۸ عنصر مهم برای موفقیت در کمپین‌های ایمیلی
۸ عنصر مهم برای موفقیت در کمپین‌های ایمیلی

آزمون A/B یکی از مهم‌ترین روش‌ها برای همه بازاریاب‌های ایمیلی به شمار می‌رود. هدف از اجرای آزمون A/B پیش راندن برترین معیارهای بازاریابی ایمیلی درون ایمیل‌های مرتبط است. واقع این آزمون به معنی فرضیه‌سازی درباره اعضای فهرست ایمیلی و همچنین آزمایش این فرضیه برای تعیین اعتبار آن است.

به کمک آزمون A/B می‌توانید دو نمونه ایمیل کاملاً متفاوت را برای مخاطبان هدف خود ارسال کنید و نتیجه بگیرید که کدام ایمیل توانسته‌اند درگیری بیشینه را برانگیزد.

با توجه به این نتایج و اطلاعات می‌توانید بهترین و مؤثرترین ایمیل را در کمپین نهایی ایمیلی خود ارسال کنید. آزمون A/B اگر به‌خوبی برنامه‌ریزی شود، می‌تواند تفاوتی چشمگیر در استراتژی بازاریابی شما ایجاد کند.

در ادامه می‌خواهیم به مزایای استفاده از آزمون A/B بپردازیم و توضیح دهیم که چگونه می‌تواند به بازاریاب‌ها در درک بهتر مخاطبان کمک کند. با ما همراه باشید.

مزایای استفاده از آزمون A/B در بازاریابی ایمیلی

۱ – بهبود در نرخ درگیری اعضای خبرنامه ایمیلی

با ایجاد کمپین‌های متعدد که همگی هدف و همچنین مخاطبان یکسانی دارند، اطلاعاتی گردآوری می‌شود که استفاده از آن‌ها می‌تواند شما را در ایجاد و راه‌اندازی کمپین نهایی راهنمایی کند. شما باید بتوانید آزمون‌هایی کنترل شده را به اجرا درآورید و عملکرد هرکدام را هم تجزیه‌وتحلیل کنید. بر اساس این نتایج می‌توانید بهترین نسخه و درواقع نسخه برنده را انتخاب کنید و آن را به‌عنوان نسخه نهایی ایمیل برای مخاطبان خود ارسال کنید تا سرانجام نرخ درگیری را هم به‌خوبی افزایش دهید.

۲ – بهبود در معیارهای ایمیلی

معیارهای ایمیلی نامناسب می‌تواند از بدترین نتایجی باشد که یک بازاریاب حتی پس از تلاش فراوان درزمینهٔ فعالیت خود با آن مواجه می‌شود. به کمک آزمون A/B در کمپین‌های ایمیلی می‌توانید مشکلات موجود درون استراتژی خود را شناسایی و مرتفع سازید تا برای کسب نتایج بهتر بهینه شود.


مقاله مرتبط: استراتژی مؤثر برای ایمیل مارکتینگ


اجازه دهید دراین‌باره مثالی بیاوریم. تصور کنید که نرخ باز شدن ایمیل شما به‌تدریج کاهش می‌یابد. در مواجهه با این مشکل چه تمهیدی می‌اندیشید؟ پاسخ واضح این است که تلاش کنید عنوان ایمیل بهینه شود.

آزمون A/B در همین بخش به کار می‌آید. شما می‌توانید دو کمپین ایمیلی با دو عنوان متفاوت ایجاد کنید و این ایمیل‌ها را برای دو دسته مخاطب ایمیلی خود بفرستید. هرکدام از این عناوین که نرخ باز شدن بالاتری داشت، می‌تواند عنوان برنده برای کمپین ایمیلی نهایی شما باشد. شما می‌توانید آزمون‌هایی مشابه را برای متن درون ایمیل، طراحی قالب ایمیل، CTA و بسیاری موارد دیگر اجرا کنید تا معیارهای ایمیلی خود را بهبود ببخشید.

۳ – نرخ تبدیل بالاتر

استفاده از آزمون A/B ساده‌ترین راه برای تولید محتوا با قابلیت تبدیل اعضای خبرنامه به مشتری است. وقتی زمان و انرژی خود را برای ایجاد دو نسخه کمپین متفاوت صرف می‌کنید، نتیجه نهایی صحیح‌تر خواهد بود. وقتی به این جزئیات دسترسی پیدا کردید، قطعاً قادر خواهید بود به کمک ایمیل‌های ارسالی خود نرخ تبدیل را افزایش دهید.

حالا باید کمی عمیق‌تر به این موضوع بپردازیم و ۸ عنصر ایمیلی مهم را که باید آزمون A/B برایشان اجرا شود، به شما معرفی کنیم:

۸ عنصر مهم در بازاریابی ایمیلی که باید آزمون A/B برای آن‌ها اجرا شود

۱ – عنوان ایمیلی (Subject Line)

عنوان ایمیل شما درست مانند تیتر بزرگ روزنامه و خبر عمل می‌کند. هرچه این عنوان فریبنده‌تر باشد، نرخ باز شدن ایمیل افزایش می‌یابد. شما باید در ایجاد عنوان ایمیل به تازه‌ترین ترندهای مرتبط با این حوزه توجه کنید و سپس دو کمپین متفاوت ایمیلی را به اجرا دربیاورید و ببینید کدام‌یک مؤثرتر عمل می‌کند.

از ایموجی‌ها در عنوان ایمیلی استفاده کنید، شخصی‌سازی ایمیل با استفاده از اسم کوچک مخاطب را فراموش نکنید. همچنین استفاده از برخی اعداد و کلمه‌های قدرتمند می‌تواند گیرنده را به باز کردن ایمیل شما تشویق کند. همچنین عنوان طولانی را در مقابل عنوان کوتاه به آزمایش بگذارید. نتیجه اجرای این کمپین‌های ایمیلی کلید شما برای ارسال ایمیل مناسب و نهایی است.

۲ – متن پیش‌نمایش

برای بهبود نرخ باز شدن ایمیل علاوه بر عنوان همچنین باید به متن پیش‌نمایش توجه کرد. برخی از بازاریاب‌ها از این فضای مناسب استفاده نمی‌کنند و عبارتی شبیه به «این ایمیل را در مرورگر باز کنید» را در بخش مربوط به متن پیش‌نمایش درج می‌کنند.

بجای این کار، عنوان ایمیل را کمی بسط دهید و بدین ترتیب به اعضای خبرنامه نشان دهید که بهتر است ایمیل شما را باز کنند.


مقاله مرتبط: راهنمای انجام تست A/B و کاربرد پذیری


برای مثال از عبارت «ادامه حراج ۵۰ درصدی» یا «همین حالا کد تخفیف خود را دریافت کنید» استفاده کنید و بدین ترتیب به اعضای خبرنامه به‌طور مختصر درباره محتوای ایمیل خود اطلاع دهید.

۳ – متن درون ایمیل

متن ایمیل شما باید از نظر مخاطبان به‌قدر کافی جذاب باشد و آن‌ها را تشویق به اقدام دیگری کند. سعی کنید احساس اعتماد را در متن ایمیل خود انتقال دهید.

انواع مختلفی برای تهیه متن اصلی ایمیل وجود دارد:

استفاده از فهرست شماره‌گذاری شده یا موردی

قالب پرسش و پاسخ

متن ساده در مقابل ایمیل HTML

دست‌کاری‌های جزئی در این قالب‌ها می‌تواند متن ایمیل شما را به شکلی تدوین کند که بتواند نرخ کلیک و همچنین نرخ تبدیل را هم تحت تأثیر بگذارد.

۴ – شخصی‌سازی در ایمیل

ایمیل‌ها را شخصی‌سازی کنید و در مسیر ایجاد ارتباط با مخاطب در سطح شخصی قدم بردارید. درحالی‌که بازه توجه مخاطبان اینترنت به حدود ۳ تا ۴ ثانیه کاهش‌یافته است، شما زمان زیادی در دست ندارید تا بتوانید به قدر کافی توجه افراد را به خود جلب کنید.

شما می‌توانید ترفندهای مختلف شخصی‌سازی را در طراحی متن ایمیل استفاده کنید و برای مثال اسم کوچک مخاطب را در متن داخلی ایمیل قرار دهید یا حتی اصول هوش مصنوعی را در این مورد به اجرا درآورید. کمپین‌های ایمیلی خود را بر اساس سابقه خرید، سابقه جستجوی محصول و موارد این‌چنین شخصی‌سازی کنید.

۵ – طراحی کلی ایمیل

طراحی ایمیل شامل شاخص‌های متعددی ازجمله عناصر بصری مانند رسانه‌ای، واکنش گرا بودن و تعاملی بودن می‌شود. ایمیل‌های شما باید به‌طور تغییرناپذیر و ثابتی روی دستگاه‌های همراه مانند گوشی و تبلت واکنش گرا باشند تا اعضای خبرنامه که از چنین دستگاه‌هایی استفاده می‌کنند هم بتوانند محتوای ایمیل را به‌خوبی مشاهده کنند.


مقاله مرتبط: به‌کارگیری قانون هشتاد بیست برای بهبود بازاریابی ایمیلی


با توجه به صنعت و نوع کسب‌وکارتان استفاده از عناصر مختلف طراحی مانند فایل‌های GIF را در ایمیل به آزمایش بگذارید. اگر بازاریابی هستید که درزمینهٔ خرید و فروش آنلاین فعالیت می‌کند، استفاده از GIF را در ایمیل امتحان کنید و سپس تغییرات در نرخ کلیک و تبدیل را موردبررسی قرار دهید.

همچنین به این موضوع توجه کنید که برخی خدمات ایمیلی مانند Outlook از عناصر متحرک مانند GIF پشتیبانی نمی‌کنند. به همین خاطر همواره باید ایمیل‌ها را به آزمایش بگذارید و این مرحله را به فراموش نسپارید.

۶ – پیشنهادهای جذاب و تخفیف درون ایمیل

پیشنهادهای جذاب و تخفیفی درون ایمیل همواره می‌توان اعضای خبرنامه را خوشحال کند. پیشنهادهای غیر اضطراری را در مقابل تخفیف‌هایی با بازه زمانی محدود به آزمایش بگذارید. همچنین شمارش معکوس تا پایان مدت استفاده از تخفیف را در ایمیل یکی از گروه‌ها بگنجانید تا بتوانید تفاوت احتمالی که ایجاد می‌کند را بسنجید.

۷ – فراخوان

فراخوان یا CTA تشویق‌کننده نهایی برای تبدیل مخاطب به مشتری است. به همین خاطر باید به شکل ویژه‌ای به این عنصر توجه کنید. روایت اول شخص یا دوم شخص را در متن درون CTA خود امتحان کنید.

همچنین رنگ‌های مختلف در طراحی CTA را به آزمایش بگذارید تا متوجه شوید کدام رنگ عملکرد بهتری دارد. به جای نوشتن عبارت بسیار ساده «خرید» به درج متن نوآورانه و جذاب فکر کنید. معمولاً متن CTA اگر با حروف بزرگ نوشته شود، عملکرد بهتری در مقایسه با متن جمله کامل نشان می‌دهد. انواع این موارد را در آزمون A/B به‌کارگیرید و نتیجه را تحلیل کنید.

۸ – زمان ارسال ایمیل

در مبحث افزایش موفقیت کمپین‌های ایمیلی حتماً به زمان مناسب برای ارسال ایمیل به‌اندازه سایر موارد و عناصر دیگر اهمیت دهید.

تصور کنید که ایمیلی را ساعت ۸ صبح دریافت می‌کنید و دیگری ۹ صبح به دستتان می‌رسد. کدام‌یک را باز می‌کنید؟ اغلب کاربران ترجیح می‌دهند ایمیل دوم را باز کنند. مخاطبان شما چطور؟ زمان بهینه و مناسب برای ارسال ایمیل را آزمایش کنید!

کلام آخر

حالا آماده‌اید آزمون A/B را به اجرا درآورید و توجه مخاطبان را به خود جلب کنید؟ کافی است فهرستی نه‌چندان کوتاه از گروه مخاطبان آزمایش خود تهیه کنید. شاید در ابتدا تصور کنید که آزمون A/B زمان زیادی از شما می‌گیرد؛ اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد.

 

چگونه از آزمون A/B برای موفقیت در بازاریابی ایمیلی استفاده کنیم؟

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  56  =  57