مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » راه‌های تقویت ذهن برای افزایش بهره وری
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
کسب و کار مدیریت و برنامه ریزی

راه‌های تقویت ذهن برای افزایش بهره وری

راه‌های تقویت ذهن برای افزایش بهره وری

همه در جستجوی بازده بیشتر هستیم و پاسخ را در هرجایی جز خود جستجو می‌کنیم! علاوه بر عادات و تمرینات جسمانی که هرروز انجام می‌دهیم، باید ذهن خود را کنترل کنیم تا با انسجام درونی بهره‌ وری خود را افزایش دهیم.

در این مطلب، عوامل مؤثر بر افزایش بهره‌وری را بررسی و تمرینات آماده کردن ذهن، برای بازدهی بالاتر را معرفی می‌کنیم.

ممکن است شما هم هر روز با این فکر از خواب بیدار شوید و با خود بگویید که امروز باید بیشتر کار کنید! فرصت‌های شغلی بیشتری ایجاد کنید! مقاله‌های بیشتری بنویسید! سرمایه‌گذاری‌های بیشتری انجام دهید! مشاوره بیشتری بدهید! پول بیشتری به دست آورید!

اما پول بیشتر، یعنی مشکلات بیشتر! همه کارآفرین‌ها با این مشکل روبرو هستند. باوجوداین واقعیت، کارآفرین‌ها، فریلنسرها و انسان‌های خلاق هنوز هم بیشتر می‌خواهند. برای همین است که راهنماهای زیادی درباره «افزایش بهره وری در شغل» در اینترنت پیدا می‌شود؛ چرا که بیشتر افراد می‌خواهند بدانند که چگونه بدون استرس، کارایی و اثربخشی بیشتری داشته باشند.

استرس، بهره‌وری را از بین می‌برد! پس برای موفقیت بیشتر، ابتدا باید تعریف کنیم که stress چیست؟ چه زمانی اتفاق می‌افتد؟ چگونه از شرش خلاص شویم؟

استرس، بهره وری را کاهش می‌دهد

استرس ابتدا فکری در ذهن شما است، سپس به یک حس در شما تبدیل می‌شود و این یعنی، استرس یک انتخاب است! اما اغلب، نمی‌توانیم این واقعیت را تشخیص نمی‌دهیم. برخلاف باور عمومی، در طول روز زمان کافی برای رسیدگی به‌تمامی امور وجود دارد. مشکل اصلی، بین ۱۲ ظهر تا ۴ بعدازظهر است، زمانی که افراد مختلف با شما تماس می‌گیرند و درخواست‌های زیادی برای شما ارسال می‌شود. در این حین است که احساس می‌کنید که وقت نفس کشیدن هم ندارید!

اما صبح همان روز که درخواستی نداشتید احساس می‌کردید که به‌راحتی می‌توانید ۲ کار را هم‌زمان انجام دهید.زمانی که ذهن شما آرام است و بازده خوبی دارید. یاد بگیرید که افکار خود را مدیریت کنید تا بازدهی شما افزایش داشته باشد.


مقاله مرتبط: با این ٥ اپلیکیشن بهره وری تیم خود را بالا ببرید


آنچه نیاز دارید، یک سطح خودآگاهی، آرامش توأم با تمرکز و در «لحظه» بودن، بدون هرگونه بار اضافه هیجانی است! اما چگونه می‌توان به این آرامش دست یافت؟

در ادامه پاسخ این سؤال را بررسی می‌کنیم:

بگوئید «نه»!

آسان به نظر می‌آید، ولی در واقعیت همه یاد نگرفته‌اند که جواب «نه» به دیگران بدهند. در هنگام کار، ۱۰۰% روی آن تمرکز کنید، چند کار را باهم انجام ندهید و به مسائل دیگر هم فکر نکنید. اجازه ندهید که دیگران حواس شما را پرت کنند.

حواس‌پرتی باعث می‌شود که مغز برای بررسی مشکل جدید زمان بیشتری نیاز داشته باشد و درحالی‌که فکر می‌کنید که مسائل زیادی را به‌طور هم‌زمان انجام می‌دهید، در واقع هم‌زمان ۲ خرگوش را دنبال می‌کنید و در پایان هم دست‌خالی بازمی‌گردید!

البته نمی‌گوییم که انجام چند کار به‌صورت هم‌زمان کاملاً غلط است، ولی تحقیقات نشان می‌دهد که اثربخشی مالتی تسکینگ معمولاً کم‌تر است. David Mayer، یک دانشمند علوم شناختی درباره مالتی‌تسکینگ می‌گوید:

«انیشتین هنگامی‌که تئوری‌های نسبیت عام و خاص را تصور می‌کرد، در حال مالتی‌تسکینگ نبود »

مالتی‌تسکینگ را گزینشی انجام دهید

واقعیت این است که به‌عنوان یک کارآفرین یا فریلنسر، شما قوانین فیزیک را بازنویسی نمی‌کنید.

مالتی‌تسکینگ یک مهارت است که مزایای خود را دارد، اما به‌عنوان قانون عمومی، نمی‌توانید آن را در انجام امور خلاقانه مثل طراحی، و یا نویسندگی و … استفاده کنید. هر کاری، توجه و قدرت تصمیم‌گیری شما را تغییر می‌دهد، در واقع کاری که شما انجام می‌دهید فقط از دست دادن زمان است زیرا اگر هنگام نوشتن با شخص دیگری صحبت کنید، نه می‌نویسید و نه مکالمه را به بهترین شکل دنبال می‌کنید.

مالتی تسکینگ

مالتی‌تسکینگ برای کارهای ساده و تکراری مناسب است. کارهایی که مشخص هستند، ماشینی هستند و به خلاقیت نیازی ندارند مثل تایپ، کپی کردن دیتا، مرور نوتیفیکیشن‌ها و خبرنامه‌ها و کارهای مشابه. هر بار که با احتمال مالتی‌تسکینگ مواجه شدید، کاری را انجام دهید که ابتدا توجه شما را جلب می‌کند و سپس سایر کارهای ساده‌تر را مالتی‌تسک کنید.

از قبل فکر کنید

Barbara Corcoran مؤسس گروه  Corcoran این موضوع را به بهترین شکل بیان کرده است:

«بازده هر جلسه‌ای به آمادگی فکری درباره موضوع جلسه بستگی دارد و هرگز نباید بدون نوشتن یک لیست پیگیری که در آن هر کاری به یک نفر اختصاص داده‌شده، جلسه‌ای را ترک کنید.»

او کاملاً درست گفته است. معمولاً افراد به دلیل اینکه برای جلسات طوفان فکری آمادگی ندارند زمان زیادی را تلف می‌کنند. تفاوتی ندارد جلسه شما با مشتری، شریک یا کارکنان باشد، کمی زمان صرف کنید و مرور کنید که قرار است در رابطه با چه چیزی بحث شود. ممکن است متوجه شوید که در واقع از طرف مقابل کمک چندانی نیاز ندارید و نیازی به برگزاری جلسه نیست!

تصور کنید که آن‌ها در پاسخ به عقاید شما چه خواهند گفت. یک دیالوگ خیالی در ذهن خود اجرا کنید. این کار را می‌توانید درحالی‌که در ماشین خود هستید، در مسیر به محل کار، در باشگاه ورزشی یا زمان استراحت خود انجام دهید! در نهایت این طور به نظر خواهید آمد که همیشه به کار خود مسلط هستید و جلسات شما کوتاه‌تر خواهند بود.

جلسات کاری

نکته مهم دیگر اینکه جلسات خود را با دقت انتخاب کنید. به‌جای آن از تلفن استفاده کنید، whatsapp، skype، سیگنال، دود یا امواج رادیویی! هر چیزی که کمک کند کمتر در ترافیک باشید و  باعث صرفه‌جویی در زمان شما شود. Mark Cuban ، می‌گوید:

«جلسات هدر دادن وقت است، مگر اینکه در آن‌ها قراردادی بسته شود. راه‌های زیادی برای تماس گرفتن وجود دارد که این ضرورت را ایجاد می‌کند: قبل از اینکه شما با شرکت در جلسه‌ای موافقت کنید، طول زمان و نتیجه‌اش باید تعیین شده باشد.»

همیشه یک وسیله هوشمند همراه خود داشته باشید

پرکارترین مرد شبکه‌های اجتماعی، Gary Vaynerchuk می‌گوید:

«من لپ‌تاپ خود را همه‌جا با خود می‌برم. اگر در طول روز وقت اضافه داشته باشم، لپ‌تاپم را باز می‌کنم و پاسخ ایمیل‌ها را می‌دهم.»

ما شمارا تشویق می‌کنیم که یک دیوایس همیشه با خود داشته باشید. تلفن همراه هوشمند، لپ‌تاپ یا تبلت… فرقی نمی‌کند. آنچه اهمیت دارد، کاری است که می‌توانید با آن‌ها انجام دهید، مانند:

همه‌چیز را بنویسید

ایده‌های هوشمندانه خود را به‌محض ظاهر شدن بنویسید. جلسات را خلاصه‌نویسی کنید. نتیجه‌گیری‌ها، پیگیری‌ها و… ما همه، ‌چیزهای مفید را فراموش می‌کنیم، برای همین، یادداشت کردن ترفند خوبی برای صرفه‌جویی وقت در آینده است! روز بعد خود را برنامه‌ریزی کنید. بنویسید که چه هدفی را می‌خواهید به دست آورید. روز بعد، در صورت لزوم، برنامه را اصلاح کنید.


مقاله مرتبط: برنامه خود را مدیریت کنید، مثل یک رئیس!


محیط کار را تغییر دهید

مقاله‌های خود را در کافی‌شاپ بنویسید. نویسندگی، برنامه‌ریزی، مشاوره و حتی حسابداری، همه را به این صورت انجام دهید، هنگامی‌که احساس می‌کنید که دیگر نمی‌توانید کارکنید. عوض کردن محیط، برای بهبود بازدهی شما معجزه خواهد کرد! باربارا کورکورن هم با این پیشنهاد موافق است:

«بیرون بروید، همه ایده‌های بزرگ در بیرون قرار دارند. شما هرگز یک ایده خلاقانه پشت میز خود نخواهید داشت.»

خودتان را آنالیز کنید

حالات خود را مطالعه کنید. فرمول جادویی وجود ندارد. برنامه خود را جابه‌جا کنید تا ببینید که آیا بازده بیشتری احساس می‌کنید. ریتم خود را پیدا کنید. یک فرمول از استاد کسب‌وکار، Jordan Zimmerman:

«خواب خود را کم کنید. چرا باید بخوابید وقتی می‌توانید زندگی کنید؟ خوابیدن، زندگی نیست. هنگامی‌که مردید، خواهید خوابید. من هرروز ساعت ۳:۳۰ سحر بیدار می‌شوم و ساعت ۴ در باشگاه هستم و قبل از اینکه صبحانه بخورم ۲۵ مایل دوچرخه‌سواری می‌کنم. تندرستی به من انرژی می‌دهد!»

منظم باشید

کار خود را برای استفاده‌های بعدی، ذخیره و دسته‌بندی کنید، مخصوصاً اگر شما یک فریلنسر یا کارآفرین هستید. معلم‌ها و پدر و مادر ما درست می‌گفتند: شما باید همه‌چیز را تمیز و مرتب نگه‌دارید.

احساس عذاب وجدان کنید

احساس عذاب وجدان برای هدر دادن وقت، یکی از بهترین کارها است تا بر مشکل عدم بازدهی کافی پیروز شوید و زندگی خود را سازمان‌دهی کنید. البته باید مراقب باشید که در این احساس زیاده‌روی نکنید، چراکه ممکن است مانع استراحت شما شود!

در ادامه تعدادی تمرین پیشنهاد می‌کنیم تا به شما کمک کند تا این فضای درونی را در خود ایجاد کنید:

نعمات خود را بشمارید

بیشتر نعمت‌ها به‌صورت رایگان به شما داده‌شده‌ است مانند بدن، ذهن، عزیزان، جوانی و غیره. اگر پتانسیل نهفته آن‌ها را شکوفا نکنید، همه نعمات شما، هدر خواهند رفت.

به غذایی که می‌خورید فکر کنید

به این فکر کنید که چه مقدار کار و زحمت برای مواد غذایی روزانه شما انجام شده است. افرادی باید کاشت کنند، منتظر بمانند، امیدوار باشند، کار کنند، برداشت کنند، شکار کنند و کشتار کنند، تا غذای شما آماده شود! مطمئناً پولی که برای غذا هزینه می‌کنید، جبران این‌همه زحمت را نمی‌کند. شما در قبال غذای خود، چه چیزی به جامعه پس می‌دهید؟

وقتی شما خوابید، مردم کار می‌کنند!

به مردمی فکر کنید که با آن‌ها رقابت دارید، در آن‌سوی دنیا! وقتی شما خوابید، آن‌ها کار می‌کنند. درک کنید که هرچقدر هم جوان باشید، شما هم از مرگی که منتظر همه است، در امان نیستید. تنها چیزی که مهم است این است: چقدر خوب زندگی کردید، چه موفقیتی به دست آوردید و چه چیزی برای خود و دیگران خلق کردید؟

تمرینی برای عذاب وجدان

چشمان خود را ببندید. زمانی را به یاد بیاورید که در مورد چیزی واقعاً عذاب وجدان داشتید و شرمنده بودید. آن لحظه را دوباره زندگی کنید. ببینید، بشنوید، احساس کنید آنچه را که در آن زمان احساس کردید. آن احساس را مانند یک جریان متحرک در بدن خود تصور کنید. درحالی‌که آن را حس می‌کنید، یک نمونه از وقتی را که بیهوده هدر دادید، به یادآورید و هم‌زمان، عذاب وجدان و شرم را احساس کنید.

این تمرین را ۲-۳ بار در هفته انجام دهید.

برای اینکه هرکدام از این تمرین‌ها نتیجه بدهند، باید برای آن‌ها زحمت بکشید. به هرکدام واقعاً فکر کنید و تصور کنید و در نهایت بازدهی بیش ازآنچه فکر می‌کنید، خواهید داشت.

برای شروع آماده‌اید؟

نکته‌ها و تمرین‌های ارائه‌شده در این مطلب، رازهای کمتر شناخته‌شده افزایش بهره وری هستند. حال اگر در مورد جلسات خود هوشمندانه‌تر تصمیم بگیرید، از برخی جلسات چشم‌پوشی کنید، به مزاحمت‌ها در میان کار «نه» بگوئید، فقط کارهای تکراری را مالتی‌تسک کنید، درحالی‌که لپ‌تاپ خود را حمل می‌کنید و احساس عذاب وجدان دارید، هیچ دلیل قابل‌باوری وجود ندارد که شما یک کارآفرین یا فریلنسر میلیونر نشوید!

اگر این تکنیک‌ها دشوار به نظر می‌رسند، به این دلیل است که واقعاً دشوار هستند! برای فوق‌العاده بودن باید کارهای فوق‌العاده انجام دهید.

منبع hongkiat.com
ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

۱ دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه

  • پست قشنگی بود و واقعا ارزش خوندن داشت . راجبه این مسئله زیاد مقاله هست ، اما چیزی که شما نوشتید نه خیلی طولانی و خسته کننده بود نه خیلی تکراری و روتین .
    خدا قوت