مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » چگونه وب‌سایتی با ناوبری خوب طراحی کنیم؟
UI/UX طراحی و توسعه طراحی وب

چگونه وب‌سایتی با ناوبری خوب طراحی کنیم؟

منوی ناوبری وب سایت

زمانی که صحبت از برچسب‌ها و ساختار می‌شود، بسیاری از ما فراموش می‌کنیم که این مسائل بخش کوچکی از مجموعه مهم ناوبری در طراحی وب سایت است. وقتی‌که سعی دارید برای موفقیت وب‌سایت خود قدم بردارید، ناوبری وب سایت یکی از اصلی‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کنید. برچسب‌ها و ساختار وب‌سایت میزان ترافیک را در موتورهای جستجو تعیین می‌کنند. طراحی ناوبری خوب استفاده از وب‌سایت را برای کاربر بسیار آسان‌تر می‌کند، یکی از مهم‌ترین مسائلی که با ناوبری مناسب، کار را برای شما راحت‌تر می‌کند، قابلیت نمایش تعداد مشتریان است.

در این مطلب به بررسی راه‌های متفاوت برای مطمئن شدن از ساختار مناسب ناوبری منوها، می‌پردازیم.

این نکات و روش‌ها به شما کمک می‌کند تا کسب‌وکارتان را بهبود ببخشید.

برنامه‌ریزی مهم است

برنامه ریزی طراحی سایت

در آغاز کار، باید نقشه ناوبری خود را در ذهن داشته باشید. قابلیت‌هایی که می‌خواهید، عناصری که به آن‌ها نیاز دارید را در سایت خود در نظر داشته باشید. زمانی که ملزومات وب‌سایتتان را مشخص کردید، باید لیستی تهیه کنید و یا با نقشه وب‌سایت آن را دسته‌بندی کنید. برای انتخاب هیچ محدودیتی وجود ندارد و می توانید هر فرمتی که با آن احساس راحتی می‌کنید را انتخاب کنید.

ناوبری ساختاریافته

ناوبری ساختار یافته

نظم تمام‌کاری است که ناوبری انجام می‌دهد! زمانی که تصمیم به طراحی وب‌سایت گرفتید، اگر برنامه‌ای از پیش تعیین‌شده داشته باشید کارها زودتر پیش می‌رود. وب‌سایت کامل، وب‌سایتی است که تجربه کاربری آسانی داشته باشد. راه‌های زیادی برای رسیدن به این هدف وجود دارد که در این مطلب به بررسی تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.


مقاله مرتبط: ٨ نمونه از طراحی منوی ناوبری اپلیکیشن موبایل


منو یا منوها!

منوی وب سایت

بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم که تمام قابلیت‌ها را در وب‌سایت خود داشته باشیم، این به معنای ضرورت وجود بیش از یک منو در وب‌سایت است. شما نمی‌توانید همه‌چیز را در یک منو جا بدهید! اگر هم بتوانید دیگر وب‌سایت یوزر فرندلی نخواهید داشت. برخی از سایت‌ها منوهای متفاوتی دارند و برخی از وب‌سایت‌ها هم تنها دو منو دارند. یکی از این وب‌سایت‌ها، به گزینه‌ای تبدیل می‌شود که شما و بیشتر مشتری‌ها آن را انتخاب می‌کنید. وب‌سایتی انتخاب می‌شود که به بیشتر نیازهای کاربر به‌سادگی پاسخ می‌دهد.


مقاله مرتبط: گرایش‌های پرطرفدار طراحی مگا منو در وب‌سایت‌های مدرن


منو یا منوهای بعدی در درجه دوم اهمیت قرار دارند. این مسائل در هدایت بهتر کاربر به سرویس‌ها کمکی نمی‌کند، اما نباید فراموش کنیم که هم چنان مسئله مهم و قابل‌توجهی است. در نظر داشته باشید که شما نباید با عملکرد اولیه وب‌سایت خودتان رقابت کنید.

این بخش چیزی شبیه به بخش FAQ یا درباره ما است، این بخش‌ها به‌صورت لینک‌های جداگانه در بسیاری از سایت‌ها دیده می‌شود و در مرحله دوم اهمیت قرار دارند.

برچسب‌های خاص مهم هستند

اینجاست که عبارات کلیدی اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. استفاده از عبارات کلیدی در ناوبری همیشه یکی از بهترین استراتژی‌ها است.

  • زمانی ناوبری شما از نوع توصیفی است، موتورهای جستجو شمارا بهتر پیدا می‌کنند.

اگر برچسب‌ها به‌صورت توصیفی نگه‌داشته شوند، موتورهای جستجو می‌توانند بر روی آن‌ها تمرکز کنند. با این کار مخاطب متوجه می‌شود که شما همه‌چیز را در رابطه با موضوع و دنیای تبلیغات به‌خوبی می‌شناسید.

  • بازدیدکنندگان شما، قدردان خواهند بود!

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در مسیر طراحی ناوبری مناسب با آن روبه‌رو می‌شویم، نوار ناوبری است. شما می‌توانید لیستی از محصولات و سرویس‌هایی را که کمپانی‌تان ارائه می‌دهد را در کمترین زمان به کاربر نمایش دهید. با این کار بازدیدکننده می‌داند که این نوار در کجای سایت قرار دارد و این بخش به تمام سؤالات او پاسخ می‌دهد.

برچسب‌هایی که باید از آن‌ها دوری کرد

برچسب های سایت

محصولات و سرویس‌های شما به بالا رفتن رتبه‌بندی وب‌سایت کمک نمی‌کند، چون هیچ‌کس محصول خاص شمارا جستجو نمی‌کند. عبارات کلیدی یا عناوین پیشنهادهای بهتری برای جستجوی آسان‌تر و دقیق‌تر در موتورهای جستجو هستند.

از فرمت ناوبری دسته‌بندی‌شده، استفاده نکنید

استفاده از فرمت‌های مختلف ناوبری بر اساس نوع وب‌سایت، کمی گمراه‌کننده است. این کار ممکن است به کاربر بگوید که سایت فرمت خاصی دارد ولی کاربر هم چنان در پیدا کردن هدف اصلی‌اش گیج خواهد بود.

هرگونه سردرگمی در وب‌سایت، مشتریان بالقوه را از شما دور می‌کند.

از منو کرکره‌ای استفاده نکنید

بسیاری از وب‌سایت‌ها از منوهای کرکره‌ای یا Drop down استفاده می‌کنند. متأسفانه وب‌سایت‌های دارای این منوها، به‌سختی در موتورهای جستجو پیدا می‌شوند. استفاده از این منوها شمارا با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌کنند. تحقیق‌ها نشان می‌دهد که منوهای کرکره‌ای بسیاری از کاربران را هم آزار می‌دهد.


مقاله مرتبط: منوی سایت ؛ افقی یا عمودی


منو وب‌سایت باید به‌گونه‌ای باشد که بازدیدکننده با ورود به سایت بداند به کجا برود. اگر منوها به‌هم‌ریخته باشند و گزینه‌های زیادی در وب‌سایت دیده شود، واکنش کاربر کند می‌شود و ممکن است دفعه دوم وب‌سایت شمارا انتخاب نکند.

زبان مهم است

زبان وب سایت

زمانی که تصمیم به برچسب‌گذاری وب‌سایت کردید، باید زبان انتخابی خود را هم در نظر داشته باشید. خلاقیت یکی از مهم‌ترین اصول هنر است ولی زمانی که هدف اصلی درک هرچه بهتر وب‌سایت از ظرف کاربر است، خلاقیت در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد.

اولین و مهم‌ترین نکته درک سریع وب‌سایت از طرف مشتری است، مشتری نباید در فهمیدن وب‌سایت شما و رسیدن به هدف خود کوچک‌ترین ابهامی داشته باشد. در این صورت است که می‌توانید در طراحی ناوبری مناسب موفق باشید.

استفاده از لینک‌های زیاد، کار درستی است؟

در منو خود از آیتم‌های زیادی استفاده نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از هفت آیتم در هر منو، بهترین گزینه است. دلیل استفاده از هفت آیتم هم این است که این عدد در موتورهای جستجو بهتر رتبه‌بندی می‌شود. استفاده از لینک‌های زیاد و متنوع رتبه‌بندی سایت را برای موتورهای جستجو سخت‌تر می‌کند.


مقاله مرتبط: ساخت لینک link building در سال ٢٠١٨ چه تغییراتی کرده است


کلام پایانی

اولین و مهم‌ترین قدم در تنظیم ناوبری، طرح اولیه است. این مسئله در نمایش وب‌سایت در رتبه‌بندی موتورهای جستجو و دسترسی مشتری تأثیر دارد. همیشه در نظر داشته باشید زمانی که مشتری وارد وب‌سایتتان می‌شود، باید به‌راحتی به هدف اصلی خود برسد و نباید از مقصود اصلی‌اش دور شود.

با استفاده از ناوبری خوب، مشتری در هرلحظه‌ای می‌داند که کجای وب‌سایت شما کلیک کند. با حساسیت زیاد در طراحی ناوبری، مشتری دیگر گیج نمی‌شود و به مشتری همیشگی تبدیل می‌شود.

استفاده از منوهای خوب، ممکن است ظاهر وب‌سایت را زیباتر کند ولی مهم‌ترین مسئله، راحتی و دسترسی بهتر منو برای کاربران است. مشتریان خود را خوشحال نگه‌دارید و با این کار رتبه سایت هم بالا می‌ماند.

منبع hongkiat.com

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه