هفت راز در دل حرف های مشتریان که شما نمی دانید!
هفت راز در دل حرف های مشتریان که شما نمی دانید!

دانستن زبان دیگری به‌غیراز زبان بومی‌ خودتان، جنبه‌های مثبتی برایتان به همراه خواهد داشت. شما به‌عنوان یک طراح حرفه‌ای نیازمند آن هستید که زبان مشتریان را بفهمید. زبان مشتریان درواقع زبان مشترک بین عده‌ای از مردم است که به‌عنوان مشتری به شما رجوع کرده و شما هر روز با ایشان سروکار خواهید داشت.

اگرچه که مشتریان شما از اقشار مختلف بوده بسیار با هم فرق دارند، اما زبان همگی آن‌ها مشترک و جهانی است. بنابراین همه طراحان باید حداقل عبارات مشترک بین مشتریان را دانسته تا بتوانند در جذب ایشان موفق عمل کنند.

در ادامه ما تعدادی از عباراتی که مشتریان بکار می‌برند را به همراه معانی واقعی‌ای که مد نظر دارند به شما می‌گوییم.

ما بودجه‌ای در نظر نداریم

معنی واقعی: هر هزینه‌ای که شما درخواست کنید، ما کمترش را می‌پردازیم.

مشتری در ابتدا به طراح مراجعه کرده و توضیحی مختصر از هر آنچه می‌خواهد، می‌دهد و در پاسخ به سؤال طراح که، برای این کار تا چه حد می‌خواهید هزینه کنید، می‌گویند که بودجه خاصی مد نظر نداریم.

این پاسخ درواقع به دو معناست: اول اینکه شما در ابتدا به ما یه مظنه قیمت بدهید، حال ما برای هزینه دقیق مذاکره خواهیم کرد. دوم اینکه شما ابتدا بر اساس نیازهای اولیه‌ای که پروژه دارد یک مظنه قیمت بدهید حال ما با اعمال تغییراتی در جزئیات و امکانات پروژه بر اساس قیمت اولیه شما هزینه را تغییر خواهیم داد.

بهترین جوابی که می‌توانید بدهید: اگر درنهایت قصد دارید برای بودجه مذاکره کنید و چیز خاصی مدنظرتان نیست، بهتر است حاشیه نرفته و سریعاً مذاکره را شروع کنید.

اما اگر همان ابتدا برای کارتان یک قیمت ارائه می‌دهید حتماً اضافه کنید که این مبلغ برای درخواست‌هایی است که تا الان گفته‌شده و در صورت حذف و اضافه این قیمت قابل‌تغییر خواهد بود.

من یک کار لاکچری و درجه یک می‌خواهم

معنی واقعی: از فونت های خاص استفاده شود

جمله « می‌خواهم کارم لاکچری به نظر برسد» عبارتی است که معمولاً از سوی مشتریان کلاسیک عنوان می‌شود و مشتریان مدرن این خواسته را با عنوان جمله « می‌خواهم کارم درجه یک باشد» بیان می‌کنند.

با این وجود هر دو جمله به یک معنی است و آن هم این بوده که مشتری می‌خواهد در تولید کارش از فونت‌های متنوع و خاص استفاده کنید. علاوه براین نیز مشتری یک پس‌زمینه متالیک با علامت‌گذاری با حروف می‌خواهد.


مقاله مرتبط: ۵ نکته مهم برای بهینه‌ سازی نرخ تبدیل در بازاریابی آنلاین


همچنین قدرت یک نقطه در انتهای عنوان و بین کلمات را برای ایجاد ظرافت هرچه بیشتر در نوشته دست کم نگیرید.

اساساً در میان فونت‌های Kardashian مشتری می‌خواهد که شما از استایل چاپی diana در طراحی‌اش استفاده کنید.

بهترین جوابی که می‌توانید بدهید: اگر اشتباه نکنم منظور شما استفاده از حروف گذاری‌های باریک و تعداد زیادی فضای خالی در کنار آن است؟

ما می‌خواهیم در اسرع وقت کارمان انجام گیرد

انجام کار مشتری در اسرع وقت

معنی واقعی: همه کارهایتان را رها کرده و به پروژه ما بپردازید

وقتی یک مشتری از طراح می‌خواهد که کارش را در اسرع وقت انجام دهد، درواقع طراح نباید این جمله را به‌عنوان یک درخواست معتبر در نظر بگیرد چرا که این بدان معناست که هر کاری که هم‌اکنون در حال انجام آن هستید را رها کرده و فقط به پروژه من برسید.

بهترین پاسخ: بله البته، من در اولین زمانی که به پروژه شما برسم زمان را حتی یک ثانیه تلف نخواهم کرد.

لوگو نباید شبیه فونت به نظر برسد

معنی واقعی: اشکال انتزاعی تصادفی را به طراحی اضافه کنید.

اغلب اوقات وقتی طراح درباره لوگو از مشتری می‌پرسد تنها این پاسخ را دریافت می‌کند که نمی‌خواهد لوگو در بین ‌فونت‌ها گم شود. درواقع آن‌ها نمی‌خواهند لوگویی که برای ایشان طراحی می‌کنید زیادی واضع و شسته رفته باشد.

بجای اینکه سعی کنید مشتریتان را متقاعد کنید که یک لوگو ساده می‌تواند به‌مراتب مؤثرتر از اشکال پیچیده باشد و مثال‌هایی مثل فیس‌بوک، توییتر، گوگل و میلیون لوگو تایپوگرافی ساده مشابه بیاورید، بهتر است چند شکل انتزاعی را با نام تجاری‌شان همراه کرده و یک لوگو درهم پیچیده برایشان طراحی کنید. همچنین می‌توانید با اضافه کردن رنگ‌های چشم‌گیر و ظاهری مدرن نشان دهید که به‌خوبی منظور مشتریتان را درک کرده‌اید.

پاسخ مناسبی که می‌توانید بدهید: من فکر می‌کنم شما می‌خواهید لوگویتان شبیه نایک و سامسونگ باشد، هرچند که یک لوگو با فونت ساده هم زیاد بد نیست.

این یک فرصت بزرگ برای شماست

معنی واقعی : ما می‌خواهیم شما رایگان این پروژه را انجام دهید.

مشتریان، مردمی دلسوز با قلب‌هایی پر از مهربانی بوده و برایشان دردآور است که مستقیماً به طراح بگویند نمی‌خواهند برای این پروژه خاص هزینه‌ای بپردازند.

بجای این، آن‌ها همه چیزهای خوبی که این پروژه می‌تواند برای شما داشته باشد را برجسته می‌کنند ( به استثنا مزایای مالی ) حال اینکه مهم نیست این مزایا تا چه حد در نظر شما بی‌اهمیت باشد.

البته چنین بیانی ممکن است از سادگی مشتری آمده باشد چرا که نمی‌داند طراحان نمی‌توانند برای پرداخت صورتحساب‌هایشان از فرصت‌های آن‌ها استفاده کنند و درواقع هزینه را به‌صورت واقعی از مشتری می‌خواهند.

پاسخ مناسب: من خیلی از این فرصت استقبال می‌کنم البته درصورتی‌که عواید مالی هم در کنار این فرصت‌ها وجود داشته باشد.

طراحان خوب هستند، تنها به اندکی تغییر نیازمندند

طراح عصبانی

معنی واقعی: ما سعی داریم در طراحی پایه‌ای شما نظر خود را داشته باشیم.

وقتی با مشتریان بسیار نزدیک هستید حس زیبایی‌شناسی ایشان بیدار می‌شود و سعی می‌کنند نظر خود را طراحی سایت دخیل کنند.

بنابراین وقتی یک طراح کارش را برای مشتری می‌فرستد، باعث تحریک افکار زیادی در ذهن کوچک و پیچیده مشتری شده مثل‌اینکه: اگرچه شما تلاش زیادی تا اینجای کار کشیده‌اید اما در نظر ما این طراحی پایه‌ای بوده و برای رسیدن به آنچه ما در ذهن داریم نیازمند تغییرات فراوانی است. درواقع به‌طورکلی از این حقیقت که شما متخصص این کار بوده و صلاحیت سال‌ها کار در این زمینه را داشته‌اید، کاملاً چشم‌پوشی می‌کنند.

اگرچه در میان همه مشتریان تعداد کمی می‌توانند خود را تا حدودی کنترل کرده و فقط بگویند طراحی شما خوب است اما نیاز به اندکی تغییرات دارد.

پاسخ مناسب: امیدوارم تغییراتی که مد نظر دارید مطابق با مفهوم پایه‌ای و اساس طراحی باشد. چرا که ترکیب دو ایدئولوژی بندرت چیزی خوبی در طراحی به دست می‌دهد.

ما می‌خواهیم یک تیم انعطاف‌پذیر بر روی این پروژه فعالیت داشته باشند

معنی واقعی: هر ساعتی از شبانه‌روز باید به‌عنوان ساعت کاری در نظر گرفته شود.

وقتی مشتری می‌گوید که نیاز به یک تیم با انعطاف‌پذیری بالا دارد شاید چنین به نظر برسد که مشتری یک تیم فعال و بالقوه می‌خواهد اما درواقع مشتری تیمی می‌خواهد که هر ساعت شبانه‌روز و حتی آخر هفته‌ها بر روی این پروژه کار کرده و آماده پاسخگویی به مشتری باشد.

برای طراحانی که به‌صورت ساعتی مشغول به کار هستند این عبارت می‌تواند یک هشدار باشد.

پاسخ مناسب: از طراحی تا اجرا تیم من با انعطاف‌پذیری بالا بر روی پروژه شما فعالیت خواهند داشت اما کار هیچ‌وقت نباید تعادل زندگی‌شان را برهم بزند.

 ما پروژه‌های زیادی در آینده‌ای نزدیک خواهیم داشت

معنی واقعی: این یک تاکتیک فریبنده است و خیلی امیدوار نشوید.

زمانی که مشتری چنین جمله‌ای را به زبان می‌آورد نه اینکه کاملاً دروغ گفته باشد اما حقیقت را هم نمی‌گوید.

از یک رو در شروع هر کسب‌وکاری همچنین که چیزهایی باید طراحی شود در کنار آن‌ها نیز بروشورهایی باید چاپ شده و لوگوهایی نیز طراحی شوند و اگر شما به هر علتی اولین کاری که به شما سپرده شده است را به‌خوبی انجام ندهید دیگر نمی‌توانید فرصت‌های بعدی را به دست آورید.

این عبارت معمولاً برای طراحان تازه استخدام‌شده به کار برده می‌شود تا آن‌ها را سخت به کار واداشته و بتوانند همه توانایی‌های خود را در این پروژه نشان دهند.

پاسخ مناسب: اگرچه از اینکه پروژه‌های بعدی را هم در خدمت شما باشیم بسیار خوشحال می‌شویم، اما اجازه دهید فعلاً روی پروژه فعلی تمرکز کنیم.

در پایان

جملات کلیشه‌ای که مشتریان می‌توانند عنوان کنند و پاسخ‌های مناسب با آن ها را طوری که بتوانید لبخند بر لب شما و مشتریان نیز بیاورد بررسی کردیم.

با توجه به این جملات از سوی مشتری، طراحان می‌توانند مشتریان خود را به‌خوبی شناخته و بدانند چطور باید با ایشان برخوردهای بعدی را انجام دهند.

البته همه مشتریان شبیه هم نیستند و بسیاری از آن‌ها افرادی با حسن نیت بوده که فرصت‌های کاری زیادی را در اختیار طراحان گذاشته و توقع کار خوب نیز دارند. در کل روابط مشتری و طراح همیشه جذاب است.

هفت راز در دل حرف های مشتریان که شما نمی دانید!

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

75  +    =  81