5 راه برای از بین بردن موانع ورود به سایت
5 راه برای از بین بردن موانع ورود به سایت

اینترنت شبکه‌ای است که در هرکجای دنیا قابل‌دسترسی است؛ اما در برخی موارد ممکن است موانع ورود به سایت یا اینترنت وجود داشته باشد.

برای وارد شدن به وب‌سایت، ابتدا یک مغز آگاه، فرصت کافی و یک دستگاه با قابلیت اتصال به اینترنت نیاز دارید. همچنین باید به یک ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی هم دسترسی داشته باشید تا بتوانید وارد وب‌سایت‌ها شوید.

اینترنت در حالت ایده‌آل هر چیزی را که بخواهید برایتان فراهم می‌کند. افرادی که روزانه فرصتی را برای فعالیت در اینترنت اختصاص می‌دهند، می‌توانند از محتواهای سایت‌های مختلف استفاده کنند، اما اگر همین افراد دستگاه ورود به اینترنت را نداشته باشند، دسترسی‌شان به محتواها و وب‌سایت‌ها از بین می‌رود.

در حال حاضر تنها درصد کمی از مردم دنیا به اینترنت دسترسی ندارند. پس با این حساب، اینترنت مخاطبان زیادی در سراسر دنیا دارد که باید در فکر جذب این افراد بود.

در رقابت میان وب‌سایت‌ها، سایتی موفق است که بازدیدکننده بیشتری داشته باشد. بسته به اینکه طراحی سایت چگونه و چطور طراحی‌ شده است، موانع ورود به سایت می‌تواند زیاد یا کم باشد. در بسیاری از موارد دلیل عدم ورود کاربران به سایت، خود شما هستید. بله درست است خود شما هستید که مانع از ورود کاربران می‌شوید.

درواقع برای همه سایت‌ها موانعی وجود دارد که از ورود کاربران به صفحات آن‌ها جلوگیری می‌کند. اما سؤال اینجاست که آیا شما می‌توانید این موانع را کاهش دهید؟ با این کار کاربران برای ورود به سایتتان تشویق می‌شوند و صد البته که بازدیدکننده‌های بیشتری خواهید داشت.

در ادامه ۵ راه کاهش موانع ورود به سایت را بررسی می‌کنیم.

از HTML و CSS استفاده کنید

از HTML و CSS استفاده کنید

HTML و CSS یکی از مواردی است که تاثیر زیادی برروی وب‌سایت دارد، زیرا HTML و CSS قوانین و دستورالعمل‌هایی دارند که با آن‌ها می‌توان دسترسی کاربران به سایت را آسان‌تر کرد. درنتیجه  می‌تواند باعث افزایش بازدید سایت شود. کارشناسان وب دستورالعمل‌هایی برای این دو فاکتور دارند.


مقاله مرتبط: تاثیر نسبت متن به کد HTML در سئو


کاری که باید انجام دهید پیروی از این دستورالعمل‌هاست. باید از متن Alt استفاده کنید. از عناصر HTML مناسب برای محتوای مناسب استفاده کنید. این کار نه‌تنها باعث حفظ کدها می‌شود، بلکه برنامه‌های صفحه‌نمایش را هم به سمت سایت هدایت می‌کنند. باید مطمئن شوید که تمامی اطلاعات با رنگ و بدون رنگ در دسترس کاربران قرار می‌گیرد.

سازگاری با نسخه‌های قدیمی

بسیاری از کاربران هنوز از طریق کافی‌نت به اینترنت دسترسی دارند. بعضی‌ها هنوز از گوشی‌های قدیمی استفاده می‌کنند. بعضی از دستگاه‌ها هم از همه آپشن‌های جدید مرورگرها پشتیبانی نمی‌کنند. پس اگر می‌خواهید همه کاربران اینترنتی را به سمت سایت خود هدایت کنید، باید این مورد را هم در نظر داشته باشید.

اگر سایت شما درزمینهٔ فروش محصولات ارزان‌قیمت فعالیت می‌کند، آیا امکان ورود کاربران با وضعیت مالی متوسط و پایین به سایت وجود دارد؟ اگر کالاهای لوکس را عرضه می‌کنید چطور؟ عموماً انتظار داریم همه کاربران بتوانند به‌راحتی رایانه یا گوشی خوب خریداری کنند؛ اما خوب باید بدانید هنوز بسیاری از شرکت‌های غول‌پیکر هستند که از کامپیوترهای قدیمی با نرم‌افزارهای از رده خارج‌شده استفاده می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا دسترسی این شرکت‌ها به سایت شما محدود شود.

برای مثال برخی از شرکت‌های ثروتمند هنوز هم از ویندوز XP و نسخه قدیمی فایرفاکس استفاده می‌کنند و یا تلفن آن‌ها هنوز مدرن و هوشمند نشده است. پس نباید طراحی وب‌سایت به‌گونه‌ای باشد که دسترسی این کاربران به سایت کم شود.

کارکرد CSS Grid به ۷۰٪ رسیده است. این قضیه می‌تواند یک خبر خوب برای کاربران باشد. اما هنوز که به ۱۰۰ درصد نرسیده است. بنابراین ۳۰ درصد از کاربران نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

بااین‌وجود باید سایت از  CSS Grid (و یا هر ویژگی دیگر) پشتیبانی کند. در غیر این صورت فعالیت سایت مختوم به شکست است. همچنین اگر محتوا به‌صورت سازمانی تولید شود، حتی اگر سایت درزمینهٔ های دیگر موفق نشد، بازهم یک طرح خوبِ قابل‌ارائه دارید.

سایت را برای دسترسی کاربران معلول تست کنید

سایت را برای دسترسی کاربران معلول تست کنید

نکته‌ دیگری که برای پایین آوردن موانع ورود به سایت انجام دهید، تست کردن سایت است. رعایت دستورالعمل‌ها به‌تنهایی کافی نیست. بلکه باید سایت را هم آزمایش کنید. از کاربران و سایر دوستانی که کوررنگی دارند، به‌عنوان کاربران ورود به سایت استفاده کنید. سایت را در شرایط روشنایی آزمایش کنید. همچنین عینک OFF/ON رنگ روی صفحه‌نمایش را هم خاموش‌کنید. از برنامه‌هایی استفاده کنید که رنگ‌های مختلف را شبیه‌سازی می‌کنند.


مقاله مرتبط: راهنمای طراحان برای ایجاد قابلیت دسترسی


این کار برای بازدیدکنندگانی که اختلال بینایی دارند، مناسب است. چراکه همه کاربران از نظر بینایی در سلامت کامل نیستند و شما باید وضعیت این افراد را هم در نظر داشته باشید. باید اطمینان حاصل کنید که سایت از طریق صفحه‌کلید قابل هدایت و کنترل است. بعضی از کاربران معلول هستند که قادر به حرکت موس نیستند و به‌جای آن از کیبورد استفاده می‌کنند. پس باید سایت از طریق کیبورد هم کار کند. تمام صحبت ما در این خلاصه می‌شود که باید شرایط افراد معلول را هم در نظر بگیرید.

از تصاویر متحرک بیش‌ازحد و اطلاعات مبهم استفاده نکنید

یک قاعده کلی را در نظر بگیرید؛ نباید در سایت بیش‌ازحد از کاراکترهای بصری استفاده کنید. اگرچه استفاده از تصاویر متحرک می‌تواند توجه کاربران را جلب کند، اما در بسیاری از موارد باعث برهم خورد تمرکز آن‌ها می‌شود. در نهایت ترجیح می‌دهند سایت را ترک کنند. در یک نظرسنجی مشخص شد بسیاری از کاربران به دلیل اینکه تصاویر متحرک و بیش‌ازحد شلوغ چشم آن‌ها را اذیت می‌کند، سایت را ترک می‌گویند.

از دیگر مواردی که باید به آن توجه کنید اطلاعات درون صفحه است. باید اطلاعات را به‌صورت دسته‌بندی و واضح در اختیار کاربران قرار دهید. برای نمونه وارد سایت‌های فروشگاهی شوید. می‌بینید که اطلاعات مربوط به محصولات دسته‌بندی و سازمان‌دهی شده‌اند.

درعین‌حال در مورد محصولات و خدمات باید اطلاعات درست در اختیار کاربران قرار دهید. از اطلاعات ناقص، اشتباه و مبهم بپرهیزید. این کار اثر روانی بر روی کاربران می‌گذارد. درصورتی‌که اطلاعات غلط به آن‌ها داده شود، اعتماد خود را نسبت به سایت از دست می‌دهند.

سرعت و عملکرد سایت را در نظر داشته باشید

سرعت و عملکرد باز شدن سایت را در نظر داشته باشید

تلفن‌ها و رایانه‌های قدیمی سرعتشان در باز کردن وب‌سایت‌ها کم است. بنابراین می‌تواند مانع از ورود آن‌ها به سایت شود. هر چه مدت‌زمان بارگذاری سایت طولانی‌تر باشد، تلفن‌ها و سیستم‌های قدیمی سخت‌تر وارد سایت می‌شوند. پس بازدیدکننده‌های زیادی را از دست می‌دهید. حتی اینترنت بسیاری از کاربران ضعیف عمل می‌کند. در همه مناطق سرعت اینترنت یکسان نیست. حتی سرعت اینترنت شرکت‌های فروش با هم متفاوت است. پس باید به اینترنت‌های کم‌سرعت هم توجه کنید.

در برخی از دستگاه‌های جدید ازجمله مینی لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های جدید از پردازنده‌های قدیمی با رم با ظرفیت محدود استفاده می‌شود. پس مدت‌زمان زیادی طول می‌کشد تا سایت باز شود. اگرچه اکثر کاربران اینترنتی این روزها گوشی‌های هوشمند به دست گرفته‌اند، اما هنوز هم کاربران زیادی از طریق کامپیوتر وارد سایت می‌شوند.

5 راه برای از بین بردن موانع ورود به سایت

علی رجبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  +  4  =  8