تفاوت وب سرویس و API به زبان ساده
تفاوت وب سرویس و API به زبان ساده

تفاوت وب سرویس و API در چیست؟ آیا آن‌ها یکی هستند؟ هم وب‌سرویس‌ها و هم API ها برای معماری نرم‌افزار مدرن یک اصل حیاتی هستند، اما باید به یاد داشته باشیم که گاها این دو مورد به‌جای همدیگر به کار می‌روند درحالی‌که اساس آن‌ها یکسان نیست. یادگیری API ها برای اولین بار دشوار است زیرا API نه‌تنها اصطلاحات فنی زیادی در آن دخیل هستند، بلکه این اصطلاحات اغلب معانی مشابهی دارند.

در این پست از مجله هاست ایران ما قصد داریم به شما کمک کنیم بفهمید که چه چیزی یک وب سرویس را از API متمایز می‌کند، زیرا بسته به نیاز نرم‌افزار شما، کاربردهای متفاوتی دارند. این راهنما به‌طور مختصر بررسی می‌کند که تفاوت API ها و سرویس‌های وب چیست و سپس این دو را باهم مقایسه کرده و تفاوت‌های آن‌ها را برجسته می‌کند. قبل از اینکه به سراغ تفاوت وب سرویس و API را برویم اجازه دهید مختصری در رابطه با هرکدام حرف بزنیم.

API چیست؟

یک رابط برنامه‌نویسی برنامه (به‌اختصار API) یک جزء نرم‌افزاری است که دو برنامه غیر مرتبط را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. نتیجه این ارتباط افزایش عملکرد است. یک API شامل قوانین و توابع استاندارد شده‌ای است که تعیین می‌کند چه داده‌هایی را می‌توان در یک برنامه برداشت یا تغییر داد و چگونه فرآیند انجام می‌شود.

API ها یکپارچه‌سازی نرم‌افزار را ممکن می‌کنند زیرا برخی از داده‌های داخلی برنامه را که توسعه‌دهندگان استفاده می‌کنند، در معرض دید قرار می‌دهند. این کار یک API را به یک رابط یا اتصال‌دهنده تبدیل می‌کند و با آن می‌توانید داده‌ها را از یک برنامه غیرفعال شده درخواست کنید. ممکن است که یک سازمان از چندین API برای کارهای خود استفاده کند و حتی ممکن است یک سازمان گروهی از API را داشته باشد که این خودش یک نکته مهم در رابطه با تفاوت وب سرویس با API است.

برخی از API ها منبع باز هستند (رایگان و در دسترس عموم)، برخی دیگر خصوصی هستند. به‌عبارت‌دیگر، برخی از آن‌ها فقط توسط توسعه‌دهندگان تأییدشده قابل‌دسترسی هستند و احتمالاً پولی هستند. از طرف دیگر، یک شرکت ممکن است API های داخلی را برای اتصال سیستم‌های خود، مانند یک میکرو سرویس، ایجاد کند.

به لطف پیشرفت در API های امروزی، این مؤلفه‌ها پشت اکثر سرویس‌هایی هستند که الان ما در اینترنت آن را می‌بینیم. Web API ها اجزای نرم‌افزاری هستند که داده‌ها را از طریق اینترنت ارسال می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، برنامه‌های هواشناسی را در نظر بگیرید. برنامه آب‌وهوای شما خود داده را تولید نمی‌کند فقط این اطلاعات را از یک API آب‌وهوا درخواست می‌کند. ازآنجا، API آب‌وهوا نرم‌افزاری را که داده‌ها را جمع‌آوری و ذخیره می‌کند، با برنامه‌ای که به شما می‌گوید که وضعیت آب‌وهوا چطور است.

چندین معماری وجود دارد که توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برای ایجاد یک API از آن پیروی می‌کنند، اما محبوب‌ترین آن‌ها (REST) ​​یا پروتکل دسترسی به اشیاء ساده (SOAP) است. این‌ها تفاوت‌هایی دارند اما یک هدف مرکزی مشترک دارند و هردو معماری‌های API ها را استاندارد می‌کنند و اطمینان می‌دهند که آن‌ها می‌توانند با استفاده از زبان‌ها و رویه‌های استاندارد ارتباط برقرار کنند. در بخش بعدی مقاله تفاوت API و وب سرویس با مزایای API ها آشنا خواهیم شد.

مزایای Web API

درک کاملی از معایب و مزایای وب سرویس و API به درک تفاوت وب سرویس و API ها کمک زیادی می‌کند که به آن خواهیم پرداخت. API  مزایای زیر را به دنبال دارد.

 • اتصال را بهبود می‌بخشد
 • از اقدامات سنتی مانند ایجاد، خواندن، به‌روزرسانی، حذف (CRUD) پشتیبانی می‌کند
 • با جنبه‌های مختلف پروتکل HTTP ازجمله PUT، POST، DELETE و GET کار می‌کند
 • با قرار دادن اطلاعات سرویس در معرض مرورگر کمک می‌کند
 • بر اساس HTTP، می‌توانید آن را به روشی REST-ful تعریف و نمایش دهید

معایب Web API

مانند هر جزء نرم‌افزاری، API ها دارای برخی اشکالات بالقوه هستند که شامل:

 • ایجاد یک API زمان‌بر است و شما به یک برنامه‌نویس ماهر نیاز دارید
 • به یک مقیاس ثابت نیاز دارد
 • تعمیر و نگهداری پرهزینه است
 • احتمال خرابی دارند

علاوه بر دانستن مزایا و معایب web API، دانستن درک درستی از ویژگی‌های اصلی آن برای درک اینکه چرا این نرم‌افزار ضروری است و تفاوت API و وب سرویس در چیست نیز ضروری و مفید است.

وب سرویس چیست؟

بخش بعدی در مقاله بررسی تفاوت API و وب سرویس، به بررسی وب‌سرویس‌ها اختصاص دارد. وب سرویس منبعی است که از طریق اینترنت در دسترس است. این منبع بسیار با ارزش است زیرا عملکردی را ارائه می‌دهد که سایر برنامه‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند، مانند پردازش پرداخت، ورود به سیستم و ذخیره‌سازی پایگاه داده. این مجموعه از پروتکل‌ها و استانداردها معمولاً برای تبادل داده بین برنامه‌ها یا سیستم‌ها استفاده می‌شود و این اساس تفاوت وب سرویس و API ها را به‌نوعی بیان می‌کند.

بر اساس کنسرسیوم وب جهانی (W3C)، وب‌سرویس‌ها وسیله‌ای استاندارد برای تعامل بین برنامه‌های نرم‌افزاری مختلف که بر روی انواع پلت‌فرم‌ها و یا فریم‌ورک‌ها اجرا می‌شوند، فراهم می‌کنند.

ازآنجایی‌که وب‌سرویس‌ها برنامه‌های نرم‌افزاری را قادر می‌سازند تا باهم کار کنند، استفاده از سرویس‌های وب مختلف می‌تواند به توسعه‌دهنده کمک کند تا بسیاری از توابع را بدون نیاز به کد نویسی همه آن‌ها ترکیب کند. نتیجه این کار صرفه‌جویی در زمان، انرژی و پول است.

اگر با معماری سرویس گرا (SOA) آشنایی دارید، احتمالاً از حیاتی بودن خدمات وب برای یک سازمان آگاه هستید. SOA برنامه‌های کاربردی نرم‌افزار را به سرویس‌های مدولار متصل از طریق یک شبکه تقسیم می‌کند. سپس، SOA استفاده مجدد از یک تابع را در چندین برنامه فعال می‌کند. بهترین قسمت این کار این است که نیازی به کدگذاری مجدد چیزی نخواهد بود.

بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که خدمات وب برای تعامل نیاز به یک شبکه‌دارند و این ارتباط شبکه‌ای معمولاً به لطف SOAP حاصل می‌شود. SOAP داده‌ها را در XML، یک‌زبان نشانه‌گذاری رایج برای ذخیره و انتقال اطلاعات، رمزگذاری می‌کند و آن را از طریق HTTP که همان پروتکلی است که صفحات وب را از سرورهای وب به مرورگرها تحویل می‌دهد، ارسال می‌کند. برای مثال یک برنامه یک درخواست XML را به سرویس ارسال می‌کند و با یک پاسخ فرمت شده در XML آن را پاسخ می‌دهد. خدمات وب همچنین می‌توانند از اصول REST پیروی کنند اما SOAP رایج‌تر است.

مزایای وب سرویس

دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد از خدمات وب استفاده می‌کنند. در اینجا برخی از محبوب‌ترین آن‌ها وجود دارد که به شما در درک تفاوت وب سرویس و API کمک زیادی می‌کند.

 • وب‌سرویس‌ها به‌طور مستقل وجود دارند
 • می‌توان با ارائه روشی متفاوت برای اتصال داده‌ها به برنامه‌ها، به رفع مشکلات قابلیت همکاری با وب سرویس کمک کنید
 • ارتباطات و تبادل داده را فعال می‌کند
 • افزایش سرعت ارتباط درون‌سازمانی و خارجی
 • آسان برای استفاده
 • چابک و قابلیت استفاده مجدد

معایب وب سرویس

همان‌طور که API ها دارای معایبی هستند، در مورد وب سرویس نیز اشکالاتی وجود دارد. در اینجا برخی از رایج‌ترین آن‌ها آورده شده است:

 • شما نمی‌توانید از فن‌آوری‌های نوظهور وب مانند Semantic Web و AJAX XML HTTP Request استفاده کنید.
 • پروتکل HTTP می‌تواند غیرقابل‌اعتماد باشد
 • هنگامی‌که یک سرویس برای رسیدگی به مشتریان مختلف ایجاد می‌شود، نیاز به تخصص وجود دارد
 • از طریق مرورگر قابل‌دسترسی نیست
 • سرویس‌های وب ممکن است ناقص باشند

تا بدین جا ما وب‌سرویس‌ها، API ها و مزایا و معایب آن‌ها را بررسی کردیم و تا حدودی تفاوت وب سرویس و API را درک کردیم. در بخش بعدی جنبه‌های تفاوت وب سرویس و API بیشتر موردبررسی قرار می‌گیرد.

وب سرویس در مقابل API

اگرچه API ها و وب‌سرویس‌ها می‌توانند هر دو انتقال داده بین برنامه‌ها را از طریق اینترنت تسهیل کنند، اما یکسان نیستند و این اصطلاحات در هر مواردی نباید به‌جای یکدیگر استفاده شوند. تمایز اصلی این است که وب‌سرویس‌ها نوعی API هستند: همه سرویس‌های وب API هستند، اما همه API ها وب سرویس نیستند.

API مقوله وسیع‌تری است، زیرا طبق تعریف، به هر مؤلفه نرم‌افزاری اطلاق می‌شود که به‌عنوان واسطه بین دو برنامه‌ای که در غیر این صورت قطع‌شده‌اند، عمل می‌کند.

ازآنجایی‌که وب‌سرویس‌ها برای به اشتراک گذاشتن داده‌ها با سایر برنامه‌های غیر مرتبط طراحی‌شده‌اند، این امر آن‌ها را به‌عنوان API واجد شرایط می‌کند. بااین‌حال، وب سرویس تنها راهی است که می‌توانید یک API را پیاده‌سازی کنید.

ارتباط از طریق یک شبکه مهم‌ترین تفاوت وب سرویس و API

قابل‌توجه‌ترین تفاوت بین وب سرویس و API این است که آن‌ها به‌طور متفاوت باهم ارتباط برقرار می‌کنند. برای برقراری ارتباط، وب‌سرویس‌ها از سیستمی استفاده می‌کنند که دو یا چند برنامه نرم‌افزاری را در ماشین‌های مختلف به نام شبکه به هم متصل می‌کند. بااین‌حال، API ها برای استفاده از شبکه‌ها موردنیاز نیستند. البته، آن‌ها می‌توانند مؤثر باشند.

تفاوت وب سرویس و API در دسترسی

API ها را می‌توان بر اساس محدوده کاربرانشان به انواعی تقسیم کرد. برخی از API ها به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند با نظارت محدود با آن‌ها سروکار داشته باشند، درحالی‌که برخی دیگر به مشتریان پولی محدود می‌شوند. برعکس، خدمات وب فقط برای شرکای تأییدشده قابل‌دسترسی است. این امر به صاحبان سرویس‌های وب کنترل بیشتری بر روی افرادی که به داده‌ها دسترسی دارند، نحوه استفاده آن‌ها از سرویس و عملکردهای آن کمک می‌کند.

تفاوت وب سرویس و API در معماری و قالب

جنبه دیگر تفاوت وب سرویس و API در معماری و قالب آن است. یک API ممکن است به طرح‌های مختلفی ازجمله REST، SOAP، XML-RPC یا JSON-RPC پایبند باشد. از سوی دیگر، وب‌سرویس‌ها معمولاً به SOAP متکی هستند، زیرا در مقایسه با سایرین، ایمن‌تر و در حفظ یکپارچگی داده‌ها بهتر است.

معاوضه اصلی این است که SOAP نسبت به طراحی RESTful ازنظر الزامات سخت‌گیرانه‌تر است و باعث می‌شود کد سنگین‌تر و فرآیند فشرده‌تری داشته باشد. به همین دلیل است که یک وب سرویس ممکن است از اصول REST یا XML-RPC استفاده کند. بااین‌حال، در درجه اول توافق شده است که SOAP پروتکل اصلی است.

خدمات وب همچنین تمایل دارند از فرمت XML برای رمزگذاری داده‌ها استفاده کنند، درحالی‌که API ها معمولاً ممکن است از هر زبانی برای ذخیره داده‌ها استفاده کنند.

تفاوت API و وب سرویس در یک نگاه

هم API ها و هم وب‌سرویس‌ها فناوری‌هایی هستند که امکان انتقال داده‌ها را بین برنامه‌های کاربردی نرم‌افزاری جداگانه فراهم می‌کنند. API رابطی است که داده‌های برنامه را در معرض نرم‌افزارهای خارجی قرار می‌دهد، درحالی‌که برنامه‌های کاربردی وب یکی از انواع API با الزامات سخت‌گیرانه‌تر هستند. این الزامات شامل ارتباطات شبکه، SOAP به‌عنوان پروتکل اولیه و دسترسی کمتر برای عموم است.

تفاوت وب سرویس و API به زبان ساده

کامل بهرامی

کامل بهرامی دانش‌آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم‌افزار از دانشگاه ارومیه است. به حوزه کامپیوتر، برنامه‌نویسی و فناوری اطلاعات علاقه‌مند‌ است و در حوزه‌های مذکور در مجله هاست ایران محتوا تولید می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  25  =  32