بازاریابی محتوا
بازاریابی محتوا

وقتی صحبت از ایجاد استراتژی هوشمندانه برای بازاریابی محتوا می‌شود احتمالاً جمله تکراری «محتوا پادشاه است» به ذهنتان می‌رسد چراکه بارها آن را دیده‌اید یا از بازاریاب‌ها شنیده‌اید. این عبارت بارها و بارها تکرار شده است چون رویکرد content marketing در جلب‌توجه مخاطب آنلاین اهمیت ویژه‌ای دارد.

ما در دنیایی بیش‌ازحد فردگرایانه زندگی می‌کنیم که مخاطبمان دقیقاً می‌داند وقتی لپ‌تاپ یا گوشی‌اش را روشن می‌کند، قرار است چه محتوایی ببیند. در این موقعیت شما باید چیزی بسازید که مردم را ترغیب کند پس از دیدن یا شنیدنش با آن درگیر شوند و به‌سادگی از کنارش نگذرند. اغلب کارشناسان بازاریابی معتقدند بهترین راه برای دستیابی به این هدف، تولید محتوای مناسب است.

از طرف دیگر، تفسیر موفقیت در دنیای واقعی از طریق کانتنت مارکتینگ ممکن است کمی سخت به نظر برسد. یکی از چالش‌های بزرگ در فضای دیجیتال این است که شما باید با جریان بی‌انتهایی از محتوای رایگان دست‌وپنجه نرم کنید که سعی می‌کند توجه مخاطبتان را جلب کند. اگر وب‌سایتتان را به دو قسمت رایگان و پولی تقسیم کنید، درواقع بین کاربرانتان تفاوت ویژه‌ای قائل شده‌اید و همین موضوع باعث می‌شود خیل عظیمی از آن‌ها را از دست بدهید. اگر بیش‌ازحد از تبلیغات کنید هم همین اتفاق می‌افتد و بسیاری از کاربران که از تبلیغات خوششان نمی‌آید، وب‌سایتتان را برای همیشه ترک می‌کنند. از این گذشته، امروزه تکنولوژی مسدود کردن تبلیغات رواج یافته و به‌صورت خودکار آن‌ها را غیرفعال می‌کند. بدین ترتیب از تبلیغ خدمات هم بازمی‌مانید.

معیارهایی مانند بازدید صفحات، بک لینک، نرخ پرش کاربران، تعداد نظرات و تقویت شبکه‌های اجتماعی درنهایت معنای واحدی دارند و آن‌هم موفقیت شما در ایجاد ارتباط مؤثر با مخاطبانتان است. اگر بتوانید مردم را قانع کنید که کالا یا خدمات موردنظرشان را دارید، آن‌ها هم از شما خرید می‌کنند.

محتوای مناسبتان را پیدا کنید

محتوای مناسبتان را پیدا کنید

اولین چیزی که باید درباره محتوا بدانید این است که محتوا الزاماً یک فرم واحد ندارد. وقتی درباره استراتژی مناسب بازاریابی دیجیتال در وب جستجو می‌کنید، ممکن است با برخی مقاله‌ها مواجه شوید که شما را به نوشتن محتوای طولانی یا ارسال حداقل دو پست در طول هفته تشویق می‌کنند. این توصیه در اغلب موارد ناامیدکننده هستند.

طبیعی است که برخی افراد از نوشتن متنفر باشند و نتوانند چندین پاراگراف برای محتوای یک ایمیل تبلیغاتی آماده کنند. خبر خوبی برای این دسته داریم. نوشتن ابزار مناسب و قدرتمندی است اما محتوا می‌تواند قالبی به‌جز نوشتار هم داشته باشد. جالب است بدانید که دیگر صورت‌های محتوا در برخی کسب‌وکارها می‌توانند موفق‌تر از متن نوشتاری عمل کنند.

در تهیه استراتژی مناسب و مؤثر برای بازاریابی محتوای دیجیتال از انواع محتوا در قالب پادکست، ویدیو، پخش زنده، عکس و راهنمای آموزشی می‌توانید بهره ببرید.

کدام محتوا مناسب است؟

ابتدا محتوایی را انتخاب کنید که ایده‌های متعددی به شما القا می‌کند. از خودتان بپرسید چند نفر از دوستانتان می‌توانند در ضبط مصاحبه به‌صورت پادکست رادیویی مهمانتان شوند؟ دیدن کدام فعالیت‌های روتین و روزمره شما ممکن است برای دیگران جذاب باشد؟

برای محتوای ویدیویی و صوتی باید کمی بیشتر برنامه‌ریزی کنید. اگر می‌خواهید محتوای صوتی تولید کنید، باید طرح و خلاصه‌ای ازآنچه قرار است در محتوایتان شرح داده شود، تهیه کنید. مخاطب شما در این پادکست به دنبال اطلاعات معین و مشخصی می‌گردد و به همین خاطر نباید وارد حاشیه شوید. محتوای ویدیویی انواع مختلفی از کلیپ کوتاه با کیفیت معمولی تا فیلم بلند و باکیفیت دارد. وقتی می‌خواهید برای محتوای ویدیویی برنامه‌ریزی کنید، این موارد را به خاطر داشته باشید:

۱ – می‌خواهید چه‌کار کنید.

۲ – مخاطب شما مایل است محتوا را چگونه مصرف کند.

۳ – شما مایلید چقدر برای تولید محتوای حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کنید.

مهم‌ترین چیز انتخاب ساخت محتوایی است که می‌دانید به‌خوبی می‌توانید آن را بسازید. محتوایی را انتخاب کنید که می‌دانید از ساختش لذت می‌برید و البته همواره می‌توانید به تهیه آن مشغول باشید.

به محتوایتان زمان مناسب برای رشد اختصاص دهید

فرصت رشد به محتوا بدهید

قدرت بازاریابی محتوای دیجیتال مانند گلوله برفی است که از بالای تپه شروع به قل خوردن می کند. هر محتوای تازه‌ای که تولید می‌کنید، ارزش کل مجموعه محتوای شما افزایش می‌یابد. هر محتوای تازه می‌تواند حجم عظیمی بازدید به‌سوی خودش بکشاند و آن‌ها را به محتواهای قبلی هم راهنمایی کند. مخاطب شما با یک محتوا به وب‌سایت می‌آید اما بعدازآن به جستجو و دیدن محتواهای دیگر هم مشغول می‌شود. ممکن است این شبکه در ابتدا برایتان رؤیایی به نظر برسد اما باور کنید که حقیقت دارد. تنها دلیلی که دستیابی به این هدف را دشوار می‌کند این است که ایجاد این شبکه محتوا نیازمند صرف زمان و تعهد است و اغلب کاربران به‌قدر کافی برای محتوایشان زمان صرف نمی‌کنند.

اغلب کارشناسان معتقدند که باید ۶ ماه تا یک سال برای تولید محتوای مناسب زمان بگذارید تا نتیجه آن را پس‌ازاین مدت ببینید. به همین خاطر اصرار داریم محتوایی را انتخاب کنید که واقعاً به تولیدش علاقه‌مند هستید. وقتی همه‌چیز به‌خوبی و طبق روال پیش می‌رود، همه می‌توانند باانگیزه و اشتیاق کار کنند اما برای رسیدن به این نقطه در بازاریابی محتوای دیجیتال باید روندی تقریباً طولانی طی کنید و همین‌جاست که اغلب شرکت‌ها مردد می‌شوند و فعالیتشان را قطع می‌کنند.

حجم محتوا مهم است و تداوم تولید آن‌یکی از عوامل کلیدی موفقیت به شمار می‌آید اما کیفیت حیاتی‌ترین عامل موفقیت آن است.

در این مرحله ابتدایی باید بر دو مورد اساسی تمرکز کنید:

  • با وسواس بیشتری به بهبود کیفیت محتوایتان بپردازید.
  • تعهد دیوانه‌واری به جذب مخاطب پیدا کنید.

محتوای باکیفیت می‌تواند اعتماد را میان شما و مخاطبتان به وجود آورد و به خاطر داشته باشید که محتوای باکیفیت یعنی محتوای مفیدی که تنها بر فروش متکی نیست. مشکل اینجاست که گاهی شدیداً لازم است خدمات یا کالا را بفروشید اما نباید محتوایتان را بیش‌ازحد درگیر این موضوع کنید.

فهرستی از ایمیل مخاطبانتان تهیه کنید

فهرست ایمیل در بازاریابی محتوایی

وقتی قصد دارید از محتوا برای جذب مخاطب در جهت افزایش فروش بهره ببرید، بازدید صفحات و حجم ترافیک ورودی وب‌سایت در درجه اول اهمیت قرار نمی‌گیرند. شما در ابتدا باید بتوانید به مردم دسترسی پیدا کنید و به همین خاطر باید فهرستی از ایمیل‌های مخاطبینتان تهیه کنید.

راه‌های زیادی برای دریافت آدرس ایمیل از دیگران وجود دارد. در اغلب موارد فراموش می‌کنیم واضح و روراست از مخاطبمان درخواست کنیم آدرس ایمیلش را به ما بدهد اما این مورد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. فرم‌های ثبت‌نام در سایت و دریافت خبرنامه مهم هستند و باید سعی کنید CTO یا فراخوان جذابی طراحی کنید که نظر بیننده را جلب کرده و او را وادار کند به آن پاسخ دهد. فرم ثبت‌نام شما همچنین باید عاری از پیچیدگی و کاملاً ساده باشد. نکته دیگر افزودن محتوایی مفید مانند فایل یک کتاب الکترونیک یا نتایج تحقیقات انجام‌شده به‌صورت کاملاً رایگان در ازای دریافت آدرس ایمیل است.


مقاله مرتبط:  استراتژی های مؤثر برای ایمیل مارکتینگ


از فهرست ایمیلی‌تان بهره ببرید

ایمیل مارکتینگ و تخفیف

این مورد کاملاً به شما، استراتژی بازاریابی و نوع فعالیت کسب‌وکارتان وابسته است و اصلاً نمی‌توان درباره‌اش به‌صورت عمومی توصیه‌ای ارائه کرد. نحوه استفاده از فهرست ایمیلی که ایجاد کرده‌اید با موضوع محتوایی که تولید می‌کنید، نوع کالا و خدماتی که کسب‌وکارتان می‌فروشد و نقطه قوت فعالیتتان، در رابطه مستقیم است.

مهم‌ترین نکته این است که هدف نهایی‌تان را مشخص کنید

مثلاً اگر از بازاریابی محتوای دیجیتال برای افزایش ترافیک بازدید سایت بهره می‌برید، می‌توانید از فهرست ایمیل برای ارسال کد تخفیف یا دعوت به رویداد سازمانی استفاده کنید. اگر می‌خواهید مخاطبینتان کالا یا خدمات شما را آزمایش کنند، دوره آزمایشی رایگان و کوتاه‌مدت را برای آن‌ها توسط این فهرست ایمیلی ارسال کنید. بازاریابی محتوا استراتژی محبوبی است که به شما کمک می‌کند اعتماد و آگاهی مخاطب را افزایش دهید. با تولید محتوای جذاب، آگاهی‌دهنده و مفید می‌توانید توجه مخاطب را جلب کرده و کالا یا خدماتتان را به آن‌ها بفروشید.

چگونه از بازاریابی محتوا برای افزایش آگاهی، اعتماد و فروش استفاده کنیم؟

تیم تحریریه مجله هاست ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

85  +    =  95