تفاوت‌های تست کاربر و تست A/b
تفاوت‌های تست کاربر و تست A/b

تست هر ایده‌ای قبل از آنکه در معرض دید و استفاده عموم قرار بگیرد، باید به‌صورت مناسب انجام شود تا نتیجه آن در یک فضای امن و کوچک اندازه‌گیری شود. تست کاربر و تست A/B دو نمونه از متداول‌ترین تست‌ها هستند که تفاوت‌هایی باهم دارند؛ اما این تفاوت‌ها می‌توانند به نقطه قدرت آن‌ها هم تبدیل شوند.

در این مطلب به بررسی تفاوت تست کاربر و تست A/B می‌پردازیم و توضیح می‌دهیم که چگونه می‌توانید آن‌ها را در کنار هم در مورد استفاده قرار دهید.

شرکت‌ها معمولاً یکی از تست‌های کاربر یا A/B را استفاده می‌کنند و متوجه نیستند که استفاده هم‌زمان آن‌ها مزایای بسیاری دارد. با توجه به اینکه مزایای یکی از این راهکارها ممکن است گاهی بسیار باارزش‌تر از نقاط ضعف روش دیگر باشد، نتایجی که از روش‌های تست کاربر و تست A/B به دست می‌آیند همدیگر را تکمیل می‌کنند تا استراتژی بهینه‌سازی نرخ تبدیل شما اصلاح شود.

همه وب‌سایت‌‌ها سعی می‌کنند تا ترافیک بیشتری جذب کنند، اما همچنین می‌خواهند نرخ تبدیل خود را هم افزایش دهند تا سود بیشتری کسب کنند. درنتیجه درک و بهینه‌سازی مسیر مشتریان برای آن‌ها ضروری است. برای اینکه مشکلات وب‌سایت خود را بهتر درک کنند، این امکان وجود دارد که مجموعه‌ای از آزمون‌ها را مانند تست کاربر و تست A/B طراحی کنند.

تست کاربر چیست؟

User testing یا تست کاربردپذیری، این امکان را فراهم می‌سازد تا نیازهای کاربران را درک و رفتار آن‌ها را مشاهده کرد. داده‌های حاصل از این تست کیفی هستند و منبعی غنی، مشروح و بسیار مفید از اطلاعات به شمار می‌روند. این منبع غنی می‌تواند درک صحیحی از این موضوع برای شرکت فراهم بیاورد که چه چیزی در پیشنهاد فروش آن‌ها‌ نتیجه می‌دهد یا اصلاً مناسب نیست!


مقاله مرتبط: Multivariate Testing یا آزمون چند متغیره چیست؟


مزایای تست کاربر:

 • دانش بیشتری در مورد کاربر به‌عنوان یک شخص و نه‌تنها یک بازدیدکننده مجازی ارائه می‌دهد.
 • منابع جامع و پیش‌بینی‌نشده‌ای از داده‌ها ارائه می‌دهد که بر اساس آن‌ها شرکت می‌تواند زمینه‌های جدید قابل توسعه را کشف کند.
 • همیشه پاسخی کارآمد برای بهینه‌سازی تجربه کاربری ارائه می‌دهد.

نقاط ضعف تست کاربر:

 • نیاز به‌صرف مقدار زیادی زمان و هزینه مالی دارد تا نتایجی صرفاً نظری به دست آورد.
 • نتایج به‌دست‌آمده و مشاهده‌شده قابل‌اندازه‌گیری نیستند و به شرکت اجازه نمی‌دهند تا درآمد بالقوه آن‌ها را برآورد کند.
 • نتایج به‌دست‌آمده بر اساس رفتار و عقاید شخصی تعدادی کاربر هستند.

تست A/B چیست؟

تست A/B یا تست دوگانه بر اساس ایده‌ای است که شرکت پرورش داده تا بازده یک تغییر پیشنهادی را به‌صورت کیفی اندازه‌گیری کند. این تست بر اساس تغییرات مشخص و هدفمند است که نتایج آن‌ها به‌صورت خودکار قابل‌اندازه‌گیری هستند.


مقاله مرتبط: راهنمای انجام تست A/B و کاربرد پذیری


مزایای تست A/B:

 • اجرای مداوم و نظارت در زمان واقعی و به‌طور زنده (تعداد کلیک‌ها، نرخ تبدیل، نقشه حرارتی) را تأمین می‌کند.
 • نتایج اندازه‌گیری شده و گویا (شبیه‌سازی KPI و ROI) ارائه می‌دهد.
 • انعطاف‌پذیری زیادی در تغییر یک یا چند نقطه روی یک صفحه را فراهم می‌کند.
 • بسیار ارزان‌قیمت است و در درازمدت تلاش بسیار کمی لازم دارد.

نقاط ضعف تست A/B:

 • آماده‌سازی زیادی نیاز دارد (تعیین زمینه‌های هدف برای تغییر یا مشاهده).
 • همه تست‌ها لزوماً همیشه نتیجه نمی‌دهند.
 • تعداد زیادی بازدید لازم دارد تا به‌صورت آماری بتواند فرضیه‌ها را تائید کند.

تست‌های متفاوت اما مکمل!

انتخاب بین این دو تست بیشتر به پرسشی وابسته است که شما می‌خواهید پاسخ دهید؛ چه مقدار؟ چرا؟

اگر پرسش شما مربوط به نتایج کیفی یک تغییر خاص روی وب‌سایت است، باید تست A/B را اعمال کنید.

اگر هدف از پرسش شما درک رفتار مشتریان است، تست کاربر نیازهای شمارا بهتر تأمین خواهد کرد.

تست کاربر و تست A/B در راه‌اندازی و اهداف خود متفاوت هستند، اما امکانات آن‌ها به‌راحتی می‌توانند همدیگر را تکمیل کنند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که شما هر ۲ تست را به ترتیب انجام دهید. ابتدا با تست کاربر آغاز کنید که به شما اجازه می‌دهد تا نقاط حساس را برای اصلاح شناسایی کنید. سپس می‌توانید تست A/B را اعمال کنید تا اعتبار تغییراتی را که در حال انجام آن‌ها هستید تائید کند. مهم‌ترین پیش‌نیاز برای به دست آوردن نتایج معتبر از تست A/B این است که فرضیه‌های قوی که شامل تغییر عناصری است که در روند واقعی تبدیل استفاده می‌شوند یا مانع آن روند می‌شوند برای تست بسازید.

با ترکیب دو روش تست کاربر و A/B این امکان وجود دارد تا بهتر از زمان و بودجه مالی خود استفاده کنید؛ درحالی‌که نتایج کیفی و کمی قابل‌استفاده‌ای هم به دست می‌آورید.

استفاده از ابزاری مانند تست A/B تنها زمانی پیشنهاد می‌شود که ایده‌ای برای توسعه شناسایی کرده باشید. اگر ایده خاصی ندارید، کاربران شما هم نمی‌توانند آن را تست کنند!

تفاوت‌های تست کاربر و تست A/b

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  4  =  12