شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد چگونه باعث توسعه استارت‌آپ‌ها می‌شوند؟
شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد چگونه باعث توسعه استارت‌آپ‌ها می‌شوند؟

هنگامی‌که برای ایده کسب‌وکار خود در جستجوی سرمایه هستید، کدام سرمایه‌گذار را انتخاب می‌کنید؟ آیا فقط به سرمایه مالی احتیاج دارید یا مشاوره و آموزش هم نیاز دارید؟

در این مطلب، مدل‌های مختلف سرمایه‌گذاران کسب‌وکار را معرفی می‌کنیم تا بهتر بتوانید مسیر خود را انتخاب کرده و به موفقیت‌های بزرگ برسید.

کارآفرینان، به منابع احتیاج دارند تا ایده‌های خود را توسعه دهند و به همین علت صنعتی برای این منظور به وجود آمده تا منابع مورد نیاز کارآفرینان را تأمین کند. تأمین سرمایه، مشاوره و حمایت توسط تعداد زیادی از شرکت‌ها ارائه می‌شود تا استارت‌آپ‌ها را به سمت موفقیت پرتاب کنند.

سرمایه‌گذاران خطرپذیر و سرمایه‌گذار فرشته، منابع مالی و فضای‌ کار ارائه می‌دهند، درحالی‌که مراکز رشد، معمولاً محل کار را تأمین می‌کنند و شتاب‌دهنده‌ها مسیر حرکت را به کارآفرینانی که در جستجوی تبدیل یک ایده به یک شرکت بزرگ هستند، نشان می‌دهند.

به نظر Cliff Holecamp، ‌مؤسس Cultivation Capital که یک شرکت سرمایه‌گذار خطرپذیر است و با تعدادی از مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها در ناحیه سنت لوئیز کار می‌کند: «فارغ از اینکه یک ایده چقدر خوب است، کارآفرینان باید به جامعه استارت‌آپی بپیوندند تا توان کامل خود را شکوفا کنند.»

او می‌گوید: «وجه مشترک شرکت‌های متفاوت، متصل شدن به جامعه‌ای است که باید از آن‌ها استفاده کنند تا به‌عنوان یک کارآفرین موفق شوند.»

به‌عنوان یک کارآفرین، خارج شدن از دایره راحتی خود، چالش بزرگی نیست؛ اما پیوستن به گروهی مناسب، می‌تواند کار سخت‌تری باشد. Holekamp پیشنهاد می‌کند که نیازهای خود را در ابتدای کسب‌وکار تعیین کنید و شهرهایی را شناسایی کنید که صنعت شما، آنجا درحال‌توسعه است. برای نمونه، اگر شما در حال راه‌اندازی یک کسب‌وکار در زمینه تکنولوژی کشاورزی هستید، سنت لوئیز یک جای خوب برای شروع است؛ اما اگر روی شرکتی درزمینه بیوتکنولوژی کار می‌کنید، بوستون می‌تواند، مکان بهتری باشد تا منابع مناسب را پیدا کنید.

Holekamp که استاد رشته مدیریت کارآفرینی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیز هم است، لوکیشن و حضور صنعت را بر سرمایه اولویت می‌دهد. مکان مناسب می‌تواند شما را در یک جامعه در حال رشد قرار دهد و کسب‌وکار شما را به روی باارزش‌ترین استعدادهای کاری در صنعت خود باز کند.

او می‌گوید: «من می‌بینم که کارکنان بااستعداد، بیشتر از سرمایه عامل انتخاب یک مکان هستند! مردم سرمایه را بیشتر در دسترس می‌بینند و آن را کمتر از استخدام کارکنان مناسب، برای کسب‌وکار خود خطرناک محسوب می‌کنند!»


مقاله مرتبط: مدیریت مالی را در استارتاپ ها بیاموزید


در هنگام انتخاب شتاب‌دهنده یا مراکز رشد، مهم است که بدانید هرکدام چه امکانات و خدماتی به استارت‌آپ‌های کم‌تجربه خود ارائه می‌دهند و البته باید مکان و منابع را نیز در نظر داشت.

مراکز رشد

اصطلاح incubator در سال‌های اخیر سو تفاهم ایجاد کرده است. Harj Taggar که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ با Y Combinator شتاب‌دهنده مستقر در سان‌فرانسیسکو کار می‌کرد و جز دو کسب‌وکاری بود که توسط این شرکت پذیرفته شد، معتقد است که اصطلاح «مراکز رشد» درواقع به مجموع استارت‌آپ‌های اولیه در اواخر دهه ۹۰ و ابتدای ۲۰۰۰ میلادی اشاره دارد.

این شرکت‌ها، در قبال بخشی از سهام شرکت اصلی، تیم‌های بااستعداد استخدام می‌کردند. این تیم‌ها، با کمک شرکت اصلی روی توسعه خدمات خاصی کار می‌کردند. به نظر او، بخش زیادی از مراکز رشد به دلیل عدم توانایی در نگه‌داشتن کارکنان بااستعداد خود و مدل کسب‌وکار ناموفق، منحل شده‌اند!

«انکوباتورها، راه پایداری برای راه‌اندازی یک شرکت نیستند، چراکه کارکنان مستعد، به دلیل اینکه مدل بیزینس انکوباتورها، اجازه شکوفایی ایده‌های خلاق را نمی‌دهد و پیشنهاد جذابی هم تأمین نمی‌کنند، علاقه‌ای به پیوستن به آن‌ها ندارند.»

درحالی‌که انکوباتورها از بین می‌رفتند، دو نوع دیگر از سازمان‌ها به وجود آمدند: فضای ‌کار‌ اشتراکی و شتاب‌دهنده‌ها. فضای کاری اشتراکی، گزینه‌های انعطاف‌پذیرتر دفتر کار را برای استارت‌آپ‌ها و سایر کسب‌وکارها فراهم می‌کند. Bob Cerone مدیرعامل CognosHR یک شرکت PEO که به شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها خدمات ارائه می‌دهد، می‌گوید: فضای ‌کار ‌اشتراکی، مزایایی مشابه ارائه می‌دهند که مراکز رشد از طریق گروه شرکت‌های هدفمند خود ارائه می‌دادند. این گروه شرکت‌ها، هر استارت‌آپی را با در اختیار گذاشتن سمینارها و سایر منابع حمایت می‌کردند که چگونه یک کسب‌وکار را بهتر مدیریت کنند.

به عقیده Holekamp، جنبه اجتماعی یک استارت‌آپ و فضای ‌کار ‌اشتراکی با شرکت‌هایی در صنعت مشابه، بسیار باارزش است. نه‌تنها می‌توانید دانش کافی برای شرکت خود گردآوری کنید، بلکه می‌توانید شبکه خود را تشکیل دهید و کارکنان مستعد را پیدا کنید. هنگامی‌که شرکتی خریداری‌شده یا تعطیل می‌شود، می‌توانید اشخاصی را که با آن‌ها ارتباط کاری برقرار کرده‌اید، به کار دعوت کنید و در نتیجه شرکت خود را پیش ببرید.

او می‌گوید: «با کار کردن در فضای اشتراکی و انتخاب یک گروه و قرار دادن آن‌ها در کنار هم شما شبکه شخصی یک کارآفرین را بزرگ‌تر می‌کنید و ارتباط او با منابع را افزایش می‌دهید.»

شتاب‌دهنده‌ها

Accelerators یا شتاب‌دهنده، یک رویکرد قابل‌دسترس‌تر در مقایسه با فضای ‌کار ‌اشتراکی یا مراکز رشد ارائه می‌دهند. Taggar که مدیرعامل پلتفرم کاریابی TripleByte هم است، معتقد است: این مشخصه کاملاً واضح است حتی اگر فقط نام آن‌ها را در نظر بگیرید.

او می‌گوید: «مراکز رشد به این اشاره می‌کنند که شما در حال پرورش یک ایده هستید اما در شتاب‌دهنده، شما تز اولیه خود را دارید و آن‌ها به شما کمک خواهند کرد تا با شتاب بیشتری به موفقیت برسید.»

شتاب‌دهنده‌ها معمولاً برنامه‌هایی کوتاه‌مدت هستند- بین ۳ تا ۶ ماه- که کارآفرینان با تجربه، مشاوره و منابع لازم را به استارت‌آپ‌ها ارائه می‌دهند. این کمک می‌تواند به اشکال مختلفی باشد که دو مورد مهم آن «مشاوره محصول» و «عملیات تاکتیکی» هستند.

Taggar شرکت Airbnb را مثال می‌زند که چگونه مؤسس شتاب‌دهنده Y Combinator Paul Graham به Airbnb کمک کرد تا عکس‌های بزرگ‌تر و باکیفیت بهتر را در پلتفرم خود در اولویت قرار دهد. همین یک پیشنهاد، Airbnb را به جلو هل داد و رزروها را در ابتدای چرخه این کسب‌وکار افزایش داد. به‌صورت مشابه، Y Combinator مشاوره تاکتیکی کسب‌وکار هم ارائه می‌دهد که چگونه یک pitch را بهتر کنید، جذب سرمایه را توسعه دهید و ایده خود را به سرمایه‌گذاران ارائه دهید.

Holekamp همچنین اشاره می‌کند: شتاب‌دهنده‌های مختلف، بر اساس اینکه یک استارت‌آپ در چه مرحله‌ای از چرخه عمر خود قرار دارد، روی جنبه‌های متفاوتی از کسب‌وکار تمرکز می‌کنند. درحالی‌که برخی از شتاب‌دهنده‌ها فقط کسب‌وکارهایی را قبول می‌کنند که چیزی جز یک ایده ندارند (مانند Y Combinator)، سایر آن‌ها با شرکت‌هایی که در میانه راه هستند، کار می‌کنند. در مورد دوم، شتاب‌دهنده‌ها روی گسترش شبکه یک کسب‌وکار تمرکز می‌کنند درحالی‌که سایر منابع را هم فراهم می‌کنند.

[btn_callaction link=”https://accelerator.hostiran.net/” label=”اطلاعات بیشتر” text=”برای ثبت نام و مشاهده شرایط شتابدهنده هاست ایران، بر روی دکمه روبه‌رو کلیک کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با واحد شتابدهنده به شماره ۰۲۱۲۸۳۱۴ تماس حاصل فرمایید.”]

در مقایسه با فضای‌ کاری‌ اشتراکی یا مراکز رشد، پیوستن به شتاب‌دهنده‌ها ممکن است، سخت‌تر باشد. آن‌ها اغلب از روند ثبت‌نام استفاده می‌کنند و ممکن است که فقط شرکت‌هایی را بپذیرند که بیشترین پتانسیل را دارند. به‌خاطر داشته باشید که شتاب‌دهنده‌ها معمولاً بخشی از سهام شرکت شما را در قبال خدمات خود می‌گیرند، هرچند که سهم زیادی نخواهد بود.

مسیرهای دیگر

بیشتر شهرها سازمان‌هایی دارند که خدمات مشابه به شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد ارائه می‌دهند؛ اما عملکرد کاملاً متفاوتی دارند. The Glimpse group در شهر نیویورک یک نمونه از این شرکت‌ها است. با لقب «استارت‌آپِ استارت‌آپ‌ها» که توسط مؤسس آن Lyron Bentovim انتخاب‌ شده، گلیمپس یک گروه استارت‌آپی است که هم به‌عنوان شتاب‌دهنده و هم شرکت هلدینگ فعالیت می‌کند. گلیمپس ۱۰ استارت‌آپ واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را خریداری کرده است که همه آن‌ها بر اساس ارزش شرکت اولیه خود در گلیپس سهام‌ دارند.

برای شرکت‌هایی که توسط گلیمپس پذیرفته‌شده‌اند، اعضای تیم، مثل یک استارت‌آپ مستقل، کار بر روی راه‌حل‌ها و محصولات خود را ادامه می‌دهند، هرچند که آن‌ها روی پیرول گلیمپس هستند. اگر شرکتی از گروه خارج شود، گلیمپس ۱۰% از سرمایه تقلیل نیافته را برای اعضای شرکت خروجی فراهم می‌کند و به شرکت‌های دیگر هم بر اساس سهام آن‌ها در گلیمپس، سود سهام پرداخت می‌شود. گلیمپس بر روی تأمین سرمایه برای گروه و فراهم کردن خدمات بَک-اند برای هر یک از کسب‌وکارهای خود، تمرکز می‌کند. Bentovim می‌گوید که این متد به استارت‌آپ‌ها اجازه می‌دهد، به‌جای اینکه وقت خود را برای تأمین سرمایه و یا امور بیهوده صرف کنند، روی کاری که در آن تبحر دارند -تولید محصول خود- تمرکز کنند.

او می‌گوید: «هیچ‌کس شرکت راه‌اندازی نمی‌کند که با وکلا سروکار داشته باشد! ما بخش‌هایی از کار را که واقعاً هم دوست نداریم، جدا می‌کنیم و آن را برای استارت‌آپ‌ها بهتر انجام می‌دهیم تا احتمال موفقیت آن‌ها را افزایش دهیم.»

Bentovim پس از سال‌ها تجربه تجاری، این مدل منحصربه‌فرد را تشکیل داد. مدل تجاری گلیمپس، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد که به گروه بپیوندند و یا جدا شوند، منابع را به اشتراک بگذارند و به ازای جدا شدن اعضای گروه پول دریافت کنند! او امیدوار است که این مدل به اشتراک گذاشتن منابع، گلیمپس را به یک شرکت نرم‌افزاری مطرح، تبدیل کند. تاکنون هیچ شرکتی از گروه جدا نشده و گلیمپس درحال‌توسعه است.

نتیجه‌گیری

اگر در حال پیوستن به یک شتاب‌دهنده، فضای ‌کار ‌اشتراکی یا یک سازمان جدید در شهر خود هستید، مهم است که منابع موردنیاز برای توسعه کسب‌وکار خود را پیدا کنید. Holekamp معتقد است که مکان (شهر) باید عامل اصلی تصمیم‌گیری‌های شما باشد تا کارکنان با استعداد و جامعه مناسب را پیدا کنید که شما را برای موفقیت آماده کنند. Cerone می‌گوید که مهم است با سازمانی شریک شوید که بیشترین ارزش را برای شما فراهم خواهد کرد.

او معتقد است: «اگر شتاب‌دهنده یا مراکز رشد کار خود را به‌خوبی انجام دهند، باید به‌صورت مکرر به شرکت‌های تابع خود آموزش دهند که چگونه کسب‌وکار خود را توسعه دهند، چگونه سرمایه پیدا کنند، چگونه شرکت خود را بهتر مدیریت کنند و چگونه کسب‌وکار خود را مقیاس‌پذیر کنند.»

 

شتاب‌دهنده‌ها و مراکز رشد چگونه باعث توسعه استارت‌آپ‌ها می‌شوند؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  63  =  65