مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » امنیت کسب‌وکارها در مقابل حمله های سایبری سال ۲۰۱۸
امنیت شبکه کسب و کار

امنیت کسب‌وکارها در مقابل حمله های سایبری سال ۲۰۱۸

حفظ امنیت در مقابل حمله های سایبری یکی از نگرانی‌های تازه کسب‌وکارهاست که متأسفانه سطح آن هرروز افزایش می‌یابد. این موضوع تحت تأثیر انتخابات اخیر امریکا در سال ۲۰۱۶ و همچنین دزدیده شدن اطلاعات و داده‌های بسیاری از بیمارستان‌های مختلف در سرتاسر جهان دوباره اهمیت پیدا کرد و می‌توان مدعی شد که اهمیت آن حالا بیش‌ازپیش اثبات شده است. ما در عصر تکنولوژی و پیشرفت استفاده از اینترنت هستیم و به همین خاطر کسب‌وکارها باید بیش از هر زمان دیگری به امنیت سایبری‌شان اهمیت دهند.

تخمین زده شده است که نرخ سالانه جرایم سایبری در سال ۲۰۲۱ در سرتاسر جهان به بیش از ۶ تریلیون برسد. این جرایم اینترنتی باعث خسارت‌های مختلفی ازجمله دزدی هویت افراد تا تخریب داده‌ها با هدف کاهش بهره‌وری و کارآمدی افراد و همچنین کسب‌وکارها می‌شوند.

البته که دنیای مجازی با وجود دزدان و کلاه‌برداران اینترنتی هرروز به دنیای ترسناک‌تری تبدیل می‌شود، اما شما نباید جا بزنید و از افزایش امنیت چشم‌پوشی کنید. در برخی موارد استفاده از استراتژی‌های بسیار ساده امنیتی می‌تواند از کسب‌وکار شما در مقابل حمله‌های سایبری از هر نقطه جهان مراقبت کند.

ما تلاش کرده‌ایم با توجه به آنچه در سال جاری شاهدش بودیم، برخی خطرهای احتمالی سایبری را در سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کنیم. هرگز فکر نکنید که کسب‌وکارتان کوچک و بی‌اهمیت است و اصلاً ممکن نیست موردحمله مجرمان اینترنتی قرار گیرد.

دزدی هویت کاربران همچنان ادامه دارد

دزدی هویت

تعداد جرایم سایبری مربوط به دزدی هویت کاربران آمریکایی در سال ۲۰۱۶ حدوداً ۱۶ میلیارد گزارش شده است و پیش‌بینی می‌شود که در سال آینده همچنان افزایش یابد.

شاید با خودتان فکر کنید که دزدی هویت معمولاً با دریافت یک ایمیل مشکوک از کشوری مثل نیجریه آغاز می‌شود و هویت کاربر دریافت‌کننده هم در صورت به اشتراک گذاشتن اطلاعات فردی، دزدیده می‌شود؛ اما باید بگوییم اغلب موارد دزدی هویت کاربران آمریکایی در سال گذشته از شرکت‌هایی صورت گرفت که درزمینهٔ گردآوری اطلاعات شخص کاربران فعالیت می‌کنند. Equifax مثال بارز این روش دزدی است که هویت کاربرانش در سپتامبر سال ۲۰۱۷ توسط هکرها دزدیده شد. در این میان اطلاعات فردی حدوداً ۱۴۳ میلیون نفر از کاربران Equifax دزدیده شد.

راهکارامنیتی: روش‌های تشخیص هویت بیومتریک

حفظ امنیت کسب‌وکار به همه روش‌هایی وابسته است که شما به کار می‌گیرید. البته تکنولوژی آن‌قدر پیشرفت کرده که حالا روش تشخیص چهره برای تأیید هویت کاربران و ورود به اپلیکیشن‌ها و سخت‌افزارها بیش‌ازپیش رایج شده است. این تکنولوژی هم با سرعت زیادی در حال رشد است تا در صورت پیشرفت به بهترین روش ممکن برای تأیید هویت کاربران تبدیل شود.


مقاله مرتبط: اگر نگران هک شدن حساب کاربری خود هستید، به این سایت سری بزنید!


عناصری مانند شبکیه چشم، اثرانگشت و بازسازی چهره در تأیید هویت کاربران باعث کاهش احتمال دزدی هویت توسط مجرمان اینترنتی می‌شود. درواقع چشم‌انداز تأیید هویت بیومتریک به‌قدری مهم است که بسیاری از تولید‌کنندگان در ساخت گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها هم از آن بهره می‌برند.

وضعیت بیومتریک شما مانند ساختار اثرانگشت و شبکیه چشم کاملاً مختص خودتان است و هکرها نمی‌توانند از آن تقلید کنند.

ادامه روند استخراج اطلاعات افراد از طریق وب‌سایت‌های ناامن

استخراج اطلاعات افراد

وقتی کاربران در یک وب‌سایت محافظت نشده با سطح امنیتی پایین وارد می‌شوند، هکرها می‌توانند اطلاعات آن‌ها را به‌راحتی از این وب‌سایت‎‌ها استخراج کنند. برای مثال، حمله‌های سایبری به فروشگاه‌های اینترنتی با امنیت پایین ممکن است به دزدیده شدن اطلاعات فردی و اعتباری کاربران منجر شود.

استفاده از پروتکل امنیتی SSL باعث رمزگذاری اطلاعات از وب‌سایت تا بازدیدکننده می‌شود. این پروتکل امنیتی از افشای اطلاعات پرداخت و دریافت مالی کاربران و وب‌سایت‌ها هم جلوگیری می‌کند. متأسفانه استفاده از SSL باعث هوشیار شدن هکرها و مجرمان می‌شود و آن‌ها به‌خوبی متوجه می‌شوند که داد‌وستد مالی در این وب‌سایت صورت می‌گیرد. برخی وب‌سایت‌ها هم به همین خاطر نمی‌خواهند توجه مجرمان اینترنتی را به فعالیت‌هایشان جلب کنند و از پروتکل SSL هم بهره نمی‌برند. از طرفی استفاده نکردن از این پروتکل امن احتمال دزدیده شدن هویت کاربران را افزایش می‌دهد.

راهکار امنیتی: خرید مجوزهای SSL

حفظ امنیت وب‌‌سایت به کمک پروتکل امنیتی SSL نه‌تنها به نفع کاربران و بازدیدکنندگان است، بلکه به بهبود رتبه صفحه‌های وب‌سایت در موتورهای جستجو هم کمک می‌کند.

گوگل همیشه برای وب‌سایت‌ها امن اهمیت بیشتری قائل است و آن‌ها را محترم‌تر می‌داند. همین موضوع باعث می‌شود وب‌سایت شما بهتر و بیشتر از گذشته در نتایج جستجو به نمایش درآید. بدین ترتیب کسب‌وکارهایی که از پروتکل SSL بهره می‌برند، از هر نظر برنده هستند.


مقاله مرتبط: گواهی SSL چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟


البته استفاده از SSL برای جلوگیری از نفوذ هکرها و دزدیده شدن اطلاعات شخصی کاربران، تنها بخشی از روش‌های امنیتی ضروری برای وب‌سایت‌هاست. سایر روش‌های مرسوم و مناسب را هم مورداستفاده قرار دهید تا به خودتان و بازدیدکنندگان در حفظ امنیت در فضای وب کمک کنید.

نگرانی از مشکلات ساده امنیتی هم ادامه دارد

همچنان که بسیاری از کسب‌وکارها و افراد در تلاش هستند تا همه حفره‌های کوچک امنیتی را شناسایی و رفع کنند، کاربرانی وجود دارند که هنوز از روش‌های بسیار ضعیف امنیتی استفاده می‌کنند. مواردی مانند استفاده از رمز عبور بسیار ساده، ارتباطات اینترنتی رمزگذاری نشده و به اشتراک‌گذاری اطلاعات ممکن است گاهی به بدترین آسیب‌های اینترنتی ممکن ختم شود.

برای مثال شما در میان وب‌سایت‌های مختلفی که عضوشان هستید، از چند رمز عبور استفاده می‌کنید؟ اغلب افراد از یک رمز عبور در پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌های مختلف بهره می‌برند تا آن را فراموش نکنند.

باید بگوییم که این اقدام درواقع خطرناک‌ترین کار ممکن در دنیای وب به شمار می‌رود و شما را در معرض خطر شدید دزدی هویت قرار می‌دهد. اگر هکرها به یک رمز عبور شما دست یابند، قادر خواهند بود در همه صفحه‌های شخصی شما در وب‌سایت‌ها مختلف وارد شوند و هر چه می‌خواهند را بدزدند.

به این موضوع فکر کنید که فهرست وب‌سایت‌های موردعلاقه شما در مرورگرتان چقدر طولانی است و هکر می‌تواند با یک رمز وارد همه این وب‌سایت‌ها شود.

راهکار امنیتی: از اصول پایه امنیتی غافل نشوید

کارمندانتان را وادار کنید تا از رمز عبور پیشرفته و دشوار در فضای اینترنتی سازمان استفاده کنند. کلاس‌های آموزشی و سمینارهای متعددی در باب استفاده از ایمیل و به اشتراک‌گذاری اطلاعات برگزار کنید و کارمندانتان را از خطرهایی که در کمین است، به‌خوبی آگاه سازید. همه کانال‌های ارتباطی را از ایمیل تا گفتگوی زنده رمزگذاری کنید.


مقاله مرتبط: ویژگی های یک رمز عبور ایمن چیست؟


اگر از اصول پایه امنیتی شروع نکنید، نمی‌توانید به روش‌های پیشرفته بپردازید و انتظار داشته باشید که امنیت وب‌سایت و کسب‌وکارتان کاملاً محافظت شود. در همین راستا باید به کارمندان آموزش دهید که امنیت همه دستگاه‌های متصل به کسب‌وکار مهم است. برای مثال یک لپ‌تاپ کاری را تصور کنید که به یکی از مدیران شرکت سپرده شده است تا برخی وظایفش را به کمک آن انجام دهد. اگر این فرد در فرودگاه منتظر پروازش باشد، ممکن است لپتاپش در اثر بی‌توجهی دزدیده یا عوض شود و به همین ترتیب پای مجرمان سایبری هم به فضای نرم‌افزاری شرکت باز شود.

رشد سرعت و میزان انتشار باج افزارها

باج افزار

حتماً در سال ۲۰۱۷ این خبر هم به گوشتان رسید که برخی مجرمان اینترنتی به پایگاه داده‌های متفاوتی دسترسی پیدا کردند و با شرط دریافت مبلغ هنگفتی حاضر به بازگرداندن اطلاعات آن‌ها شدند. این خبر درواقع مثال بارز و تازه‌ای از تأثیر انتشار باج افزارهاست. به نظر می‌رسد که امکانات و لوازم پزشکی در حال حاضر هدف اول این فعالیت‌های غیرقانونی هستند. اگر مجرمان به پایگاه داده‌های این مراکز دسترسی یابند و از دسترسی سایر کارکنان به اطلاعات حیاتی آن جلوگیری کنند، جان مردم و بیماران به خطر می‌افتد.

طبق آمارهای مختلف، انتشار باج افزارها در سال ۲۰۱۷ حدوداً ۵ میلیارد دلار خسارت مالی به بار آورد. این رقم تنها نشان‌دهنده مبلغی که به هکرها پرداخت شده، نیست؛ بلکه شامل هزینه‌های مختلف ناشی از عدم کارآمدی در صنایع مختلف در طول دوره گرفتاری هم می‌شود.

انتشار باج افزارها تنها با هدف گرو نگه‌داشتن اطلاعات حیاتی و دریافت باج انجام نمی‌شود. این روش مخرب حتی به‌قصد انتشار عمومی اطلاعات هم اجرا می‌شود. برای مثال، HBO و Netflix را در نظر بگیرید که برخی اطلاعاتشان در سال ۲۰۱۷ توسط هکرها دزدیده شد و مورد تهدید قرار گرفتند که اگر مبلغ مشخصی را به این هکرها ندهند، قسمت‌هایی از سریال‌های محبوب منتشر خواهند شد.

البته یک جنبه مهم دیگر هم در این بحث مطرح است. تصور کنید هکرها به دستگاه موبایل یا لپ‌تاپ شما دسترسی پیدا کنند و مجبور شوید برای دسترسی به اطلاعات مهم دستگاه‌های خودتان به آن‌ها مبالغی هنگفت پرداخت کنید.

راهکار امنیتی: دائما از اطلاعات مهمتان بکاپ بگیرید و همه حفره‌های امنیتی را هم رفع کنید

وقتی پای حمله‌های باج افزاری به میان می‌آید، بکاپ‌های متعدد و قابل دسترسی به کارتان می‌آیند.


مقاله مرتبط: چگونه در برابر باج افزار ها از خودمان محافظت کنیم


باید دائماً از داده‌هایتان بکاپ بگیرید؛ چراکه وقتی هکرها موفق می‌شوند به نسخه اصلی اطلاعات شما دست یابند، همین بکاپ‌های متعدد به شما کمک می‌کنند تا همه داده‌هایتان را بازیابی کنید. برای مثال، وقتی از اطلاعات موجود روی فلش حافظه خود بکاپ می‌گیرید، هکرها دیگر نمی‌توانند محتوای آن را بدزدند و از شما برای باز پس دادن آن‌ها باج‌بگیرند.

علاوه بر این، رفع همه حفره‌های امنیتی باعث می‌شود اطلاعات کسب‌وکار شما در مقابل همه عناصر جرم محفوظ بماند.

ناکارآمدی بخش IT در اغلب سازمان‌ها

ناکارآمدی بخش IT

دپارتمان IT یا همان زیرساخت در همه شرکت‌ها باید پیشگیری از حمله‌های سایبری را هم در فهرست وظایف خود قرار دهد. امنیت سایبری همه کسب‌وکارها بر عهده همین بخش است و کارمندان آن باید به‌خوبی بدانند که چگونه می‌توانند اطلاعات سازمان را در مقابل حمله‌های سایبری مصون نگه‌دارند.

اگر کارمندان بخش زیرساخت شرکت‌ها اطلاعات و دانش کافی دراین‌باره نداشته باشند، راه ورود برای هکرها باز می‌شود. در این مورد هم دوباره باید به مثال Equifax باز گردیم. این شرکت حتی پیش از اینکه موردحمله هکرها قرار بگیرد هم می‌دانست که از امنیت کافی برخوردار نیست. البته مدیران اجرایی آن پس از بروز مشکل ادعا کردند که گزارش حفره‌های امنیتی به شکل درست به دستشان نرسیده است و نتوانسته‌اند در زمان مقتضی برای رفع آن‌ها اقدام کنند. همین موضوع می‌تواند به‌خوبی اهمیت دانش و به اشتراک‌گذاری اطلاعات را در سلسله‌مراتب اجرایی درون سازمان‌ها نشان دهد.

راهکار پیشنهادی: آموزش و تدریس

همه افرادی که در دپارتمان IT شرکت‌ها مشغول به کار هستند باید با انواع روش‌های حفظ امنیت کسب‌وکار آشنا باشند. حتی کوچک‌ترین کسب‌وکارها هم مورد هدف هکرها قرار دارند و «مدیریت صحیح دانش» از احتمال دسترسی آن‌ها به اطلاعات درون شرکت‌ها جلوگیری می‌کند. وقتی شما به‌عنوان مدیر میانی، ارشد یا اجرایی شرکت از بهبود توانایی‌ها و مهارت‌های کارمندان پشتیبانی می‌کنید، درواقع کسب‌وکار خودتان را ارتقا داده‌اید. به همین خاطر بسیاری از شرکت‌ها هزینه آموزش‌های اختصاصی کارمندانشان را متقبل می‌شوند.

افزایش حمله‌های بات نت

حملات بات نت

تکنولوژی نوین اینترنت اشیا (IoT) امکانات عملکردی و تطابق‌پذیری فوق‌العاده‌ای با خود به همراه دارد. بسیاری از مردم از این ایده استقبال کرده‌اند و معتقدند چقدر خوب است که می‌توان قهوه ساز منزل را درحالی‌که در محل کارشان هستند، روشن کنند. از طرفی همین تکنولوژی خلاقانه ممکن است در آینده باعث رشد حمله‌های مخرب سایبری شود. در اجرای تکنولوژی اینترنت اشیا دستگاه‌های هوشمند متعددی به هم متصل می‌شوند و شبکه‌ای به نام بات نت (botnet) به وجود می‌آورند.


مقاله مرتبط: خسارت حملات DDoS در فنلاند


حدوداً ۱۱.۳۷% از حمله‌های DDoS در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷ در آمریکا رخ دادند. این حمله‌ها درواقع توسط شبکه‌های کامپیوتری بات نت و با استفاده از سخت‌افزارهای مختلف اجرا شدند. شاید تصور این موضوع برایتان مشکل باشد که متوجه شوید پرینتر تازه محل کارتان ممکن است در بروز مشکل برای یک وب‌سایت یا پایگاه داده‌های دولتی در هر نقطه دنیا نقش داشته باشد.

راهکار امنیتی: به‌روزرسانی مداوم و پیوسته

همیشه باید تکنولوژی‌ها و دستگاه‌های هوشمندتان را به تازه‌ترین نسخه و بسته منتشر شده، ارتقا دهید. منظور از این امر به‌روزرسانی همه نرم‌افزارها و همچنین سخت‌افزارهای هوشمند است. اغلب سازندگان در صورت مشاهده مشکل امنیتی در محصولاتشان به سرعت یک سفت افزار تازه منتشر می‌کنند. هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای برای استفاده از نسخه‌های قدیمی وجود ندارد؛ مخصوصا اگر نسخه‌های تازه آن منتشر شده باشند.

وقتی می‌خواهید به وب‌سایت‌های مختلف سر بزنید، مرورگرهایی مانند Chrome می‌توانند به شما اطلاع دهند که نرم‌افزار درون این وب‌سایت قدیمی و خطرناک است. برای مثال، شما به‌عنوان کاربر با بنر کوچکی مواجه می‌شوید که در آن نوشته شده است این وب‌سایت از Joomla 1.5 استفاده می‌کند و ممکن است در صورت مرور آن با خطر امنیتی مواجه شوید. Joomla 1.5 یک نسخه بسیار قدیمی است و به همین خاطر ممکن است مورد هدف مجرمان اینترنتی قرار بگیرد.

احتمال افزایش ورود غیرمجاز به گوشی‌های همراه افراد

ورود غیر مجاز به گوشی

تکنولوژی‌های مختلف در صنعت گوشی‌های همراه هر سال نسبت به گذشته بیشتر پیشرفت می‌کنند. دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها ترافیک بالایی در اینترنت ایجاد می‌کنند. درواقع طبق گزارشی که Cisco منتشر کرده است، حدوداً ۳ / ۲ ترافیک اینترنت در جهان به همین دستگاه‌های هوشمند همراه تعلق دارد.

استفاده از گوشی‌های همراه در میان افراد و کارمندان رایج‌ترین شیوه ارتباطی است و به همین خاطر روترها و مودم‌های درون شرکت هم مورد هدف هکرها قرار می‌گیرند. بسیاری از کسب‌وکارها از روتر (Access Point) برای ایجاد ارتباط گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ و اساسا هر دستگاه هوشمند دیگری که کارمندان از آن استفاده می‌کنند، بهره می‌برند. شبکه‌های بی‌سیم با سطح امنیت پایین هر کاربر خارجی دیگری را قادر می‌سازند تا وارد شبکه ارتباطی آن‌ها شوند.

راهکار امنیتی: محدود کردن دسترسی به شبکه Wi-Fi داخلی

امکان دسترسی به شبکه ارتباطی داخلی سازمان شما نباید برای هر کاربر دیگری به‌جز کارمندان میسر باشد. هر کاربری در پارکینگ شرکت یا شعاع مشخصی از ساختمان قادر خواهد بود با توجه به نوع روتری که استفاده می‌کنید، این شبکه را مشاهده کند. با به‌روزرسانی مداوم سفت افزارها، انتخاب رمز عبور پیشرفته و همچنین پنهان کردن شبکه ارتباطی بی‌سیم می‌توانید احتمال دسترسی غیرمجاز هکرها را به آن کاهش دهید.

برخی حتی تایید هویت به روش MAC را هم به شبکه‌های ارتباطی‌شان اضافه می‌کنند. این روش تنها به سخت‌افزارهایی اجازه اتصال می‌دهد که آدرس آن‌ها قبلا برایش تعریف شده باشد. تنظیم و اجرای این روند امنیتی ممکن است تنها چند ثانیه از وقت کارشناسان زیرساخت را بگیرد. مزیت این روش در جلوگیری از اتصال هکرها و کاربران غیرمجاز به شبکه بی‌سیم حتی در صورت دانستن نام و رمز عبور شبکه موردنظر است.

رشد پیوسته ادعای برخی شرکت‌ها به عنوان بیمه امنیت سایبری

یکی از گرایش‌ها و ترندهای تازه در دنیای تکنولوژی که هر روز با سرعت بیشتری پیشرفت می‌کند، بیمه امنیت سایبری است. به‌طور خلاصه درباره این نوع تازه از بیمه باید بگوییم که به کسب‌وکارها کمک می‌کند با ضرر مالی کمتری مواجه شوند و بخشی از ضرر متحمل شده توسط آن‌ها را پس از حمله‌های سایبری می‌پردازد. بیمه امنیت سایبری تا حدودی شبیه بیمه سلامت عمل می‌کند.

اگر شبکه ارتباطی‌تان را امن نگه‌دارید، از بروز خسارت‌ هم جلوگیری کرده‌اید؛ همان‌طور که این موضوع درباره بیمه سلامت هم صدق می‌کند. از طرفی بسیاری از این بیمه‌کنندگان از ایده حفظ امنیت استقبال می‌کنند؛ چراکه این موضوع همچنین به جلوگیری از حمله‌های سایبری می‌انجامد و دیگر لازم نیست مبلغی را به شرکت‌ها بپردازند. با توجه به افزایش نرخ رشد حمله‌های سایبری، حفظ سلامت دیجیتالی شرکت‌ها هم اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

راهکار امنیتی: بیمه کنید اما روش‌های پیشگیری را هم به اجرا درآورید

سرمایه‌گذاری در بیمه امنیت سایبری به شما کمک می‌کند خسارت‌های مالی ناشی از حمله‌های سایبری را کاهش دهید؛ اما همچنان لازم است که تمرکزتان را بر پیشگیری معطوف کنید تا هزینه‌ خسارت‌های احتمالی را به حداقل ممکن برسانید و از نفوذ عناصر مخرب هم جلوگیری کنید. وضعیت امنیتی شبکه ارتباطی کسب‌وکارتان را به بهترین سطح ممکن برسانید و در صورت مشاهده هرگونه مشکل و حفره امنیتی به‌سرعت برای رفع آن اقدام کنید.

افزایش تعداد حمله‌های بر پایه هوش مصنوعی

حملات هوش مصنوعی

تکنولوژی نوین هوش مصنوعی (AI) به سرعت در میان صنایع مختلف در حال توسعه و پیشرفت است. برای مثال، سرورهای بازی‌های اینترنتی (گیمینگ) و چت بات‌های وب‌سایت‌ها به کمک همین تکنولوژی عمل می‌کنند. همه ما به‌نوعی از پیشرفت افسارگسیخته هوش مصنوعی و ربات‌ها به خصوص با توجه به پیشرفت ابزارهای جنگی برپایه AI می‌ترسیم و ترس پایان دنیا توسط این موجودات بی‌احساس در ما رخنه کرده است. هوش مصنوعی به قدری مهم است که در صورت برنامه‌ریزی صحیح می‌تواند ربات‌ها را علیه انسان‌ها بشوراند.

اما آنچه از دیدگاه هوش مصنوعی در حمله‌های سایبری مهم است، به چگونگی واکنش سریع این تکنولوژی به ورودی‌ها بازمی‌گردد. هوش مصنوعی در حال حاضر در برخی دستگاه‌ها مانند ماشین‌های پیشرفته خودران به کار می‌رود و درواقع زمینه مساعدی را برای نفوذ و سوءاستفاده هکرها از این دستگاه‌ها به وجود می‌آورد.


مقاله مرتبط: چگونه از استارت آپ خود در برابر حمله سایبری محافظت کنیم؟


بدافزارها در حال حاضر به منظور افزایش قابلیت تطابق‌پذیری در دست توسعه هستند. برای مثال، بدافزار چند دگردیس (Polymorphic) قادر است با هدف جلوگیری از شناسایی شدن، روش‌هایش را تعدیل و تنظیم کند. به طور خلاصه، به سرعت با وضعیت موجود سازگار می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود شناسایی و نهایتا تلاش برای از بین بردنش هم دشوار شود.

راهکار امنیتی: استفاده از بهترین و معتبرترین روش‌های امنیتی

در حال حاضر بهترین راهکار ممکن برای رویارویی با این خطر استفاده از بهترین روش‌های امنیتی موجود است. بسیاری از بدافزارها تلاش می‌کنند از هر روش ممکن وارد همه حفره‌های امنیتی شوند. برای درک بهتر این جمله بهتر است خواندن یک ایمیل آلوده یا دانلود کردن فایل‌های مخرب را تصور کنید.

توجه به همین دستورالعمل‌های ساده و البته بدیهی می‌تواند کسب‌وکارتان را از خطر جدی نجات دهد. همان‌طور که می‌دانید، پیشگیری بهتر از درمان است.

اما امنیت اینترنتی در آینده چگونه خواهد بود؟

آینده امنیت آنلاین

البته که آینده برای همه سازمان‌ها ناشناخته است. ممکن است همان لحظه که احساس می‌کنید هیچ حفره امنیتی در سیستم‌های شرکتتان وجود ندارد، دچار حمله سایبری شوید. احتمالا Netflix، Sony و حتی Parliament هم با خودشان فکر می‌کردند که هیچ خطری تهدیدشان نمی‌کند؛ اما وقتی هکرها به آن‌ها حمله کردند ثابت شد که تدابیر امنیتی ایشان کافی نبوده است.

یکی از بهترین روش‌ها همان سرمایه‌گذاری در پیشگیری است و همه سازمان‌ها باید آن را جدی بگیرند. پیشگیری شامل بهبود نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و همچنین افزایش دانش کارمندان می‌شود. اگر کارمندان به‌خوبی آموزش ببینند و هرگز ایمیل‌های مشکوک را باز نکنند، بسیاری از حمله‌های سایبری متوقف خواهد شد.

همیشه ترندهای تازه را در باب حمله‌های اینترنتی و روش‌های تبهکارانه آن‌ها در سرتاسر دنیا هشیارانه دنبال کنید. البته ممکن است با خودتان فکر کنید که برخی از این روش‌ها چندان با کسب‌وکار شما سازگاری ندارد؛ اما مطمئن باشید که مجرمان اینترنتی سرانجام راهی پیدا می‌کنند و نسخه دیگری را از آن با تغییرات اندک به حوزه فعالیت شما هم وارد می‌کنند. انتخاب بیمه امنیت سایبری نامناسب هم ممکن است باعث شود همه داده‌هایتان طی یک حمله اینترنتی از بین برود.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه