مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » نکاتی برای طراحی قالب خبرنامه ایمیلی
طراحی و توسعه طراحی وب نقد و بررسی

نکاتی برای طراحی قالب خبرنامه ایمیلی

خبرنامه یکی از بهترین راه‌ها برای برقراری ارتباط با مخاطب است که به افزایش فروش کمک می‌کند. خبرنامه، باید به‌گونه‌ای‌ باشد که در کمترین زمان ممکن مخاطب را جذب کند و بدون اتلاف وقت کاربر را به سایت هدایت کند تا از خدمات وب‌سایت استفاده کند. فراموش نکنید که خبرنامه یکی از بهترین روش‌های برقراری ارتباط با مخاطبان و دنبال کنندگان شما است، پس باید به‌اندازه کافی جذاب باشد.

برای موفقیت در طراحی خبرنامه سایت باید به تجربه کاربری توجه کرد. زمانی که مخاطب شما ایمیل خبرنامه را دریافت می‌کند، طراحی می‌تواند تأثیر بسزایی در جذب او داشته باشد.


مقاله مرتبط: چرا برخی از خبرنامه های ایمیلی موفق نمی شوند؟


در ادامه انواع روش‌های طراحی قالب خبرنامه ایمیلی را بررسی می‌کنیم:

طراحی یک ستونه

خبرنامه باید در ابعاد کوچک طراحی شود چون نرم‌افزارهایی مثل out look محدودیت‌های بیشتری نسبت به مرورگرها دارند. عرض خبرنامه باید در حدود ۶۰۰px باشد، به همین دلیل بهتر است در طراحی از یک یا حداکثر دو ستون استفاده کرد.

زمانی که محتوای ایمیل را تنظیم می‌کنید این نکته را در نظر داشته باشید که ترجیحاً بهتر است محتوا در یک ستون تهیه شود. به این موضوع فکر کنید که چگونه محتوا در یک ستون تنظیم شود و خواننده در حین خواندن مطلب راحت‌تر باشد و حس بهتری داشته باشد.

در  خبرنامه هاست ایران،  طراحی هر بخش، تمام عرض صفحه را در برگرفته است و محتوا به‌صورت واضح در اختیار کاربر قرار می‌گیرد.

طراحی خبرنامه ایمیلی هاست ایران - یک ستونه

ایجاد زاویه در طراحی صفحه و اضافه کردن عناصر گرافیکی به زیبایی طرح کمک می‌کند، ولی درنهایت محتوا باید در یک ستون تنظیم شود. شما باید از سازمان‌دهی طرح خودآگاه باشید و به این موضوع توجه کنید که خواننده چگونه وقت خود را صرف خواندن خبرنامه می‌کند. اگر از الگوهای متناوب و یا دورنگ ثابت برای طراحی استفاده می‌کنید، می‌توانید صفحه را به دو ستون تقسیم کنید، برای طراحی می‌توانید از لیست کوتاه نمایش اطلاعات استفاده کنید.

می‌توانید از این روش برای دو ستونه کردن محتوای خبرنامه خود استفاده کنید. مطمئن شوید که فضای کافی برای خواندن نوشته‌ها وجود دارد.

طراحی CTA قوی

اگر می‌خواهید خبرنامه طراحی قوی داشته باشد و روی مخاطب تأثیر بگذارد نیاز به دکمه CTA یا Call To Action با طراحی خوب دارید. CTA متن یا تصویری است که بازدیدکنندگان و مشتریان شمارا تشویق به کاری مثل خرید، دانلود و یا مطالعه بخشی می‌کند.

بر اساس محتوایی که در خبرنامه برای کاربران ارسال می‌کنید قرار دادن CTA می‌تواند یک نکته مثبت در نظر گرفته شود. اگر تابه‌حال CTA طراحی نکرده‌اید با یک مطالعه کوچک و دیدن نمونه‌ها می‌توانید به‌راحتی مفهوم طراحی CTA را درک کنید.

دکمه CTA در قالب ایمیل

 

تصویر بالا مربوط به وب‌سایتی است که خدماتی را به کاربران خود ارائه می‌دهد، کاربران با کلیک بر روی دکمه سبز می‌تواند کد خاصی را برای دوستان خود ارسال کند. در این طراحی قسمت سبزرنگ CTA است که با فونت واضح عدد ۱۰۰ دلار نوشته‌شده است. با کلیک بر روی این قسمت خدماتی که قرار است به مشتری ارائه شود باید با سرعت انجام شود و اگر نیاز است پس از کلیک کردن کاربر به پنجره فروشگاه دیگری انتقال داده شود، در کمترین زمان ممکن این کار انجام شود.

دکمه CAT- American Airlines

یکی دیگر از نمونه‌های خوب طراحی CTA، خبرنامهAmerican Airlines است، دکمه CTA به‌خوبی طراحی‌شده است و کاربر با باز کردن خبرنامه گیج نمی‌شود و در کمترین زمان دکمه CTA را پیدا می‌کند.
اگر کاربران شما زیاد هستند می‌توانید از دو دکمه CTA کنار هم استفاده کنید. این روش زمانی جوابگو است که خدمات گسترده‌ای را به کاربران مختلف ارائه می‌دهید. به‌عنوان‌مثال شرکت آدیداس در خبرنامه خود از دو دکمه CTA، مخصوص محصولات زنان و مردان استفاده کرده است.

دکمه اقدام در خبرنامه ایمیلی آدیداس

هدف اصلی از طراحی خبرنامه این است که کاربر به سایت شما منتقل شود و به‌صورت مستقیم به محصول موردنظر دسترسی داشته باشد.

تمام نمونه‌های ذکرشده تنها مثال‌هایی در این زمینه بود، شما بر اساس محتوای سایت و خدماتی که ارائه می‌دهید می‌توانید از طراحی CTA مناسب سایت خود استفاده کنید.

عکس‌ها بالای Fold

اصطلاح فولد در طراحی وب‌سایت، خطی است که اولین بخش مشاهده‌شده توسط کاربر را از بخشی که کاربر اسکرول کرده، جدا می‌کند.

در طراحی خبرنامه با CSS3 نمی‌توان روی مانور زیادی داد، همچنین در css نمی‌توان سیستم ناوبری هم مشخص کرد چون خبرنامه تنها قصد دارد تا بازدیدکننده را به داخل سایت بکشاند.

عکس بهترین راه برای جذب کردن مخاطب و کشاندن آن به داخل سایت است. یکی از بهترین روش‌های جذب مخاطب از طریق خبرنامه، استفاده از عکس در قسمت Fold، نزدیک به Header است.

این عکس می‌تواند تصویری از محصول، مثل تصویر آیفون ۷ و یا تصویری از لوگو شرکت باشد.

خبرنامه ایمیلی ایفون

 

در طراحی خبرنامه بالا اپل از طراحی مینیمالیستی برای نمایش محصول خود استفاده کرده است.

اگر محصول شما به‌اندازه کافی جذاب باشد دیگر نیازی به زرق‌وبرق‌های طراحی برای نمایش هرچه بهتر محصول ندارید. هدف اصلی این است که با تصویر و یا نوشته اطلاعات کاملی را در اختیار کاربران قرار دهید تا ترغیب شوند و بر روی دکمه CTA کلیک کنند.

خط تا - fold در خبرنامه

در تصویر بالا بخشی از وب‌سایت Of a kind را مشاهده می‌کنید که تصویری از محصول واقعی را در سایت قرار داده است.

عکس خوب از محصول درواقع تضمینی برای فروش محصول شما و برقراری ارتباط بهتر با مخاطب است. استفاده از تصویر در سایت باعث می‌شود تا مخاطب در کنار دریافت اطلاعات متنی از اطلاعات تصویری هم استفاده کند.

Box و Grid lists

اگر روزانه چندین خبرنامه دریافت می‌کنید حتماً با مفهوم طراحی باکس و گرید در خبرنامه آشنایی دارید.

این روش طراحی در ایمیل‌ها به دلیل ویژگی‌های متفاوت بسیار متداول است، این ویژگی‌ها عبارت‌اند از:

  • طراحی صفحات باریک
  • کپی متن کوتاه
  • به‌سرعت خوانده می‌شود

دنبال کنندگان خبرنامه شمارا در کمترین زمان ممکن نگاه می‌کنند. استفاده از گرید مناسب کمک می‌کند تا مخاطب پس از باز کردن خبرنامه به‌سرعت محصول موردنظر و یا خدمت ارائه‌شده را دریافت کند.

 

ایمیل چند ستونه

در تصویر بالا یکی از نمونه‌های خوب استفاده از گرید در طراحی خبرنامه ارائه‌شده است. این خبرنامه مربوط به تبلیغ شرکت گوگل است. با نگاهی کوتاه به این خبرنامه به‌راحتی محصول را پیدا می‌کنید و اطلاعات مختصری از آن دریافت کرده و با استفاده از لینک CTA به سایت منتقل می‌شوید. با این کار خواننده راحت و سریع محصول موردنظر را پیدا می‌کند.

یکی دیگر از راه‌های جذب مخاطب در خبرنامه استفاده از باکس در خبرنامه است. در تصویر زیر خبرنامه سایت BOSE نمایش داده‌شده است که به‌صورت باکس‌هایی با کنتراست بالا طراحی‌شده‌اند.

ایمیل چند ستونه بلا کنتراست بالا

زمانی که در طراحی از باکس استفاده می‌کنید، توجه مخاطب را به هدف اصلی خود جلب می‌کنید. استفاده از رنگ‌های پرکنتراست در تأثیرگذاری بر روی مخاطب تأثیر دارد.

می‌توان از عکس محصول در هر باکس استفاده کرد تا مخاطب اطلاعات کامل‌تری دریافت کند.

استفاده از تکنیک‌های یادشده باعث می‌شود تا کاربر پس از دیدن خبرنامه، کنجکاو شود و به وب‌سایت شما سری بزند. روش‌های ارائه‌شده بهترین راه‌ها برای جذب مخاطب از طریق خبرنامه است.


مقاله مرتبط: ١٠ منبع خوب برای طراحی خبرنامه ایمیلی


اگر تابه‌حال درزمینه طراحی خبرنامه فعالیتی نداشته‌اید، روش‌ها و نکات گفته‌شده راهنمای مناسبی برای طی کردن مسیر درست است. در مرحله اول باید به تجربه کاربری و احساس کاربر در حین باز کردن خبرنامه توجه داشته باشید تا از این طریق بازدید سایت هم بالا برود.

منبع designmodo

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه