مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » دستیابی به سادگی‌ فراتر از پیچیدگی‌ها در طراحی
  • mag-telegram.jpg
  • landing96-300-420.jpg
طراحی و توسعه طراحی وب

دستیابی به سادگی‌ فراتر از پیچیدگی‌ها در طراحی

دستیابی به سادگی‌ فراتر از پیچیدگی‌ها در طراحی

توسعه یک سیستم بدون بروز مشکل در عملکرد اصلی سایت باوجود پیچیدگی آن ساده به نظر می‌رسد. دستیابی به سادگی‌ها ورای پیچیدگی‌ها همان نقطه‌ای است که سبب می‌شود تا عوارض و کدهای محصول باعث بروز ابهام برای کاربران شود. این موضوع یک فرآیند متفاوت از سادگی در طراحی است و به نظر نمی‌رسد که بتواند محصول اصلی را ساده‌تر کند. برای سادگی کار با محصول به‌جای کاهش قابلیت‌های آن می‌توان به راه‌هایی برای ایجاد و استفاده ساده‌تر از محصول دست یافت.

چنین موضوعی کمی پیچیده‌تر و مشکل‌تر از ساده‌ کردن طراحی محصولی است که نیازمند سطح بالایی از دانش و تفکر طراحی، حل مسئله و اهمیت دادن به تجربیات کاربران است؛ نتایج همیشه در پیمودن راه مثبت برای کاربران و شرکت تاثیرگذار بوده‌اند. دستیابی به‌سادگی بیش از پیچیدگی در مورد توسعه رابط کاربری جدید برای حفظ و حتی گسترش قابلیت‌ها است و همه این موارد در حالی است که استفاده نهایی کاربران از محصول را ساده‌تر می‌کند.

ساده‌سازی هسته محصول بدون عواقب منفی برای آن

اگر بخواهیم ساده‌تر به بیان این موضوع بپردازیم، می‌توان به راه‌حل‌های اخیر ارائه‌شده برای مدیریت حساب‌های کاربری با استفاده از FaceID به‌جای استفاده از TouchID اشاره کرد که ابتدا در گیت‌هاب منتشر شد. درواقع چنین شرکت‌هایی متوجه شدند که آینده شرکت آن‌ها وابسته به افزودن پیچیدگی‌ها است؛ هسته محصول نیز به‌تنهایی قادر به ساده‌سازی محصول برای کاربران بدون بروز عواقب منفی و رشد برای شرکت و کاربران آن امکان‌پذیر نبود. بنابراین چنین شرکت‌هایی نیازمند یافتن راه‌هایی برای استفاده بهتر از پیچیدگی‌ها و توانایی درک بهتر برای طراحی و تجربه کاربری بودند.

دو نمونه از چنین تفکرهایی در ارتباط با این موضوع وجود دارد:

اولین نمونه، شرکتی است که به سطحی از پیچیدگی رسیده است که پیچیدگی در آن همیشه بالا است؛ در این صورت این شرکت نیازمند یک برنامه دراز مدت برای دستیابی به‌سادگی است.

نمونه دیگر شرکتی است که به موفقیت در طراحی خود رسیده و اکنون از مزایای کارهای سخت صورت گرفته بهره‌مند است! این شرکت پایه‌ریزی لازم را برای رشد محصول خود انجام داده است.

آمازون؛ پیچیدگی کار شما را به سمت سادگی می‌برد!

پیچیدگی در طراحی آمازون

آمازون یکی بزرگ‌ترین فروشگاه‌های آنلاین دنیا است که به پیچیدگی وب‌سایت خود مشهور است! درواقع تصاویر، محصولات و تمامی محتوایی که در سایت این فروشگاه قرار می‌گیرد، گیج‌کننده است. این شرکت در حال حاضر با یکی از تیم‌های توسعه و طراحی همکاری می‌کند که تمرکز آن‌ها بر روی تکنولوژی استفاده آسان‌تر و ساده‌سازی تجربه کاربر است.

همان‌طور که در وب‌سایت آمازون مشاهده می‌شود، مسائل قابل‌توجهی در این سایت وجود دارند که نه‌تنها در بخش طراحی، بلکه در کنار قابلیت‌های موجود در سایت قرار گرفته‌اند. هزینه‌های ارسال و تحویل محصول به کاربران ازجمله مواردی هستند که نیاز به آگاهی کاربران و شفاف‌سازی برای آن‌ها دارد. در طراحی بصری این سایت، بخش‌های غافل‌گیر کننده زیادی به چشم می‌خورد؛ به‌طور مثال بخش‌هایی نظیر گزینه‌های انتخابی یک محصول و جابجایی آن معمولاً گیج‌کننده و تکراری است! همچنین بخش‌هایی نظیر تصاویر شاخص محصولات بسیار کوچک هستند که دیدن آن‌ها بسیار سخت است.

پیچیدگی آمازون سبب محبوبیت آن می‌شود!

توانایی خرید هر محصولی از این فروشگاه بزرگ در هر نوع، رنگ، اندازه و کاربردی سبب شده است تا کاربران بتوانند در کمترین زمان ممکن محصول خود را در منزل خود تحویل بگیرند. افزوده شدن محصولاتی نظیر ویدئو، موسیقی و… سبب شده است تا آمازون بتواند بدون پیچیده‌تر شدن تجربه کاربری، فروشگاه آنلاین خود را گسترش دهد.


مقاله مرتبط: فضای سفید در طراحی رابط کاربری


آمازون با جمع‌آوری یک تیم حرفه‌ای و مستعد، به دنبال راه‌هایی برای ساده‌سازی محصولات و ارائه آن‌ها به کاربران است و این عمل در حالی است که می‌خواهد در کارکرد محصولات تغییری ایجاد نشود! این کار بسیار دشوار است و در حالی صورت می گیرد که ویژگی‌ها و قابلیت‌های محصولات دائماً در حال تغییر هستند. این موضوع نشان می دهد که چرا در چند سال اخیر تنها تغییرات جزئی در سایت مشاهده شد. عملکرد اصلی آمازون از زمان انتشار آن تغییری نکرده است.

باگذشت زمان، آمازون سعی کرده تا بتواند تغییراتی را جهت انسجام بیشتر نظام وب‌سایت خود ایجاد کند. راه‌حل‌های ارائه‌شده بیشتر مربوط به تجربه کاربری بوده و سبب افزایش تعامل کاربران شده است؛ از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به اقدام آمازون برای تبدیل سبد خرید با یک کلیک اشاره کرد که باعث صرفه جویی در زمان کاربران می شود.

سادگی بیش از پیچیدگی در سرویس‌های گوگل

گوگل یکی از شرکت‌هایی است که سرویس‌های خود را بیشتر به سمت سادگی برده است. این شرکت یک سیستم طراحی سازگار منسجم را بکار گرفته است تا از آن در طراحی اجزای محصولات استفاده کند. با این کار گوگل توانسته تا هماهنگی و سادگی کار با سیستم‌ها، محصولات، وب‌سایت و برنامه‌های خود را به دست آورد.

سادگی طراحی گوگل

یکی از کارهایی که گوگل انجام داده، ایجاد هماهنگی میان اسناد و تصاویر در سرویس Gmail و گوگل درایور است؛ همین مورد نیز سبب انسجام و یکپارچگی میان سرویس‌های این شرکت شده است و مجموعه ابزار را به‌جای ابزارهای جداگانه در اختیار کاربران خود قرار داده است.

سادگی طراحی صفحه های گوگل

با سرمایه‌گذاری گوگل در بخش‌های اپلیکیشن موبایل و سخت‌افزار، تجربه این شرکت در حفظ و تکمیل قابلیت‌های موجود افزایش پیدا می‌کند.


مقاله مرتبط: ٨ نمونه از طراحی منوی ناوبری اپلیکیشن موبایل


از حساب کاربری موبایل‌های اندروید تا اپلیکیشن گوگل کروم، همگی با یک حساب کاربری مدیریت می‌شوند؛ همچنین این شرکت، مجموعه‌ای از خدمات و ابزارها را ارائه می‌دهد که ازنظر کاربران توانسته تمامی نیازهای آن‌ها را پوشش دهد. گوگل پیچیدگی‌های اولیه ارائه سرویس‌ها و خدمات را با یک محاسبه مدرن اولیه انجام داده است. هنگامی‌که شما از نرم‌افزارها، سخت‌افزار و خدمات شرکت‌های مختلفی استفاده می‌کنید، قطعاً شانس استفاده از عملکردهایی که در هنگام تعامل اپلیکیشن‌ها و سخت‌افزارهای یک شرکت وجود دارد، بی‌بهره خواهید ماند. شرکت‌ها نیز با توجه به شرایط سنگین رقابتی سعی می‌کنند تا زیرمجموعه‌هایی برای خود ایجاد کنند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به Bing و ICloud اشاره کرد. این موضوع به نحوه قیمت‌گذاری، مدیریت حساب‌ها، کلمه عبور، تعویض رابط کاربری مختلف و سازگار نکرده اشاره‌ای است.

نتیجه‌گیری

به دنبال راه‌های طراحی بگردید! همان‌طور که طراحان بر روی طراحی محصولات خود کار می‌کنند، مهم است که همیشه به دنبال راه‌حل سادگی فراتر از پیچیدگی باشند. توجه داشته باشید که به دنبال راه‌حل‌هایی که سبب کاهش عملکرد سیستم به دلیل سادگی نهایی برای کاربران می‌شود، نباشید! یافتن راه‌های طراحی بر اساس سادگی کمی مشکل است اما این راه‌کار به شما کمک می‌کند تا بتوانید ازلحاظ توسعه یک محصول بهتر در طی زمان عملکرد بهتری داشته باشید.

ابزار بهینه سازی وب هاست ایران

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه