مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » ۱۱ نکته برای ساخت کمپین‌های بازاریابی متنوع
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
بازاریابی کسب و کار

۱۱ نکته برای ساخت کمپین‌های بازاریابی متنوع

۱۱ نکته برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی متنوع

هر کسب‌وکار موفقی برای اینکه بتواند در دنیای پررقابت امروز در میان رقبا حرفی برای گفتن داشته باشد لازم است تا به روش‌های بازاریابی مختلفی تسلط داشته و بتواند با ساخت کمپین‌های بازاریابی مختلف و متنوع نظر کاربران و مصرف‌کنندگان نهایی کالا و خدمات را به خود جلب نماید؛ ازاین‌رو در این بخش از سری مقالات آموزشی هاست ایران، در رابطه با ۱۱ نکته برای ایجاد کمپین‌های بازاریابی متنوع به شما توضیحاتی را ارائه خواهیم داد تا شما نیز به‌عنوان یک مدیر کسب‌وکار‌ هرچند کوچک برای کسب‌وکارتان کمپین‌های بازاریابی اصولی و حرفه‌ای را راه‌اندازی نمایید.

مصرف‌کنندگان نهایی محصولات امروزه انتظار دارند تا برند‌هایی که برای فروش بیشتر محصولات خود تبلیغات انجام می‌دهند، از تصاویر متنوع‌تری در رسانه‌ها استفاده کنند؛ این در حالی است که بسیاری از مخاطبان تبلیغات، استفاده از شوخی‌های توهین‌آمیز و تکیه و بر افکار سنتی را از جانب تبلیغ‌کنندگان نپذیرفته و موجب نارضایتی آن‌ها از تبلیغ ارائه‌شده می‌شود.

مطمئناً کمپین‌های تبلیغاتی که امروزه شاهد به وجود آمدن آن‌ها هستیم، تلاش می‌کنند تا وجه تفاوت محصول ارائه‌شده، با نمونه‌های مشابهی که توسط رقبا عرضه می‌شود را به مخاطبان نشان دهد؛ اما این کار نیازمند به کسب دانش درزمینهٔ راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی است تا مخاطب عمیقاً تفاوت بین محصول تبلیغ‌شده و محصول ارائه‌شده توسط رقبا را درک نماید. به همین منظور در ادامه نکاتی را به نقل از تیم مشاوره فوربز در اختیار شما خواهیم گذاشت تا بتوانید با عمل به آن‌ها یک کمپین بازاریابی اصولی و ایده آل را راه‌اندازی و مدیریت نمایید.

ابتدا گوناگونی را از درون آغاز کنید

برای اینکه بتوانید یک کمپین بازاریابی ایده آل را طراحی و اجرایی نمایید، می‌بایست صداقت در ارائه اطلاعات را در صدر اهداف کمپین خود قرار دهید. برای ساخت کمپین بازاریابی خود به دنبال افراد مختلفی باشید که دارای دیدگاه و طرز فکرهای متفاوتی باشند.

اهرم کردن موضوعات تأثیرگذار برای ایجاد محتوای مرتبط فرهنگی

دیگر برای مصرف‌کنندگان اهمیتی ندارد که برند‌ها درباره‌ی یکدیگر چه فکری می‌کنند، به همین منظور کارشناسان بازاریابی قبل از اینکه نسبت به راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی اقدام نمایند، می‌بایست به ویژگی‌ها و ظرافت‌های مخاطبین هدف خود توجه نمایند، ازجمله این ویژگی‌ها می‌توان به ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی اشاره نمود که تأثیر بسیار زیادی در گیرایی پیام تبلیغات شما خواهند داشت. با توجه به این شرایط است که امروزه بسیاری از برند‌های بزرگ و شناخته‌شده دنیا تلاش می‌کنند تا با شناخت هر چه بیشتر فرهنگ مردم مناطق مختلف جهان تبلیغاتی را متناسب بافرهنگ و ویژگی‌های مردم آن منطقه طراحی و اجرا نمایند تا بتوانند به‌صورت منطقه‌ای فروش بالاتری را نسبت به زمانی که یک تبلیغ را به‌صورت عام منتشر می‌کنند داشته باشند.

بازتابی از جامعه

بازتابی از جامعه

در ابتدای مسیر ساخت یک کمپین بازاریابی ابتدا می‌بایست مخاطبین هدف خود را شناسایی کنید و نیاز‌های آن‌ها را درک نمایید سپس برای درک اینکه فرایند ساخت کمپین بازاریابی خود را به‌درستی پیش می‌برید لازم است تا از افرادی در گروه خود استفاده کنید که باورها، گذشته، افکار، فلسفه و… مشابه با مخاطبین هدف شما را دارند. برای این کار بهترین پیشنهاد ما به شما به‌عنوان یک مدیر کسب‌وکار این است که شما از یک متخصص مردم‌شناس فرهنگی در این زمینه استفاده نمایید تا بتواند به شما در جمع‌آوری یک تیم بازاریابی مناسب کمک نماید.


مقاله مرتبط: ٦ ابزار برتر برای ردیابی کمپین‌های راه‌اندازی شده با هشتگ در شبکه‌های اجتماعی


از یک زبان فراگیر استفاده کنید

با توجه به اینکه هر تبلیغ برای تأثیر گذاشتن بر روی قشر خاصی از جامعه طراحی می‌شود نیازی نیست که شما برای همه تبلیغ کنید بلکه بهتر است در تبلیغات خود از زبانی فراگیر استفاده نمایید تا علاوه بر تأثیر گذاشتن بر روی مخاطبین هدف بر روی سایر افراد جامعه که ممکن است جز مخاطبین هدف شما نباشند نیز تأثیرگذار باشد. همچنین سعی کنید تا در تبلیغات خود تنوع به خرج داده و صرفاً یک‌رویه‌ی تکراری را در تبلیغات خود ادامه ندهید زیرا نداشتن ایده تبلیغاتی از جانب شما بر روی کاربرانی که تبلیغات شما را مورد بازدید قرار می‌دهند تأثیر منفی خواهد گذاشت.

با بینش آغاز کردن

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و در اختیار داشتن امکاناتی بیشتر از گذشته اما باز هم شاهد آن هستیم که بسیاری از برندها برای ساخت تبلیغات خود دچار اشتباه می‌شوند و تبلیغات نامناسبی را برای معرفی محصول و یا خدمات خود ارائه می‌دهند؛ اما چه چیزی باعث می‌شود که با داشتن چنین امکاناتی باز هم شاهد چنین اشتباهاتی باشیم؟ پاسخ این پرسش تنها یک کلمه است و آن بینش است. برند‌ها می‌بایست استخراج بینش از داده‌های موجود را برای داشتن یک کمپین بازاریابی اصولی فراگیرند زیرا تنها بینش است که سبب تفاوت میان یک تبلیغ بد و تبلیغی می‌شود که در عمیق‌ترین نقاط فرهنگی با افراد مختلف ارتباط مناسب برقرار می‌کند.

گوناگونی را به یک هدف بلندمدت تبدیل کنید نه یک مورد گذرا

گوناگونی را به یک هدف بلندمدت تبدیل کنید نه یک مورد گذرا

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که درزمینهٔ ساخت کمپین بازاریابی باید به آن توجه داشته باشید این است که شما به‌عنوان مدیر یک کسب‌وکار برای گردآوری یک تیم بازاریابی مناسب؛ گوناگونی شخصیت، باور، اعتقاد، گذشته و… اعضای تیم را نه‌تنها به‌عنوان یک جریان گذرا بلکه به‌عنوان یک هدف بلندمدت در نظر بگیرید تا بتوانید در آینده نیز از این ویژگی برای ساخت کمپین‌هایی مؤثرتر و با قدرت انتقال پیام بالاتر استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برندهایی که نتیجه‌ای از کمپین‌های بازاریابی خود دریافت نمی‌کنند همواره به این قضیه به‌عنوان یک مورد گذرا نگاه کرده‌اند در صورتی است که فراگیر بودن این مسئله عامل اصلی موفقیت شما در بازار خواهد بود.

در انجام تمام‌کارها صداقت را حفظ کنید!

صداقت اصلی‌ترین چیزی است که مخاطب به آن جذب می‌شود به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم همواره صداقت را در تمامی مراحل ساخت کمپین بازاریابی خود داشته باشید. صداقت زمانی به وجود می‌آید که فروشندگان واقع‌گرا باشند به‌عنوان‌مثال واقع‌گرایی در انتخاب بازیگر، واقع‌گرایی در انتخاب چیدمان و همچنین موقعیتی که بازیگر در آن قرار می‌گیرد می‌تواند بر روی اثربخشی تبلیغ شما تأثیرگذار باشد. همچنین واقع‌گرایی در کانال‌هایی که به آن‌ها بابت نمایش تبلیغتان هزینه‌ای پرداخت می‌کنید در کنار واقع‌گرایی در انطباق محصول خود با ارزش‌های مخاطبان می‌تواند موجبات فروش بیشتر شما را فراهم آورد. ازاین‌رو توصیه می‌کنیم تا فروشندگان و بازاریاب‌هایی را استخدام نمایید که واقع‌گرا باشند، در آن صورت است که تفاوت چشمگیری را در میزان فروش خود احساس خواهید نمود.

تضعیف تفکر گروهی با تشویق تمام سهامداران برای اظهار نظر کردن

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که به انتشار یک تبلیغ نامناسب ختم می‌شود، چرخه‌ی بسته بازخوردها در محیطی است که تفکر‌های متفاوت سرکوب می‌شوند. در این شرایط تنها اظهارنظر افرادی موردقبول واقع می‌شود که دارای امتیازات بیشتر و یا قدرت بیشتری در جمع هستند، این در حالی است که درصورتی‌که به‌تمامی افراد حق اظهارنظر (حتی اظهارنظر مخالف) داده شود، درنهایت تبلیغاتی که برای انتشار آماده می‌شود دارای کیفیت و قدرت جذب بالاتری است. به همین جهت توصیه می‌کنیم تا در جلسات هم‌فکری که برای ایجاد کمپین تبلیغاتی برقرار می‌کنید به‌تمامی افراد اجازه‌ی اظهارنظر را بدهید و به آن‌ها این حق را بدهید تا درصورتی‌که احساس می‌کنند طرح ارائه‌شده با شکست روبه‌رو می‌شود آن را به‌راحتی در جمع بیان کنند.

افق دیدتان را گسترش دهید

افق دیدتان را گسترش دهید

برای این‌که بتوانید فروش بهتر و بیشتری را تجربه نمایید لازم است تا تبلیغی که ارائه می‌دهید همه‌گیر باشد به همین دلیل لازم است تا در تبلیغات خود از الگوهای مختلفی استفاده نمایید به‌عنوان‌مثال از افراد با سنین، جنس و حتی قومیت مختلفی در تبلیغات خود استفاده نمایید تا بتوانید سهم بیشتری از افراد جامعه را به مخاطب هدف خود تبدیل نموده و تبلیغات شما برای بسیاری از افراد جذاب شود. این کار سبب می‌شود تا از اشتباه فهمیدن شدن و یا نادیده گرفته شدن پیامتان جلوگیری شده و افق دید شما را گسترش دهد. با گسترش یافتن افق دید شما مطمئناً سطح فروش محصولات شما نیز افزایش خواهد یافت.

توانمندسازی مصرف‌کنندگان برای ایجاد محتوا

زمانی که صحبت از صداقت در تبلیغات می‌شود کافی است تا تنها به مصرف‌کننده توجه نمایید. شما می‌توانید به روش‌های مختلف از مصرف‌کنندگان بخواهید تا درزمینهٔ تولید محتوای تبلیغاتی برای برندتان به شما کمک نمایند. مطمئناً مصرف‌کنندگان با شناختی که از خود دارند می‌توانند انواع مختلفی از تبلیغاتی که بر روی آن‌ها تأثیرگذار بوده و می‌تواند آن‌ها را ترغیب به خرید محصولات شما نماید را در اختیار شما قرار دهند. با توانمندسازی مصرف‌کنندگان برای ایجاد محتوا شما حجم زیادی از محتوا معتبر و معتبر را به دست خواهید آورد که می‌توانید از آن‌ها برای ساخت کمپین‌های بازاریابی آینده خود استفاده نموده و یا از آن‌ها الگوبرداری نمایید.

مخاطب خود را درک کنید!

یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت یک برند در عرصه تبلیغات شناخت و فهمیدن مخاطبین است. شما با شناخت و فهمیدن مخاطبین خود نیاز‌های آن‌ها را درک می‌کنید و سعی می‌کنید تا تبلیغاتی را ارائه نمایید که در آن نیاز مخاطبین شما برطرف شود. در این صورت است که مخاطبین به سمت خرید محصولات شما جذب می‌شوند. سعی کنید ابتدا برای جمعیت کوچکی از مخاطبین در دسترس تبلیغاتی را طراحی و منتشر نمایید و از آن‌ها بخواهید تا در رابطه با تبلیغات ارائه‌شده بازخورد‌های خود را ارسال نمایند در این صورت است که می‌توانید با مشخص شدن بخش‌هایی که در آن‌ها ضعف دارید و برطرف نمودن آن‌ها برای ساخت تبلیغات اصلی و گسترده خود شانس خود را برای افزایش بازدهی تبلیغ و جذب مشتری بیشتر افزایش دهید.

منبع forbes.com
ابزار بهینه سازی وب هاست ایران