تأثیر ویروس کرونا در بازاریابی دیجیتال
تأثیر ویروس کرونا در بازاریابی دیجیتال

می‌توان گفت کرونا همه‌چیز دنیای انسان‌ها تأثیر گذاشته است، از سلامتی و جانشان که هدف حمله این ویروس است تا اقتصاد و کسب‌وکارشان که در آستانه رکود است! طبیعتاً دنیای بازاریابی هم در امان نبوده و در همین مدت کوتاه شاهد فرود و فرازهای زیادی بوده است.

بازاریابی کسب‌وکارهای آفلاین به‌شدت تحت تأثیر کرونا است اما بازاریابی آنلاین یا موتورهای جستجو به دلیل ماهیت دیجیتالش موقعیت خاص‌تری دارد و توقع می‌رود کمتر تحت تأثیر مخرب ویروس کرونا باشد؛ اما داده‌ها چیز دیگری را نشان می‌دهند!

در این مقاله، تأثیر کرونا در بازاریابی دیجیتال را بررسی می‌کنیم تا از موقعیت بازاریابی در دنیا آگاه شوید و تصویر بهتری از موقعیت کسب‌وکارتان داشته باشید و تصمیم‌های هوشمندانه بگیرید.

در مبارزه با ویروس کرونا، زندگی انسان‌ها قطعاً اولین و مهم‌ترین نگرانی همگانی است اما لازم است که تأثیرش در همه جوانب زندگی را در نظر بگیریم که شامل امور اقتصادی هم می‌شود. با وجودی که عمق این تأثیر به‌سختی قابل پیش‌بینی است اما نشانه‌هایی وجود دارند که:

اگر روند فعلی گسترش کرونا ادامه پیدا کند، موج تأثیرش به همه بخش‌ها می‌رسد.

ویدئوهایی که از خیابان‌های خالی ووهان چین؛ ایتالیا و سایر کشورهای کرونا زده دنیا منتشر شد، نشانه قدرت و ماندگاری این ویروس است و سیزده به در تاریخی ایران عزیزمان در سال ۹۹ هم این موضوع را ثابت می‌کند!

کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که اگر انتقال بیماری کرونا بیشتر شود مردم به سمت خرید آنلاین حرکت می‌کنند برای اینکه دیگر تمایلی ندارند که برای خرید از خانه خارج شوند.

اگر تا به حال به هر دلیلی تجربه در خانه ماندن را داشته‌اید حتماً بلافاصله با یکی از فروشگاه‌های آنلاین تماس گرفته‌اید تا مایحتاج روزانه خود را تأمین کنید پس منتظر باشید که به دلیل شیوع کرونا یک تغییر اساسی در رفتار خرید جامعه شکل بگیرد که خوب یا بد بودنش هنوز مشخص نیست!

اما آژانس‌های بازاریابی با شرکت‌های زیادی در صنایع مختلف کار می‌کنند و اغلب در شهرهای مختلف دنیا دفتر دارند و به همین دلیل داده باارزشی دارند که نشان می‌دهد ویروس کرونا چگونه روی دنیای بازاریابی تأثیر گذاشته است.

اما قبل از اینکه داده‌ آژانس‌های بازاریابی را بیان کنیم، ابتدا باید مشخص کنیم که در این روزهای کرونایی بازاریاب‌های دیجیتال چه کاری را نباید انجام دهند:

از موقعیت بحران کرونا سوءاستفاده نکنید!

یکی از واقعیت‌های ناخوشایند بحران کرونا افرادی هستند که در جستجوی استفاده از ترس مردم هستند برای اینکه در همه دنیا موجودی برخی کالاها در حال تمام شدن است که از ماسک و دستمال توالت گرفته تا ضدعفونی کننده دست و سایر اقلام اساسی را شامل می‌شود اما برخی از بازاریاب‌ها این اقلام را می‌خرند و با چند برابر قیمت در سایت‌ها می‌فروشند!

این کارآفرینی نیست و قطعاً بازاریابی هم نیست! پیشنهاد می‌کنیم از موقعیت ویروس کرونا سوءاستفاده نکنید تا سریع پول به دست بیاورید! نه‌تنها این کار غلط است بلکه کوته‌بینانه است. البته شاید پول فوری به دست بیاورید اما ماندگار نیست پس وقتتان را صرف فعالیتی بکنید که منافع بلندمدت دارد.

از مسائل اخلاقی بازاریابی در بحران کرونا که بگذریم، باید توجه کنید که داده‌های بازاریابی این مقاله روی یک کشور خاص تمرکز نمی‌کند و آمار ترافیک سایت‌ها را از دید جهانی بررسی می‌کند. داده سایت‌هایی که بازدیدکننده کمتر از ۵۰۰۰ در ماه دارند را هم در نظر نمی‌گیرد چرا که اغلب در شرایط عادی که مشکل بین‌المللی یا به‌روزرسانی الگوریتم موتور جستجو وجود ندارد هم ترافیک آن‌ها افت‌وخیز زیادی دارد. در مورد همه صنایع هم داده دقیق وجود ندارد، مثلاً ازآنجایی‌که رستوران‌ها بودجه بازاریابی زیادی ندارند، داده زیادی هم در مورد فعالیت آن‌ها وجود ندارد مگر اینکه رستوران‌های مطرح و زنجیره‌ای بین‌المللی باشند. متأسفانه در مورد وضعیت کسب‌وکارهای ایرانی هم آمار رسمی دقیق اعلام نشده است!

تغییرات ایجاد شده در دنیای بازاریابی به دلیل بحران کرونا:

کنسل شدن کنفرانس‌ها

برند‌ها به‌تدریج مناسبت‌های خود را در همه جای دنیا کنسل کرده‌اند؛ مثلاً Rakuten کنفرانس DealMaker لندن را کنسل کرد که قرار بود در ۱ آوریل برگزار شود.

Google کنفرانس CloudNext را که برای ۶ آوریل در سن فرانسیسکو تنظیم شده بود، کنسل کرد اما تصمیم گرفت به‌صورت آنلاین برگزارش کند.

در ایران هم همه کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های حضوری کنسل شده‌اند.

کنسل شدن مسافرت‌ها

رئیس سازمان IAC هشدار داده که انتظار می‌رود Expedia به دلیل تأثیر بیماری کرونا ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار کاهش درآمد داشته باشد!

صنعت گردشگری به خودی خود بزرگ است اما روی کسب‌وکارهای محلی مانند رستوران‌ها و هتل‌ها هم تأثیر می‌گذارد.

کسری موجودی کالاها

چین مبدأ صادرات بسیاری از کالاهای ضروری به همه دنیا است اما پس از شروع گسترش ویروس کرونا، بسیاری از حمل بارهای کشتیرانی کنسل شده‌اند که باعث کاهش موجودی انبارها می‌شود.

این موقعیت حتی در شهرهای بزرگ آمریکا مانند لس آنجلس هم وجود دارد که ۲۵% محموله‌های کشتیرانی کنسل شده‌اند.

مطابق گزارش Harvard Business Review:

«پیش‌بینی می‌کنیم که اوج تأثیر ویروس Covid-19 در زنجیره تأمین کالای جهان در انتهای ماه‌ مارس اتفاق بیفتد که هزاران کسب‌وکار را مجبور به تعطیلی موقت کارگاه‌ها و کارخانه‌ها می‌کند. آسیب‌پذیرترین شرکت‌ها مواردی هستند که برای قطعات و مواد اولیه فقط به کارخانه‌های چینی وابسته هستند. فعالیت کارخانه‌های چینی در ماه گذشته به‌شدت کاهش داشت و انتظار می‌رود که تا چند ماه به همین صورت باقی بماند.»

این کاهش زنجیره تأمین کالا از چین روی فروشندگان محصولات چینی هم تأثیر خواهد گذشت و حتی مشارکت‌ در فروش کالاهای چینی یا Affiliate در سایت Amazon را هم متأثر می‌کند.

کنسل شدن مشاوره‌های سئو

متخصصان بازاریابی موتورهای جستجو یا Search Marketing معمولاً فکر می‌کنند که سئو یعنی گرفتن رتبه اول در موتورهای جستجو اما رتبه‌بندی، مقصد سئو نیست بلکه مسیر است که هدف اصلی رتبه‌بندی یعنی فروش را محقق می‌کند.

اگر فروشی وجود نداشته باشد، گرفتن رتبه اول در گوگل ارزشی ندارد. این همان اتفاقی است که در رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ اتفاق افتاد و فروش تعداد زیادی از صنایع از بین رفت. این کاهش فروش روی بازاریابی موتورهای جستجو تأثیر گذاشت برای اینکه مشتری‌ها قادر به پرداخت هزینه مشاوره سئو نبودند و تعدادشان کاهش پیدا کرد. البته برخی از شرکت‌ها فروش داشتند فقط به این دلیل که مجبور شدند روی دستمزدشان تخفیف بدهند تا مشتری‌های بلندمدت خود را که بر اثر رکود اقتصادی درآمدشان را از دست داده بودند، نگه دارند.

کاهش ترافیک ارگانیک سایت‌ها

تا اینجا کاملاً با تأثیر ویروس کرونا آشنا شدید! واقعیت تلخ این است که ویروس کرونا به سرعت گسترش پیدا کرده است و به تسخیر دنیا ادامه می‌دهد!

می‌دانستید که تقریباً هرروز ۱۳ هزار بیمار کرونایی شناسایی می‌شوند و تعداد مبتلایان تصاعدی بالا می‌رود؟ هیچ‌کس نمی‌داند چه تعدادی از مردم آلوده خواهند شد اما میدانیم که این ویروس بازار سهام دنیا را به هم ریخته است که یعنی شما به‌عنوان صاحب کسب‌وکار یا بازاریاب دیجیتال تحت تأثیر قرار خواهید گرفت!

حتی اگر همان‌گونه که تعداد مبتلایان جدید کرونا در چین کم شده است در سایر جهان هم ویروس به سرعت کنترل شود بازهم کسب‌وکارها تا پایان سال متأثر می‌شوند برای اینکه باید خسارت وارده را جبران کنند!

در چین ویروس کرونا باعث شد که فروشگاه‌های فیزیکی ۲۰.۵% فروش از دست بدهند و نرخ بیکاری در ماه فوریه به ۶.۲ برسد.

هنگامی‌که شرکت‌هایی مانند Apple فروشگاه‌های خود را می‌بندند تا گسترش ویروس کرونا را کاهش دهند، یعنی درآمدشان کم شده است و سود کمتری داشته‌اند. البته این شرکت هنوز هم قادر است حقوق کارکنانش را در این تعطیلی کوتاه‌مدت اجباری پرداخت کند اما همه شرکت‌ها و صنایع این توان مالی را ندارند.

مثلاً به صنعت گردشگری نگاه کنید! انتظار می‌رود که ویروس کرونا ۸۲۰ میلیارد دلار به این صنعت خسارت وارد کند. موقعیت این صنعت آن‌قدر بد است که شرکت Virgin Atlantic از کارکنان خود درخواست کرد تا ۸ هفته مرخصی بدون حقوق بگیرند! فرودگاه‌ها هم خالی هستند و دور اول کاهش نیروی انسانی شروع شده است.

پیش‌بینی می‌شود که ویروس کرونا در مجموع برای اقتصاد جهان ۲.۷ تریلیون دلار هزینه داشته باشد!

اما مردم فقط در حال از دست دادن درآمدشان نیستند بلکه ترافیک سایت و تبدیل هم از دست می‌دهند.

ترافیک ارگانیک در بیشتر صنایع کاهش داشته است!

اگر در صنعت رسانه‌های خبری یا بازارهای مالی هستید احتمالاً ترافیک ارگانیک شما افزایش صعودی داشته است اما اگر در صنعت گردشگری هستید، حتماً کاهش شدیدی در ترافیک ارگانیک داشته‌اید.

تجارت الکترونیک یا فروشگاه‌های آنلاین در نمودار دیده نمی‌شوند اما نتایج متناقضی داشتند که به کالا و خدماتشان بستگی داشت؛ مثلاً، اگر محصولات کودک مانند پوشک یا دستمال مرطوب می‌فروختند، افزایش ترافیک خوبی داشتند اما اگر کالاهای لوکس مانند تلویزیون‌های بزرگ می‌فروختند، ترافیکشان کاهش پیدا کرد.

کاهش نرخ تبدیل سایت‌ها

نرخ تبدیل‌ هم برای بیشتر صنایع کاهش پیدا کرد.

حتی در بازارهای مالی که ترافیک صعودی داشتند، نرخ تبدیل کاهشی مشاهده شد.

برای سایت‌های خبری، نرخ تبدیل افزایش خوبی داشت چرا که بسیاری از آن‌ها هزینه اشتراک از مشتری‌ها می‌گیرند! مثلاً در Washington Post فقط می‌توانید بخشی از خبر را به‌صورت رایگان بخوانید و سپس با یک پیام روبرو می‌شوید که باید اشتراک بخرید تا بتوانید بقیه خبر را بخوانید!

ازآنجایی‌که مردم نمی‌خواهند از اخبار ویروس کرونا عقب بیفتند و اخبار دنیای سیاست و بازار مالی را هم از دست بدهند، در سایت‌های خبری مشترک می‌شوند و به همین دلیل سایت‌های خبری نرخ تبدیل خوبی داشتند.

اما در بخش‌هایی مانند گردشگری، تخفیف‌های بزرگی ارائه می‌شود تا کاهش ترافیک را جبران کند بااین‌حال درآمدشان به‌شدت صدمه دیده است.

ثبات هزینه PPC یا پرداخت به ازای هر کلیک

در این بخش داده زیادی وجود ندارد و نمونه آماری به اندازه کافی بزرگ نیست اما تغییرات زیادی حتی در صنعت گردشگری هم دیده نشده است.

فقط با توجه به اینکه کاهش زیادی در تعداد مردمی که در جستجوی بلیت هواپیما یا هتل هستند وجود دارد، افزایش قابل‌ملاحظه‌ای در هزینه به ازای هر خرید به وجود آمده است!

به‌عبارت‌دیگر، هنوز هم می‌توانید همان مبلغ قبل را بابت هر کلیک پرداخت کنید اما هزینه هر تبدیل برای بیشتر صنایع بالا رفته است مگر اینکه کالاهای اساسی مانند دستمال توالت می‌فروشند.

همه این داده‌ها چه مفهومی برای شما بازاریاب‌ها دارد؟

بترسید هنگامی‌که دیگران تلاش بیشتری می‌کنند اما وقتی دیگران می‌ترسند، شما تلاش بیشتری کنید!

این جمله از Warren Buffett سرمایه‌گذار است.

احتمالاً شاهد هستید که مردم هزینه‌هایشان را کاهش می‌دهند برای اینکه پیش‌بینی‌شده که اقتصاد دنیا به خاطر ویروس کرونا ضرر ۲.۷ تریلیون دلاری خواهد داشت و متخصصان می‌گویند که در آستانه رکود هستیم.

حتی سرمایه‌گذار میلیاردری مانند Carl Ichan هم اعتقاد دارد که بازار جای بیشتری برای کوچک شدن دارد و باید انتظار داشته باشیم که مدت بیشتری کاهش فروش داشته باشیم.

اما دو رکود اقتصادی قبل که در سال ۲۰۰۰ در دنیای اینترنت و در سال ۲۰۰۸ در صنف املاک اتفاق افتاد ثابت می‌کند که بهترین زمان برای تلاش بیشتر وقتی است که دیگران تلاش نمی‌کنند!

در بحران اقتصادی رقابت کمتری دارید که یعنی گرفتن نتیجه راحت‌تر و سریع‌تر است و گاهی اوقات حتی به معامله ختم می‌شود.

به زبان ساده‌تر: اگر فقط کشور آمریکا را در نظر بگیریم و بازار به سیر نزولی ادامه دهد، از همه شرکت‌های عام در آمریکا، تعداد زیادی قادر به پرداخت بدهیشان نخواهند بود که ۷۵ تریلیون دلار تخمین زده شده است؛ یعنی برخی از شرکت‌ها ورشکسته می‌شوند یا فروخته می‌شوند و یا توسط دولت نجات داده می‌شوند. برخی‌ها هم ممکن است هزینه‌ها را تاجایی کم کنند که بتوانند هزینه‌های اصلی کسب‌وکار را پرداخت کنند اما برای خیلی از شرکت‌ها کار تمام شده است! که یعنی رقابت کمتری برای سایر کسب‌وکارها وجود دارد!

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که در رکود اقتصادی کرونا سرمایه نقد داشته باشید، الان بهترین زمان است که شرکت‌های صدمه دیده را بخرید که البته بهترین گزینه برای خرید، سایت‌های رسانه‌ای هستند.

برای اینکه هر چه چشم (مردم) بیشتری را کنترل کنید، قدرت بیشتری در آینده خواهید داشت! علاوه بر اینکه قادر هستید: هر چه می‌خواهید، بفروشید.

مثلاً دو سال پیش سایت NeilPatel.com با پرداخت مبلغ ۵۰۰ هزار دلار سایت KISSmetrics را خرید چرا که در اوج فعالیت بیش از ۱ میلیون بازدیدکننده در ماه داشت که ترافیک خوبی است اما با تلفیق این دو سایت تعداد لید سایت اول رشد ۱۹% درصدی داشت و در کمتر از یک سال شاهد بازگشت سرمایه اولیه بود!

به‌عبارت‌دیگر، بحران کرونا فرصت خوبی است تا پیش روی کنید و سهم بازار خود را افزایش دهید.

پس اگر دیدید رقبای شما در آستانه تعطیلی هستند یا بازاریابی‌شان را کم کرده‌اند، تلاشتان را بیشتر کنید. شاید بلافاصله بازگشت از سرمایه بزرگی نداشته باشید اما در درازمدت خواهید داشت.

هر زمانی که بازار بیش از ۲۰% کاهش پیدا می‌کند تقریباً ۵۳۶ روز طول می‌کشد تا به حالت عادی بازگردد با وجودی که حتی نمی‌دانیم تا چه اندازه کاهش خواهد داشت یا انتهای این کوچک شدن کجاست.

اما همان‌طوری که بازارها عادی می‌شوند، درآمدها بالا می‌روند و ROI هزینه‌های بازاریابی افزایش پیدا می‌کند.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر در حال عبور از لحظه مهمی هستیم که احتمالاً یکی از مناسبت‌های تاریخی خواهد شد در نتیجه باید به راه‌های جدیدی فکر کنیم که آمادگی لازم را پیدا کنیم تا دنیایمان را دوباره بسازیم.

امیدواریم که بحران ویروس کرونا به‌زودی تمام شود و تأثیر کمی روی جان انسان‌ها داشته باشد. تا آن موقع، سعی کنید بیش از حد ضرورت رفت‌وآمدهای اجتماعی نداشته باشید و به مکان‌های شلوغ نروید!

اما بحران کرونا برای بازاریابی موتورهای جستجو بهترین یادآوری است تا تلاش بیشتری بکنید.

نترسید وقتی بقیه ترسیده‌اند بلکه تلاشتان را بیشتر کنید!

بازاریابی دیجیتال فرصت خوبی است تا بخشی از زندگی مردم در قرنطینه را تأمین کنید یا برایشان محتوای آموزشی و سرگرم‌کننده تولید کنید.

ویروس کرونا روی بازاریابی دیجیتال کسب‌وکار شما چه تأثیری داشته است؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را در بخش «ارسال دیدگاه» با ما در میان بگذارید.

تأثیر ویروس کرونا در بازاریابی دیجیتال

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1  +  3  =