مقایسه ASP.NET و PHP
مقایسه ASP.NET و PHP

انتخاب درست یک‌زبان یا فریم ورک برنامه‌نویسی برای پروژه‌ها، همیشه مسئله‌ای پیچیده است. در صورتی‌که نظر توسعه‌دهندگان را راجع به این موضوع بپرسید، جواب‌های متفاوتی خواهید شنید. یکی از بحث‌های داغی که همیشه در این حوزه مطرح بوده، تشخیص بهترین زبان از بین ASP.NET و PHP بوده است.

بسته به نوع پروژه‌ی مدنظر شما، جواب متفاوت هست. ASP.NET و PHP هر دو، ابزارهای قدرتمندی را برای مدیریت برنامه‌های تحت وب پیچیده ارائه می‌کنند.

اما این دو تفاوت‌هایی نیز با یکدیگر دارند که با دانستن آن‌ها می‌توانید انتخاب درستی برای پروژه‌ی خود داشته باشید.

در این مقاله، مقدمه‌ای درباره هرکدام از این پلتفرم‌ها آورده‌ایم و ویژگی‌های اصلی آن‌ها را توضیح داده و از دیدگاه‌های متفاوتی مقایسه کرده‌ایم.

ASP.Net چیست؟

ASP.Net تکنولوژی توسعه برنامه‌های تحت وب سمت سرور و البته متن‌باز بوده که برای ساخت اپلیکیشن‌های پیچیده از آن استفاده می‌شود. ASP.Net برخلاف PHP که یک‌زبان برنامه‌نویسی ا‌ست، تنها یک فریم ورک هست که از روش برنامه‌نویسی خاصی استفاده می‌کند.

در حقیقت ASP.Net از تمام زبان‌های.Net به‌عنوان بخشی از چرخه‌ی کاری خود پشتیبانی می‌کند.

همان‌طور که می‌دانید فریم ورک‌ها، کتابخانه‌هایی از کدهای برنامه‌نویسی هستند که برای هدف خاصی کاربرد دارند. برای ساخت وب‌سایتی پیچیده، نیازی به استفاده از فریم ورک ندارید اما در صورت استفاده از فریم ورک نیز در اکثر اوقات، مجبور نیستید ساخت وب‌سایت را از صفر شروع کنید که این یکی از مزیت‌های فریم ورکی خوب هست.

از آنجایی که ASP.Net توسط مایکروسافت ایجاد شده، مسلماً هدف آن اجرا بر روی ویندوز بوده است. البته می‌توان از این فریم ورک، روی سیستم‌های مبتنی بر یونیکس (مانند لینوکس یا macOs) نیز استفاده کرد، اما در این حالت برنامه‌ی ساخته شده توسط ASP.Net عملکرد کاملاً درستی نخواهد داشت.

همچنین فریم ورکی مشابه با ASP.Net به نام ASP.Net Core برای ساخت اپلیکیشن‌های ابری در دسترس هست. این فریم ورک، متن‌باز هست و روی هر سه سیستم‌عامل محبوب قابل‌اجرا خواهد بود.

ویژگی‌های اصلی ASP.Net

 • این فریم ورک مبتنی بر ویندوز هست.
 • به کاربران امکان ساخت فرم، API و سایت‌های پویا را می‌دهد.
 • برای استفاده از آن به نرم‌افزار (Visual Studio (IDE نیاز است.
 • عملکردی بسیار قوی دارد.
 • کاملاً متن‌باز است.

تا به اینجا مطالبی را درباره ASP.Net بیان کردیم و با آن به‌خوبی آشنا شدیم. حال به معرفی بزرگ‌ترین رقیب این فریم ورک، یعنی زبان برنامه‌نویسی PHP می‌پردازیم.

PHP چیست؟

PHP یک زبان برنامه‌نویسی متن‌باز هست که کاربردهای فراوانی دارد، اما بیشترین استفاده از این زبان در توسعه‌ی وب صورت می‌گیرد. PHP مانند ASP.Net ابزاری سمت سرور است که به شما امکان ساخت اپلیکیشن‌های دینامیک تحت وب مانند صفحات لاگین، فروم‌ها و … را می‌دهد. کمتر قابلیتی در وب وجود دارد که PHP نتواند آن را برای شما پیاده کند.


مقاله مرتبط: فریم‌ورک‌های برتر php در سال ٢٠١٩


برای کار با PHP باید مترجمی را مانند موتور Zend را روی سرورتان نصب کنید. این موتور، یکی از محبوب‌ترین مترجم‌ها در این زمینه است. برخلاف ASP.Net، برنامه‌های ساخته‌شده با PHP چندسکویی هستند، یعنی هیچ محدودیتی در نوع سیستم‌عامل و سرور میزبان اپلیکیشن وجود ندارد و برنامه به‌درستی روی تمام پلتفرم‌ها اجرا می‌شود.

در نهایت قابل‌ذکر است که از PHP و Html در کنار هم برای ساخت اپلیکیشن‌های تحت وب استفاده می‌شود. همچنین برای استفاده از PHP باید آن را در بین کدهای Html جایگذاری کنید. این بدان معنی است که برای استفاده از PHP باید یک شناخت پایه‌ای از Html داشته باشید.

ویژگی‌های اصلی PHP

 • زبان سمت سرور و چند سکویی است.
 • به‌طور گسترده در وب استفاده می‌شود.
 • به کاربران امکان ساخت هر نوع اپلیکیشن تحت وبی را می‌دهد.
 • می‌تواند درون کدهای Html جایگذاری شود.
 • به هیچ نرم‌افزار خاصی برای عمل توسعه، وابسته نیست.
 • کاملاً متن‌باز است.

حال به درک محکمی درباره PHP و ASP.Net رسیدیم و فهمیدیم که هرکدام از آن‌ها چه کاری می‌توانند انجام دهند. حال زمان آن رسیده که به مقایسه این دو فریم ورک در اکثر زمینه‌های مهم بپردازیم.


مقاله مرتبط: آموزش گام‌به‌گام ارتقا هاست به ٧ PHP


مقایسه بین PHP و ASP.Net

تا به اینجا ثابت کردیم که PHP و ASP.Net دو ابزار مختلف هستند که می‌توانید از آن‌ها برای کسب نتایچ یکسان استفاده کنید؛ اما سوال اصلی این است که چطور باید آن‌ها را نسبت به هم مقایسه کرد؟

برای جواب به این سوال باید مجدداً یادآوری کنیم که هسته‌های ASP.Net و PHP با هم متفاوت هستند. ASP.Net فریم ورکی‌ است که از زبان C# استفاده می‌کند؛ هر چند از سایر زبان‌های.Net نیز می‌توان استفاده کرد، اما PHP خودش یک زبان برنامه‌نویسی مستقل است.

بنابراین هنگامی‌که بحث عملکرد در میان باشد، نمی‌توان گفت که کدام‌یک از این دو تکنولوژی از دیگری بهتر است چراکه دو چیز کاملاً مستقل از یکدیگر هستند. در عوض باید زبان C# را با PHP مقایسه کرد. اگر زبان‌های PHP و C# را بررسی کنید متوجه می‌شوید که C# از لحاظ عملکرد کمی بالاتر از PHP قرار دارد.

اما سخت‌افزارهای مدرن، طوری ساخته شده‌اند که عملکرد ذاتی یک زبان، دیگر یک عامل محدود کننده به شمار نمی‌آید. این بدان معنی است که به دست آوردن عملکرد بالا، بستگی به نوع برنامه‌نویسی یک اپلیکیشن دارد. این یک مزیت فنی برای زبان C# هست، اما یک پیوند عملی بین این دو زبان وجود دارد.

درباره مقیاس‌پذیری این دو زبان، عوامل یکسانی تأثیرگذار است. واقعیت این است که حتی اگر C# و ASP.Net ذاتاً پرسرعت باشند، نحوه رفتار یک برنامه بزرگ کاملاً بستگی به نحوه کدنویسی آن دارد. اگر شما از بهترین شیوه‌های برنامه‌نویسی استفاده نکنید، هیچ‌کدام از این دو زبان، عملکرد بهتری را برایتان به ارمغان نخواهد آورد.

در اینجا، شاید تصور کنید که به شما در انتخاب زبان PHP یا ASP.Net کمک شده است که البته حق با شماست. انتخاب ابزار مناسب، بستگی به شرایط خودتان دارد، مثلاً اینکه از چه سیستم‌عاملی روی سرور استفاده می‌کنید و دیگر عوامل مرتبط در این امر مؤثرند.

با این حال نمی‌توان گفت که PHP ابزار ضعیف‌تری نسبت به ASP.Net است؛ چراکه استفاده گسترده‌ای از این زبان می‌شود و البته مشکلات پیشِ روی شما هنگام کار با آن به‌راحتی قابل‌حل خواهند بود و همچنین اکثر سرورها هم از این زبان پشتیبانی می‌کنند.

نتیجه‌گیری

انتخاب یک زبان بی‌نقص برای هر پروژه تحت وب جدید، کار پیچیده‌ای است. همیشه ابزارهای جدیدی وجود دارند که انتخاب ابزار بهتر را از بین آن‌ها مشکل می‌کند؛ بنابراین می‌توان گفت PHP و ASP.Net ابزارهای پایداری بوده و برای اکثر پروژه‌های تحت وب، انتخاب‌های مناسبی هستند. انتخاب درست بین این دو تکنولوژی کاملاً به ترجیحات شخصی افراد بر می‌گردد.

اگر به دنبال یک گزینه راحت‌تر هستید، احتمالاً PHP بهترین انتخاب خواهد بود که این به خاطر سازگاری بالا و محبوبیت این زبان است. با این حال ASP.Net نیز بسیار قدرتمند هست و بدون بررسی و آزمایش آن نمی‌توان تصمیم قطعی گرفت.

فکر می‌کنید بین PHP و ASP.Net کدام‌یک بهتر است؟ آیا درباره سرورهای میزبانی PHP و ASP.Net سوال دارید؟ خوشحال می‌شویم در بخش زیر نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

تفاوت‌های کلیدی بین ASP.NET و PHP

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9  +  1  =