۱۰ راه برای همکاری مؤثر با جوامع متن باز
۱۰ راه برای همکاری مؤثر با جوامع متن باز
نرم افزارهای متن باز – open source – به توسعه فناوری اطلاعات شتاب می‌دهند و فرصت‌هایی را ایجاد می‌کنند که تا پیش از این هیچگاه دیده نشده است. کافیست به تعداد قابل توجه استارتاپ‎ها و کسب و کارهای کوچکی نگاه کنید که تا چه حد به سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان نظیر WordPress ، Drupal یا نسخه‌های مختلف سیستم عامل لینوکس وابسته اند. نرم افزارهای متن باز را می‎توان در پایگاه‎هایی مثل Sourceforge, GitHub یا مخزن پلاگین های وردپرس برای دانلود پیدا کرد. این نوع از برنامه ها معمولاً توسط برنامه نویسان داوطلب در اوقات فراغت‎شان نوشته شده‌اند. باید گفت که اگر از یک نرم افزار اپن سورس استفاده می‌کنید، به نوعی عضوی از جامعه اپن سورس محسوب می شوید.
از آنجایی موفقیت هر مجموعه به کاربران و توسعه دهندگان آن بستگی دارد، برای پیشرفت جامعه متن باز لازم است خود را بخشی از آن بدانیم و با توجه به توانایی و زمانی که در اختیار داریم به بهبود و توسعه کیفیت محصولات آن کمک کنیم.

۱. به نرم افزار مورد علاقه خود امتیاز مثبت دهید

از آن جایی که معمولاً توسعه‌دهندگان اپن سورس معمولاً درآمد مالی مناسبی ندارند، باید به گونه ‌ای دیگر انگیزه برای انجام کار داشته باشند. بسیاری از توسعه دهندگان این تجربه تلخ را داشته‌اند که کاربران، پیش از هر چیز با نظرات غیر سازنده و منفی به استقبال محصول آن‌ها رفته اند. همچنین تجریه نشان داده است یک کاربر ناراضی، نسبت به کاربری که از عملکرد نرم افزار راضی است، به میزان بیشتری راجع به کیفیت محصول نظر می‌دهد.
ثبت نظرات سازنده و مثبت می‌تواند به شدت به توسعه دهندگان open source انگیزه دهد. بنابر این اگر از افزونه، یا نرم افزار اپن سورس استفاده می‌کنید و از آن راضی هستید، پیشنهاد می‌کنیم که به سایت اصلی آن رفته و نظر مثبت خود را اعلام کنید. حتی اگر آن‌ها فرصت پاسخگویی نداشته باشند قطعاً قدردان آن خواهند بود.

opensource-rating

۲. قبل از ثبت نظر منفی سؤال بپرسید و اطلاعات کسب کنید

با وجود تمام ویژگی‌های خوب یک برنامه، گاهی اوقات ممکن است همه چیز آنگونه که می‌خواهید، نباشد. شاید مشکلی که با یک نرم افزار پیدا کرده‌اید ناشی از بستر استفاده، ناسازگاری با سایر نرم افزارها باشد و مستقیماً مربوط به تیم سازنده نشود. پیش از هر اقدام خصمانه‌ای! توصیه می‌کنیم که مستندات نرم‌افزار را بخوانید و پس از کسب اطلاعات، سپس دیدگاه خود را اعلام نمایید. یادتان باشد که این نرم‌افزارها به رایگان در اختیار شما قرار گرفته‌اند و نباید انتظاری که از یک برنامه سفارشی و غیر رایگان دارید را از چنین برنامه‌هایی داشته باشید.

۳. به توسعه دهندگان کمک کنید تا خطاها را رفع کنند

اگر می‌خواهید مشکلی را گزارش دهید سعی کنید جزئیات ایراد را نیز بیان کنید. گزارش کردن صحیح یک باگ به نوبه خود یک هنر به حساب می‌آید و اگر به درستی گزارش دهید کمک بسیار بزرگی به توسعه دهندگان کرده‌اید.
توسعه دهندگان باید بدانند که قبل از رخ دادن خطا، شما چه کارهایی انجام داده‌اید و ایراد دقیقاً به چه صورتی رخ داده است؟ چه افزونه‌ها یا نرم افزارهایی به طورهمزمان در حال اجرا بوده‌اند و در برخی موارد سیستم عامل و نوع دستگاهی (گوشی، تبلت، کامپیوتر و…) که از آن استفاده کرده‌اید چه بوده است.

۴. در انجمن‌ها مشارکت فعال داشته باشید

بیشتر سایت‌های ارائه دهنده محصولات اپن سورس، دارای انجمن‌هایی هستند که کاربران با مراجعه با آن‌ها می‌توانند مشکلات خود را مطرح کنند و راه حل مناسب بیابند. اگر با نرم افزارها، افزونه‌ها، تم یا قالب وبلاگ کار کرده‌اید، می‌توانید تجربه خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. برای کمک کردن نیاز نیست که لزوماً یک برنامه نویس باشید زیرا معمولاً مسائل غیر تخصصی زیادی هم وجود دارد که می‌توانید به حل آن‌ها کمک کنید. حضور فعال شما علاوه بر کمک به افراد مختلف، باعث می‌شود دانش شما همواره در حال به روز شدن باشد.

۵. نرم افزارهای دوست داشتنی را به دیگران اطلاع رسانی کنید

اگر نرم افزاری را دوست دارید، در شبکه‌های اجتماعی درباره آن بنویسید یا اگر صاحب وبلاگ یا وب سایت هستید می‌توانید یک پست مناسب برای آن بنویسید. با این کار، نه تنها به ارائه دهندگان آن انگیزه فراوانی داده‌اید، بلکه به افرادی هم که به دنبال چنین نرم‌افزارهایی هستند کمک می‌کنید تا انتخاب درستی داشته باشند.

opensource-sharing

۶. امکانات و ویژگی‌های سازنده پیشنهاد دهید

به توسعه دهندگان نشان دهید که شما قدردان کار آن‌ها هستید و سختی‌های کار آن‌ها را درک می‌کنید آنگاه پیشنهادهای خود را در رابطه با اینکه چگونه می‌توانند نرم افزارهای خود را ارتقاء دهند با آن‌ها درمیان بگذارید؛ البته به‌صورت کاملاً مؤدبانه و سازنده! متاسفانه دیده می‌شود بسیاری از کاربران، در خواست‌های خود را به‌صورت طلبکارانه ای مطرح می‌کنند؛ حتی به افزونه‌ها یا نرم افزارهایی که عملکرد خوبی دارند به دلیل این که ویژگی مورد نیاز آن‌ها را ارائه نداده‌اند امتیاز منفی می‌دهند. این نوع رفتارها باعث می‌شود تا بسیاری از توسعه دهندگان از توسعه نرم افزارهای متن باز دلسرد شوند.

۷. یک آزمایش کننده نرم افزار باشید

نرم افزارها به دلیل نکات ریز و پیچیده ای که دارند، باید به طور کامل مورد آزمایش قرار گیرند. اگر شما زمان آزاد دارید یا علاقه‌مند به یک نرم افزار یا افزونه هستید می‌توانید به عنوان یک داوطلب آزمایش نرم افزار، در فرآیند توسعه آن شرکت کنید. تیم‌های open source معمولاً از طریق وب سایت یا شبکه‌های اجتماعی درباره فراخوان آزمایش نرم افزارشان اطلاع رسانی می‌کنند.
با آزمایش محصولات، شما نیز چیزهای زیادی راجع به فرآیند توسعه آن نرم افزار فرا خواهید گرفت.

۸. یک اصلاحیه (Patch) یا یک بسته ارتقا دهنده بسازید

درهای جوامع متن باز همیشه به روی توسعه دهندگان جدید باز است. بنابراین اگر شما زمانش را ندارید که به تنهایی یک نرم افزار اپن سورس بسازید، می‌توانید اصلاحیه برای خطاهای موجود یا بسته‌هایی برای ارتقا و بهبود ارائه کنید. توجه داشته باشد که اگر می‌خواهید یک Patch برای نرم افزار بسازید، باید لیست تغییرات ایجاد شده را در آن قرار دهید. ساخت فایل‌های پچ نیازمند کدنویسی است؛ بنابراین فقط به برنامه نویسان توصیه می‌شود.

۹. در مستندسازی و یا ترجمه مشارکت کنید

نرم‌افزارهای مفید تنها شامل کدنویسی نیستند بلکه نیازمند مستنداتی قابل درک و جهانی هستند. اکثر تیم‌های اپن سورس به کاربران اجازه می‌دهند تا اطلاعات نرم افزارشان را ویرایش و یا موضوعاتی را به آن اضافه کنند. با اصلاح غلط‌های املایی و اطلاعاتی مستندات و همچنین ترجمه نرم افزار به زبان‌های دیگر، به توسعه و گسترش جهانی آن کمک کنید.

۱۰. به استفاده از اپن سورس‌ها ادامه دهید

اگر می‌خواهیم که جامعه نرم‌افزارهای متن باز به حیات خود ادامه دهد، لازم است که استفاده و فعالیت در زمینه برنامه‌های Open source را ادامه دهیم و از امتحان کردن چیزهای جدید نترسیم! اگر برنامه خوبی را پیدا کردیم، آن را به دیگران توصیه کنیم تا آن‌ها نیز از مزایای ان بهره‌مند شود.

keep-calm-and-use-open-source-2[1]

۱۰ راه برای همکاری مؤثر با جوامع متن باز

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  69  =  75