مجله خبری هاست ایران » طراحی و توسعه » 5 راهکار برای طراحان UX در سال 2018

پربازدید‌ترین‌های ماه

UI/UX طراحی و توسعه طراحی وب

5 راهکار برای طراحان UX در سال 2018

راهکارهای طراحی ux

اگر می‌خواهید در صنعت رو به رشد طراحی که همواره در حال تغییر است موفق بمانید، باید هرروز چیزهای جدیدی بیاموزید و از یادگیری دست نکشید. تکرار شیوه‌های قدیمی می‌تواند در آینده به ضررتان باشد. برای اینکه بتوانید از حداکثر پتانسیل خود استفاده کنید و مهارت‌هایتان را هر چه بیشتر توسعه دهید می‌توانید از راهکارهای ارائه‌شده در این مقاله بهره ببرید.

اگر به‌تازگی وارد حوزه UX شده‌اید و یا مدتی است مشغول طراحی هستید، با طی مراحلی می‌توانید مهارت خود را در کارتان افزایش دهید.

در این مقاله به ارائه ۵ راهکار برای طراحی ux در سال ۲۰۱۸ و نحوه اجرای آن‌ها می‌پردازیم.

۱. مهارت‌های جدید بیاموزید

یادگیری مهارت های جدید

دنیای UX همواره و به‌سرعت در حال تغییر است. هرروز چیز جدیدی یاد می‌گیرید و بهترین طراحان UX آن‌هایی هستند که هیچ‌وقت از آموختن دست برندارند. هرقدر هم در کار خود حرفه‌ای باشید، همیشه چیز جدید برای آموختن وجود دارد، پس همیشه سعی کنید در هر فرصت ممکن ذهن خود را درگیر یادگیری آن‌ها کنید.

همیشه به بازار شغلی توجه کنید و ببینید کدام مهارت‌ها بیش از همه متقاضی دارد. همچنین از گرایش‌های اصلی آگاه باشید تا مسیری که UX در آن حرکت می‌کند را بتوانید پیش‌بینی کنید. یادگیری مهارت‌های جدید برای همگام بودن با حوزه کاری‌تان ضروری است، و همه بشدت دنبال طراحان همه‌فن‌حریف می‌گردند.


مقاله مرتبط: ٥ تمرین ساده برای شناخت فرآیند و بهبود تجربه کاربری UX


برای مثال، مرزهای بین تجربه کاربری (UX) و رابط کاربری (UI) عموماً تفکیک‌پذیر نیست، بنابراین درک و یادگیری طراحی رابط کاربری می‌تواند مزیت خوبی محسوب شود. به همین شکل، آموختن مهارت‌های اصلی طراحی ظاهر (frontend) شمارا قادر می‌سازد بتوانید با زبان کار توسعه گران صحبت کنید و همکاری مؤثرتری داشته باشید.

کلید موفقیت در چنین صنعتی که به‌سرعت در حال تکامل است، مسلط بودن روی تمام حوزه‌ها است. در سال جدید سعی کنید مجموعه مهارت‌های خود را گسترش دهید و همواره به دنبال فرصت‌های یادگیری بیشتری باشید.

۲. شبکه ارتباطات خود را گسترش دهید

شبکه ارتباطات دوستانه

ارتباطات در حوزه UX چندان اولویتی ندارند، اما گسترش آن واقعاً می‌تواند شغلتان را از بسیاری جهات بهبود بخشد.

برای مثال، داشتن چند فرد آشنا در صنعتی که در آن مشغول هستید ایده خوبی است. داشتن ارتباط با افراد، حتی اگر در حال حاضر دنبال کار نباشید چیز بدی نیست. یک شبکه کاری مناسب می‌تواند درهای بیشتری به روی شما باز کند و فرصت‌های جدیدی در اختیارتان قرار دهد که در غیر این صورت ممکن نبودند.

علاوه بر این‌ها، برقراری ارتباط یک فرصت عالی برای یادگیری است. با شرکت در گردهمایی‌ها می‌توانید در فضایی آموزنده درباره موضوعات صنعت خود و چالش‌هایش بحث کنید و ببینید همکارانتان با چه مسائلی روبرو هستند. همچنین از این طریق شانسی برای کسب دیدگاه‌های تازه و راهنمایی گرفتن از دیگران به دست می‌آورید.


مقاله مرتبط: چهار روش برای تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری


البته ارتباط با دیگران باعث افزایش مهارت‌های اجتماعی شما هم می‌شود که در حوزه UX قطعاً ضروری است. می‌توانید با شرکت کردن در مباحثات آنلاین شروع کنید و در منطقه‌تان به دنبال گردهمایی‌های محلی بگردید. اگر زمان و قدرت مالی‌تان اجازه می‌دهد، می‌توانید هرسال یک یا چند بار در رویدادهای بزرگ صنعت نیز شرکت کنید.

۳. یک پروژه شخصی داشته باشید

انجام پروژه شخصی

شما به‌عنوان یک طراح UX، باید خلاقیت خود را پرورش دهید و این کار را فقط در محل کار خود انجام ندهید. امسال مأموریتی برای خود مشخص کنید که در پروژه‌های شخصی هم سرمایه‌گذاری کنید.

این کار حتی می‌تواند انجام یک پروژه رایگان مانند ساخت یک سایت برای بنگاه خیریه‌ای باشد که به کارشان علاقه دارید. همچنین می‌تواند چیزی باشد که برای خودتان انجام می‌دهید، مانند ساخت اپلیکیشن برای مشکلی که به‌طور مداوم با آن روبرو می‌شوید.

اما وقتی می‌توان درآمد کسب کرد، چرا روی یک پروژه دلبخواه زمان بگذاریم؟

ارزش پروژه‌های شخصی بیش از آن است که فکر می‌کنید.  می‌توانید با آزادی کامل طراحی کنید، بدون اینکه هیچ محدودیت خلاقیتی یا مالی از سوی مشتری داشته باشید. این کار باعث می‌شود که قدرت تخیلتان زنده بماند و بتوانید کارهای مختلف را امتحان کنید؛ چیزی که کلید اصلی رشد و توسعه است.

علاوه­ براین‌ها، داشتن پروژه‌های شخصی برای رزومه کاری‌تان هم خوب است. شاید قرارداد پروژه‌هایی که برایشان پول می‌گیرید شامل محرمانگی اطلاعات باشد، اما با پروژه‌های شخصی می‌توانید توانایی‌هایتان را کاملاً به نمایش بگذارید. کار به اینجا هم ختم نمی‌شود. پروژه‌های شخصی به مشتریان و کارفرمایان نشان می‌دهند که به کار خود علاقه دارید؛ نکته‌ای که مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

۴. یک استاد بگیرید، یا یک استاد شوید!

 منتور

برای یادگیری مداوم، به انتخاب یک استاد هم‌فکر کنید. در کار خود در هر سطحی هم که باشید، یک منتور خوب می‌تواند کمک کند تا به حد نهایی توان خود دست‌یابید.

یک استاد می‌تواند درباره زندگی در این صنعت به شما بیاموزد و دانشی در رابطه جهان واقعی را بر اساس تجربیاتش با شما به اشتراک بگذارد. می‌توانید از اشتباهات آن‌ها درس بگیرید، آن‌ها را الگوی کار خود قرار داده و بازخوردی منصفانه از کار خود به دست آورید.

عالی به نظر می‌رسد، این‌طور نیست؟ اما از کجا یک منتور پیدا کنیم؟

از راه‌های بسیار مختلفی می‌توانید به دنبال یک استاد بگردید. می‌توانید از یک همکار سؤال کنید، یا در دایره ارتباطات خود جستجو کنید.

اگر مدت طولانی است که در این صنعت مشغول هستید، حتی می‌توانید خودتان استاد شوید. این کار به یادگیری بیشتر هم کمک می‌کند، و ثابت‌شده است که رضایتمندی شما از کارتان را هم بیشتر کرده و حس تسلط بهتری به شما می‌دهد. به گفته Art Markman، نویسنده «تفکر هوشمند (Smart Thinking)»: “وقتی چیزی را به فرد دیگری یاد می‌دهید، همه جزئیاتی که شاید خودتان کاملاً درک نکرده باشید را می‌آموزید. این یعنی، اساتید درروند تدریس به دیگران خودشان نیز باهوش‌تر می‌شوند”.

اگر استادی پیدا کردید یا خودتان تدریس را شروع کردید، مهارت‌های بنیادی به دست خواهید آورد که درنهایت یک طراح UX بهتر از شما می‌سازد.

۵. از دایره راحتی‌تان پا را فراتر بگذارید

درواقع فقط یک‌راه برای رشد وجود دارد: خودتان را به چالش بکشید. هر کاری که در سال جدید می‌خواهید انجام دهید، کاری باشد که از دایره راحتی‌تان فراتر بروید.

یک پروژه «چالشی» بگیرید. چیزی که با هر آنچه تابه‌حال انجام داده‌اید متفاوت باشد. یا حتی پروژه‌ای باشد که در حالت عادی قبول نمی‌کنید. روش‌های امتحان شده و مطمئن قبلی‌تان را با یک رویکرد تازه تغییر دهید. امتحان کنید، ریسک کنید و خود را برای اشتباه کردن آماده کنید.

شاید به نظرتان ناکارآمد بیاید، یا حتی ترسناک باشد، اما از کاری که کردید خوشحال خواهید شد. طراحی UX به نوآوری می‌پردازد و به دام افتادن در یک روش، برای پیشرفت کارتان سم است. خارج شدن از دایره راحتی‌تان شمارا در مسیر توسعه مداوم قرار می‌دهد. پس سال ۲۰۱۸ را جسورانه پیش ببرید!

منبع mockplus.com

افزودن دیدگاه

کلیک برای ثبت دیدگاه