازه‌ها

درک پایه از HTML و CSS

استفاده از فونت‌های وب

موارد جدید در طراحی و توسعه

درک نیازها و خواسته‌های کاربر

Grid ها، چارچوب‌ها و Wireframe

نتیجه‌گیری

این روزها دیگر کمتر کسی در مورد چرایی همکاری مشترک طراحان و توسعه‌دهندگان سؤال می‌پرسد و سؤال بیشتر افراد این است که این دو قشر چگونه می‌توانند بهتر با هم کار کنند و وظایف یکدیگر را بفهمند. در پایان کار هر دو این شغل‌ها یک هدف واحد دارند: یک سایت فوق‌العاده بسازند.

چیزی که ما واقعاً باید در مورد آن فکر کنیم توسعه طراحی است؛ زیرا حقیقت این است که تمام توسعه‌ها در طراحی و طراحی وب توسعه محسوب می‌شود. نمی‌توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید و هرچقدر که طراحی وب پیچیده‌تر می‌شود بیشتر به صحت این گفته پی می‌بریم؛ بنابراین آن چیزی که اکنون نیاز داریم شاید یک تعریف شغلی جدید یا عنوان است که نشان دهد طراحان و توسعه‌دهندگان وب به هم مرتبط هستند.

می‌توانیم با عبارت «طراحان توسعه وب» به این موضوع اشاره کنیم؟ نظر شما چیست؟ در بخش نظرات، ایده‌های خود را با ما و دیگر خوانندگان مجله آموزشی هاست ایران به اشتراک بگذارید.

چرا طراحان و توسعه‌دهندگان وب باید با هم کار کنند؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3  +  7  =