مجله خبری هاست ایران » کسب و کار » 6 تفاوت بازاریاب محتوای قوی با ضعیف!
بازاریابی سئو و بهینه سازی سایت طراحی و توسعه کسب و کار

6 تفاوت بازاریاب محتوای قوی با ضعیف!

6 تفاوت بزرگ بازاریاب محتوای قوی با ضعیف!

بازاریابی محتوا کلید موفقیت هر کسب‌وکاری است. در دنیایی که هرروز بیشتر دیجیتال می‌شود اگر در وب حضور موثر ندارید، اصلا وجود ندارید! محتوای جذاب و مفید دامنه مخاطب‌ سایت شما را گسترش می‌دهد، آن‌ها را تشویق به ماندن در سایت می‌کند و درنهایت به مشتری تبدیل می‌کند.

اما بازاریابی محتوا به‌اندازه‌ای که به نظر می‌آید آسان نیست! برای برخی کسب‌وکارها فقط پیدا کردن جالب‌ترین ایده برای جلب‌توجه فوری هر خواننده‌ای کفایت می‌کند؛ اما سایر کسب‌وکارها روی ماهرترین نویسنده‌ها، کپی رایترها و ویراستارها سرمایه‌گذاری می‌کنند تا مطمئن شوند که محتوایشان بی‌نقص است.

Content Marketers وجود دارند که دقیقا می‌دانند چگونه نیازهای یک خواننده را تامین کنند اما تعداد دیگری هم هستند که پارامترهای مهم را نادیده می‌گیرند درحالی‌که این پارامترها تفاوت بزرگی در موفقیت کمپین‌های بازاریابی ایجاد می‌کنند و نقش مهمی در ایجاد تعامل بین کسب‌وکار آنلاین با مخاطبانش دارند.

در این مقاله، ۶ تفاوت بزرگ بازاریاب محتوای قوی با ضعیف را معرفی می‌کنیم تا در هنگام انتخاب توجه کنید و موفقیت کسب‌وکارتان را تضمین کنید.

  1. اولویت کیفیت بر کمیت

مهم‌ترین فاکتور برای بازاریابی محتوا، کیفیت است. اگر بازدیدکنندگان سایت محتوای باارزشی در آن پیدا کنند به‌احتمال‌زیاد دوباره بازمی‌گردند.

یک مطالعه تحقیقاتی در مورد اشتراک محتوا در شبکه‌های اجتماعی به این نتیجه رسید که ۹۴% شرکت‌کنندگان ابتدا در نظر می‌گیرند که اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارند چگونه روی مردم تاثیر می‌گذارد. خلق محتوای قوی که با خواننده ارتباط برقرار می‌کند نه‌تنها بازار هدف برند را جذب می‌کند بلکه کاربران دیگر را هم متاثر می‌کند.


مقاله مرتبط: نحوه نوشتن محتوای سئو شده – آموزش بهینه سازی محتوای سایت


حتی اگر یک وب‌سایت هر هفته یک پست بلاگ ۱۵۰۰ کلمه‌ای منتشر کند اما کیفیت نداشته باشد مخاطب هدف احتمالا ماندگار نمی‌شود. بهترین رویکرد این است که با محتوای کم شروع کنید اما کیفیت را بالا نگه دارید؛ مثلا اگر تازه وارد دنیای کسب‌وکار آنلاین شده‌اید، می‌توانید با محتوای ۷۰۰ کلمه‌ای شروع کنید و فقط ۱ تا ۲ بار در ماه محتوا منتشر کنید اما هنگامی‌که با افزایش ترافیک مواجه شدید، تعداد محتوای منتشر شده را بیشتر کنید.

  1. اهمیت دادن به تحقیق

هر بازاریاب محتوای باهوشی باید بداند که تحقیق کامل و جامع پایه هر خلق محتوایی است. اگر خواننده‌ها بفهمند که محتوای بلاگ موردعلاقه‌شان نادرست است، تصویر برند تخریب می‌شود، تاثیر منفی روی نظر مخاطب می‌گذارد و محصولات و خدمات شرکت هم اعتبار خود را از دست می‌دهند.

قرار دادن لینک به سایت‌های دیگر در متن محتوا کار خوبی است اما باید با دقت انجام شود تا مطمئن شوید که منابع معتبر و مرتبط هستند.

تحقیق، هسته اصلی هر کمپین بازاریابی محتواست که کسب‌وکارتان را به هدف نهایی نزدیک می‌کند. تحقیق، کلید اصلی درک بهتر مخاطب هدف است تا متوجه شوید کدام کلمات کلیدی بهتر نتیجه می‌دهند و رتبه سایت در موتورهای جستجو را بالا می‌آورند و درعین‌حال از ترندهای مرتبط هم آگاه می‌شوید.

تعداد زیادی ابزار آنلاین ساخته شده‌اند تا به بازاریاب‌های محتوا کمک کنند که از موضوع‌های داغ و محبوب آگاه شوند؛ مثلا BuzzSumo، EpicBeat، Sprout Social و Oktopost نمونه‌های خوبی هستند.

  1. جذب و نگهداری مخاطب

متخصصان بازاریابی محتوا موافق هستند که اگر محتوای یک برند برای همه نوع مخاطبی نوشته شده است پس عملا برای هیچ‌کس نوشته شده است! یعنی اگر یک کسب‌وکار آنلاین می‌خواهد ۵ گروه متفاوت مخاطب را جذب کند اما فقط یک استراتژی محتوا دارد، احتمالا موفق نمی‌شود. در شروع هر کمپین بازاریابی محتوا یک سوال اساسی که باید پاسخ داده شود این است که با انتشار هر محتوا چه مخاطبی را هدف قرار می‌دهید؟

برای اینکه یک کسب‌وکار موفق شود، باید روی نیازهای مشتری تمرکز کند که یعنی باید اطلاعاتی را که در موتورهای جستجو سرچ می‌کند را تامین کند که شامل اطلاعات محصول و نظرات کاربری هم هست. البته موضوع‌هایی که باید پوشش داده شوند زیاد هستند و این‌ دو موضوع فقط نمونه‌هایی هستند که می‌توانند در محتوای آنلاین هر برندی دیده شوند.

باید توجه کنید که تمرکز بیش‌ازاندازه روی محصولات برند می‌تواند خواننده‌ را آزرده کند و منجر به ترک سایت شود. باید محتواهایی بنویسید که در مورد علایق مشتری است، یا راه‌حلی برای مشکلات اوست و یا بهترین راهکارهای موجود را معرفی می‌کند.

البته که ساخت جامعه مخاطب کافی نیست بلکه هدف نهایی تبدیل این مخاطب‌ها به مشتری است که فقط با خلق محتوای قوی که به‌خوبی تبلیغ شده است حاصل می‌شود.

برای رسیدن به این هدف، تکنیک‌هایی وجود دارد که بازاریاب‌های موفق استفاده می‌کنند. اشتراک خبرنامه ایمیلی قابل اعتمادترین متد برای جذب و حفظ خوانندگان یک برند است برای اینکه ارتباط نزدیک‌تری با مخاطب برقرار می‌کند.

سایر متدهای موثر شامل پنل پیامک ، پوش نوتیفیکیشن‌ مرورگر و تعامل با فالورهای شبکه‌های اجتماعی است.

  1. مدیریت پروژه

یک روند کاری سیستم-محور و منظم برای هر پروژه‌ای ضروری است. آمارها نشان می‌دهند که ۵۶% بازاریاب‌های موفق محتوا در روند خلق محتوا فقط روی مدیریت پروژه قوی تمرکز می‌کنند.

اگر مدیر پروژه‌ای وجود نداشته باشد که تیم را هدایت کند، بازاریابی محتوا با مشکلات زیادی روبرو می‌شود. پروژه‌ها از سررسیدها عقب می‌افتند یا در تعامل با کانال‌های توزیع پرشتاب محتوا در جا می‌زنند.

با داشتن یک مدیریت پروژه خوب، یک تقویم زمان‌بندی تولید محتوا تنظیم می‌شود و به‌دقت هم اجرا می‌شود. مدیر پروژه به‌تناسب اعضای تیم کارها را تقسیم می‌کند و کارشان را بررسی هم می‌کند. اهداف واقع‌بینانه تعیین می‌کند و تا انتهای پروژه منظم است.

تولیدکنندگان خوب محتوا که توسط یک استراتژی قوی هدایت می‌شوند یک تیم بازاریابی محتوای بی‌نظیر تشکیل می‌دهند که برای موفقیت ساخته شده است.

  1. توجه به داده‌ها

مطابق یک نظرسنجی، چالش‌های مهم بازاریابی‌ محتوا شامل تولید محتوای جذاب، اندازه‌گیری بازده محتوا و بازگشت از سرمایه بازاریابی محتواست. این متریک‌ها با توجه دقیق به آنالتیکز وب‌سایت اندازه‌گیری شده و بهبود می‌یابند.

بررسی متریک‌های تعامل سایت کمک می‌کند تا بازاریاب‌های محتوا متوجه شوند که چه نوع محتوایی منتشر کنند و روند توسعه هر استراتژی بازاریابی محتوا را ردیابی کنند.

پروژه‌های بازاریابی محتوا که شکست می‌خورند اغلب به داده مرتبط با تعامل مخاطب و بازگشت از سرمایه یا ROI بی‌توجهی می‌کنند. بدون اندازه‌گیری نتایج یک محتوای منتشر شده، سخت است که بدانید چه نوع محتوایی را به‌صورت مستمر منتشر کنید.

بازاریاب داده-محور محتوا می‌داند که چه نوع داده‌ای را ردیابی کند که شامل تعداد مشتری بالقوه کسب شده، بازدیدکننده‌های مستمر، ضریب کلیک، بازدید صفحات فرود و رتبه هر کلمه کلیدی است. اندازه‌گیری این نتایج می‌تواند روند ارزیابی عملکرد پست‌های بلاگ را آسان‌تر و شفاف‌تر کند تا محتوای موفق از ناموفق مشخص شود.

  1. توسعه مستمر

انتقاد مستمر در هر مرحله‌ای از روند تولید محتوا یکی از تاکتیک‌های موثر در پروژه‌های بازاریابی محتواست که شامل ارزیابی ایده‌های جدید و خارج از حیطه آسایش یا Comfort Zone است تا فعالانه ضریب موفقیت یک کمپین را تقویت کنید.

بهترین بازاریاب‌های محتوا از اینکه هرازگاهی کانال‌های متفاوت ر امتحان کنند هراسی ندارند مخصوصا اگر مدیومی که تابه‌حال استفاده شده دیگر نتیجه نمی‌دهد.

ابزارهای بازاریابی زیادی وجود دارند که می‌توانند برای تقویت برندهای آنلاین استفاده شوند. به جای اینکه به یک منبع همیشگی بچسبید، ابزارهای جدید را تجربه کنید که تفاوت زیادی ایجاد می‌کند.

نتیجه‌گیری

بازاریاب قوی محتوا می‌داند که باید محتوای باکیفیت تولید کند که به‌خوبی تحقیق شده است، برای مخاطب هدف مفید و جذاب است، سپس باید موفقیت محتوا را با استفاده از داده واقعی اندازه‌گیری کند و به‌صورت مستمر محتوا را ارزیابی کند تا به هدف نهایی کسب‌وکار برسد که تبدیل مخاطب به مشتری است.

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه